Προς το περιεχόμενο

Real Madrid C.F. η βασίλισσα....


Freestyler83

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ο μοναδικός λόγος για να συμπαθώ τη Ρεάλ είναι ο ΤΕΡΑΣΤΙΟΣ Ζιντάν(μακράν ο κορυφαίος ποδοσφαιριστής της γενιάς του).

 

Κατά τα άλλα, ζήτω η ανεξάρτητη Καταλονία!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Η REAL με κερδισε οταν ημουν πιτσιρικας και την εβλεπα να τρωει εξω τεσσαρες και πενταρες και μεσα στο Μπερναμπεου να τα γυριζει με Μπουντραγκενιο και τα τις κωλοτουμπες του Σαντσεζ.Εχει λαμψη και γοητεια(κατι σαν την κρυφη γοητεια της μπουρζουαζιας) αυτη η ομαδα και παντα καθομουνα να την δω οταν επαιζε μεσα.Κατα τ'αλλα σιχαμερο σημα, σιχαμερη κουλτουρα οπαδων και γενικοτερα ομαδα που ενας Diego δεν θα επαιζε ποτε εκει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιθανότατα δεν ξέρεις γιατί μιλάς...τοπικιστικό πνεύμα έχουνε στην Κρήτη...στην Ισπανία δεν ισχύει αυτό, υπάρχουν αρκετές επαρχίες που αν μπορούσαν θα θέλαν να είναι αναξέρτητες. Το λέω επειδή ο συνάδελφος που δουλεύουμε στο ίδιο project είναι Καταλανός και ξέρω πολλούς "Ισπανούς" (τα εισαγωγικά γιατί πολλοί δεν θέλουν να τους λες Ισπανούς). Βασικά από ότι μου έχουνε πει εκτός από τους Καστιλιάνους δεν υπάρχουν και πολλοί που θέλουν να ανήκουν στην Ισπανία :-) Αυτό μου το έχουν επιβεβαιώσει και Πορτογάλοι για διάφορες επαρχίες τις Ισπανίας (πχ Galiza).

 

ΓΙΑ ΛΙΓΟ ΨΥΧΡΑΙΜΙΑ TYPHOON....Όταν εγώ λέω τοπικιστικό πνεύμα εννοώ διαφορετικά στοιχεία κουλτούρας, διαφορετική διάλεκτος, παραλλαγές ηθών και γιορτών και τα συναφή. Άρα μου φαίνεται ότι κάτι παρόμοιο εννοούμε, εκτός αν θες να μου πεις ότι χρησιμοποιώ λάθος λέξη....Όσο για το αν μπορεί η κάθε επαρχία να γίνει ανεξάρτητη αυτό ειναι μια κουβέντα...Θες να μάθεις γιατί? Γιατί στην πραγματικότητα δεν θέλει...Βλέπεις, είναι τόσα τα χρήματα που πηγαίνουν στις επαρχίες από την κεντρική κυβέρνηση με την μορφή κονδυλίων για έργα-υποδομές κλπ που δεν συμφέρει και πολύ η ανεξαρτησία απο οικονομικής άποψης:mrgreen::mrgreen::mrgreen:....Δηλαδή, στα καλά μαζί και στα δύσκολα χώρια..Όχι και τόσο ειλικρινής διακήρυξη ανεξαρτησίας..

 

Για ρώτα, όταν έχεις ευκαιρία, τον συνάδελφο σου να σου πεί πόσα χρήματα έπεσαν στην Καταλωνία για την Ολυμπιάδα του 1992 και τί υποστήριξη είχε απο ΟΛΗ την Ισπανία στην υποψηφιότητά της..

 

Απο τη στιγμή λοιπόν που μια επαρχία ΔΕΝ είναι ανεξάρτητη και ψηφίζει σε εθνικές εκλογές πάει να πεί ότι εκπροσωπείται και αυτή κάτω απο ένα κοινό σήμα ή πρόσωπο...

 

Επειδή πολύ στην πολιτική το ριξαμε, άκουσε κανένας αν θα μας βοηθήσει η Πανάθα να διώξουμε τον γερο-Έμερσον???:-D:-D:-D

 

Έλα ρε Καλντερόν, κάνε το μπαμ με Κακά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η REAL με κερδισε οταν ημουν πιτσιρικας και την εβλεπα να τρωει εξω τεσσαρες και πενταρες και μεσα στο Μπερναμπεου να τα γυριζει με Μπουντραγκενιο και τα τις κωλοτουμπες του Σαντσεζ.Εχει λαμψη και γοητεια(κατι σαν την κρυφη γοητεια της μπουρζουαζιας) αυτη η ομαδα και παντα καθομουνα να την δω οταν επαιζε μεσα.Κατα τ'αλλα σιχαμερο σημα, σιχαμερη κουλτουρα οπαδων και γενικοτερα ομαδα που ενας Diego δεν θα επαιζε ποτε εκει.

 

Και γιατί να έρθει????Ποτέ δεν τον χρειαστήκαμε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και γιατί να έρθει????Ποτέ δεν τον χρειαστήκαμε...

 

Χα,χα, σωστός. Ο Ντιέγκο ταιριάζει με τον ΠΑΟΚ της Ιταλίας και της Ισπανίας, που πάντα τους φταίει το κατεστημένο της πρωτεύουσας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και γιατί να έρθει????Ποτέ δεν τον χρειαστήκαμε...

Διοτι αν εισαι βασιλισσα και δεν σε γουσταρει ο βασιλιας σημαινει οτι εισαι βασιλισσα μεν πατσαβουρα δε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΓΙΑ ΛΙΓΟ ΨΥΧΡΑΙΜΙΑ TYPHOON....Όταν εγώ λέω τοπικιστικό πνεύμα εννοώ διαφορετικά στοιχεία κουλτούρας, διαφορετική διάλεκτος, παραλλαγές ηθών και γιορτών και τα συναφή. Άρα μου φαίνεται ότι κάτι παρόμοιο εννοούμε, εκτός αν θες να μου πεις ότι χρησιμοποιώ λάθος λέξη....Όσο για το αν μπορεί η κάθε επαρχία να γίνει ανεξάρτητη αυτό ειναι μια κουβέντα...Θες να μάθεις γιατί? Γιατί στην πραγματικότητα δεν θέλει...Βλέπεις, είναι τόσα τα χρήματα που πηγαίνουν στις επαρχίες από την κεντρική κυβέρνηση με την μορφή κονδυλίων για έργα-υποδομές κλπ που δεν συμφέρει και πολύ η ανεξαρτησία απο οικονομικής άποψης:mrgreen::mrgreen::mrgreen:....Δηλαδή, στα καλά μαζί και στα δύσκολα χώρια..Όχι και τόσο ειλικρινής διακήρυξη ανεξαρτησίας..

 

Για ρώτα, όταν έχεις ευκαιρία, τον συνάδελφο σου να σου πεί πόσα χρήματα έπεσαν στην Καταλωνία για την Ολυμπιάδα του 1992 και τί υποστήριξη είχε απο ΟΛΗ την Ισπανία στην υποψηφιότητά της..

 

Απο τη στιγμή λοιπόν που μια επαρχία ΔΕΝ είναι ανεξάρτητη και ψηφίζει σε εθνικές εκλογές πάει να πεί ότι εκπροσωπείται και αυτή κάτω απο ένα κοινό

 

Xexe μετέφρασα τα γραφόμενα σου και προβλέπω το βράδυ να σου κάνουνε voodoo...:-) Ενδεικτικά σου λέω ότι δεν είναι τα λεφτά ούτε τίποτα τέτοιο. Απλώς οι άνθρωποι δεν είναι διατεθιμένοι να κάνουνε πόλεμο για την ανεξαρτησία τους. Αλλά αν τους τη δίνανε θα την πέρνανε στο λεπτό. Άλλωστε στην Καταλωνία έχουν γίνει και γίνονται πολλές φορές δικαστικές διαμάχες με την κεντρική κυβέρνηση για νόμους που περνάει η τοπική κυβέρνηση και θεωρούνται αντισυνταγματική από τη Μαδρίτη (γιατί και καλά παραβιάζουν τη συνοχή της χώρας).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

.Όσο για το αν μπορεί η κάθε επαρχία να γίνει ανεξάρτητη αυτό ειναι μια κουβέντα...Θες να μάθεις γιατί? Γιατί στην πραγματικότητα δεν θέλει...Βλέπεις, είναι τόσα τα χρήματα που πηγαίνουν στις επαρχίες από την κεντρική κυβέρνηση με την μορφή κονδυλίων για έργα-υποδομές κλπ που δεν συμφέρει και πολύ η ανεξαρτησία απο οικονομικής άποψης:mrgreen::mrgreen::mrgreen:....Δηλαδή, στα καλά μαζί και στα δύσκολα χώρια..Όχι και τόσο ειλικρινής διακήρυξη ανεξαρτησίας..

Η Ισπανια ειναι φτωχη χωρα συγκριτικα με τις υπολοιπες της ΕΕ και ηταν ακομη φτωχοτερη στους Ολυμπιακους της Βαρκελωνης.Μπορει τοτε να ηταν πιο φτωχη και απο την Ελλαδα.Ο χρυσος αιωνας της εχει περασει προ πολλου οποτε το χρημα δεν ρεει απο τα μπατζακια εκει τοσο οσο χρειαζεται να εξαφανισει τις τασεις ανεξαρτησιας που απορρει απο πολλους και διαφορετικους λογους.

Στην Γαλικια οι λογοι ειναι οικονομικοι καθως ειναι απο τις φτωχοτερες περιοχες της Ευρωπης.Κατι σαν την δικια μας Ηπειρο.Στην χωρα των Βασκων οι λογοι ειναι εθνικιστικοι αφου αυτοι την εχουν δει οτι ειναι ο αρχαιοτερος "καθαρος" λαος της Ευρωπης και ουδεμια σχεση εχουν με τους υπολοιπους "βρωμικους" Ισπανους.Στην Καταλωνια οπως και στην Αστουρια οι λογοι ειναι κοινωνικοπολιτικοι λογω της μεγαλης Αναρχικης και κομμουνιστικης αντιστοιχα ιστοριας εκει.Ολοι αυτοι και ξερω γω ποιοι αλλοι ακομα το στεμμα το εχουν καραχεσμενο.Οποτε δεν ειναι να λες οτι δεν ειναι και τοσο ειλικρινης οι τασεις ανεξαρτησιας εκει.Πες στο στην ΕΤΑ αυτο.Απλα τωρα ειναι στην δημοκρατικη της φαση ηΙσπανια και τα πνευματα εχουν καταλαγιασει λιγο.Αυριο δεν ξερεις τι μπορει να γινει Και γι'αυτο εχουν και την Βαρκελωνη στα ωπα ωπα και της καναν μεχρι και Ολυμπιακους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω το μονο πραμα που δεν γουσταρα ηταν οταν αρχισε να μαζευει ολα τα αστερια και αντι να Γ@μ@ει πιο ασχημα επεσε κατακορυφα αλλα αυτο σιγα σιγα αλλαζει απο φαινεται....Ρε συς εκεινος ο μ@λ@κ@ς ο καπελο εδιωξε τον παιχταρα τον R.Carlos?Κριμας ρε γιατι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω το μονο πραμα που δεν γουσταρα ηταν οταν αρχισε να μαζευει ολα τα αστερια και αντι να Γ@μ@ει πιο ασχημα επεσε κατακορυφα αλλα αυτο σιγα σιγα αλλαζει απο φαινεται....Ρε συς εκεινος ο μ@λ@κ@ς ο καπελο εδιωξε τον παιχταρα τον R.Carlos?Κριμας ρε γιατι?

 

Ακριβως.Και απο τοτε,που αποφασισαν οτι δεν θα παιξουν μπαλα σοβαρη,υποστηριζα τις αντιπαλες ομαδες:mrgreen:

 

Αγαπημενη μου φουρνια της Ρεαλ,ηταν τοτε με τον Μοριεντες (κ Ανελκα?) που ειχε παρει το CL,και δεν ειχε ουτε Becks ουτε Ζιζου.Μπαλαρα επαιζε τοτε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Xexe μετέφρασα τα γραφόμενα σου και προβλέπω το βράδυ να σου κάνουνε voodoo...:-) Ενδεικτικά σου λέω ότι δεν είναι τα λεφτά ούτε τίποτα τέτοιο. Απλώς οι άνθρωποι δεν είναι διατεθιμένοι να κάνουνε πόλεμο για την ανεξαρτησία τους. Αλλά αν τους τη δίνανε θα την πέρνανε στο λεπτό. Άλλωστε στην Καταλωνία έχουν γίνει και γίνονται πολλές φορές δικαστικές διαμάχες με την κεντρική κυβέρνηση για νόμους που περνάει η τοπική κυβέρνηση και θεωρούνται αντισυνταγματική από τη Μαδρίτη (γιατί και καλά παραβιάζουν τη συνοχή της χώρας).

 

Δεν ξέρω για voodoo πάντως σήμερα ξύπνησα καλά:-D:-D

Το ότι θα έπεφτε τόση πολιτική συζήτηση σε ένα ποδοσφαιρικό τόπικ ειλικρινά δεν το περίμενα..:-D:-D:-D. Πάντως αν είναι, θα θελα να επικοινωνήσω με τον Καταλανό φίλο σου για να καταλάβω καλύτερα κάποια πράγματα:). Να ξέρεις πάντως ότι όταν η Μαδρίτη διεκδίκησε τους Ολυμπιακούς του 2012 (νομίζω) οι συμπατριώτες του δεν ανταπέδωσαν την υποστήριξη και μπουκόταραν πολύ τη συμμετοχή της..Πφ, συμπλέγματα...

Εντάξει, αφού επιμένετε τόσο, απο εδώ και εμπρός θα μιλάω για την Ρεάλ ως το καμάρι της Καστίλλης μόνο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω το μονο πραμα που δεν γουσταρα ηταν οταν αρχισε να μαζευει ολα τα αστερια και αντι να Γ@μ@ει πιο ασχημα επεσε κατακορυφα αλλα αυτο σιγα σιγα αλλαζει απο φαινεται....Ρε συς εκεινος ο μ@λ@κ@ς ο καπελο εδιωξε τον παιχταρα τον R.Carlos?Κριμας ρε γιατι?

 

Ευτυχώς τα πράγματα αλλάζουν και η ομάδα έχει πολύ πιτσιρικαρία και ένα ορθολογικό σύστημα. Ελπίζω ο Σόυστερ να μπορέσει να κουμαντάρει τους όποιους κακομαθημένους και να αφήσει το στίγμα του. Αν γίνει αυτό θα είναι ο μόνος προπονητής που το έχει καταφέρει εδώ και μια δεκαετία...

Τι να τους κάνεις τους αστέρες φίλε μου από τη στιγμή που παίζαμε με 3 οργανωτές, δύο επιθετικούς, μισό χαφ ,κάτι ανεκδιήγητους αναπληρωματικούς και έναν σέντερ μπακ (Ελγκέρα).Άσχημες εποχές...Το μόνο θετικό είναι ότι μαζέψαμε πολλά χρήματα από τις φανέλες..

Όσο για τον Ρ. Κάρλος, αν δεν φύγει στα 34 του πότε να έφευγε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διοτι αν εισαι βασιλισσα και δεν σε γουσταρει ο βασιλιας σημαινει οτι εισαι βασιλισσα μεν πατσαβουρα δε.

 

Τέτοιοι βασιλιάδες ας μην περάσουν ποτέ απο Μαδρίτη και ας μην μας γουστάρουν ποτέ..Τα κυβικά μας είναι τέτοια που δεν χάνουμε τον ύπνο μας για κανέναν....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η Ισπανια ειναι φτωχη χωρα συγκριτικα με τις υπολοιπες της ΕΕ και ηταν ακομη φτωχοτερη στους Ολυμπιακους της Βαρκελωνης.Μπορει τοτε να ηταν πιο φτωχη και απο την Ελλαδα.Ο χρυσος αιωνας της εχει περασει προ πολλου οποτε το χρημα δεν ρεει απο τα μπατζακια εκει τοσο οσο χρειαζεται να εξαφανισει τις τασεις ανεξαρτησιας που απορρει απο πολλους και διαφορετικους λογους.

Στην Γαλικια οι λογοι ειναι οικονομικοι καθως ειναι απο τις φτωχοτερες περιοχες της Ευρωπης.Κατι σαν την δικια μας Ηπειρο.Στην χωρα των Βασκων οι λογοι ειναι εθνικιστικοι αφου αυτοι την εχουν δει οτι ειναι ο αρχαιοτερος "καθαρος" λαος της Ευρωπης και ουδεμια σχεση εχουν με τους υπολοιπους "βρωμικους" Ισπανους.Στην Καταλωνια οπως και στην Αστουρια οι λογοι ειναι κοινωνικοπολιτικοι λογω της μεγαλης Αναρχικης και κομμουνιστικης αντιστοιχα ιστοριας εκει.Ολοι αυτοι και ξερω γω ποιοι αλλοι ακομα το στεμμα το εχουν καραχεσμενο.Οποτε δεν ειναι να λες οτι δεν ειναι και τοσο ειλικρινης οι τασεις ανεξαρτησιας εκει.Πες στο στην ΕΤΑ αυτο.Απλα τωρα ειναι στην δημοκρατικη της φαση ηΙσπανια και τα πνευματα εχουν καταλαγιασει λιγο.Αυριο δεν ξερεις τι μπορει να γινει Και γι'αυτο εχουν και την Βαρκελωνη στα ωπα ωπα και της καναν μεχρι και Ολυμπιακους.

 

Δηλαδή ο καθένας με την τρέλα του και για όλες τις αμαρτίες του παρελθόντος πληρώνει μια κυβέρνηση 30 χρόνια μετά και μια ομάδα που ΥΠΟΤΙΘΕΤΑΙ ότι συνδέεται με αυτή. Πολύ θλιβερό να μην υποστηρίζεις μια ομάδα για πολιτικούς λόγους και γιατί κάποτε 50 χρόνια πριν μερικοί υποστηρικτές της ήταν φασίστες, αγνοώντας καν τί μπάλα παίζει....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...