Προς το περιεχόμενο

Σειριακό κιβώτιο, το έχει κανείς???


lary7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Της αδερφής μου και της μάνας μου τους έκατσε στο μυαλο και πήγαν και αγορασαν το Aygo με σειριακό κιβώτιο.Δεν έχω οδηγήσει ποτέ κατι τέτοιο και έχω την απορία αν αξίζει σε σχέση με το κανονικό. Ακούω εντυπώσεις απο οποιον γνωρίζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από ότι διάβασα στα γρήγορα, το κιβώτιο της Toyota δεν είναι και ότι καλύτερο. Από την άλλη, αφού μιλάμε για αυτοκίνητο πόλης, σίγουρα είναι καλή επιλογή. Αν οδηγήσεις αυτόματο στη κίνηση, δεν θες να ξαναπάρεις χειροκίνητο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω παντως το εχω βολευτει...

More info:

http://users.forthnet.gr/her/gnikola/aftokinito.htm

Εννοειται οτι σε ανηφορα ή κατηφορα χρησιμοποεις το χειροφρενο οταν ξεπαρκαρεις, γιατι δεν ειναι αυτοματο. Ο μηχανισμος του συμπλεκτη ειναι ιδιος με αυτον του κανονικου και οχι του αυτοματου. Επιπλεον, "καταλαβαινει" οταν οδηγεις σε ανηφορα ή κατηφορα και κρατα ψηλα τις στροφες και δεν "βαζει" την επομενη ταχυτητα.

Τα "συν" σε συγκριση με το αυτοματο ειναι οτι δεν ειναι 4ταχυτο, μπορεις να το γυρισεις στο manual και να βαζεις εσυ τις ταχυτητες και το βασικο για μενα δεχεται service αν χαλασει κατι στο μηχανισμο συμπλεξης. Το αυτοματο αν χαλασει απλα (και ακριβα) το πετας και βαζεις καινουργιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eίχα στενή επαφή (τρίτου τύπου) με το σειριακό σε ένα Yaris. Απίστευτα βολικό για πόλη, το γυρίζεις σε χειροκίνητο απλά κάνοντας τον λεβιέ στο πλάι, οι αυτόματες ταχύτητες μπαίνουν καλά για τα δικά μου γούστα, γενικά το γούσταρα τρελά.

 

Σίγουρα ταιριάζει γάντι για ένα αυτοκίνητο πόλης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά ο τυπάς στην Toyota μου είπε πως σε ανηφώρες μπλοκάρει και δεν χρειάζετε φρένο.

Απο εκεί και πέρα αυτό που είπε ο lefteris (+τα 6 χρόνια εγγύησης) είναι σημαντικό γιατι δεν θέλω να φτάσω στο σημείο σε 4-5 χρόνια για 1 αμάξι που αξίζει 4-5 χιλιάρικα να μου ζητάνε 1500-2000 για αλλαγή κιβωτίου.

Κατα τα άλλα ελπίζω η χειροκίνητη λειτουργία του να είναι ομαλή γιατι μάλλον εκεί θέλω να το χρησιμοποιώ εγώ ωστε να μην καλομάθω και δεν θέλω να ανέβω στο δικό μου. Ελπίζω τα καλά λόγια που διάβασα να βγούν αληθινά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά ο τυπάς στην Toyota μου είπε πως σε ανηφώρες μπλοκάρει και δεν χρειάζετε φρένο.

Απο εκεί και πέρα αυτό που είπε ο lefteris (+τα 6 χρόνια εγγύησης) είναι σημαντικό γιατι δεν θέλω να φτάσω στο σημείο σε 4-5 χρόνια για 1 αμάξι που αξίζει 4-5 χιλιάρικα να μου ζητάνε 1500-2000 για αλλαγή κιβωτίου.

Κατα τα άλλα ελπίζω η χειροκίνητη λειτουργία του να είναι ομαλή γιατι μάλλον εκεί θέλω να το χρησιμοποιώ εγώ ωστε να μην καλομάθω και δεν θέλω να ανέβω στο δικό μου. Ελπίζω τα καλά λόγια που διάβασα να βγούν αληθινά...

 

Ήμουν σήμερα με αυτόματο/σειριακό στην κίνηση στην Ηρακλείου και είπα να το βάλω στο σειριακό για να περάσει η ώρα. Σε δύο λεπτά το είχα βάλει στο αυτόματο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλα ενταξει...δεν προκειτε ποτε να εισαι με χειροκινητο...

κανενα μικρο εως 15χιλ δεν εχει κανονικο αυτοματο,απλα ειναι αυτοματα π κανουν μονα τους αλλγη με συμπλεκταρισμα κανονικα...γι αυτο υπαρχει κ καθυστερηση στην αλλαγη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...