Προς το περιεχόμενο

Real Madrid C.F. η βασίλισσα....


Freestyler83

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν εννοεί αυτό. Εννοεί οτι η Μπαρτσελόνα ιδρύθηκε τρία νωρίτερα απο την Ρεάλ. Το πώς τώρα μια ομάδα που ιδρύθηκε το 1899 ασχολούνταν με μια που ιδρύθηκε το 1902 είναι απορίας άξιο. Επίσης αυτό με τα ξένα πρακτορεία που χαλάνε την εικόνα της Μπάρτσα, είναι μεγάλο ψέμμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δεν εννοεί αυτό. Εννοεί οτι η Μπαρτσελόνα ιδρύθηκε τρία νωρίτερα απο την Ρεάλ. Το πώς τώρα μια ομάδα που ιδρύθηκε το 1899 ασχολούνταν με μια που ιδρύθηκε το 1902 είναι απορίας άξιο.

Κατάλαβα πως το εννοούσε.. Ιδρυθήκαμε ήθελα να γράψω και καλά πως από τότε που ιδρυθήκαμε, ασχολούνται με εμάς.

 

Επίσης αυτό με τα ξένα πρακτορεία που χαλάνε την εικόνα της Μπάρτσα, είναι μεγάλο ψέμμα.

 

Μερικά από τα πρακτορεία αυτά έχουν και συστήματα για να σχολιάζουν οι αναγνώστες. Πάνω σε αυτά τα σχόλια αναφέρομαι και όχι στων αρθρογράφων. Στην τελική η γνώμη του κόσμου μας ενδιαφέρει και όταν βλέπεις ανθρώπους 5-10 διαφορετικών ομάδων να κατακρίνουν το ίδιο πράγμα τότε κάτι παίζεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά τον τελικό του Γουέμπλεϊ όλοι λοιπόν στα σχόλια, κυρίως οι οπαδοί της United αποθέωναν την Μπαρτσελόνα. Θέλω να πώ οτι αυτά είναι ρευστά ανα παιχνίδι. Προσωπικά καμία ένδειξη δεν έχω οτι έχει απαξιωθεί η Μπαρτσελόνα απο κανέναν, και κυριώς τα διεθνή μέσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην τελική η γνώμη του κόσμου μας ενδιαφέρει και όταν βλέπεις ανθρώπους 5-10 διαφορετικών ομάδων να κατακρίνουν το ίδιο πράγμα τότε κάτι παίζεται.

 

Αυτό ισχύει στις περισσότερες των περιπτώσεων. Σχεδόν πάντα οι πρώτοι, εκτός του ότι είναι οι πιο αγαπητοί, παράλληλα, είναι και οι πιο μισητοί.

 

Και για ποιο λόγο τα ξένα πρακτορεία/sites είναι πιο αξιόπιστα από τα ελληνικά; Κι εκεί οι αναγνώστες, παιδιά δεν είναι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό ισχύει ανέκαθεν. Πάντα οι πρώτοι, εκτός του ότι είναι οι πιο αγαπητοί, παράλληλα, είναι και οι πιο μισητοί.

 

Και για ποιο λόγο τα ξένα πρακτορεία/sites είναι πιο αξιόπιστα από τα ελληνικά; Κι εκεί οι αναγνώστες, παιδιά δεν είναι;

Ναι, σιγά που θα κάτσω να δώσω βάση σε ένα σωρό πιτσιρίκια που ασχολούνται με το παρακμιακό Ελληνικό οπαδηλίκι και δεν έχουν ιδέα τι τους γίνεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν με τσούζει; Τι να με τσούζει; Που με ομάδα 6 μηνών σε ανάγκασα να με νικήσεις με τον γνωστό τρόπο που νίκησες Arsenal, Milan, Chelsea, Arsenal πάλι; Περήφανος είμαι γιατί όπου κι αν κοιτάξεις, η φήμη του "Mes que un club" και της σούπερ ομάδας σας έχει καταρρεύσει σημαντικά στα μάτια πολλών φιλάθλων. Αυτό βέβαια μόνο αν ασχολείσαι και με ξένα site/πρακτορεία κι όχι ΜΟΝΟ με το gazzetta.

 

Ναι, σιγά που θα κάτσω να δώσω βάση σε ένα σωρό πιτσιρίκια που ασχολούνται με το παρακμιακό Ελληνικό οπαδηλίκι και δεν έχουν ιδέα τι τους γίνεται.

 

Μπερδεύτηκα. Τελικά δίνεις βάση ή όχι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπερδεύτηκα. Τελικά δίνεις βάση ή όχι;

 

ΔΕΝ διαβάζω Gazzetta, ΔΕΝ με νοιάζουν οι απόψεις των περισσότερων Ελλήνων οπαδών (εκτός κι αν υπάρξει κάποια συζήτηση και τραβάει). Ελληνικό οπαδηλίκι είπα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΔΕΝ διαβάζω Gazzetta, ΔΕΝ με νοιάζουν οι απόψεις των περισσότερων Ελλήνων οπαδών (εκτός κι αν υπάρξει κάποια συζήτηση και τραβάει). Ελληνικό οπαδηλίκι είπα..

 

Μα εγώ σου είπα, ποια η διαφορά ανάμεσα σε ένα παιδάκι που γράφει στο γκαζέτα.gr και σε ένα παιδάκι που γράφει στο γκαζετα.com; Με ποιο κριτήριο δηλαδή απορρίπτεις τους πρώτους, και αποδέχεσαι τους δεύτερους;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα εγώ σου είπα, ποια η διαφορά ανάμεσα σε ένα παιδάκι που γράφει στο γκαζέτα.gr και σε ένα παιδάκι που γράφει στο γκαζετα.com; Με ποιο κριτήριο δηλαδή απορρίπτεις τους πρώτους, και αποδέχεσαι τους δεύτερους;

Με το κριτήριο του ότι δεν αντέχω να μιλάω για μπάλα όταν στην μέση μπαίνει το Ελληνικό οπαδηλίκι. Γι' αυτό σταμάτησα να ασχολούμαι με Ελλάδα και έχω αφοσιωθεί στην Ρεάλ καιρό τώρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με το κριτήριο του ότι δεν αντέχω να μιλάω για μπάλα όταν στην μέση μπαίνει το Ελληνικό οπαδηλίκι. Γι' αυτό σταμάτησα να ασχολούμαι με Ελλάδα και έχω αφοσιωθεί στην Ρεάλ καιρό τώρα.

 

Καλά κάνεις, κι εγώ αδιαφορώ για τα εγχώρια. Απλά, με το ποστ υπ' αριθμόν 1723 (και ελπίζω να είναι το μόνο), νομίζω πως αν και απαλλάχτηκες από το ελληνικό οπαδιλίκι, πλέον έχει "μεταμορφωθεί" σε ισπανικό οπαδιλίκι. Καλό για σένα δεν θα ήταν, να απαλλασσόσουν μια και καλή από το οπαδιλίκι γενικότερα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά κάνεις, κι εγώ αδιαφορώ για τα εγχώρια. Απλά, με το ποστ υπ' αριθμόν 1723 (και ελπίζω να είναι το μόνο), νομίζω πως αν και απαλλάχτηκες από το ελληνικό οπαδιλίκι, πλέον έχει "μεταμορφωθεί" σε ισπανικό οπαδιλίκι. Καλό για σένα δεν θα ήταν, να απαλλασσόσουν μια και καλή από το οπαδιλίκι γενικότερα;

 

Δεν νομίζω.. Έχει άλλη γλύκα το Ισπανικό κατά την άποψή μου. Ασχολούμαι με την Ρεάλ από Πέμπτη/Έκτη Δημοτικού και όσο να 'ναι υπάρχει μεγάλο πάθος.. Είμαι φανατικά πιστός και ναι μπορώ να παρεξηγήσω κόσμο για την Ρεάλ αλλά ως εκεί.. Αυτό που γίνεται στην Ελλάδα είναι μια ασταμάτητη κουβέντα για το ποιός έχει μεγαλύτερο εργαλείο, ποιός δέρνει πιο πολύ κλπ κλπ.. Θέλω με το οπαδιλίκι μου να παραμένω όσο μπορώ σε ποδοσφαιρικά όρια, ασχέτως αν πολλές φορές οι περιστάσεις απαιτούν άλλους προσεγγισμούς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν νομίζω.. Έχει άλλη γλύκα το Ισπανικό κατά την άποψή μου. Ασχολούμαι με την Ρεάλ από Πέμπτη/Έκτη Δημοτικού και όσο να 'ναι υπάρχει μεγάλο πάθος.. Είμαι φανατικά πιστός και ναι μπορώ να παρεξηγήσω κόσμο για την Ρεάλ αλλά ως εκεί.. Αυτό που γίνεται στην Ελλάδα είναι μια ασταμάτητη κουβέντα για το ποιός έχει μεγαλύτερο εργαλείο, ποιός δέρνει πιο πολύ κλπ κλπ.. Θέλω με το οπαδιλίκι μου να παραμένω όσο μπορώ σε ποδοσφαιρικά όρια, ασχέτως αν πολλές φορές οι περιστάσεις απαιτούν άλλους προσεγγισμούς.

 

Καλά τα λες, εκτός από τα bold.

- Πιστός να είσαι. Αλλά όχι και φανατικά. Με φανατισμό, ποτέ κανείς δεν πρόκοψε. Πάρε για παράδειγμα τους Έλληνες οπαδούς. Σε τέτοιους οπαδούς (κατά μέσο όρο), αξίζει τέτοιο πρωτάθλημα. :-)

- Αν οι περιστάσεις απαιτούν διαφορετικές προσεγγίσεις, απλά μην δίνεις σημασία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

- Αν οι περιστάσεις απαιτούν διαφορετικές προσεγγίσεις, απλά μην δίνεις σημασία.

Συμφωνώ σε αυτό που λες, απλά όσο να 'ναι το λέω, είμαι μικρός ακόμα, ανυπόμονος σε μερικά θέματα και ένας κάποιος φανατισμός υπάρχει. Είναι πάνω στον χαρακτήρα του κάθε ανθρώπου πιστεύω. Απλά εγώ αντί να φωνάζω και να γαβγίζω για το ποιός ρίχνει καλύτερο ξύλο (Ελληνικό φαινόμενο) απλά προσπαθώ να διαψεύσω τα λεγόμενα του άλλου με γεγονότα και ιστορία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ σε αυτό που λες, απλά όσο να 'ναι το λέω, είμαι μικρός ακόμα, ανυπόμονος σε μερικά θέματα και ένας κάποιος φανατισμός υπάρχει. Είναι πάνω στον χαρακτήρα του κάθε ανθρώπου πιστεύω. Απλά εγώ αντί να φωνάζω και να γαβγίζω για το ποιός ρίχνει καλύτερο ξύλο (Ελληνικό φαινόμενο) απλά προσπαθώ να διαψεύσω τα λεγόμενα του άλλου με γεγονότα και ιστορία.

 

Μιας και ξέρεις από ιστορία, θα μου επιτρέψεις να αναφέρω κάποια πράματα

1. Έλα πες μου για τον Franco που στα πρώτα 15 χρόνια δικτατωρίας του ήσουν η πιο επιτυχημένη ομάδα με την Ρεάλ να παίρνει το πρώτο πρωτάθλημα στο 15ο έτος.. Μάλλον εμείς το "διατάξαμε" κι αυτό.

 

Στην αρχή της δικτατορίας, είχε δώσει έμφαση στον εμφύλιο. Άργησε να καταλάβει πως το ποδόσφαιρο, μπορεί να παίξει καταλυτικό ρόλο. (Επίσης, στην Ιταλία με το καλτσιόπολις, την Γιουβέντους (ως η πιο ευνοημένη) υποβιβάσανε, παρ' ότι η Μίλαν εκείνα τα χρόνια είχε περισσότερους τίτλους.)

 

2. Αλήθεια, για το χτισμένο σε δασική περιοχή γήπεδό σου τι έχεις να πεις; Ξέρεις, αυτό το γήπεδο που έχτισες με άδεια του δικτάτωρα..

 

Να θυμίσω πως οι τοπικές αρχές, που απαρτίζονταν από μέλη της δικτατορίας Φράνκο είχαν μπλοκάρει την κατασκευή του. Και ο ίδιος τo επέτρεψε.

 

3.Τον ίδιο δικτάτωρα που τιμήσατε με το μετάλλιο της ομάδας σας..

 

Αυτό συνέβη στα τελευταία χρόνια της ζωής του. Όταν πλέον, προσπαθούσε με νύχια και με δόντια να κρατήσει ενωμένη την Ισπανία. Για την ιστορία, τα χρόνια εκείνα, είχε μεγαλύτερη αντιπαλότητα με τους Βάσκους αυτονομιστές, παρά με τους Καταλανούς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άντε βάλε κανά χορηγό στην μπλουζίτσα σου τώρα και περίμενε την Κυριακή.

Εγω δεν περιμενω την Κυριακη. Δεν με νοιαζει η Κυριακη. Δεν με νοιαζουν αυτα τα ματς των ανουσιων τιτλων. Αυτα νοιαζουν εσας. Εμεις παμε για τα σοβαρα.... Οποτε εσυ κατσε και περιμενε την Κυριακη μπας και παρεις κανα τιτλο φετος.....

 

ΔΕΝ διαβάζω Gazzetta, ΔΕΝ με νοιάζουν οι απόψεις των περισσότερων Ελλήνων οπαδών (εκτός κι αν υπάρξει κάποια συζήτηση και τραβάει). Ελληνικό οπαδηλίκι είπα..

Ουτε εμενα με νοιαζουν οι αποψεις των περισσοτερων Ελληνων οπαδων(που υποστηριζουν Ισπανικες ομαδες).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...