Προς το περιεχόμενο

Δυσλειτουργίες της υπηρεσίας aDSL/ISPs/Γραμμές ΟΤΕ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα θέλω να ρωτήσω το εξής.. 

Πρόσφατα μετακομισα κ έκανα αίτημα μεταφοράς της γραμμής μου Nova στο νέο σπίτι μου είπαν ότι θα χρειαστεί το πολυ 15 μέρες για να ολοκληρωθεί η διαδικασία με κόστος 50€ τα τεχνικά λέω οκ προχώρα. 

Ήρθε τεχνικός στο σπίτι να κάνει τήν συνδέση κ μου είπε ότι η συνδέση έγινε σε άλλο διαμέρισμα μέσω του καφαο κ οτι ευθυνεται ο τεχνικός του ΟΤΕ λέω Ντάξ υπομονή.. 

Ήρθε μετά από κάτι μέρες τεχνικός από ΟΤΕ τον πετυχα στο καφαο τυχαία ενώ γυριζα σπίτι κ μου είπε ότι θα το φτιάξει, τήν επόμενη ημέρα μου ήρθε παλι μνμ για το ραντεβού με τεχνικό της Nova,το ωραίο είναι ότι με πηρε τηλέφωνο μετά από τρεις μέρες ο τεχνικός της Nova για να με ρωτήσει αν έχω ιντερνετ κ μου εδωσε οδηγίες ώστε να καταλάβει τι γίνεται κ τελικά καταλήξαμε στο συμπέρασμα ότι έχει γίνει παλι λάθος στο καφαο κ οτι κάποια στιγμή θα περνουσε  να το ελέγξει γιατί έτσι κ αλλιώς ειναι ο δρόμος του από το σπίτι μου κ ούτε ήρθε ποτε.. 

Επικοινώνησα ξανά με Nova κ δεν μπορώ να βγάλω άκρη με τίποτα δεν μου λένε τι γίνεται κ ποτε περιπου θα φτιάξουν το προβλημα το μόνο που λένε ειναι οτι γίνεται "Συστημική ρύθμιση" και να κάνω υπομονή μέχρι να ολοκληρωθεί.

Κ αναρωτιέμαι αν μηλισα με Nova η με Tesla-Elon Mask 

Ακόμη ειμαι χωρίς ιντερνετ ενα μηνα τωρα

Καλή συνεχεια!! 

Επεξ/σία από Giannismarianna
Διόρθωση
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλησπέρα, το βράδυ που μας πέρασε, κατά τη διάρκεια καταιγίδας με χαλάζι, έπεσε κεραυνός πολύ κοντά, με αποτέλεσμα να χάσει συγχρονισμό το ρούτερ και να κάνει λίγη ώρα να επανέλθει..

Βέβαια άρχισε να κάνει επανεκκινήσεις μέσα στη μέρα, καθώς και CRC σφάλματα πολύ περισσότερα από πριν (καμία 50-100+ την ώρα, ενώ πριν 50-60 τη μέρα) και η ταχύτητα να κάνει σκαμπανεβάσματα.., αυτό που παρατήρησα είναι πως αυξήθηκε η εξασθένηση της γραμμής κατά 0.5dB, παίζει πάλι να θέλει να αλλάξω το ρούτερ; (4ο μέσα σε 2 χρόνια)

Ή να έγινε καμία ζημιά στο δίκτυο; Υπόγειο είναι βέβαια μέχρι το εσκαλιτ, μετά συνεχίζει για καμία 12 μέτρα μαζί με τα καλώδια του ρεύματος (το τηλεφωνικό είναι πάχους 2-3 πόντων χρώματος λευκού) μέχρι το κουτί διακλάδωσης

Υποψιάζομαι πως δεν είναι στεγανό το τετράγωνο μεταλλικό (λείπουν οι μισές βίδες) κουτί του ΟΤΕ όπου έρχεται το καλώδιο, αυτό όμως πως μπορεί να το δει κάποιος μόνο αν δηλωθεί βλάβη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα, τις τελευταίες 7-10 μέρες συνδρομητές Vodafone έχετε παρατηρήσει να χάνεται το DSL link να επανέρχεται μετά από 3-4 δευτερόλεπτα και να παίρνει άλλη IP το ρούτερ;

Όλα αυτά γίνονται με κωδικό TR069 στα log.., μήπως έχουν κάποιο πρόβλημα γενικότερο;

Η γραμμή καθαρή με δοκιμές noise margin 6/9/11 συνέχεια το ίδιο

 

 

Επεξ/σία από Kozanitis1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτη ειναι η γραμμη μου μετα την ενεργοποιηση του FastPath !

Πως σας φενεται ??

Μηπως καποιος ξερει πως γινεται να το αλλαξω το 1970-01-02 οταν ειναι σε bridge mode ?

1501221889_InternetConnectionAfterFastpatch.jpg.0683184dfa7415824df5743bcde36e0f.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω και εγώ θέμα εδώ και μέρες και πιο πριν πηγαινοερχόταν το ίντερνετ.  Δεν ξέρω αν φταίει το ίντερνετ ο ΟΤΕ η νόβα η το λάπτοπ. Μπαίνει από άλλες συσκευές και στο λάπτοπ όχι.  Θα πάρω μου φαίνεται και εγώ τον ΟΤΕ  γιατί από νόβα χαιρια δεν είδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα φίλε μου, λόγω του ότι είσαι στην Forthnet χρειάζεται να καλέσεις στην τεχνική της υποστήριξη.

Από τον ΟΤΕ η απάντηση που θα λάβεις είναι ότι δεν μπορούν να κάνουν κάτι, γιατί δεν τους ανήκει η γραμμή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 27/01/2021 at 20:16, rooy said:

Αυτη ειναι η γραμμη μου μετα την ενεργοποιηση του FastPath !

Πως σας φενεται ??

Μηπως καποιος ξερει πως γινεται να το αλλαξω το 1970-01-02 οταν ειναι σε bridge mode ?

1501221889_InternetConnectionAfterFastpatch.jpg.0683184dfa7415824df5743bcde36e0f.jpg

Ta errors και το noise margin down φαινονται λιγο αγχωτικα αλλα αμα δεν εχεις αποσυνδεσεις, τοτε ενταξει. Παντως μια ματια στη συνδεσμολογια του σπιτιου θα την εριχνα για να ειμαι σιγουρος.

Οσο αναφορα την ωρα/χρονος, θα πας στη καρτελα "SNTP" και θα ορισεις "  ntp.grnet.gr  "

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, DanielRGr είπε

Ta errors και το noise margin down φαινονται λιγο αγχωτικα αλλα αμα δεν εχεις αποσυνδεσεις, τοτε ενταξει. Παντως μια ματια στη συνδεσμολογια του σπιτιου θα την εριχνα για να ειμαι σιγουρος.

Οσο αναφορα την ωρα/χρονος, θα πας στη καρτελα "SNTP" και θα ορισεις "  ntp.grnet.gr  "

το εβαλα αλλα δεν δουλευει... πως θα δουλεψει οταν ειναι σε Bridge mode ???

εχω περασει καινουργια καλωδιωση στο σπιτι.. τι αλλο μπορει να φταιει για το noise?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, rooy said:

το εβαλα αλλα δεν δουλευει... πως θα δουλεψει οταν ειναι σε Bridge mode ???

εχω περασει καινουργια καλωδιωση στο σπιτι.. τι αλλο μπορει να φταιει για το noise?

Δεν εχω μπει ποτε σε τετοια διαδικασια, θα σε γελασω.

Οσο αναφορα τη καλωδιωση, δεν ειναι μονο σημαντικο να ειναι καινουρια τα καλωδια αλλα να εχουν και σωστη συνδεσμολογια. Κοιτα αυτο τον οδηγο: https://www.cyta.com.cy/mp/informational/support/files/wiring-guide-for-broadband_EN.pdf, κυριως κοιτα να δεις αν εχεις το φαινομενο των "bridge taps"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, DanielRGr είπε

Δεν εχω μπει ποτε σε τετοια διαδικασια, θα σε γελασω.

Οσο αναφορα τη καλωδιωση, δεν ειναι μονο σημαντικο να ειναι καινουρια τα καλωδια αλλα να εχουν και σωστη συνδεσμολογια. Κοιτα αυτο τον οδηγο: https://www.cyta.com.cy/mp/informational/support/files/wiring-guide-for-broadband_EN.pdf, κυριως κοιτα να δεις αν εχεις το φαινομενο των "bridge taps"

εχω περασει απο το κουτι του σπιτιου ενα καλωδιο καινουργιο κατευθειαν στο τηλεφωνο 

παει κατευθειαν πανω στο τηλεφωνο και μετα στο router.

μηπως παιζει επειδη ηταν cat5 για εσωτερικο χωρο? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, rooy said:

εχω περασει απο το κουτι του σπιτιου ενα καλωδιο καινουργιο κατευθειαν στο τηλεφωνο 

παει κατευθειαν πανω στο τηλεφωνο και μετα στο router.

μηπως παιζει επειδη ηταν cat5 για εσωτερικο χωρο? 

Αν δεν μας δειξεις φωτο απο την εγκατασταση δεν μπορουμε να καταλαβουμε πολλα. Θα σου προτεινα να δεις αν η εγκατασταση σου αντιστοιχει με αυτη που δινει η Cyta στον οδηγο που σου εδωσα πιο πανω (η εγκατασταση εφαρμοζεται σε ολους τους παροχους ανεξαιρετως, ειναι ιδια τεχνολογια, δεν αλλαζει κατι)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, DanielRGr είπε

Αν δεν μας δειξεις φωτο απο την εγκατασταση δεν μπορουμε να καταλαβουμε πολλα. Θα σου προτεινα να δεις αν η εγκατασταση σου αντιστοιχει με αυτη που δινει η Cyta στον οδηγο που σου εδωσα πιο πανω (η εγκατασταση εφαρμοζεται σε ολους τους παροχους ανεξαιρετως, ειναι ιδια τεχνολογια, δεν αλλαζει κατι)

μπορει να το εξηγησα λαθος . λοιπον

απο το κουτι το οποιο ειναι εξω απο το σπιτι εχω περασει καινουργια γραμμη με cat5 καλωδιο το οποιο πηγαινει σε μια μπριζα του τηλεφωνου  και μοναδικη στο σπιτι!!

δηλαδη απευθειας στην μπριζα του τηλεφωνου 

απο κει και περα μετα μπαινει πανω το τηλ και μετα το modem.

νομιζω οτι αυτος ο οδηγος δεν κανει για μενα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, rooy said:

μπορει να το εξηγησα λαθος . λοιπον

απο το κουτι το οποιο ειναι εξω απο το σπιτι εχω περασει καινουργια γραμμη με cat5 καλωδιο το οποιο πηγαινει σε μια μπριζα του τηλεφωνου  και μοναδικη στο σπιτι!!

δηλαδη απευθειας στην μπριζα του τηλεφωνου 

απο κει και περα μετα μπαινει πανω το τηλ και μετα το modem.

νομιζω οτι αυτος ο οδηγος δεν κανει για μενα

VDSL2 δεν εχεις; με VOIP; Εαν ναι, τοτε ο παραπανω οδηγος εφαρμοζεται σε εσενα απλα οχι με τον ιδιο τροπο.

Εχεις VOIP; δηλαδη το σταθερο συνδεεται απευθειας πανω στο μοντεμ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, DanielRGr είπε

VDSL2 δεν εχεις; με VOIP; Εαν ναι, τοτε ο παραπανω οδηγος εφαρμοζεται σε εσενα απλα οχι με τον ιδιο τροπο.

Εχεις VOIP; δηλαδη το σταθερο συνδεεται απευθειας πανω στο μοντεμ; 

ναι !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, rooy said:

ναι !

Τοτε το καλωδιο να συνδεεται απευθειας πανω στο μοντεμ και σε τιποτα αλλο, ετσι θα γλιτωσες θορυβο και προβληματα.

Ωστοσο, στο VDSL δεν χρειαζεσαι φιλτρα/διακλαδωτες κτλπ, επομενως αν εχεις οτιδηποτε μεταξυ του μοντεμ/τηλ/γραμμης, απλα βγαλτο.

Αυτο που θα κανεις ειναι να συνδεσεις απευθειας το καλωδιο πανω στο μοντεμ (DSL) και μετα ενα ξεχωριστο τηλεφωνικο καλωδιο πανω στο μοντεμ (TEL1) για το σταθερο. Ετσι θα δεις αρκετη διαφορα λογικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...