Προς το περιεχόμενο

Δυσλειτουργίες της υπηρεσίας aDSL/ISPs/Γραμμές ΟΤΕ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις αναβαθμίστηκε η γραμμή μου από 2048 Otenet σε 24άρα Conn-x :-D.

 

Το θέμα είναι ότι το Noise Margin στο Downstream από 28db που ήταν όταν είχα 2048 κατέβηκε στα 9db :shock: μόλις αναβαθμίστηκα. :confused: :confused:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

σε γενικες γραμμες ειμαι ικανοποιημενος απο τον οτε αλλα κατα καιρους βλεπω μεγαλη πτωση στις ταχυτητες download δλδ με το azureus κατεβαζω γυρω στα 70 kb/s και τωρα τελευταια κατεβαζω απο 0 kb/s εως 30.τι μπορει να φταιει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και η On Telecoms μια από τα ίδια - διαρκείς τσακωμοί στο τηλέφωνο (κινητό παρακαλώ!) μέχρι να αξιωθούν να κάνουν τη σύνδεση. Άλλοι τσακωμοί για το νεκρό τηλέφωνο ενώ η σύνδεση θεωρούνταν από αυτούς ενεργή. Περισσότερη βαβούρα μέχρι να ανάψει το κωλο-λαμπάκι "online" του modem. Βρίσιμο για λογαριασμό που εκδίδουν για περίοδο που δεν είχα υπηρεσίες της εταιρείας και φυσικά τώρα περιμένω να έρθει κάποιος να πάρει πίσω τον αποκωδικοποιητή της τηλεόρασης γιατί η ταχύτητα που τελικά πιάνω δε "σηκώνει" δορυφορικά κανάλια. Α! Ξέχασα! Τους έχω ενημερώσει να ρυθμίσουν την ταχύτητά μου γιατί προφανώς την έχουν στη μέγιστη δυνατή απόδοση, με αποτέλεσμα πολλές φορές το τηλέφωνο να με πετάει offline ή το modem να crash-άρει χωρίς λόγο και να αποσυνδέομαι ενώ όλα (λαμπάκια,εικονίδια) δείχνουν φυσιολογικά. Να σημειώσω ότι το pc μου δείχνει ότι έχω ταχύτητα 12Mbps, ενώ μετά βίας φτάνω τα 6! Άνω Γλυφάδα για την ιστορία και 5ετής πολυκατοικία (μούφες λοιπόν τα "καινούρια" καλώδια..)

 

Κατά τη γνώμη μου δεν πρόκειται να διορθωθούν τα πράγματα...οι τόσες νέες εταιρείες τηλεπικοινωνίας δεν μπορούν να διαχειριστούν τον μεγάλο αριθμό πελατών που ξαφνικά τους έσκασε. Και επιπλέον ο ΟΤΕ "γελάει" κρυφά με όλους, κρατώντας το μεγαλύτερο ποσοστό των δικτύων και γραμμών μόνο για την εταιρεία του και περιμένοντας να γυρίσουν σιγά σιγά πίσω όσοι δοκίμασαν άλλες εταιρείες αλλά δεν... : (

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Δυστυχώς ανήκω και εγώ στην κατηγορία αυτών που το μόνο που ζητάνε είναι ένα adsl χωρίς προβλήματα! Εδώ και ένα μήνα έχω Otenet conxx 2Mb με ένα modem-router philips και νωρίς νωρίς ξεκίνησαν τα προβλήματα! Ενώ το modem συγχρονίζεται στον ΟΤΕ - σύμφωνα με το 121- δεν το βλέπουν αυτό! Έχω δηλώσει βλάβη εδώ κ 5 μέρες και ακόμα τπτ!! Και να σκεφτείτε ότι από την HOL έφυγα επειδή είχε πολλά προβλήματα!!

 

Σας ευχαριστώ πολύ για την ενημέρωση ότι αν δεν παρέχεται η υπηρεσία για περισσότερες από 2 μέρες μπορείς να απαιτήσεις να μην πληρώσεις αυτές τις μέρες!

 

Σχετικά με τα torrent και την Otenet έχει ακουστεί ότι βάζει κάτι σαν "κόφτη" ! Εξού κ οι απέλπιστικές ταχύτητες!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή εγώ είχα πολλά προβλήματα σύνδεσης ρώτησα κι έμαθα τα εξής. Να ξεκαθαρίσω ότι έχω forhnet. Λοιπόν σε όλες τις συνδέσεις αρχικά υπάρχουν προβλήματα μέχρι να βρουν που τρέχεις καλύτερα. Γίνονται αλλαγές προφίλ και γιαυτό υπάρχουν διακυμάνσεις. Αν υπάρχει πρόβλημα στην γραμμή (που πάντα είναι του ΟΤΕ) τότε έρχονται και διορθώνουν τη βλάβη. Συνήθως μετά από 20 μέρες έχεις μπει στο ρυθμό. Το πιο σημαντικό είναι το modem που χρησιμοποιείται, αν είναι καλής ποιότητας ή όχι και συνήθως αυτά που στέλνουν μαζί με τις συνδέσεις δεν είναι ότι το καλύτερο (έχω αλλάξει 5 μέχρι να βρω το πιο σταθερό). Όσο για τα torrent δεν υπάρχει κόφτης απλώς η διακύμανση της ταχύτητας μπορεί να τα κολλήσει. Αυτά μου έχουν πει και αυτά σας λέω αν ισχύουν ή όχι δεν κόβω και το κεφάλι μου. Αυτά τα προβλήματα διακύμανσης στις ταχύτητες,ξαφνικά μη σύνδεση, προβλήματα στο τηλέφωνο τα έχουν όλοι μα όλοι σε οποιαδήποτε εταιρεία και να είναι. Μπαίνεται και στις σελίδες των εταιρειών σας να ενημερωνόσαστε για βλάβες ή εργασίες του ΟΤΕ. Πολλές φορές γίνονται και έχεις προβλήματα. Αυτά!!! Δεν μου έρχεται κάτι άλλο αν θυμηθώ κάτι άλλο θα σας πω.

ΥΓ Έχω ρίξει τα βρισίδια της ζωής μου μέχρι να μπορώ να πω ότι έχω ένα αξιοπρεπές internet.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τον πρωτο καιρο ολα οκ κατεβαζα με ταχυτητες καλες για αυτα που θελω(μεταξυ 200κατι και 300κατι)τις τελευαιες 2βδ κατεβαζω με ταχυτητες απο 35κβ/ς τα μεσημερια μεχρι κ 180στις 4.30 το πρωι(αν κ σπανια τα πιανω)πχ τωρα που ειναι 1.38 κατεβαζω απο http://ftp.ntua.gr/pub/linux/hellenic-gnome-livecd/(το σιτε που ειπε ο s2katana να κατεβασεις για να δοκιμασεις ταχυτητα)κ κατεβαζω με 109κβ/ς.

 

τι να φταιει? κ τι να κανω ?:fear:

να παρω τηλ. στον οτε κ να τους το πω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω 4 μηνες conn-x 1024 χθες δεν μπορουσα να συνδεθω αδυνατη η επαφη με 1242 μπορεσα σημερα στις 14.30 μετα απο καποια τεστ με παραπεμψαν στο 121 για δηλωση βλαβης πηρα στις 15.20 και στις 20.15 με πηρε τεχνικος λεγωντας μου οτι ειχε βρη καταπτωση στην γραμμη μου και οτι μαλλον ημουν οκ οντως! περιοχη πετραλωνα γνωριζει καποιος να γραψει τι παιζει με τις καταπτωσεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 εβδομάδες αργότερα...
Οι πρώτες εντυπώσεις από το ConnX 768 ...

Ταχύτητα ικανοποιητική (γύρω στα 80ΚΒ/s) , αλλά ...

Συχνές αποσυνδέσεις ...

Συγκεκριμένα:

Στις λυχνίες ένδειξης του modem (Baudtec ADSL2+) παρατηρώ τα εξής:

Λυχνία Δραστηριότητας ADSL ACT: Αναβοσβήνει μεν , αλλά όχι με σταθερό ρυθμό (δεν πρέπει?)

Λυχνία Δραστηριότητας Σύνδεσης ADSL LINK : Ενώ πρέπει να είναι συνεχώς αναμμένη , αρκετές φορές αναβοσβήνει - που σημαίνει ότι υπάρχει αποσύνδεση από το DSLAM .

Αυτό σημαίνει ότι έχει πρόβλημα η γραμμή;

Συνήθως το πρόβλημα λύνεται κλείνοντας για λίγα δευτερόλεπτα το modem και ξανανοίγοντάς το , οπότε το λαμπάκι σταθεροποιείται , αλλά καταντάει εκνευριστικό , όταν γίνεται αρκετές φορές (4-5 σε μία ώρα)

Υπάρχει θεραπεία ή θα πρέπει να ζήσω με αυτό;

 

Αυτά εδώ μου θυμίζουν τη δική μου περίπτωση. Απλά εμένα δε μου διακόπτει τόσο συχνά. 1-2 φορές την ημέρα για την ώρα και όχι κάθε μέρα.

 

http://www.insomnia.gr/forum/showthread.php?t=253368

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

παιδιά είναι μέρες τώρα που "τσακώνομαι" με την ON γιατί μου έχει χαμηλώσει την ταχύτητα στα 3333 και το upload στα 995-997 και μου λένε οτι το πρόβλημα είναι οτι μόλις το βάλουν παραπάνω δημιουργούνται πολλές αποσυνδέσεις γιατί η γραμμή μου (το υλικό, η κατασκευή) δεν μπορεί να το αντέξει. Μου είπαν οτι μπορεί να είναι είτε απο το καφάο μέχρι το σπίτι μπορεί όμως και να είναι μέσα στο σπίτι.

 

Έχετε καμία ιδέα?

Μπορεί να ισχύει κάτι τέτοιο? Τι μπορώ να κάνω να το σιγουρέψω....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...