Προς το περιεχόμενο

Δυσλειτουργίες της υπηρεσίας aDSL/ISPs/Γραμμές ΟΤΕ


Προτεινόμενες αναρτήσεις


Νοικιασα ενα σπιτι,ξεκινησα να ψαχνω για ιντερνετ που λετε και παιρνω vodafone Και μου λεει για εσενα δεν εχει vdsl δυστυχως δεν γινεται.Καλα λεω παιρνουν αλλου.Βλεπω οτι 1 στενο πιο κατω και αριστερα ,εει κουτι wind ,λεω ωραια θα παρω εκει
Μου λενε 50αρα με εγγυημενο 30αρι ,λεω τελεια .Κανω αιτηση σε 4 μερες πραγματικα ειχα ιντερνετ ,ερχεται τεχνικος και μου λεει κλειδωνεις 25 κατω ,μου λεει παιρνεις απο το αστικο κεντρο[μεγαλου αλεξανδρου]που ειναι 2 χιλλιομετρα ξερω εγω..Καλα του λεω γιατι δεν με συνδεσατε στην καμπινα πιο κατω που εχετε και παιρνω απο εκει?Ελα μου ντε λεει..ΦΦευγει ,κανω τεστ εγω ,κλειδωνω στα 20500..ΤΟυς παιρνω τηλ και βλαβη ,μου λενε χανεται και εχετε απωλεια 4 mbit ,πρεπει να αλλαξετε την καλωδιωση αλλα μπορειτε να παρετε μεχρι τοσο...Καλα τους λεω συνδεστε με απο την καμπινα και ας εχω μια απωλια 4 mbit δεν πειραζει[γιατι σιγουρα θα κλειδωσω απο εκει πανω απο 30 mbit].Μου λεει καντε εσεις την αλλαγη και εμεις μετα θα κανουμε οτι μπορουμε..ΤΟυς λεω μην δωσω 80 ευρω ετσι τσαμπα και δεν με συνδεσετε ,μου λενε θα κανουμε οτι μπορουμε.Επειμενω και τους λεω θα με βαλετε απο καμπινα για να το φτιαξω και μου επαναλαμβανε το ιδιο..Σε μια φαση αγανακτησα και του λεω φιλε μου Ρομποτ εισαι?Δεν μου απαντας ,Η κληση ηχογραφειτε οπως λες και επισης μου ειχατε πει εγγυημενα θα κλειδωσω 30,και με εχετεσ συνδεση στο αστικο κεντρο 2 χιλιομετρα ξερω εγω απο εδω και οχι διπλα στην καμπινα?
Τελικα πηρα ηλεκτρολογο να πεταξουμε ενα νεο καλωδιο..Δεν εχουν περασει 15 μερες και νομιζω μπορω να κανω υπαναχωρηση,σωστα?Γιατι βλεπω εχουν και αλλοι αυτα τα θεματα με Αιγαλεω αγια βαρβαρα..ΤΟ Σπιτι ειναι Επι της Αποστολου Παυλου στο Αιγαλεω και Παιρνω απο το Αστικο κεντρο στην Μεγαλου αλεξανδρου,Tk 12244..

Δεν ειμαι γνωστης η αληθεια ειναι ,αλλα απο καμπινα δεν μπορουν να μου δωσουν που ειναι 2 στενα πιο κατω ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
  • Απαντ. 1,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ρε παιδια απο hardware οτι θελετε αλλα απο internetika πασχω!

Αν εχει καποιος την ευγενή καλοσυνη να μου πει καποια γνωμη ας το κανει παρακαλω γιατι εχω σκασει 😛

Λοιπόν ειχα 200ρι κλασικο στον ΟΤΕ. 

Επιανε ping 9ms 120/20 με μια αποσυνδεση περιπου καθε 4-5 μερες.

Παιρνω ΟΤΕ μου λεει εχεις λαθη στην γραμμη μαλλον κατι στην καλωδιωση, το φτιαχνεις με τεχνικο μας ή σε κατεβαζουμε στα 100 και δεν θα εχεις και αποσυνδεσεις με την χαμηλοτερη ταχυτητα.

Αποφασιζω τεχνικο, ερχεται εξαιρετικος, τρυπαμε τοιχο ενα θωρακισμενο καλωδιο απευθειας στο Router.

Αποτελεσμα ταχυτητα ping 9ms 150/20, αποσυνδεσεις ακομα πιο αραιες, ειμαι ευχαριστημενος σουπερ.

Βλακας πατερας μου τσιμπαει στην Wind και βαζει 200αρι wind με την αναλογη αλλαγη router.

Παμε τωρα, για δυο μηνες ολα ιδια στη γραμμη, καμια αλλαγη.

Μια ωραια μερα αρχιζει 6 -7 αποσυνδέσεις την ΜΕΡΑ ταχυτητες ανάκατες απο 20 εως 70 /20.

Με παει ετσι περιπου 20 μερες εκανα υπομονη. (Πηρα Wind, υπαλληλος σπαστα Ελληνικα, επανεκκινηση router, μου το εκλεισε στα μουτρα)

Ξαφνικα μια μερα σταθεροποιείτε η γραμμη καπως 1 - 2 αποσυνδέσεις την ημερα και ταχυτητα σταθερα καρφι στο 80/20.

Κανω υπομονη και παω με το 80/20 καμια 15ρια μερες.

Παιρνω παλι Wind αυτη τη φορα υπαλληλος μιλαγε Ελληνικα, μου ειπε τα γνωστα ακυρα, επανεκκινησεις router, καλωδια κτλ αρνούνταν πεισματικα να δεχτει οτι υπαρχει καποιο θεμα στην γραμμη αλλα τελικα τον αναγκασα λεγοντας του "200ρα γραμμη με κατω απο 50% της ονομαστικης αποδοσης ειναι φυσιολογικη ναι ή οχι??".

Μετα την ομολογια του μου ειπε να αφησω δυο μερες να περασουν και να τους ξανακαλεσω.

Την αλλη μερα (σημερα) ξαφνικα πηγε ping 10ms 107/20.

Τι μου προτεινετε να κανω, θελω πισω το ping 9ms 150/20 του ΟΤΕ.

Α. Παω στον ΟΤΕ σπαω συμβολαιο με Wind? Τι εστι αυτο σε κυρώσεις?

Β. Απαιτω επισκεψη τεχνικου απο την Wind?

Γ. Εχουμε εδω μεσα συμφορουμίτη σοβαρο τεχνικο που να μπορει να μου κανει ενα Visit (με το αζημιωτο)??

Επιπροσθετα info:

Router Zyxel, χωρις splitter, μια μονο τηλεφωνικη συσκευη επανω.

Οι μετρησεις γινονται σε pc με συνδεση ethernet.

Μενω σε μονοκατοικια στα Μελισσια στην Αθήνα.

KV δυο στροφες πιο κατω, αποσταση με το ματι περιπου 250 με 300 μετρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα και απο μένα. Θα μπώ με την μία στο θέμα μου.

Εδω και κανα χρόνο+ έβαλα 50άρα σύνδεση στον ΟΤΕ. Τους πρώτους 3-4 μήνες όλα καλα αν και δεν πολυέλεγξα ταχύτητες απο το router, με ένα απλο speed test έδειχνε ότι πιάνει κανα 30άρι-35άρι.

Λοιπόν εδώ και κανα 5-6 μήνες ξεκινήσαν οι αποσυνδέσεις! Αρχικά είπα ΟΚ τεχνικά προβλήματα. 

Καθως πέρναγε ο καιρός κρατάγανε όλο και περισσότερο σε διάρκεια! Απο τον Ιούλιο γίνανε όλο και πιο Συχνές και μπορεί να κραταγανε π.χ όλο το βράδυ!  π.χ και 1,2,3 ώρες μεσα στο ωράριο εργασίας! και ταχυτητα εμφανώς πεσμένη να φθάνει με το ζόρι τα 16Mps!!! Μήν τα πολύλογω.

Τους παίρνω τηλέφωνο τους λέω ρε παιδιά έχω πολυ συχνες αποσυνδέσεις!!!

ΟΤΕ -- "Τωρα βλέπω ότι έχετε ιντερνετ και δεν μπορω να σας δώσω άλλα MB στο κινητό!!! Όταν ξαναπέσει ξαναπάρτε μας τηλέφωνο!!"

Είχε έρθει  η σύνδεση για κανα 2ωρο όλη μέρα και μου απαντήσανε ΑΥΤΟ!!! Μου δώσανε την πρώτη φορά 1gb για μία μέρα το οποίο τελείωσε σχετικά γρήγορα και μου απάντησε το παραπάνω όταν τους ξαναπήρα γιατί έχω και το κίνητο στην Cosmote!!!

Περνάνε κάποιες μέρες επιπλέον με συχνες αποσυνδεσεις, και 

Εδώ κανα 2 ΒΔΟΜΆΔΕΣ δεν έχω ούτε INTERNET ούτε τηλέφωνο!!! Πεσμένη η γραμμή τελείως!!!

Τους παίρνω τηλέφωνο και όταν καταφέρνω και τους βρήσκω με τα χίλια ζόρια μου λένε: 

ΟΤΕ --- "ναι έχει γίνει η καταχώριση προβλήματος, έχει γενικότερο πρόβλημα η περιοχή, θα έρθει τεχνικός."

Επαναλαμβάνω! ΕΔΩ ΚΑΙ 2 ΒΔΟΜΆΔΕΣ ΔΕΝ ΈΧΩ INTERNET + ΤΗΛΕΦΩΝΟ και παίρνω την ίδια απάντηση!

Μου δώσανε 10gb που είναι non-sharable (δεν μπορω να τα χρησιμοποιήσω ούτε αν κάνω mobile hotspot tethering, με το laptop!)

 

Πραγματικά απαράδεκτοι!!!

Θα ψάξω να βρώ πως κάνω καταγγελία γιατί έχω φθάσει στο απροχώρητο!!

Όποιος έχει φώτα πάνω σε αυτό, ας φωτήσει. Επίσης, ξέρετε και άλλους να έχουν παρόμοιο πρόβλημα σε αυτην την περιοχή? 

 

Περιοχή Αμπελόκηποι, Αθήνα.

 

Επεξ/σία από pankalos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα ίδια και με Vodafone οπότε δεν περιορίζεται μόνο σε έναν πάροχο. Εγώ έχω χρόνια ασταθή σύνδεση στο ιντερνετ αν και κάλεσα ηλεκτρολόγο να ελέγξει την εσωτερική καλωδίωση χωρίς να βρεθεί βλάβη.

Τον προηγούμενο μήνα και για έναν μήνα έπιανα 30/5. Δεν ξέρω πως ανέβηκε ξαφνικά το upload αλλά χάρηκα και η χαρά κράτησε για λίγο. Εδώ και τρεις εβδομάδες αποσυνδέσεις και το max που πιάνω είναι 23.5/2.5.

Δεν μπαίνω καν στον κόπο να τους καλέσω γιατί γνωρίζω πως θα μου στείλουν τεχνικό για χιλιοστή φορά και δεν θα βρει τίποτα. Μπορεί κάποια στιγμή να ξαναστρώσει.

Έχω το tp link 100v από τον πάροχο

Εάν συνεχιστεί για πολύ ακόμη ίσως να τους καλέσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, meletis94 είπε

Τα ίδια και με Vodafone οπότε δεν περιορίζεται μόνο σε έναν πάροχο. Εγώ έχω χρόνια ασταθή σύνδεση στο ιντερνετ αν και κάλεσα ηλεκτρολόγο να ελέγξει την εσωτερική καλωδίωση χωρίς να βρεθεί βλάβη.

Τον προηγούμενο μήνα και για έναν μήνα έπιανα 30/5. Δεν ξέρω πως ανέβηκε ξαφνικά το upload αλλά χάρηκα και η χαρά κράτησε για λίγο. Εδώ και τρεις εβδομάδες αποσυνδέσεις και το max που πιάνω είναι 23.5/2.5.

Δεν μπαίνω καν στον κόπο να τους καλέσω γιατί γνωρίζω πως θα μου στείλουν τεχνικό για χιλιοστή φορά και δεν θα βρει τίποτα. Μπορεί κάποια στιγμή να ξαναστρώσει.

Έχω το tp link 100v από τον πάροχο

Εάν συνεχιστεί για πολύ ακόμη ίσως να τους καλέσω.

Σε γνωστο μου με 30αρα vodafone και ρουτερ tp-link οπως εσυ η ασταθης συνδεση του εφτιαξε δινοντας του το 267Ν zte,εχω ενα που καθετε

Επεξ/σία από bill27
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συχνά υπάρχουν αποσυνδέσεις στο internet έχω πάρει πολλαπλά τηλέφωνα χωρίς αποτέλεσμα μπήκα στο διαχειριστικό του router και είδα αυτό 

Στιγμιότυπο οθόνης 2021-11-01 115953.png

Ωστόσο έκανα reset και φαίνεται να έστρωσε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, bill27 είπε

Σε γνωστο μου με 30αρα vodafone και ρουτερ tp-link οπως εσυ η ασταθης συνδεση του εφτιαξε δινοντας του το 267Ν zte,εχω ενα που καθετε

Εκείνο το άσπρο λες; Μου το είχαν δώσει κ αυτο. 4-5 ρουτερ μου άλλαξαν και δεν είδα διαφορα. Το tp link ωστόσο ήταν πιο ανεκτικό στα λάθη στην αρχή. Οι αποσυνδέσεις άρχισαν την περίοδο με τις πλημμύρες αν και στην περιοχή που μένω δεν είχαμε πλημμύρες. 

Προς το παρόν θα μείνω με αυτό γιατί κουράστηκα να ασχολουμαι με τη vodafone. Η εταιρεία έχει τεράστιο πρόβλημα στο δίκτυό της και δεν το παραδέχεται. Το facebook είναι γεμάτο αρνητικά σχόλια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 hours ago, SabotazNic said:

Οταν στο ρουτερ της κοσμοτε δεν ειναι αναμμενα τα telephony/online, ειναι θεμα της κοσμοτε? 

Μίλησε με το 13788 ώστε να το ελέγξουν.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αυτό το παραμύθι ότι η περιοχή σας έχει μέσο όρο 95Mbps ενώ το καφάο είναι στα 20 μέτρα (Cosmote VDSL 100 πακέτο) το λένε και σε άλλους ή μόνο σε εμένα;

Δήλωσα βλάβη την Κυριακή γιατί κλειδώνω στα 83Mbps πλέον.

Και πάω αύριο για 3η εργάσιμη χωρίς να έχει ασχοληθεί κανείς.

Μηνυματάκια sms ότι και καλά ασχολούνται τώρα με τη βλάβη και θα λάβω σύντομα και άλλο μήνυμα, μια χαρά στέλνουν κάθε μέρα.

Αντε να δούμε αύριο μπας και έρθει κανείς να ελέγξει τη γραμμή.

Το Fritzbox αναφέρει ότι βρίσκει 5 μέτρα διακλάδωση.

Μέσα στο σπίτι είμαι 100% εντάξει, οπότε όλο το θέμα είναι εκτός σπιτιού σε αυτήν την απόσταση των 60 μέτρων από το Fritzbox μέχρι το καφάο.

Επεξ/σία από skiabox
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
13 hours ago, skiabox said:

ενώ το καφάο είναι στα 20 μέτρα (Cosmote VDSL 100 πακέτο) το λένε και σε άλλους ή μόνο σε εμένα;

Είναι πράγματι αυτό στο οποίο ανήκεις κι αν ναι, η καλωδιακή διαδρομή είναι αντίστοιχη?

Επίσης αν ο χαλκός ανάμεσα στην οικοδομή και το ΚΑΦΑΟ έχει τα μαύρα του τα χάλια, κάνει αρκετή ζημιά.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Thresh είπε

Είναι πράγματι αυτό στο οποίο ανήκεις κι αν ναι, η καλωδιακή διαδρομή είναι αντίστοιχη?

Επίσης αν ο χαλκός ανάμεσα στην οικοδομή και το ΚΑΦΑΟ έχει τα μαύρα του τα χάλια, κάνει αρκετή ζημιά.

 

Θα δούμε.

Ούτε σήμερα βλέπω να έρχεται κανείς.

Οπότε πάμε για αύριο μάλλον τώρα, δηλαδή 4η εργάσιμη μετά τη δήλωση της βλάβης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδιά ήρθε ο τεχνικός αλλά από ότι φαίνεται η σύνδεση από το καφάο μέχρι τον κατανεμητή έχει χάσει ακόμα 10 mbps από αυτά που είχε στην προηγούμενη επίσκεψη τεχνικού.

Τώρα κλειδώνω στα 86.6 mbps.

Οι αλλαγές πόρτας μου είπε το παλικάρι (με έβαλε και σε πόρτα που σηκώνει 120-130) δεν παίξανε ρόλο.

Μάλιστα σε μια αλλαγή τον κλείδωσε στα 75mbps!

Ξέρει κανείς πως μπορώ να το συνεχίσω το πράγμα από εδώ και πέρα;

Εντωμεταξύ το παλικάρι έχει ένα μηχάνημα που δείχνει μόνο το κλείδωμα της γραμμής και δεν βλέπεις ούτε το μήκος της γραμμής από τον κατανεμητή μέχρι το καφάο ούτε αν έχει διακλάδωση (Το fritzbox συνεχίζει να βλέπει διακλάδωση 6 μέτρων).

Εχω δώσει το θέμα απο χθες και στην EETT.

Επεξ/σία από skiabox
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Ακόμα δεν μπορώ να πιστέψω πως είναι δυνατόν να είναι πράγματι στα 20 μέτρα το ΚΑΦΑΟ που ανήκει και να μην συγχρονίζει στα 109.999/10999 όπως θα έπρεπε. :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...