Προς το περιεχόμενο

Δυσλειτουργίες της υπηρεσίας aDSL/ISPs/Γραμμές ΟΤΕ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
  • Απαντ. 1,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στις 26/9/2020 στις 7:29 ΜΜ, eidikos33 είπε

εχω το tg 585v7 απο οτε και εχω συνδεση nova και δεν με αφηνει με τιποτα να συνδεθω στο interface του ρουτερ...Πως γινεται αυτο? Πληκτρολογω 192.168.1.254 συνδεδεμενος με καλωδιο ethernet και δεν συνδεεται

HTTP/1.0 401 Authorization Required

192,168,1,1 στην  forthnet. ή απλά τράβα του ένα reset

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Υπάρχει κανείς με vodafone που να έχει χαμηλό upload σε 24άρα;

Εδώ και αρκετές ημέρες έχει πέσει στο 0.7. 

Θεωρείται ως βλάβη αυτής της τάξης το upload;

Επεξ/σία από The_Judas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, The_Judas είπε

Υπάρχει κανείς με vodafone που να έχει χαμηλό upload σε 24άρα;

Εδώ και αρκετές ημέρες έχει πέσει στο 0.7. 

Θεωρείται ως βλάβη αυτής της τάξης το upload;

στατιστικά ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 28/11/2020 στις 4:21 ΜΜ, The_Judas είπε

Downstream
Upstream  
   
SNR Margin
:
14.4 14.0 db
   
Line Attenuation
:
16.0 7.9 db
   
Data Rate
:
15915 926 kbps
   
Max Rate
:
17576 1064 kbps
   
POWER
:
21.2 10.6 dbm
   
CRC
:
22 0  

Μια χαρά είσαι. Και στο πατρικό μου που έχω Vodafone ίδια ταχύτητα έχω στο upload. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν γνωρίζει κάποιος, ενώ η γραμμή μου είναι μια χαρά (παραθέτω και τα στατιστικά, έχω κλειδωμένο προφιλ κιόλας στα 10 γιατί παλαιότερα είχα θέμα αποσυνδέσεων), τις τελευταίες βδομάδες έχω θέμα με το WiFi από άποψη ταχύτητας (εντελώς ασταθής) ή οι συσκευές ξεσυνδέονται ξαφνικά απο το WiFi, χωρίς όμως να έχει γίνει αποσύνδεση του ιντερνετ. Παίζει να φταίει το ρούτερ; Το speedport entry 2i έχω και δεν με παίρνει να αγοράσω άλλο. Αν έχει θέμα το ρουτερ παίζει να μου το αλλάξει η Cosmote?

 

image.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Gkostas2007 είπε

Αν γνωρίζει κάποιος, ενώ η γραμμή μου είναι μια χαρά (παραθέτω και τα στατιστικά, έχω κλειδωμένο προφιλ κιόλας στα 10 γιατί παλαιότερα είχα θέμα αποσυνδέσεων), τις τελευταίες βδομάδες έχω θέμα με το WiFi από άποψη ταχύτητας (εντελώς ασταθής) ή οι συσκευές ξεσυνδέονται ξαφνικά απο το WiFi, χωρίς όμως να έχει γίνει αποσύνδεση του ιντερνετ. Παίζει να φταίει το ρούτερ; Το speedport entry 2i έχω και δεν με παίρνει να αγοράσω άλλο. Αν έχει θέμα το ρουτερ παίζει να μου το αλλάξει η Cosmote?

 

image.png

το entry 2i εχει φρικτό wifi , δοκιμασε να αλλαξεις καναλι

Επεξ/σία από Aggelos_INSM
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα στην παρέα.

Σήμερα μου έκαναν αναβάθμιση το router και απο cyta έγινε vodafone. (Στις 5 το πρωί έγινε η αναβάθμιση).

Χάθηκαν όλες οι ρυθμίσεις που είχα κάνει (wifi, ddns κτλ).

Για δείτε λίγο τα χαρακτηριστικά της γραμμής είμαι εντάξει?

Δεν ξέρω αν έγραψα στο σωστό θέμα, αν όχι τότε ας μεταφερθεί.

Πριν

2020-28-11...1.jpg

Μετά

1.jpg

Στιγμιότυπο οθόνης 2020-11-30 214857.jpg

Και επίσης εδώ είμαι καλά έτσι όπως τα έχουν?

Στιγμιότυπο οθόνης 2020-11-30 201629.jpg

Επεξ/σία από pavloa
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σας,

Εδω και 2 μέρες αντιμετωπίζω μια κάπως καλή πτώση ταχύτητας στην σύνδεση μου.
Εχω Cosmote ADSL 24αρα γραμμή και έπαιρνα κλειδωμένα 17. Απο εχθές λοιπόν η σύνδεση μου κλειδώνει στα 6,8 με 7,1 γνωρίζει κανείς τι συμβαίνει; Είναι μεγάλη πτώση ταχύτητας.. Απο cosmote support δεν δείχνει να έχει πρόβλημα η γραμμή μου η να επηρεάζετε απο άλλο πρόβλημα.. Απο αυτα που βλέπω και καταλαβαίνω εγω μάλλον εχω χοντρό θέμα.. σας παραθέτω ενα screenshot με τις λεπτομέρειες της γραμμής έτσι όπως μου τις δίνει το router! 

 

 

Καταγραφή.PNG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, pavloa είπε

Καλησπέρα στην παρέα.

Σήμερα μου έκαναν αναβάθμιση το router και απο cyta έγινε vodafone. (Στις 5 το πρωί έγινε η αναβάθμιση).

Χάθηκαν όλες οι ρυθμίσεις που είχα κάνει (wifi, ddns κτλ).

Για δείτε λίγο τα χαρακτηριστικά της γραμμής είμαι εντάξει?

Δεν ξέρω αν έγραψα στο σωστό θέμα, αν όχι τότε ας μεταφερθεί.

Πριν

2020-28-11...1.jpg

Μετά

1.jpg

Στιγμιότυπο οθόνης 2020-11-30 214857.jpg

Και επίσης εδώ είμαι καλά έτσι όπως τα έχουν?

Στιγμιότυπο οθόνης 2020-11-30 201629.jpg

Κομπλέ μου φαίνεσαι φίλε μου! Από την στιγμή που δεν έχεις λάθη, αποσυνδέσεις και η ταχύτητα είναι περίπου ίδια με την Cyta μια χαρά είσαι!

15 λεπτά πριν, panagosg13 είπε

Καλησπέρα σας,

Εδω και 2 μέρες αντιμετωπίζω μια κάπως καλή πτώση ταχύτητας στην σύνδεση μου.
Εχω Cosmote ADSL 24αρα γραμμή και έπαιρνα κλειδωμένα 17. Απο εχθές λοιπόν η σύνδεση μου κλειδώνει στα 6,8 με 7,1 γνωρίζει κανείς τι συμβαίνει; Είναι μεγάλη πτώση ταχύτητας.. Απο cosmote support δεν δείχνει να έχει πρόβλημα η γραμμή μου η να επηρεάζετε απο άλλο πρόβλημα.. Απο αυτα που βλέπω και καταλαβαίνω εγω μάλλον εχω χοντρό θέμα.. σας παραθέτω ενα screenshot με τις λεπτομέρειες της γραμμής έτσι όπως μου τις δίνει το router! 

 

 

Καταγραφή.PNG

Έχει πολύ θόρυβο η γραμμή σου και μαζεύεις και CRC (όχι κάτι τρελό, αλλά αρκετά). Επιπλέον φαίνεσαι και μακριά απο το Α/Κ με βάση το Line Attenuation. Πάντα τόσο μεγάλο ήταν;

42 λεπτά πριν, Aggelos_INSM είπε

το entry 2i εχει φρικτό wifi , δοκιμασε να αλλαξεις καναλι

Ευχαριστώ για την απάντηση! Έχεις να μου προτείνεις κάποιο; Έβαλα wifi analyzer και φαίνεται ότι σε αυτό που είμαι τώρα δεν πέφτει πάνω του κάποιο άλλο. Βασικά η καμπύλη φαίνεται πιο ψηλά απο τα υπόλοιπα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Όχι σε καμία περίπτωση δεν ήταν τόσο μεγάλο.. Η Γραμμή όπως είπα και παραπάνω έπαιζε στα 17200 κάπου εκεί.. 2 μέρες τώρα παίζει τόσο χαμηλά ( της εικόνας τα νούμερα). Επίσης είδα και τεράστια διαφορά στο Ping(ms) Κάποτε είχα Ping γραμμής 21ms και τώρα βλέπω κάπου στα 67 με 75. Να ενημερώσω πως είμαι περίπου 1.2 χιλιόμετρα μακριά απο το Α/Κ.. Ορίστε και 2 δοκιμές σε SpeedTest.. 

 

 

Καταγραφή.PNG

822689995_.PNG.651be4d3ee83c04e1245b71bcfb336f8.png

Επεξ/σία από panagosg13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, panagosg13 είπε

Όχι σε καμία περίπτωση δεν ήταν τόσο μεγάλο.. Η Γραμμή όπως είπα και παραπάνω έπαιζε στα 17200 κάπου εκεί.. 2 μέρες τώρα παίζει τόσο χαμηλά ( της εικόνας τα νούμερα). Επίσης είδα και τεράστια διαφορά στο Ping(ms) Κάποτε είχα Ping γραμμής 21ms και τώρα βλέπω κάπου στα 67 με 75. Να ενημερώσω πως είμαι περίπου 1.2 χιλιόμετρα μακριά απο το Α/Κ..

Καταγραφή.PNG

Κάτι σου έχουν πειράξει φίλε μου! Αν τσεκάρεις εδώ και βάλει το 30.5 σε βγάζει 2.3χλμ απο το Α/Κ και πράγματι βγάζει ως μέγιστη ταχύτητα τα 8... https://www.adslgr.com/features/adsl_calculator.php

Προσωπικά θα έπαιρνα τηλέφωνο πάλι και θα το έκανα θέμα. Και γω Cosmote έχω και ο λόγος που πληρώνω 6 ευρώ παραπάνω απο τον ανταγωνισμό είναι για την άμεση επίλυση τέτοιων βλαβών. Πες τους ότι θα πας ΕΕΤΤ, θα το κάνεις θέμα σε φόρουμ κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει περίπτωση να έχει μετακινηθεί το A/K και να μην με έχουν ενημερώσει; Είναι τρομερά κάτω η ταχύτητα στο Internet.. και πήγα cosmote για καλύτερα... Τι να πω δεν ξέρω.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, panagosg13 είπε

Υπάρχει περίπτωση να έχει μετακινηθεί το A/K και να μην με έχουν ενημερώσει; Είναι τρομερά κάτω η ταχύτητα στο Internet.. και πήγα cosmote για καλύτερα... Τι να πω δεν ξέρω.. 

Δεν νομιζω ότι υπάρχει περίπτωση να σου άλλαξαν Α/Κ. Τους έχεις πάρει τηλ; Σου έχουν εξηγήσει για ποιο λογο ειναι τοσο κατω η ταχύτητα; Αν έκανες απλά τον τεχνικο έλεγχο που εχει το app, είναι σαν να μην στο έλεγξε κανένας. Δεν είναι καθόλου αξιόπιστο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...