Προς το περιεχόμενο

Δυσλειτουργίες της υπηρεσίας aDSL/ISPs/Γραμμές ΟΤΕ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μιας και όλοι αντιμετωπίζουμε πρόβλημα με τους ISPs μας και την υπηρεσία aDSL, αυτο εδω το τόπικ θα μπορούσε να χρησιμεύσει ώστε καθένας μας όταν αντιμετωπίζει δυσλειτουργίες στην σύνδεση του, να το δηλώνει εδώ.

 

Κατ'αποτελέσμα, όταν κάποιο άλλο μέλος βλέπει τη συγκεκριμένη δυσλειτουργία και βρίσκεται σε γειτονική περιοχή με τον παραπάνω χρήστη, θα μπορεί να επιβεβαιώσει αν όντως πρόκειται για πρόβλημα του ISP ή για πρόβλημα γραμμης αποκλειστικά και μόνο δικό του.

 

Παράλληλα, αποσυμφορούμε το subforum αυτό από τα πολλαπλά τόπικ προβλημάτων σύνδεσης.

 

Για να γινει αποτελεσματικά αυτό, ο καθένας μας που κάνει ποστ εδώ, καλό είναι να αναφέρει σε ποιον ISP υπάγεται, σε ποια ευρύτερη περιοχή διαμένει(προσωπικά δεδομένα γαρ:P) και ώρα/ημερομηνία του προβλήματος.

 

Ελπίζω να φανεί χρήσιμο το τόπικ αυτό σε ολους μας.:)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Super Moderators

Eξαιρετική ιδέα. :)

 

To topic γίνεται sticky για να είναι ορατό στα μέλη. Ευχαριστούμε το μέλος S2Katana για την πρωτοβουλία. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

:neutral: Γεια σας, εψαχνα καποιο θεμα σαν αυτο... και εγω ανηκω στους "τρισευτυχισμενους" του οτε... connex 1024... υποτίθεται.. adsl υποτίθεται... τις τελευταίες 2 εβδομαδες προσπαθω να επικοινωνήσω με καποιον απο οτε αλλα μονο να δηλωσω βλαβη καταφερνω..και αν μαλιστα επικοινωνησω..ακουω το κλασικο, η γραμμη δεν εχει κατι... η θα σας κανουμε αναβαθμιση γραμμης, δηλαδη? λεω, αναβαθμιση λεει..καλα λεω..

Και τωρα ολο σφαλματα μου βγαζει, τη μια εχει αγνωστο σφαλμα, την αλλη, δεν εχει τηλεφωνικη συνδεση, την αλλη εχω λεει λαθος κωδικους (!!!!) και ετσι κυλαει η μερα...εχω κανει ολες τις εξετασεις με το kaspersky και το ad-aware ... αλλα δεν βρισκουν κατι... επισης οπως ειχα γραψει και σε αλλο ποστ.. εχω το zyxel το οποιο δεν συγχρονιζει ουτε με σφαιρες... και αναγκαζομαι να χρησιμοποιω το sagem του οτε.. το οποιο αντε να με συνδεσει λιγακι.. να παρω μια γευση απο ιντερνετ... :lol: α και ειμαι απο ροδο.. αν εχει καποιος αναλογο προβλημα...α και μια αλλη απορια... με αυτο το 1242 εχει καταφερει ποτε κανεις να βγαλει γραμμη? στη ΝΑΣΑ πιο γρηγορα θα απαντουσαν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το sagem συγχρονιζει μετα απο πολυυυυυ κοπο... παρα πολυ, σε εκνευριστικο σημειο. Αλλα απο ταχυτητα δεν λεει πολλα... το zyxel απο την αλλη ειναι ΑΔΥΝΑΤΟ να συγχρονισει... δυστυχως..και το χρειαζομαι... απο τον οτε μου ειχαν πει δεν το πήρατε απο εμας δεν μπορουμε να βοηθησουμε..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το sagem συγχρονιζει μετα απο πολυυυυυ κοπο... παρα πολυ, σε εκνευριστικο σημειο. Αλλα απο ταχυτητα δεν λεει πολλα... το zyxel απο την αλλη ειναι ΑΔΥΝΑΤΟ να συγχρονισει... δυστυχως..και το χρειαζομαι... απο τον οτε μου ειχαν πει δεν το πήρατε απο εμας δεν μπορουμε να βοηθησουμε..

 

Σε δύσκολες περιπτώσεις μία είναι η λύση. Speedtouch.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

apo xtes k gw ir8a ston kosmo twn problimatwn tis adsl

edw k 2 meres k epeita apo enimerwseis stis forthnet to site oti ginontai ergasies tou ote stin perioxi boreivn proasteivn attikis ana diastimata peftei i sindesi mu k pairnw to minima otan prospa8w na epanasunde8w amesws "PPP potocol was terminated"

 

epeita apo kana duo prospa8eies 3anampainw alla auto katantaei kourastiko

pira tilefwno to tech support forthnet ola ok pi8anon 8a dilwsoume labi ote lla epeidi ginontai oi ergasies autes afiste to kana 2 m eres mpas k isiwsei.

mipws ftaiei to katapliktiko crypto modem???mipws kanena programma kanei conflict???Mipws mas douleoun kanonika????:?

 

pou sai agglia me ta T1 k T3 sou anti na pigainoume mprosta pame olo k pio pisw

 

ELEOS!!!mono ta lefta mas 3eroun na pairnoun k e3ipiretisi MIDEN!!!ELEOS!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε δύσκολες περιπτώσεις μία είναι η λύση. Speedtouch.

 

Συμφωνώ....

Εδώ και 7+ μήνες το έχω ανοιχτό και κανένα πρόβλημα μέχρι στιγμής.

Απο τα καλύτερα ρούτερ που δίνει σαν εξοπλισμό ο ΟΤΕ.:wink::wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν... Χθες το πρωί όταν άνοιξα το pc μου, διαπίστωσα ότι δεν λειτουργούσε η adsl σύνδεσή μου (με otenet). Σε επικοινωνία που είχα με την otenet, μου είπαν ότι μπορούσαν να με βοηθήσουν μόνο αν έβγαζα το ωραίο usr modem router μου και επανεγκαθιστούσα τον αρχικό εξοπλισμό του ondsl kit (ένα άθλιο sagem usb modem το οποίο όποτε ήθελε δούλευε). Επίσης μου είπαν ότι δεν υπήρχε πρόβλημα στις γραμμές. Προφανώς δεν έχουν διαρκή επικοινωνία με τον ΟΤΕ διότι:

Ώρες αργότερα ενημερώθηκα από τον ΟΤΕ, ότι κάποιος εργολάβος (να 'ναι καλά όσοι ήθελαν να πουλήσουν τον ΟΤΕ), είχε κόψει την οπτική ίνα της περιοχής μου. Δεν ήταν βέβαια ο εργολάβος ο οποίος άρχισε να ψάχνει τη βλάβη αλλά οι έρμοι οι τεχνικοί του ΟΤΕ.

Δεν γράφω για να υπερασπιστώ τον ΟΤΕ, όμως δεν μπορώ να μην αναφέρω την εικόνα που είδα σήμερα το πρωί, σε κεντρικό δρόμο της πόλης, όπου μάλλον υπήρχε το πρόβλημα: Μες στη ζέστη, ο τεχνικός μες στο φρεάτιο να αγωνίζεται να αποκαταστήσει τη ζημιά που άλλος είχε κάνει... Υπήρχε και μια φυσούνα, δεν ξέρω τι έκανε, αέρα του κατέβαζε;

Δεν ξέρω εσείς, εγώ αποφάσισα να μουρμουρίζω λιγότερο για τον ΟΤΕ και τα προβλήματά του...

---------------------------

Και σήμερα, 2/08 με πήραν τηλέφωνο στο κινητό να με ρωτήσουν αν είναι όλα εντάξει με τη σύνδεσή μου...

:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

sorry για το άκυρο ποστ.

εγώ δόξα το θεό εδώ και 2 χρόνια στην αρχή με φορθεντ και εδώ και 3 μήνες με οτενετ ειμαι πολυ καλά με τη 1024 γραμμή μου και ένα usr router.

 

φτου φτου φτου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ....

Εδώ και 7+ μήνες το έχω ανοιχτό και κανένα πρόβλημα μέχρι στιγμής.

Απο τα καλύτερα ρούτερ που δίνει σαν εξοπλισμό ο ΟΤΕ.:wink::wink:

 

Τοσο πολυ?Μπραβο!!!

 

@danaos πρωτοτυπα καλη αντιμετωπιση απο ΟΤΕ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ego pantos edo kai misi ora exo ayto to provlima syndesis aposyndesis to opoio ginetai stigmiaia. taytoxrona epesa apo ta 16 mbit pou imoun stathera apo tin arxi tis syndesis mou(4net 2play) sta 13. taytoxrona auksithike to noise apo 6,1 sta 7,3. an iparxei allos apo ilion pou na exei to idio provlima as posterei. as elpisoume oti einai logo anavathmisis kai oxi logo kakis poiotitas.

 

ps: ean perimete na apantisoun stin texn ypostiriksi tetoies meres mallon gelasmenoi eiste! to poli poli na tyo sikosei kamia katharistria!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Απο το πρωι και γενικως τις τελευταιες μερες, εχω προβληματα με τη Forthnet.Συνεχη disconnects, το μενου ''Gateway'' ειναι στο down συχνα και γενικα ''παιζει'' πολυ η ταχυτητα και τα db της γραμμης στο μενου ''DSL'' του ρουτερ.

 

Περιοχη: Αθηνα-Βυρωνας.

 

Οι πυρκαγιες ευθυνονται ή εχω εγω το προβλημα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...