Προς το περιεχόμενο

Real Madrid C.F. η βασίλισσα....


Freestyler83

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 7,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Dropsreef σωστό αλλά δεν ισχύει στο σύνολο. Οι μεγάλου επιπέδου ποδοσφαιριστές τα δίνουν όλα στις μεγάλες διοργανώσεις για λόγους πρεστίζ. γιαυτά ζούνε.

Κάποτε...Οnce upon a time που λένε και κάποιοι...

 

Το ποδόσφαιρο έχει αλλάξει.Άλλοι ρυθμοί άλλη ένταση.Να παίζεις με τέρμα τις μηχανές για 12 μήνες τον χρόνο απλά δεν γίνεται όταν αγωνίζεσαι σε ομάδες κορυφαίου επιπέδου με 60 ματς μέσα στην χρονιά...

 

Για να προλάβω σχόλια η Ισπανία πάει με αυτόματο πιλότο λόγω ομοιογένειας και Κασίγιας.Τhat's all...

 

 

Αυτό είναι τελείως άλλο θέμα; Που να βάλει τα πόδια του; Η θέση που παίζει δεν απαιτεί απολύτως μαρκαρίσματα κλπ.. Επίσης το ότι είναι πιστός στην χώρα του είναι γνωστό χρόνια τώρα.. Πέθανε ο πατέρας του και την επόμενη μέρα έκατσε να παίξει με την εθνική.. Επίσης δεν είναι αρχηγός έτσι για βιτρίνα..

Είχα την εντύπωση πως ο Κριστιανο είναι αμυντικό χαφ...Για να σε βοηθήσω μεταφορικά χρησιμοποιώ τη φράση "βάζει τα πόδια του στη φωτιά". Ναι ωραία αρχηγός ναι ωραια πεθανε ο πατερας του και γυρισε στην εθνική όμως όλα αυτά που κολλάνε με την απόδοση του? Εγω σε αυτήν αναφέρομαι αποκλειστικά.Και σε ρωτάω τι σχέση έχει ο Κριστιανο της Μαντσεστερ και της Ρεαλ με τον Κριστιανο της εθνικής Πορτογαλίας....

 

Νομίζω πως εξήγησα και παραπάνω τί εννοώ...Δεν γίνεται να παίζεις στο 100% 12 μήνες τον χρόνο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ το φωνάζω καιρό τώρα πως ο Marcelo με χαλάει πολύ σαν αριστερό back. Το γκολ που θα φας από αριστερά θα είναι από λάθος του 90%..

 

Ο Coentrao που είδα και στην προετοιμασία έπαιξε πολύ καλά και σαν μέσος και σαν half.. Επίσης χθες ήταν αρκετά καλός, καθαρό παιχνίδι όσο μπορούσε και ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΙΚΟ. Πιστεύω πως του αξίζει βασική θέση σε λίγο καιρό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε ναι μπορούσε να πάρει 2 κόκκινες σε 45λεπτά αγώνα ;) ΧΑΧΑΧΑ. Δεν παλεύεται. Βασικός ο coentrao πιστεύω και γω. Και αντί για Κεντίρα , sahin τον οποίο πρέπει να δούμε γιατί καμιά σχέση το Γερμανικό πρωτάθλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε ναι μπορούσε να πάρει 2 κόκκινες σε 45λεπτά αγώνα ;) ΧΑΧΑΧΑ. Δεν παλεύεται. Βασικός ο coentrao πιστεύω και γω. Και αντί για Κεντίρα , sahin.

Περιμένω με αγωνία Sahin.. Κρίμα που έπαθε την υποτροπή στον τραυματισμό του.. Ο Khedira για εμένα είναι πολύ φιλότιμος παίκτης και πρέπει να μείνει.. Αλλά με Alonso/Sahin δίδυμο θα φεύγουν οι μπαλιές βροχή.. :Ρ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε ναι εκεί είναι το πρόβλημα στα αμυντικά χαφ. Αν και συνολικά η ομάδα φάνηκε πολύ καλύτερη από πέρσι και με την μπάλα κάτω. Κόντεψα να πνιγώ και εγώ από το pressing του Μου. :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καμία δικαιολογία.. Όλη η Φάρσα είναι ο Xavi και ο Iniesta. Στο πρώτο παιχνίδι δεν φάνηκε καθόλου παρά μόνο στην φάση του γκολ που έβαλε αν θυμάσαι καλά...

 

Συγνώμη αλλά λυπάμαι με τις απόψεις σου σε αυτό το topic. Αν είσαι ειδικά και μεγαλύτερος σε ηλικία. Στο πρώτο παιχνίδι χαίρω πολύ... Δεν ήταν στα καλύτερα του.

 

Στο δεύτερο κατεδάφισε την Ρεάλ μόνος του. 2 γκόλ και μία ασσίστ. Καλός είναι ο φανατισμός με τις κορυφαίες ομάδες, αλλά λίγη αντικειμενικότητα ποτέ δεν έβλαψε κανέναν.

 

Δυστυχώς ήξερα τους οπαδούς της Ρεάλ που στα τέλη της περασμένης δεκαετίας ήταν άλλου επιπέδου. Καμία σχέση με τις άναρθρες κραυγές που βγάζετε ως απόρροια που κόμπλεξ κατωτερώτητας. Και φυσικά δεν φταίτε εσείς. Όταν έχεις έναν άνθρωπο χαμηλού επιπέδου να κατευθύνει συνειδήσεις/απόψεις παικτών και οπαδών (αυτό είναι το χειρότερο), καταλαβαίνεις οτι κάτι δεν πάει καλά...

 

Χάνει η ομάδα.. φταίει η διαιτησία, φταίει ο Θεός, φταίει ο Πάπας, φταίνε οι εξωγήινοι... πάντα κάποιος άλλος φταίει και ποτέ ο ίδιος. Σίγουρα δεν σέβεται πρώτα απ'όλα την ίδια την Ρεάλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οταν μετα απο 2 ματς και 5 γκολ, τα 3 απο αυτα αλλα και μια ασιστ οφειλονται σε ενα παιχτη, δεν τον λες και χωμα. μπορει βεβαια να μπορει να τα καταφερει ακομη καλυτερα, αλλα σαφως δεν ηταν κακη αποδοση του κοντου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κακή εμφάνιση δεν ήταν ρε παιδιά. Βασικά στο πρώτο ναι ήταν σχετικά κακή. Αν δεν είχε σημειώσει το γκολ, σκεφτείτε το πως θα είχε βαθμολογηθεί. Και ένα γκολ που είχε μια δόση τύχης. Αλλά στο δεύτερο παιχνίδι τι άλλο να κάνει; Δεδομένου οτι δεν παίζει κέντρο για να πεις να παίρνει συνέχεια τη μπάλα, θα τον βαθμολογούσα με 8.5.

 

Χάνει η ομάδα.. φταίει η διαιτησία, φταίει ο Θεός, φταίει ο Πάπας, φταίνε οι εξωγήινοι... πάντα κάποιος άλλος φταίει και ποτέ ο ίδιος. Σίγουρα δεν σέβεται πρώτα απ'όλα την ίδια την Ρεάλ.

 

Για τον Μουρίνιο λες; Και στα δύο ματς δεν είχε φταίξιμο πάντως για το ότι δεν νίκησε η Ρεάλ. Ξαναλέω πως έχει γίνει πολύ καλή δουλειά στη Ρεάλ, και αυτό οφείλεται κυρίως στον Μουρίνιο.

Μακάρι να μπορούσε να παίξει και ο Κακά στο 100% για να είναι μπροστά αντί για τον Ντι Μαρία, ώστε να έχουμε Ρονάλντο, Κακά, Οζίλ, Μπενζεμά. Και Ντι Μαρία αλλαγή. Πιστεύω πως με αυτή τη σύνθεση η Ρεάλ μπορεί να νικήσει τη Μπαρτσελόνα.

Μένει να το δούμε μέσα στη σεζόν.

Και έχουμε και έναν παίχτη που πιθανό να δώσει πολλά στο κέντρο, τον Sahin. Μπορεί να αποδειχθεί και κατώτερος των προσδοκιών όμως. Κάπου είχα διαβάσει για επιστροφή στις προπονήσεις αυτές τις μέρες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγνώμη αλλά λυπάμαι με τις απόψεις σου σε αυτό το topic. Αν είσαι ειδικά και μεγαλύτερος σε ηλικία. Στο πρώτο παιχνίδι χαίρω πολύ... Δεν ήταν στα καλύτερα του.

 

Στο δεύτερο κατεδάφισε την Ρεάλ μόνος του. 2 γκόλ και μία ασσίστ. Καλός είναι ο φανατισμός με τις κορυφαίες ομάδες, αλλά λίγη αντικειμενικότητα ποτέ δεν έβλαψε κανέναν.

 

Δυστυχώς ήξερα τους οπαδούς της Ρεάλ που στα τέλη της περασμένης δεκαετίας ήταν άλλου επιπέδου. Καμία σχέση με τις άναρθρες κραυγές που βγάζετε ως απόρροια που κόμπλεξ κατωτερώτητας. Και φυσικά δεν φταίτε εσείς. Όταν έχεις έναν άνθρωπο χαμηλού επιπέδου να κατευθύνει συνειδήσεις/απόψεις παικτών και οπαδών (αυτό είναι το χειρότερο), καταλαβαίνεις οτι κάτι δεν πάει καλά...

 

Χάνει η ομάδα.. φταίει η διαιτησία, φταίει ο Θεός, φταίει ο Πάπας, φταίνε οι εξωγήινοι... πάντα κάποιος άλλος φταίει και ποτέ ο ίδιος. Σίγουρα δεν σέβεται πρώτα απ'όλα την ίδια την Ρεάλ.

 

Κοίτα, δεν το λέω για να τον μειώσω ή για να πω ψέμματα στον εαυτό μου. Είναι μεγάλος παίκτης αλλά προφανώς δεν μου αρέσει για πολλούς ευνόητους και προσωπικούς λόγους. Αυτό δεν σημαίνει και πάλι πως έχω κόμπλεξ. Κανένα κόμπλεξ. Αλλά είναι κάτι στο οποίο μεγάλη μάζα Ευρωπαίων οπαδών συμφωνούν. Ο Xavi είναι καθαρά η σάρκα αυτής της ομάδας κι αυτό είναι κακό. Όταν δεν παίζει ο Xavi, δεν αποδίδουν όλοι το ίδιο όπως και όταν δεν παίζει ο Puyol δεν αποδίδει η άμυνά τους. Είναι πρωτοφανές. Εγώ πάντως δεν θέλω να ασχολούμαι καθόλου με το τι κάνουν αλλά έχουν μετατρέψει αυτήν την συζήτηση σε ένα απέραντο κ**οχανείο.. Θέλουμε να μιλήσουμε για την ομάδα μας και ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΜΕ. Απλά σκέψου το λίγο. Θα έπρεπε να υπάρχουν συγκεκριμένοι κανόνες για τέτοιου είδους forums/συζητήσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αλήθεια είναι οτι συνήθως η συζήτηση ξεφεύγει απο τα θέματα που αφορούν την ομάδα της Μαδρίτης, αλλά δεν πειράζει αν μιλάμε λογικά. Βλέπω πολλούς χαρακτηρισμούς όμως και αυτό με ενοχλεί, άλλος ίσως όχι.

 

Ίσως θα έπρεπε να κάνουμε ένα ξεχωριστό topic μόνο για τα el clasico μιας και μιλάμε για το μακράν μεγαλύτερο ντέρμπι του πλανήτη, και ειδικά με την έλευση του Μουρίνιο έχει γίνει φλέγον θέμα συζήτησης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ειμαι μπαρτσελονα. οι ομαδες μου ειναι εργοτελης και μαντσεστερ.

 

Παρακολουθωντας λοιπον το ντερμπυ πραγματικα λυπηθηκα για τους φιλαθλους της ρεαλ.

 

Πως μπορει ενας φιλαθλος μιας τοσο ιστορικης ομαδας, να υποστηριζει χωρις να νιωθει ντροπη οταν στον παγκο υπαρχει αυτος ο μη-αντρας?? αυτος ο καταστροφεας τοθ παγκοσμιου ποδοσφαιρου. ο ανθρωπος που πηρε την τακτικη του ρεχαγκελ με το πουλμανακι και την εκανε τεχνη (βλεπε ιντερ).

 

Πως μπορεις να υποστηριζεις μια ομαδα οπου οι παικτες επι 180 λεπτα σαν μοναδικο στοχο εχουν να χτυπησουν και να τραυματισουν τους αντιπαλους, ενιοτε να τους κοψουν και την μπαλα??

 

Ο κ. (ο θεος να κανει αυτο το πραγμα κυριο) ΜΟυρινιο, ηξερε που πηγαινε. Γιατι σιγουρα ειναι εξυπνος. διαλεξε μια ομαδα οπου εκτος των χρηματων, θα ειχε και τις πολιτικες πλατες να κανει οτι του καπνισει.

 

Σας ρωταω λοιπον. αυτη η διαιτησια στους 2 αυτους αγωνες, αν γινοταν στην Ελλαδα, π.χ. σε οσφπ-παο, δεν θα ουρλιαζαμε για την ενιοτε παραγκα?? Αν αυτα τα καραγιοζιλικια με τισ χειρονομιες, και τις χειροδικιες πισοπλατα (που να τολμησει ο υπανθρωπος να χτυπησει κανονικα) γινοταν σε αγωνα του τσαμπιονς, ποσες αγωνιστικες θα επαιρνε ο κυριος αυτος σαν ποινη?? (ηδη τον εχει καρπαζωσει η ουεφα, για πτεσματα μπροστα στα χθεσινα).

 

Βλεπω πολυ ευρωπαικη μπαλα. πειτε μου σε ποιο πρωταθλημα (εκτος το ελληνικο βεβαιως βεβαιως) οι παικτες διαμαρτυρονται σε ΚΑΘΕ ΣΦΥΡΙΓΜΑ του διαιτητη, ανεξαιρετως αν ειναι σωστο η λαθος??

 

Σε ποιο πρωταθλημα του κοσμου παικτης θα σηκωνε το ποδι στο κεφαλι του αντιπαλου και δεν θα επερνε ουτε καρτα?? Παικτες σαν τον μαρσελο/αλονσο/γκεντιρα και φυσικα πεπε θα τελειωναν ΗΜΙΧΡΟΝΟ χωρις κοκκινη??

 

Και φυσικα δεν μπορω να καταλαβω ενα πραγμα. γιατι τον κραταει ακομα η ρεαλ?? Σε 1.5 χρονο εχει καταφερει να μετατρεψει μια απο τις πιο ιστορικες ομαδες στην ευρωπη στην πιο μισητη ομαδα στον κοσμο. Εχει παρει παικτες αξιας (οπως ο πεπε, αληθεια το λεω) να τους μετατρεψει σε δολοφονους. Και ολα αυτα γιατι?? για ενα κυπελλακι, και για τεσσαρες στην γκεταφε?? και οσοι νομιζουν οτι φετος τα πραγματα θα αλλαξουν, γιατι παιζει καλυτερα η ρεαλ (που οντως παιζει), σκεφτητε τι εκανε ο σαντσεζ σε ενα ημι, βαλτε τον φαμπρεγκας και τον αλκανταρα και θα καταλαβετε τι θα γινει και φετος...

 

Κριμα. πραγματικα κριμα..

 

Υ.Γ. και οσο αφορα τον μεσσι.. μην τα λετε παιδια αυτα, εκτιθεστε..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας έρθει στην United σε 3-4 χρόνια κι ας μην τον θες. Για την ώρα άσε σε εμάς την κριτική των παικτών και του προπονητή μας. Εγώ ξέρω πως η Ρεάλ χρειαζόταν κάποιον ισχυρής προσωπικότητας να την στηρίξει και να πάρει τα χτυπήματα πάνω του.

 

 

"Όταν νικάει η ομάδα, νικάμε όλοι μας.. Όταν χάνει η ομάδα, χάνω μόνο εγώ.." - José Mourinho

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"Όταν νικάει η ομάδα, νικάμε όλοι μας.. Όταν χάνει η ομάδα, χάνω μόνο εγώ.." - José Mourinho

Πωπω ουαου τι ειπε ο μεγιστος, ο τιτανας, ο σουπερμαν...Αυτος και ο Ιησους.

 

Μ'αρεσει που βαζεις και το ονομα στο τελος ως υπογραφη λες και ειπε κανα αποφθευγμα του αιωνα ξερωγω, που πρεπει να θυμομαστε ποιος το ειπε. Απο τετοιες π@π@ριες εχεις να ακουσεις οσες θες ακομα απο τον βουκολικο Πορτογαλο και ξερεις γιατι? Γιατι η σκεψη του πιο πολυ αναλωνεται στο πως να τραβηξει τα φωτα πανω του, στο να γραφουν σε 20 χρονια ολα τα ποδοσφαιρικα βιβλια για την αυτου υπαρξη, και στο πως θα γινουν καμια 10ρια ντοκιμαντερ για παρτη του, παρα στην μπαλα.

 

Προπονητης που χανει τον ελεγχο καθε φορα που τον γρασαρει η Μπαρτσελονα και ο Γκουαρντιολα δεν λεγεται προπονητης. Και οταν λεω οτι χανει τον ελεγχο δεν εννοω μονο εκεινη τη στιγμη που ρουφαει την νιοστη ντροπιαστικη ητταυ, που αντε οκ να τον δικαιολογησω ως εν βρασμω ψυχης, αλλα εδω μιλαμε για εναν τυπο που δεν μπορει να χωνεψει ουτε ισοπαλιες και δεν κατεβαινει στις συνεντευξεις τυπου την επομενη ημερα για το αθλημα και την ομαδα την οποια υποτιθεται πως υπηρετει.

 

Ελεος να ουμε με τον βοσκο, οσο οπαδιλικι κι αν σας πουλησει ανοιχτε τα ματια σας και δειτε ποσο κακο κανει στην ομαδα σας και στο ποδοσφαιρο γενικοτερα. Η Ρεαλ δεν χρειαζεται υπανθρωπους στο τιμονι της, δεν αρμοζει στην ιστορια της.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...