Προς το περιεχόμενο

Δυσλειτουργίες της υπηρεσίας aDSL/ISPs/Γραμμές ΟΤΕ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 1,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλησπέρα. Σταδιακά με την πάροδο του χρόνου χαμηλώνει η ταχύτητα που έχω. Τον Δεκέμβριο κλείδωνα γύρω στο 18-19 Mbps και πλέον με το ζόρι στα 12-12,5 Mbps. Δοκίμασα και μέτρησα και την ταχύτητα στο καλώδιο του ΟΤΕ πριν συνδεθεί με το σπίτι και πάλι έχω τις ίδιες ταχύτητες με τώρα. Τι μπορεί να φταίει;

Στιγμιότυπο οθόνης (5).png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

καλησπέρα.

Στο καταστημα μου έχω οτε 24αρι.

Στην αρχή με είχαν βάλει σε vdsl και έπιανα τα 23mbps. Αλλά είχα αποσυνδέσεις και με γύρισαν σε adsl, απο τότε η γραμμή δεν είχα πρόβλημα.

Τώρα βλέπω οτι το upload έφτασε τα 2,000,000 σφάλματα. Στο download ήταν γύρο στα 20,000 σφάλματα.

Η πρώτη φωτο ειναι απο τότε που το είχαν γυρίσει σε adsl (τον Μάρτιο του 2019) και η δεύτερη είναι σημερινή μετά απο επανεκκίνηση που έκανα (έκανα χαζομάρα που δεν έβγαλα φωτο πριν το κάνω επανεκκίνηση)

Βλέπω οτι απο fast/fast με πήγαν σε interleaved, και γενικά βλέπω πολλές αλλαγές.

Θα το αφήσω λίγες μέρες να μαζέψει τα σφάλματα και θα ανεβάσω φώτο.

Αλλά σε τι μπορεί να οφείλεται να έχω τόσα σφάλματα, και γιατι με γύρισαν σε interleaved?

 

 

20190417_111909.png.a79df8c3d16a020fce46c50ca6cd547b.png

Screenshot_2020-07-09-16-50-11-105_com.android.chrome.jpg

Επεξ/σία από pavloa
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τον τελευταίο μήνα, έχω σοβαρό θέμα με το wifi στο σπίτι ενώ για 2 χρόνια δουλεύω άψογα. Γραμμή ΟΤΕ πιάνω 18( 24αρα) με Entry 2i 

Αργούν οι σελίδες, twitch Netflix YouTube εκεί που παίζουν σε φουλ ανάλυση πέφτουν στα 360p.

Θέμα με την ταχύτητα δεν έχω, έχω αλλάξει κανάλια, έχω κάνει και ρισετ ρούτερ και παραμένει.

Στο wifi έχω μετρήσεις κανονικές συνήθως 15-16 με ping 10-20 γιατί την έχω φαστπαθ

Οι συσκευές μου είναι στα 2-3 μέτρα από το ρούτερ σε ευθεία χωρίς ενδιάμεσα πόρτες τοίχους

Αυτό που παρατήρησα και δεν υπήρχε, είναι ότι στα wifi διαβάζει και 2 tp link extenders για 2.4 και 5 GHz. Τα οποία είναι με φουλ σήμα

Υπάρχει περίπτωση να έχει βάλει κανείς στην πολυκατοικία ή απέναντι αναμεταδότες και να μου κάνει τόσο έντονο πρόβλημα?

Ή απλά έχει παραδώσει πνεύμα το ρούτερ μετά από 2 χρόνια?

Σημείωση, δεν γίνεται καθημερινά, υπάρχουν μέρες που δουλεύω σωστά, αλλά έχει γίνει έντονο το πρόβλημα αφού είδα ότι εκπέμπουν αυτά τα Tp Link

Επεξ/σία από panossar95
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, panossar95 είπε

Τον τελευταίο μήνα, έχω σοβαρό θέμα με το wifi στο σπίτι ενώ για 2 χρόνια δουλεύω άψογα. Γραμμή ΟΤΕ πιάνω 18( 24αρα) με Entry 2i 

Αργούν οι σελίδες, twitch Netflix YouTube εκεί που παίζουν σε φουλ ανάλυση πέφτουν στα 360p.

Θέμα με την ταχύτητα δεν έχω, έχω αλλάξει κανάλια, έχω κάνει και ρισετ ρούτερ και παραμένει.

Στο wifi έχω μετρήσεις κανονικές συνήθως 15-16 με ping 10-20 γιατί την έχω φαστπαθ

Οι συσκευές μου είναι στα 2-3 μέτρα από το ρούτερ σε ευθεία χωρίς ενδιάμεσα πόρτες τοίχους

Αυτό που παρατήρησα και δεν υπήρχε, είναι ότι στα wifi διαβάζει και 2 tp link extenders για 2.4 και 5 GHz. Τα οποία είναι με φουλ σήμα

Υπάρχει περίπτωση να έχει βάλει κανείς στην πολυκατοικία ή απέναντι αναμεταδότες και να μου κάνει τόσο έντονο πρόβλημα?

Ή απλά έχει παραδώσει πνεύμα το ρούτερ μετά από 2 χρόνια?

Σημείωση, δεν γίνεται καθημερινά, υπάρχουν μέρες που δουλεύω σωστά, αλλά έχει γίνει έντονο το πρόβλημα αφού είδα ότι εκπέμπουν αυτά τα Tp Link

Στη δικη μου περίπτωση φταιει το σταθερο.. Οταν το βγαζω απο την πριζα φτιαχνει.. Περιεργα πράγματα ...

Απο ταχύτητες σε speedtest 11-13 πεφτει στα 5-6 η και ακομα χαμηλότερα 

Επεξ/σία από Aggelos_INSM
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Aggelos_INSM είπε

Στη δικη μου περίπτωση φταιει το σταθερο.. Οταν το βγαζω απο την πριζα φτιαχνει.. Περιεργα πράγματα ...

Είναι βοιπ η γραμμή μου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, panossar95 είπε

Είναι βοιπ η γραμμή μου

Απο πριζα ρεύματος εννοουσα

και μενα VoIP ειναι

Επεξ/σία από Aggelos_INSM
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, SakafliaC είπε

Η μετάβαση από vdsl σε οπτική ίνα πέρα απ τις ταχύτητες down/up που είναι το προφανές, βελτιώνει και το ping ή όχι?

Ναι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 23/7/2020 στις 12:14 ΠΜ, SakafliaC είπε

Η μετάβαση από vdsl σε οπτική ίνα πέρα απ τις ταχύτητες down/up που είναι το προφανές, βελτιώνει και το ping ή όχι?

Αν μιλάμε για οπτική ίνα μέχρι το χώρο συνήθως το ping αν δεν κάνω λάθος είναι 2-8

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδια εκανε restart το speedport plus μονο του.. Να ανησυχω? Μπορω να δω τι φταιει?

Επεξ/σία από Aggelos_INSM
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, Aggelos_INSM είπε

Παιδια εκανε restart το speedport plus μονο του.. Να ανήσυχω? Μπορω να δω τι φταιει?

Αναβάθμιση λογισμικού απομακρυσμένη μια πιθανότητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

59 λεπτά πριν, tilaverboy είπε

Αναβάθμιση λογισμικού απομακρυσμένη μια πιθανότητα.

Μαλιστα.. Ευχαριστω

Αν το ξανακανει να το δηλωσω βλαβη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Aggelos_INSM είπε

Μαλιστα.. Ευχαριστω

Αν το ξανακανει να το δηλωσω βλαβη?

Ναι αλλά πιστεύω λόγω αναβάθμισης Firmware είναι και όχι κάτι άλλο.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...