Προς το περιεχόμενο

Σωστή εγκατάσταση ADSL,συναγερμος: Οδηγίες προς ναυτιλομένους


poulinos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ελα εχω δει πολλα τετοια νετμοντ.στον τοιχο ειπες οτι ειναι γυμνα τα καλωδια οποτε αυτο το καλωδιο που παει στο νετμοντ το βγαζεις απο εκει του βαζεις rj11 κλιπ αρκει να εχεις τα εργαλεια και μετα αποτο σπλιττερ ενα αλλο καλωδιο που το γυμνωνεις στην ακρη το βαζεις παλι εκει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 307
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ή μήπως δικαιούμαι πλέον αντικατάσταση?Έγω τα συνδέω με την αρχική συνδεσμολογία που περιέγραψες και δεν ασχολούμαι με το γυμνό καλώδιο καθόλου.Αυτό άρα φταιει που όταν γίνεται χρήση τηλεφώνου χάνεται το adsl synchronization?

Δεν υπήρξε πρόβλεψη για adsl τότε?

Πήρα στον οτε και πήγε να με πείσει οτι φταίει το φιλτρο ή συνδεσμολογία μου ή μάρκα του αυτοκινήτου μου και η κολώνια μου.Και πάνε να μου κάνουν συνέχεια τον φαύλο κύκλο 1242-->121-->>τεχνικός και ξανά και ξανά

Είμαστε βέβαιοι ότι αυτο φταίει έτσι?

ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ή μήπως δικαιούμαι πλέον αντικατάσταση?Έγω τα συνδέω με την αρχική συνδεσμολογία που περιέγραψες και δεν ασχολούμαι με το γυμνό καλώδιο καθόλου.Αυτό άρα φταιει που όταν γίνεται χρήση τηλεφώνου χάνεται το adsl synchronization?

Δεν υπήρξε πρόβλεψη για adsl τότε?

Πήρα στον οτε και πήγε να με πείσει οτι φταίει το φιλτρο ή συνδεσμολογία μου ή μάρκα του αυτοκινήτου μου και η κολώνια μου.Και πάνε να μου κάνουν συνέχεια τον φαύλο κύκλο 1242-->121-->>τεχνικός και ξανά και ξανά

Είμαστε βέβαιοι ότι αυτο φταίει έτσι?

ευχαριστώ

 

Αντικατασταση στο netmod μπορεις αρκει να ειναι χαλασμενο.Kαι ειναι δωρεαν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδη μου προτείνεις να το χαλάσω?

Δεν αρκεί η ότι για να λειτουργήσει η δουλεία πρέπει να αλλάξνω το γυμνό καλώδιο με rj11 και τέτοιες αλχημείες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κανονικα αμα το συνδεσεις οπως το ειπαμε δηλαδη τοιχος line splitter μετα splitter phone παει στο netmod και μετα spliter adsl παει σε adsl 8α πρεπει να παιξει.αν δεν παιξει τοτε.α.προβλημα splitter,b.προβλημα γραμμης.το νετμοδ αν το καψεις ναι ισως στο αλλαξουν.να φτεει το netmod δυσκολο.ισως γραμμη.αν το καλωδιο που εβγενε απο τον τοιχο ηταν rj11 τοτε δεν 8α χρειαζοταν να κανεις τιποτα απλα 8α το βγαζες απο τον τοιχο 8α το αφηνες στο νετμοδ οπως ηταν και 8α το βαζες στο splitter .και μετα τα υπολοιπα καλωδια κανονικα.εσυ πως το εχεις τωρα γιατι αμα δεν το εχεις κανει οπως ειπαμε ισως ειναι λογικο που εχεις προβλημα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολύ poulinos

Επιτέλουσ κάποιος με διαφώτισε.Τελικά με πήρα νκαι από τον οτέ σήμερα μετά από "καυστικό" μου μέιλ που αναρωτιόμουν αν η λύση είναι η αλλαγή εταιρείας.Θα ρθεί κάποιος να κάνει αυτη τη δουλειά με το ασπροκόκκινο καλώδιο se rj11.

Στην ελλάδα του 2008 να θέλει τόσο κόπο για να έρθει ένας τεχνικός(10+ τηλέφωνα 4 μέιλ),δηλαδή εαν ήμουν κι πιο μεγάλος σε ηλικία και τελείως άσχετος τι θα γινόταν?

Ευχαριστώ και πάλι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Πως βρισκεις ποια ειναι η κεντρικη μπριζα του σπιτιου?

 

συνηθως η πρωτη διπλα στην πορτα του σπιτιου.λογικα σαλονι.εχει και τα περισσοτερα καλωδια απο πισω συνη8ως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μιας κ εβγαλα ολα τα τηλ απο την πριζα κ αφησα μονο το ρουτερ κατεβηκε απο 37 σε 25 το attenuation k noise margin απο 7 εγινε 10...σημαινει οτι εχουν προβλημα τα φιλτρακια ή οι υπολοιπες γραμμες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μιας κ εβγαλα ολα τα τηλ απο την πριζα κ αφησα μονο το ρουτερ κατεβηκε απο 37 σε 25 το attenuation k noise margin απο 7 εγινε 10...σημαινει οτι εχουν προβλημα τα φιλτρακια ή οι υπολοιπες γραμμες?

 

εσυ θα μας πεις κανοντας δοκιμη και συνδεοντας ενα ενα τα πραγματα μεχρι να βρεις τι φταιει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι κάτοχος σύνδεσης adsl connx 2mbit

Το πρόβλημα είναι πως ενώ συνδέομαι στο internet κανονικά, κάθε φορά που χτυπάει το τηλέφωνο πέφτει η σύνδεση. Οι οδηγίες σύνδεσης του connx αναφέρουν μία εσωτερική θύρα σύνδεσης του netmod me to splitter ή μια θύρα που βρίσκεται από κάτω απο τη συσκευή.

Όπως βλέπεται στη φώτο τέτοια θύρα δεν υπάρχει,ενώ το καλώδιο της γραμμής όπως βλέπεται έρχεται γυμνό από τον τοίχο. Πήρα 121 για αντικατάσταση και σαν να εχω το πιο καινούριο τους προιόν μου είπαν πως αν δεν καεί δεν το αλλάζουν. Μην μου πείτε για καμμένα splitter και άλλο λάθος συνδεσμολογίας γιατί γνωρίζω και 5 πράγματα στο θέμα.

Επικεντρωθείτε στο θέμα netmod.

Ευχαριστώ

Με αγανάκτηση για τον Isp μου

 

Φωτο netmod:http://img14.imagevenue.com/view.php?image=60399_DSCN1134_122_1155lo.JPG

καλά το netmod σου "σκίζει" ...χωρίς παρεξήγηση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

ειπα να σηκωθω σημερα νωρις και να ανοιξω ενα 8εμα πως βαζουμε φιλτρο στο συναγερμο οταν εχουμε adsl αν πιανουν λιγο τα χερια μας.καταρχην μιλαω για τις περιπτωσεις που εχουμε συναγερμο που ειναι συνδεδεμενος με το τηλεφωνο για να στελνει σηματα και να μας ειδοποιεει αμα γινει κατι.θα προσπαθησω να καλυψω τις περισσοτερες εκδοχες.για την ωρα δεν θα υπαρχουν εικονες αλλα με την πρωτη ευκαιρεια θα μπουν εικονες.

 

Υπαρχουν οι παρακατω περιπτωσεις.

α.η γραμμη να συνδεεται παραλληλα στον συναγερμο οποτε 8α χριαστουμε φιλτρο.

β.η γραμμη να περναει μεσα απο τον συναγερμο και αυτο χωριζεται σε 2 περιπτωσεις.

β1.να θελουμε το ρουτερ κοντα στο συναγερμο οποτε και 8α βαλουμε splitter η

β2.να θελουμε το ρουτερ σε αλλο δωματιο οποτε θελουμε φιλτρο

 

ΓΕΝΙΚΕΣ ΟΔΗΓΙΕΣ.

ανοιγωντας το καπακι του συναγερμου θα αντικρισουμε ενα χαος απο καλωδια.μην μας πιανει πανικος.καταρχην προσπαθουμε να βρουμε που συνδεεται το καλωδιο του τηλεφωνου πανω στον συναγερμο.συνηθως στους περισσοτερους συναγερμους υπαρχει ενα σχεδιαγραμμα στο καπακι του κουτιου που λεει που ακριβως πηγαινει η γραμμη.το αναφερει σαν line η σαν telco,tel,aux.

συνηθως στην αρχη της πλακεττας συνδεονται ολα τα ματια του συναγερμου και μετα στο τελος δεξια συνηθως υπαρχουν οι 4 υποδοχες για το τηλεφωνο.8α εξηγησω γιατι ειναι τεσσερις.ειναι συνεχομενες οποτε ειναι ευκολο να το βρουμε και συνηθως ειναι τελευτεες στην σειρα.

ο συναγερμος εχει 4 υποδοχες οπως ειπα.ολες οι υποδοχες ειναι με βιδα δηλαδη θελουν γυμνωμενο καλωδιο και το σφιγεις πισω απο την βιδα.οι 4 υποδοχες χωριζονται σε 2 x 2 .δηλαδη οι 2 ειναι για να μπει η γραμμη του τηλεφωνου και οι αλλες 2 ειναι για να συνδεσεις πχ ολο το αλλο σπιτι στην εξοδο αυτη για να εχει τηλεφωνο ολο το υπολοιπο σπιτι.

αν δουμε τωρα να συνδεονται μονο 2 καλωδια τοτε η γραμμη εχει συνδεθει παραλληλα ενω αμα δουμε τεσσερα σημαινει οτι η γραμμη περναει μεσα απο το συναγερμο.τωρα γιανα δουμε αν η εισοδος ειναι οι 2 ακριανες υποδοχες η οι 2 κεντρικες η οι 2 αριστερες η οι 2 δεξιες κοιταμε το σχεδιαγραμμα του συναγερμου.

δηλαδη αν οι υποδοχες ειναι οι παρακατω

 

1 2 3 4 μπορει η εισοδος του συναγερμου να ειναι το 1,2 μπορει ομως το 2,3 μπορει και το 3,4 μπορει και το 1,4(σπανια αυτο)

αν καποιος δεν ειναι σιγουρος συνηθως μπορει να αποσυνδεσει τα παντα απο πανω και με πολυμετρο να μετρησει σε ποια εχει ταση και μετα να τα ξαναβαλει παλι πανω.αν τα μετρησει οταν ειναι και τα 4 πανω τοτε και τα 2 ζευγαρια θα του βγαλουν ταση.

οποτε παμε στην περιπτωση που η γραμμη ειναι παραλληλα πανω στο συναγερμο και βλεπουμε 2 καλωδια μονο πανο στο συναγερμο.εδω υπαρχουν πολυ τροποι να το κανει καποιος.συνηθως το ευκολο ειναι να κοψουμε τα 2 αυτα καλωδια λιγο πιο κατω ωστε να μην χρειαστει να ξεβιδωσουμε βιδες.

οποτε α.κοβουμε πιο κατω τα καλωδια

β.παιρνουμε το φιλτρακι και αφου του κοψουμε το rj11 κλιπ γυμνωνουμε λιγο τα καλωδια.

γ.απο την αλλη πλευρα που το φιλτρο ειναι θυλυκο εκει βαζουμε ενα καλωδιο rj11 που απο την μια εχει clip και απο την αλλη παλι εχει γυμνωμενα καλωδια.

οποτε εδω απο την μια ενωνουμε τα καλωδια με τα καλωδια που ερχονται απο το συναγερμο και απο την αλλη ενωνουμε τα καλωδια με αυτα που ειναι η γραμμη .βαζουμε μονωτικη για να μην ακουμπησουν πουθενα και ειμαστε ετοιμοι

2 πραγματα για προσοχη.α.προσεχουμε οταν τα καλωδια ειναι γυμνωμενα να μην ακουμπησουν πουθενα και παει ο συναγερμος για πεταμα

β.το φιλτρο να μην το βαλουμε αναποδα.η μυτη του φιλτρου δηλαδη το line θα κοιταει παντα τα καλωδια που ερχονται απο τον τοιχο και ο πωπος του φιλτρου που ειναι το phone θα κοιταει παντα τον συναγερμο.προσοχη δηλαδη το line με το Phone.αν τα βαλετε αναποδα ναι μεν 8α παιξει ο συναγερμος αλλα υπαρχει ενδεχομενο να χασετε πολυ ταχυτητα στο ιντερνετ λογω του αναποδα φιλτρου.και βαλτε κανα φιλτρο σωστης μαρκας διοτι εχει παρει το ματι μου ενα φιλτρο που ειναι σαν να εχει μονωτικη ταινια απεξω και δεν ειναι πλαστικο και ειναι οτι χειροτερο εχω δει.

αφου συνδεεσετε τα καλωδια μπορειτε αν εχετε ποολυμετρο να μετρησετε την ταση πανω στις βιδες για να δειτε αν τα εχετε συνδεσει σωστα.θα πρεπει να εχετε ταση απο 45 volt μεχρι 63.

 

παμε τωρα στις περιπτωσεις αυτες.

β.η γραμμη να περναει μεσα απο τον συναγερμο και αυτο χωριζεται σε 2 περιπτωσεις.

β1.να θελουμε το ρουτερ κοντα στο συναγερμο οποτε και 8α βαλουμε splitter η

β2.να θελουμε το ρουτερ σε αλλο δωματιο οποτε θελουμε φιλτρο

 

β1.αν το ρουτερ ειναι διπλα στο συναγερμο τοτε κανουμε το παρακατω.καταρχην πλεον θα βλεπουμε 4 καλωδια οποτε πρεπει να βρουμε ποια ειναι αυτα που μπενουν στο συναγερμο και ποια ειναι αυτα που βγενουν απο το συναγερμο και πανε στο υπολοιπο σπιτι.αφου τα βρουμε καβουμε τα καλωδια που μπενουν στο συναγερμο.αυτα που ερχονται απο τον τοιχο τα συνδεεουμε στο splitter στην υποδοχη line.αν το καλωδιο ειναι λεπτο και μπορειτε να του βαλετε rj11 κλιπ τοτε οκ αν δεν μπορειτε η δεν ερχεται τα εργαλεια τοτε κανετε το κλασικο να γυμνωσετε το καλωδιο και να το ενωσετε με ενα αλλο γυμνωμενο καλωδιο που θα εχει μπει στο line του splitter.αφου βαλουμε το line τοτε απο το phone του splitter συνδεεουμε αυτα που πηγαινουν στον συναγερμο.και απο την εξοδο adsl καλωδιο για τον ρουτερ.οποτε απο το σπλιττερ παιρνει το modem και απο το splitter παμε στην ειδοσο του συναγερμου.επειδη στην εισοδο του splitter μπαινει το σημα φιλτραρισμενο τοτε σε ολα τα υπολοιπα δωματια δεν θα χρειαστουν φιλτρα.για αυτο και ειπα αν σκοπευετε να βαλετε το ρουτερ διπλα στο συναγερμο.τα αλλα 2 καλωδια στο συναγερμο που δινουν στο υπολοιπο σπιτι δεν τα πειραζουμε καθολου.μετραμε παλι τασεις και ειμαστε ετοιμοι

 

β.η γραμμη να περναει μεσα απο τον συναγερμο και

β2.να θελουμε το ρουτερ σε αλλο δωματιο οποτε θελουμε φιλτρο

εδω κανουμε τα παρακατω.βρισκουμε την εισοδο στον συναγερμο και κοβουμε τα καλωδια.βαζουμε κανονικα φιλτρακι οπως στην πρωτη περιπτωστωση που εχω γραψει.απλα πριν βαλουμε μονωτικη θα χριαστει και κατι αλλο επειδη δεν θελουμε να φιλτραριστει ολο το σπιτι.

οποτε αφου εχουμε βαλει το φιλτρο μετα παμε και βγαζουμε απο τον συναγερμο τα αλλα καλωδια που δινουν τηλεφωνο στο υπολοιπο το σπιτι.μπορει να ειναι ενα ζευγαρι μπορει και παραπανω.αφου τα βγαλουμε αυτα οπως ειναι γυμνωμενα παμε και τα συνδεεουμε πριν απο το φιλτρο διλαδη παμε και τα ενωνουμε με τα καλωδια που ερχονται απο τον οτε ωστε το σημα να μην ειναι φιλτραρισμενο εκει.τα πιανουμε στριφτα πανω στα αλλα και μετα βαζουμε μονωτικη.με αυτον τον τροπο βαζουμε οπου θελουμε τον ρουτερ απλα στα τηλεφωνα 8α πρεπει να βαλουμε φιλτρα.

 

μετραμε παλι τασεις και ειμαστε οκ.μετα μενει το τελικο τεστ.να κανουμε τον συναγερμο να χτυπησει για να δουμε οτι ολα ειναι οκ.επισης υπαρχει περιπτωση επειδη βγαλατε την γραμμη πανω απο το συναγερμο να αναψει πανω στο panel ενα λαμπακι που ισως γραφει trb(trouble) η κατι αλλο.αυτο ειναι λογικο διοτι δεν εχει βρει την γραμμη.για να σβησει το trouble trl η trb η πατατε trb kai clear η πατατε το 9 μεσα σε καποιου συναγερμους.καποιοι αλλοι συναγερμοι το σβηνουν μονο του το alarm μετα απο λιγη ωρα αφου βρουν την γραμμη.

 

ερωτηματα.υπαρχει περιπτωση να κανω ζημια

απαντηση .αν ακουμπησει κανα καλωδιο με ταση ναι υπαρχει περιπτωση να γινει οποτε προσεκτικα

β.υπαρχει περιπτωση οταν βγουν τα καλωδια να αρχισει να χτυπαει ο συναγερμος.

δεν μου εχει τυχει ποτε παρα μονο μια φορα που ο συναγερμος απλα δεν εστεκε στα καλα του.κατα

τα αλλα δεν εχει χτυπησει ποτε ο συναγεροσ απλα αναβει το trouble.

τι εργαλεια θα χρειαστω.

απαντηση ενα κοφτακι ενα splitter η φιλτρο.υπομονη,προσεκτικο χερι.αν τα καλωδια ειναι λεπτα και εχετε μηχανημα για rj11 μπορειτε να βαλετε και rj11 κλιπς για να ειναι πιο ωραιο και πιο πρακτικο αλλιως γυμνωμενα καλωδια και μονομενα με μονωτικη η θερμοσυστελομενο.

για καποιον που πιανουν τα χερια του ειναι δεκα λεπτα δουλεια ολο αυτο.αντε να παρει λιγο παραπανω αμα δεν βιαζεσαι η αν θελησεις να βαλεις rj 11 κλιπ.δεν σας κυνηγαει κανεις.η πρωτη φορα ειναι παντα δυσκολη.απλα προσοχη να ξεχωρισετε ποια ειναι αυτα που φερνουν την γραμμη απο τον οτε και ποια ειναι αυτα που την δινουν στο υπολοιπο σπιτι.συνηθως αυτα που την φερνουν στο υπολοιπο σπιτι γραφουν aux η phone. ενω τα αλλα line in ,telco.

 

θα προσπαθησω με την πρωτη ευκαιρεια να βαλω καμια φωτο γιατι στο ιντερνετ δεν μπορω να βρω τιποτα.η αν το δοκιμασει κανεις ας βγαλει καμια φωτο τον δικο του συναγερμο

 

τι κερδιζετε αμα το κανετε μονοι σας.

α.γλυτωνετε τα λεφτα για τον τεχνικο του συναγερμου.απο 30 ευρω και πανω συνηθως.

β.γλυτωνετε το βασικο τον καθε ασχετο τεχνικο που δεν ξερει τι να κανει.το λεω αυτο γιατι ως τωρα

εχω δει τα παρακατω απο τεχνικους συναγερμους.

ατακα νουμερο 1.αμα η γραμμη μπει παραλληλα δεν θελει φιλτρο.δεν βαζεις ενα φιλτρο στο κεφαλι σου μηπως και φιλτραρεις κανα δεδομενο και δουλεψει.

β.το φιλτρο να εχει μπει αναποδα.τζαμπα το εγραφαν πανω το line και το phone στο φιλτρο.δεν το εγραψαν για αυτους.αυτοι ηδη το ξερουν.εσυ κοιτα να μαθεις.τις ανιστασεις στα ματακια τις βαζεις και αυτες αναποδα??

γ.το φιλτρο να εχει μπει πριν την εισοδο του συναγερμου και ολα τα δωματια να εχουν φιλτραριστει

και μετα να λεει ο αλλος μα γιατι το adsl δεν παιζει σε κανενα δωματιο.

και καποιοι αλλοι που δεν ξερουν τι σημαινει η λεξη splitter φιλτρο και δεν αναλαμβανουν καν να βαλουν.

ola αυτα ειναι για την περιπτωση adsl over pstn για over isdn δεν χριαζεται τιποτα.

για απορια η οτιδηποτε αλλο πειτε μου.

 

τωρα που γραφω με ελληνικα να δω τι αλλο θα βρειτε για να μου την πειτε .οτι δεν βαζω τονους η σημεια στιξης η οτι δεν κανω παραγραφους.??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...