Προς το περιεχόμενο

Δυσλειτουργίες της υπηρεσίας aDSL/ISPs/Γραμμές ΟΤΕ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδια δεν ξερω αν πρεπει να το γραψω εδω αλλα δεν ηθελα να ανοιξω καινουργιο θεμα μην κανω καμια λαλακια.αυτο που θελω να ρωτησω ειναι γιατι αμα κατεβασω κατι απο το ιντερνετ κανονικα πιανω 800kbps ενω αμα βαλω τορρεντ παει με το ζορι 500kbps ενω πριν καμια 10αρια μερες οπως εκανε αμα κατεβαζα κατι απο το διαδικτυο εκανε και στο τορρεντ.

 

κα κατι ακομα.κατεβαζα με 1.4 και σταδιακα με εριξαν στα 800 υπαρχει κανενας τροπος να το ανεβασω εστω και λιγο??

 

EDIT

 

τελικα παιδια καποιο προγραμμα ειναι που με κοβει,γιατι κατεβασα το μtorrent απο το κινητο και δουλευει μια χαρα η ταχυτητα.τα προγραμματα που εχω ειναι Avira,Malwarebytes Anti-Malware,SUPERAntiSpyware Professional,CCleaner.

 

Με βάση αυτό το συμβάν, θα ρωτήσω και εγώ γιατί συμβαίνει ακριβώς το ίδιο και σε εμένα (ακόμα και τα νούμερα είναι ίδια). Θα τολμήσω να ψυχανεμιστώ ότι το nickname Lam13 υποδεικνύει ότι βρίσκομαι και στην ίδια περιοχή με τον παθόντα. Είδα και την απάντηση του Poulinos αλλά θα συνεχίσω να παραθέσω το δικό μου πρόβλημα:

 

ISP είναι ο ΟΤΕ και είχα και εγώ ταχύτητες 1,4ΜB/s (σε FTP κατεβάσματα, σε torrent, στα στατιστικά του router ακόμα και στο speedtest έδειχναν 1,4 MB/s) μέχρι τέλη Ιουνίου. Η συγκεκριμένη σύνδεση βρίσκεται στην Στερεά Ελλάδα, στην πόλη της Λαμίας σε απόσταση λίγο κάτω του ενός χλμ από το dslam (νομίζω 600 μέτρα). Από αρχές Ιουλίου μέχρι και τώρα η ταχύτητα κατέβηκε στα 870KB/s και παραμένει σε αυτά τα επίπεδα από τότε.

 

Επισημαίνω ότι:

-δεν άλλαξα εξοπλισμό από την μεριά της σύνδεσης

-δεν άλλαξα εξοπλισμό από την μεριά του υπολογιστή

-δεν άλλαξα λογισμικό ή firmware (από την μεριά και των 2)

-δεν πειράχθηκε καμία παράμετρος στο ρούτερ

-δεν έγινε καμία αλλαγή (με βάση τους λογαριασμούς που είναι σταθεροί) στο πρόγραμμα που είμαι εγγεγραμμένος

-δεν δημιουργήθηκε ΚΑΜΙΑ βλάβη στην γραμμή μετά την πτώση, αλλά αντιθέτως δουλεύει ρολόι όπως και πριν (τελευταίες random αποσυνδέσεις που είχα ήταν το 2009 όταν περνούσαν οπτικές ίνες)

 

Αυτό με οδηγεί ότι κάτι εξωγενές προκάλεσε την μείωση της ταχύτητας, είτε είναι έργα είτε συνειδητή πράξη από την μεριά του παρόχου. Το αντιλήφθηκα τυχαία αρχές Ιουλίου (που σημαίνει ότι μπορεί η ταχύτητα να έπεσε και πιο πριν, τέλη ιουνίου δηλαδή) και από τότε δεν έχουν επανέλθει. Φυσικά ο λογαριασμός ΟΤΕ ακατέβατος, ακόμα και αν η ταχύτητα κατέβηκε.

 

Πρίν πάρω τις βλάβες του ΟΤΕ και με αρχίσουν στις δικαιολογίες (βασικά ούτε έργα γίνονται, ούτε VDSL περνάει, ούτε οπτική ίνα απλώνεται), ρωτάω εδώ για τα φώτα σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Όταν κατεβάζετε με τορρεντ θα πρέπει να "ανοίξετε την πόρτα" (πχ 60000) στο πρόγραμμα που χρησιμοποιείτε (π.χ μτορρεντ). Η διαδικασία αυτή ονομάζετε portforward, και με μια ματιά στο διαδίκτυο θα βρείτε οδηγίες για αυτό. Με λίγα λόγια αυτό σημαίνει πως δίνεις εντολή σε όλα τα firewall και τα προγράμματα προστασίας των ιών που έχει ο υπολογιστής σας, να ΜΗΝ ΜΠΛΟΚΑΡΟΥΝ την επικοινωνία με τους άλλους υπολογιστές στην συγκεκριμένη πόρτα 60000 που χρησιμοποιεί το μτορρεντ. Μόνο έτσι μπορείτε να πιάσετε τις μέγιστες ταχύτητες...

 

Υ.Γ.  Ξανατονιζω και πάλι πως θα πρέπει να μπείτε χειροκίνητα να "εξαιρέσετε" την πόρτα η το πρόγραμμα ΚΑΙ από τα προγράμματα προστασίας των ιών π.x. avira. Αλλιώς πιθανότατα και πάλι δεν θα δείτε μέγιστες ταχύτητες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαζή η ερώτηση αλλά με σκάλωσε ο υπάλληλος της Hol.

Μου είπε ότι αν έχω το pc κοντά στο router ενώ είμαι στο wifi είναι καλύτερα και απ το να το έχω συνδεδεμένο ενσύρματα από άποψη ping και ταχύτητας. Παίζει να ισχύει κάτι τέτοιο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό με οδηγεί ότι κάτι εξωγενές προκάλεσε την μείωση της ταχύτητας, είτε είναι έργα είτε συνειδητή πράξη από την μεριά του παρόχου. Το αντιλήφθηκα τυχαία αρχές Ιουλίου (που σημαίνει ότι μπορεί η ταχύτητα να έπεσε και πιο πριν, τέλη ιουνίου δηλαδή) και από τότε δεν έχουν επανέλθει. Φυσικά ο λογαριασμός ΟΤΕ ακατέβατος, ακόμα και αν η ταχύτητα κατέβηκε.

 

Πρίν πάρω τις βλάβες του ΟΤΕ και με αρχίσουν στις δικαιολογίες (βασικά ούτε έργα γίνονται, ούτε VDSL περνάει, ούτε οπτική ίνα απλώνεται), ρωτάω εδώ για τα φώτα σας.

 

Καλά μην περιμένεις να δεις πολλά από τον ΟΤΕ. Γενικά η στρατηγική τους είναι να σου λένε διάφορα μήπως και μπορέσει με κάποιο τρόπο να φτιάξει και να το ξεχάσεις, ή μέχρι να νευριάσεις και να ζητήσεις επιτακτικά τεχνικό. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα στην παρεα. Poulinos ελπιζω να με βοηθησεις, οπως και αλλες φορες γιατι εχω απηυδησει. Εχω vdsl 30mbps και στην αρχη πηγαινε σφαιρα. Πριν κανα 6μηνο ξεκινησαν αποσυνδεσεις. Στις σελιδες μου εβγαζε μηνυμα πως δεν υπαρχει συνδεση. Πηρα πολλες φορες στον ΟΤΕ και οταν ειχα τις αποσυνδεσεις (οπως μου ειπαν) αλλα δεν εβλεπαν κατι. Τον τελευταιο μηνα, δεν εχω αποσυνδεσεις αλλα αργει να ανοιξει η σελιδα. Οταν βεβαια δεν αργει, παει σφαιρα. Αλλα συνηθως αργει να την ανοιξει και τελικα δεν την ανοιγει ποτε γιατι κλεινω τον browser. Τους ξαναπηρα τηλεφωνο αλλα μου ειπαν πως η γραμμη μου ειναι ενταξει. Εκανα format στον η-υ, αναβαθμιση λογισμικου και reset στο speedport, το δοκιμασα και απευθειας στην πριζα (χωρις φιλτρο) και παλι τα ιδια. Επισυναπτω και μια φωτο με τα στοιχεια της γραμμης. Οποια βοηθεια, ευπροσδεκτη...

 

τα χαρακτηριστικα της γραμμης ειναι μια χαρα δηλαδη συγχρονιζεις τερμα.καλο θα ηταν να δεις και με αλλο pc αν το κανει αυτο ή εστω με ενα κινητο.αν ειναι αλλο pc καλυτερα με wireless.γιατι πραγματι ειναι παραξενο αυτο.στο κανει συγκεκριμενες ωρες?δοκιμασες με τιποτα google dns να δεις αν το κανει παλι?

Με βάση αυτό το συμβάν, θα ρωτήσω και εγώ γιατί συμβαίνει ακριβώς το ίδιο και σε εμένα (ακόμα και τα νούμερα είναι ίδια). Θα τολμήσω να ψυχανεμιστώ ότι το nickname Lam13 υποδεικνύει ότι βρίσκομαι και στην ίδια περιοχή με τον παθόντα. Είδα και την απάντηση του Poulinos αλλά θα συνεχίσω να παραθέσω το δικό μου πρόβλημα:

 

ISP είναι ο ΟΤΕ και είχα και εγώ ταχύτητες 1,4ΜB/s (σε FTP κατεβάσματα, σε torrent, στα στατιστικά του router ακόμα και στο speedtest έδειχναν 1,4 MB/s) μέχρι τέλη Ιουνίου. Η συγκεκριμένη σύνδεση βρίσκεται στην Στερεά Ελλάδα, στην πόλη της Λαμίας σε απόσταση λίγο κάτω του ενός χλμ από το dslam (νομίζω 600 μέτρα). Από αρχές Ιουλίου μέχρι και τώρα η ταχύτητα κατέβηκε στα 870KB/s και παραμένει σε αυτά τα επίπεδα από τότε.

 

Επισημαίνω ότι:

-δεν άλλαξα εξοπλισμό από την μεριά της σύνδεσης

-δεν άλλαξα εξοπλισμό από την μεριά του υπολογιστή

-δεν άλλαξα λογισμικό ή firmware (από την μεριά και των 2)

-δεν πειράχθηκε καμία παράμετρος στο ρούτερ

-δεν έγινε καμία αλλαγή (με βάση τους λογαριασμούς που είναι σταθεροί) στο πρόγραμμα που είμαι εγγεγραμμένος

-δεν δημιουργήθηκε ΚΑΜΙΑ βλάβη στην γραμμή μετά την πτώση, αλλά αντιθέτως δουλεύει ρολόι όπως και πριν (τελευταίες random αποσυνδέσεις που είχα ήταν το 2009 όταν περνούσαν οπτικές ίνες)

 

Αυτό με οδηγεί ότι κάτι εξωγενές προκάλεσε την μείωση της ταχύτητας, είτε είναι έργα είτε συνειδητή πράξη από την μεριά του παρόχου. Το αντιλήφθηκα τυχαία αρχές Ιουλίου (που σημαίνει ότι μπορεί η ταχύτητα να έπεσε και πιο πριν, τέλη ιουνίου δηλαδή) και από τότε δεν έχουν επανέλθει. Φυσικά ο λογαριασμός ΟΤΕ ακατέβατος, ακόμα και αν η ταχύτητα κατέβηκε.

 

Πρίν πάρω τις βλάβες του ΟΤΕ και με αρχίσουν στις δικαιολογίες (βασικά ούτε έργα γίνονται, ούτε VDSL περνάει, ούτε οπτική ίνα απλώνεται), ρωτάω εδώ για τα φώτα σας.

καταρχην αν ολα οπως λες ειναι τα ιδια και υποθετουμε οτι και οι δοκιμες εχουν γινει με καλωδιο ethernet οχι wireless το μονο που υα μπορουσα να σκεφτω(τονιζω οτι συγχρονιζεις τα ιδια)ειναι να εχει πιταρει το dslam οποτε και το μεγιστο να ειναι μεχρι εκει.αυτο ειναι κατι που μπορεις να το καταλαβεις ευκολα διοτι αν μπεις πχ 5 η ωρα το πρωι που ειναι ολα νεκρα και εχεις 870 τοτε κατι αλλο γινεται.καλο θα ηταν να κανεις και κανα firmware update και κανα hard reset για να εισαι σιγουρος οτι ολα ειναι ενταξει και δοκιμη με κανα αλλο pc.

Όταν κατεβάζετε με τορρεντ θα πρέπει να "ανοίξετε την πόρτα" (πχ 60000) στο πρόγραμμα που χρησιμοποιείτε (π.χ μτορρεντ). Η διαδικασία αυτή ονομάζετε portforward, και με μια ματιά στο διαδίκτυο θα βρείτε οδηγίες για αυτό. Με λίγα λόγια αυτό σημαίνει πως δίνεις εντολή σε όλα τα firewall και τα προγράμματα προστασίας των ιών που έχει ο υπολογιστής σας, να ΜΗΝ ΜΠΛΟΚΑΡΟΥΝ την επικοινωνία με τους άλλους υπολογιστές στην συγκεκριμένη πόρτα 60000 που χρησιμοποιεί το μτορρεντ. Μόνο έτσι μπορείτε να πιάσετε τις μέγιστες ταχύτητες...

 

Υ.Γ.  Ξανατονιζω και πάλι πως θα πρέπει να μπείτε χειροκίνητα να "εξαιρέσετε" την πόρτα η το πρόγραμμα ΚΑΙ από τα προγράμματα προστασίας των ιών π.x. avira. Αλλιώς πιθανότατα και πάλι δεν θα δείτε μέγιστες ταχύτητες...

το Port forward θα βοηθησει στο να συνδεθεις με παραπανω ατομα αλλα αυτο δεν σημαινει οτι χωρις port forward δεν θα τερματισεις την γραμμη.επισης δεν υπαρχει λογος καποιος να κανει δοκιμη της γραμμης με mtorrent.καλο θα ειναι να γινουν δοκιμες με καποιον ftp client ή καποιο download manager.αυτο για τον φιλο απο πανω που ειπε οτι δεν κατεβαζει γρηγορα γιατι δεν αναφερει αν η δοκιμη ειναι απο τορρεντ ή οχι.

Χαζή η ερώτηση αλλά με σκάλωσε ο υπάλληλος της Hol.

Μου είπε ότι αν έχω το pc κοντά στο router ενώ είμαι στο wifi είναι καλύτερα και απ το να το έχω συνδεδεμένο ενσύρματα από άποψη ping και ταχύτητας. Παίζει να ισχύει κάτι τέτοιο?

αυτο θα ισχυσει οχι στο θεμα ιντερνετ αλλα στο θεμα ασυρματη μεταφορα μεταξυ συσκευων πχ pc,laptop αν υποθεσουμε οτι εχουμε τις ιδανικες συνθηκες.δηλαδη το ethernet ειναι 100mbit εκτος αν εχεις gigabit που ειναι 1000 οποτε εκει ναι πατας κατω το wireless  για πλακα εκτος αν εχει ac wifi το ρουτερ και εισαι και σε κοντινη αποσταση.διοτι αμα ειναι μεγαλη η αποσταση εκει θα παιξεις αρκετα πιο χαμηλα απο την ονομαστικη.

αν ομως παιζεις 100mbit ethernet το n300 wireless ειναι 300mbit οποτε σε μεταφορα αρχειων θα παει καλυτερα.σε ping θα ειναι το ιδιο ή χειροτερα.καλυτερα δεν γινεται.αλλα σε μεταφορες εντος δικτυου θα ειναι καλυτερα το wireless.τωρα για χρηση ιντερνετ οχι σε καμια περιπτωση δεν υπαρχει λογος για wifi ακομα και διπλα να εισαι.για λογους ευκολιας ναι αλλα οχι δεν θα ειναι καλυτερα απο καλωδιο in most cases.εγω πχ εχω το λαπτοπ κοντα και το βαζω με wireless γιατι δεν βρισκω νοημα να ριξω καλωδιο.αλλα οκ ακομα και με 802.11g την γραμμη την τερματιζω(10mbit περιπου).

Καλά μην περιμένεις να δεις πολλά από τον ΟΤΕ. Γενικά η στρατηγική τους είναι να σου λένε διάφορα μήπως και μπορέσει με κάποιο τρόπο να φτιάξει και να το ξεχάσεις, ή μέχρι να νευριάσεις και να ζητήσεις επιτακτικά τεχνικό. 

πολλες φορες δεν εχει νοημα και ο τεχνικος γιατι μπορει να ειναι κατι απο την αλλη πλευρα και απλα ο τεχνικος να παει μονο για επιβεβαιωση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπερα μολις εκανα καινουργια συνδεση στη forthnet adsl 24 στην Κερκυρα...με το modem που μου εδωσαν απο τη forthnet(technicolor)πιανω 9,5 mbps....το θεμα ειναι οτι οταν εβαλα ενα αλλο modem αγορασμενο που ειχα, ενα TP-Link η ταχυτητα επεσε στα 3 mbps το modem δουλευε κανονικα δεν ειχε κανενα θεμα οταν το χρησιμοποιουσα στην Λαρισα ισα ισα που επιανε καλυτερα απο τα εργοστασιακα...τωρα που το εφερα Κερκυρα εχει πεσμενη ταχυτητα σε σχεση με το εργοστασιακο και κολλαει...ξερει κανεις τι φταει?πρεπει να αλλαξω καποια ρυθμιση στο modem? 

Επεξ/σία από Giorgos_Larissa
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα χαρακτηριστικα της γραμμης ειναι μια χαρα δηλαδη συγχρονιζεις τερμα.καλο θα ηταν να δεις και με αλλο pc αν το κανει αυτο ή εστω με ενα κινητο.αν ειναι αλλο pc καλυτερα με wireless.γιατι πραγματι ειναι παραξενο αυτο.στο κανει συγκεκριμενες ωρες?δοκιμασες με τιποτα google dns να δεις αν το κανει παλι?

καταρχην αν ολα οπως λες ειναι τα ιδια και υποθετουμε οτι και οι δοκιμες εχουν γινει με καλωδιο ethernet οχι wireless το μονο που υα μπορουσα να σκεφτω(τονιζω οτι συγχρονιζεις τα ιδια)ειναι να εχει πιταρει το dslam οποτε και το μεγιστο να ειναι μεχρι εκει.αυτο ειναι κατι που μπορεις να το καταλαβεις ευκολα διοτι αν μπεις πχ 5 η ωρα το πρωι που ειναι ολα νεκρα και εχεις 870 τοτε κατι αλλο γινεται.καλο θα ηταν να κανεις και κανα firmware update και κανα hard reset για να εισαι σιγουρος οτι ολα ειναι ενταξει και δοκιμη με κανα αλλο pc.

 

Ευχαριστώ για την απάντηση. Μιλάω πάντα για ethernet καλώδιο (αν και τα ίδια μου βγάζει όταν το γύρισα στο wireless) δοκιμασμένο σε 3 διαφορετικά pc. Δεν χρησιμοποιώ την σύνδεση συχνά εγώ (είναι σύνδεση του πατρικού σπιτιού που χρησιμοποιούν οι γονείς μου με βαριά χρήση) και ξέρω ήδη ότι το firmware του ρούτερ είναι στο τελευταίο version. Έκανα hard reset και πάλι συγχρονίζει στα 800+ και όχι στα 1300+. Έκανα και soft reset και πάλι τα ίδια.

Μάλλον είναι αυτό που λες ότι γίνεται στο dslam. Θα κατέβασαν απροειδοποίητα την ταχύτητα και μένει να το ελέγξω αν ισχύει και στους γείτονες που ξέρω ότι έχουν το ίδιο συμβόλαιο με τον ΟΤΕ. Αν έγινε αυτό είμαι τρομερά απογοητευμένος.

 

Ευχαριστώ και πάλι.

 

ΥΓ. Τηλέφωνο στο ΟΤΕ δεν μπορώ να κάνω σύντομα λόγω υποχρεώσεων, αλλά είναι αναπόφευκτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα στην παρεα. Poulinos ελπιζω να με βοηθησεις, οπως και αλλες φορες γιατι εχω απηυδησει. Εχω vdsl 30mbps και στην αρχη πηγαινε σφαιρα. Πριν κανα 6μηνο ξεκινησαν αποσυνδεσεις. Στις σελιδες μου εβγαζε μηνυμα πως δεν υπαρχει συνδεση. Πηρα πολλες φορες στον ΟΤΕ και οταν ειχα τις αποσυνδεσεις (οπως μου ειπαν) αλλα δεν εβλεπαν κατι. Τον τελευταιο μηνα, δεν εχω αποσυνδεσεις αλλα αργει να ανοιξει η σελιδα. Οταν βεβαια δεν αργει, παει σφαιρα. Αλλα συνηθως αργει να την ανοιξει και τελικα δεν την ανοιγει ποτε γιατι κλεινω τον browser. Τους ξαναπηρα τηλεφωνο αλλα μου ειπαν πως η γραμμη μου ειναι ενταξει. Εκανα format στον η-υ, αναβαθμιση λογισμικου και reset στο speedport, το δοκιμασα και απευθειας στην πριζα (χωρις φιλτρο) και παλι τα ιδια. Επισυναπτω και μια φωτο με τα στοιχεια της γραμμης. Οποια βοηθεια, ευπροσδεκτη...

 

 

Poulinos παλι εδωσες λυση. Με την απλη αλλαγη του dns σε google dns, εστρωσε! Απιστευτο! Σ ευχαριστω πολυ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα μολις εκανα καινουργια συνδεση στη forthnet adsl 24 στην Κερκυρα...με το modem που μου εδωσαν απο τη forthnet(technicolor)πιανω 9,5 mbps....το θεμα ειναι οτι οταν εβαλα ενα αλλο modem αγορασμενο που ειχα, ενα TP-Link η ταχυτητα επεσε στα 3 mbps το modem δουλευε κανονικα δεν ειχε κανενα θεμα οταν το χρησιμοποιουσα στην Λαρισα ισα ισα που επιανε καλυτερα απο τα εργοστασιακα...τωρα που το εφερα Κερκυρα εχει πεσμενη ταχυτητα σε σχεση με το εργοστασιακο και κολλαει...ξερει κανεις τι φταει?πρεπει να αλλαξω καποια ρυθμιση στο modem? 

δες για firmware update και επισης καντο hard reset.παραειναι μεγαλη η διαφορα.βαλε μια τα χαρακτηριστικα απο το tp link και αλλη μια με τα χαρακτηριστικα της γραμμης απο το technicolor.να δουμε μηπως ειναι κανα παραξενο Profile στην γραμμη και το κανει αυτο.εκτος αν στο ενδιαμεσο επαθε κατι το ρουτερ αλλα για να το δεις αυτο πρεπει να το δοκιμασεις σε κανα φιλο.

Ευχαριστώ για την απάντηση. Μιλάω πάντα για ethernet καλώδιο (αν και τα ίδια μου βγάζει όταν το γύρισα στο wireless) δοκιμασμένο σε 3 διαφορετικά pc. Δεν χρησιμοποιώ την σύνδεση συχνά εγώ (είναι σύνδεση του πατρικού σπιτιού που χρησιμοποιούν οι γονείς μου με βαριά χρήση) και ξέρω ήδη ότι το firmware του ρούτερ είναι στο τελευταίο version. Έκανα hard reset και πάλι συγχρονίζει στα 800+ και όχι στα 1300+. Έκανα και soft reset και πάλι τα ίδια.

Μάλλον είναι αυτό που λες ότι γίνεται στο dslam. Θα κατέβασαν απροειδοποίητα την ταχύτητα και μένει να το ελέγξω αν ισχύει και στους γείτονες που ξέρω ότι έχουν το ίδιο συμβόλαιο με τον ΟΤΕ. Αν έγινε αυτό είμαι τρομερά απογοητευμένος.

 

Ευχαριστώ και πάλι.

 

ΥΓ. Τηλέφωνο στο ΟΤΕ δεν μπορώ να κάνω σύντομα λόγω υποχρεώσεων, αλλά είναι αναπόφευκτο.

παμε λιγο απο την αρχη για να διευκρινησουμε κατι.αλλο πραγμα κατεβαζες στα 1,4 και τωρα στα 0,8 και αλλο πραγμα συγχρονιζες στα 14 mbit και τωρα στα 8mbit.

πιο πανω λες οτι κατεβαζες ενω τωρα λες συγχρονιζω.

μεσα στο ρουτερ στα χαρακτηριστικα της γραμμης βλεπεις ακομα 14 mbit  και απλα κατεβαζεις με 8mbit ή βλεπεις πλεον 8 mbit και κατεβαζεις με 8?

στην πρωτη περιπτωση μπορει να ειναι οπως ειπαμε πιτα dslam προβλημα στην data card μεχρι και καποιο αλλο προβλημα μεσα στο σπιτι ή στην γραμμη.

στην δευτερη περιπτωση αν εχει πεσει ο συγχρονισμος σου τοτε κατι εχει αλλαξει σε θεμα καλωδιωσης ειτε μεσα στο σπιτι ειτε εξω στο καλωδιο του οτε.δεν ειναι πιτα dslam ειναι λιγο δυσκολο αλλα οχι απιθανο να ειναι καρτα στο dslam.επισης αν ειναι πιτα dslam δεν θα γινεται ωρες αιχμης.αν και το κοβω δυσκολο σε οτε να βρεις πιτα dslam ή προβλημα με bandwidth με εξωτερικο εκτος αν ειναι καμια βλαβη.συνηθως τα ψιλοφτιαχνουν γρηγορα αυτα οι Isp ειτε οτε ειτε εναλλακτικοι.

Poulinos παλι εδωσες λυση. Με την απλη αλλαγη του dns σε google dns, εστρωσε! Απιστευτο! Σ ευχαριστω πολυ!

οτι αλλο χρειαστεις εδω ειμαστε.απλα δοκιμασε καποια στιγμη να ξαναβαλεις τους dns του οτε μηπως ηταν καποιο παροδικο προβλημα.ειτε βαλε αυτοματα Ip/dns ειτε βαλε του οτε καρφωτα ειτε βαλε την ip του ρουτερ για dns.σε ολες τις περιπτωσεις θα παρει του οτε τους dns.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, 

 

Πριν 1.5 χρόνο έβαλα Cyta και μου είπαν ότι μπορώ να βάλω VDSL 30άρι (960μ.) και είπα δοκιμαστικά να βάλω. Οι ταχύτητες ήταν γύρω στα 18mbps και αποφάσισα να το γυρίσω σε ADSL 24άρι με ταχύτητες γύρω στα 13. Μόλις τελείωσε το συμβόλαιο πήγα στη fothnet για να κάνω πακέτο με nova. Με το που βάζω το νέο router βλέπω ότι η ταχύτητα ήταν 11mbps. Πριν από 2-3 μήνες παρατήρησα ότι δεν μπορούσα ούτε να δω stream σε 1080p, είπα να το ελέγξω και βλέπω στο router η ταχύτητα έπεσε στα 8500. Επικοινώνησα με forthnet και μου είπαν θα το κοιτάξουμε και τελικά έφτασε στα 8800. Χθες όμως άρχισε πάλι τα ίδια και έπεσε στα 8100. Στοιχεία από το router:

 

wiFyUsT.png

 

 

Νομίζω πως με αυτό το attenuation θα έπρεπε να έχω έως και διπλάσια ταχύτητα.

 

Μήπως να πάρω κάποιο router; Έχετε κάποια πρόταση μέχρι 200ε;

Όταν τελειώσει το συμβόλαιο με τη forthnet λέω να πάω πάλι σε VDSL αλλά δεν ξέρω αν θα είναι ακόμη χειρότερα τα πράγματα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με βάση αυτό το συμβάν, θα ρωτήσω και εγώ γιατί συμβαίνει ακριβώς το ίδιο και σε εμένα (ακόμα και τα νούμερα είναι ίδια). Θα τολμήσω να ψυχανεμιστώ ότι το nickname Lam13 υποδεικνύει ότι βρίσκομαι και στην ίδια περιοχή με τον παθόντα. Είδα και την απάντηση του Poulinos αλλά θα συνεχίσω να παραθέσω το δικό μου πρόβλημα:

 

ISP είναι ο ΟΤΕ και είχα και εγώ ταχύτητες 1,4ΜB/s (σε FTP κατεβάσματα, σε torrent, στα στατιστικά του router ακόμα και στο speedtest έδειχναν 1,4 MB/s) μέχρι τέλη Ιουνίου. Η συγκεκριμένη σύνδεση βρίσκεται στην Στερεά Ελλάδα, στην πόλη της Λαμίας σε απόσταση λίγο κάτω του ενός χλμ από το dslam (νομίζω 600 μέτρα). Από αρχές Ιουλίου μέχρι και τώρα η ταχύτητα κατέβηκε στα 870KB/s και παραμένει σε αυτά τα επίπεδα από τότε.

 

Επισημαίνω ότι:

-δεν άλλαξα εξοπλισμό από την μεριά της σύνδεσης

-δεν άλλαξα εξοπλισμό από την μεριά του υπολογιστή

-δεν άλλαξα λογισμικό ή firmware (από την μεριά και των 2)

-δεν πειράχθηκε καμία παράμετρος στο ρούτερ

-δεν έγινε καμία αλλαγή (με βάση τους λογαριασμούς που είναι σταθεροί) στο πρόγραμμα που είμαι εγγεγραμμένος

-δεν δημιουργήθηκε ΚΑΜΙΑ βλάβη στην γραμμή μετά την πτώση, αλλά αντιθέτως δουλεύει ρολόι όπως και πριν (τελευταίες random αποσυνδέσεις που είχα ήταν το 2009 όταν περνούσαν οπτικές ίνες)

 

Αυτό με οδηγεί ότι κάτι εξωγενές προκάλεσε την μείωση της ταχύτητας, είτε είναι έργα είτε συνειδητή πράξη από την μεριά του παρόχου. Το αντιλήφθηκα τυχαία αρχές Ιουλίου (που σημαίνει ότι μπορεί η ταχύτητα να έπεσε και πιο πριν, τέλη ιουνίου δηλαδή) και από τότε δεν έχουν επανέλθει. Φυσικά ο λογαριασμός ΟΤΕ ακατέβατος, ακόμα και αν η ταχύτητα κατέβηκε.

 

Πρίν πάρω τις βλάβες του ΟΤΕ και με αρχίσουν στις δικαιολογίες (βασικά ούτε έργα γίνονται, ούτε VDSL περνάει, ούτε οπτική ίνα απλώνεται), ρωτάω εδώ για τα φώτα σας.

 

 

Το ίδιο ακριβώς έγινε και σε μένα αλλα και σε άλλους φίλους μου την ιδια χρονικη περίοδο (Ιούνιο). Πιστευω τόχει ριξει ο ΟΤΕ για κάποιους λόγους που δεν μπορω να καταλαβω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα. Έχω ADSL Wind 24 και επειδή πιάνω το πολύ τα μισά από αυτά αναρωτιέμαι τι μπορεί να φταίει. Δεν είμαι και ιδιαίτερα γνώστης του θέματος περί SNR Margin, attenuation κτλ, οπότε τη βοήθειά σας. Στο διαχειριστικό του router βλέπω αυτό:
                               
                               Downstream      Upstream
SNR Margin:                  3.2                   13.5   db
Line Attenuation:           19.6                 14.6    db
Data Rate:                    12910              1020   kbps

Router ZTE ZXHN H108L

Τις πταίει;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα. Έχω ADSL Wind 24 και επειδή πιάνω το πολύ τα μισά από αυτά αναρωτιέμαι τι μπορεί να φταίει. Δεν είμαι και ιδιαίτερα γνώστης του θέματος περί SNR Margin, attenuation κτλ, οπότε τη βοήθειά σας. Στο διαχειριστικό του router βλέπω αυτό:

                               

                               Downstream      Upstream

SNR Margin:                  3.2                   13.5   db

Line Attenuation:           19.6                 14.6    db

Data Rate:                    12910              1020   kbps

 

Router ZTE ZXHN H108L

 

Τις πταίει;

 

 

οτι εγραψα και στον αποκατω .εσυ βεβαια εισαι σε πιο νορμαλ νουμερα απο τον φιλο μας οποτε μπορει ν αμην θεωρηθει καν βλαβη.αλλιως δοκιμασε κατανεμητη.επισης πετα το zte και παρε κατι σοβαρο :)δεν ειναι οτι θα αλλαξει η ταχυτητα συγχρονισμου με αλλο ρουτερ αλλα σιγουρα θα εχεις κατι να παιζει πιο σταθερα πιο σωστα και με καλυτερο wireless

 

Καλησπέρα, 

 

Πριν 1.5 χρόνο έβαλα Cyta και μου είπαν ότι μπορώ να βάλω VDSL 30άρι (960μ.) και είπα δοκιμαστικά να βάλω. Οι ταχύτητες ήταν γύρω στα 18mbps και αποφάσισα να το γυρίσω σε ADSL 24άρι με ταχύτητες γύρω στα 13. Μόλις τελείωσε το συμβόλαιο πήγα στη fothnet για να κάνω πακέτο με nova. Με το που βάζω το νέο router βλέπω ότι η ταχύτητα ήταν 11mbps. Πριν από 2-3 μήνες παρατήρησα ότι δεν μπορούσα ούτε να δω stream σε 1080p, είπα να το ελέγξω και βλέπω στο router η ταχύτητα έπεσε στα 8500. Επικοινώνησα με forthnet και μου είπαν θα το κοιτάξουμε και τελικά έφτασε στα 8800. Χθες όμως άρχισε πάλι τα ίδια και έπεσε στα 8100. Στοιχεία από το router:

 

wiFyUsT.png

 

 

Νομίζω πως με αυτό το attenuation θα έπρεπε να έχω έως και διπλάσια ταχύτητα.

 

Μήπως να πάρω κάποιο router; Έχετε κάποια πρόταση μέχρι 200ε;

Όταν τελειώσει το συμβόλαιο με τη forthnet λέω να πάω πάλι σε VDSL αλλά δεν ξέρω αν θα είναι ακόμη χειρότερα τα πράγματα. 

κατα 99 τις 100 ειναι κατι στο χαλκο οποτε και vdsl να πας θα εισαι χαλια.δεν εχει νοημα να αλλαξεις ρουτερ δεν θα κερδισεις κατι σε ταχυτητα συγχρονισμου.αν πιανουν τα χερια σου κανε δοκιμη στον κατανεμητη να δεις ποιο ειναι το max μηπως χανεις μεσα στο σπιτι.ναι θα πρεπε να ησουν παραπανω.παρε τηλεφωνο την forthnet και σιγουρεψου οτι εισαι σε free profile που λογικα εισαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας και είμαι σχετικά ανίδεος πάνω στο θέμα, σχολιάζω με βάση μόνο κάποια πράγματα που έμαθα διαβάζοντας σε διάφορα forum όπως εδώ. Οπότε φίλε pouline με διορθώνεις αν λέω μπαρούφες.

Με τέτοιο line attenuation 19,6 δεν θα έπρεπε να έχω καλύτερη ταχύτητα; Επίσης βλέπω ότι πολλοί εδώ μέσα για γρηγορότερη ταχύτητα ρίχνουν το snr margin στο 6 πχ. Με το δικό μου που γράφει 3,2 και ενίοτε το βλέπω και 2,8 τι παίζει;

Παλιότερα, πριν μερικούς μήνες, υπήρχε θέμα κυρίως όταν είχα πολλές συσκευές ταυτόχρονα στο internet, πχ 3 laptop, 2 smartphone (πατέρας, αδερφός και εγώ). Είχε πάρει ο πατέρας μου τηλ στην wind και διόρθωσαν λέει κάτι για να μην σέρνεται το internet σε τέτοιες περιπτώσεις. Τώρα τι διόρθωσαν δεν ξέρω..έλειπα στρατό, συνεννοήθηκε ο πατέρας μου. Κατά τα άλλα είπαν από τη wind τότε ότι δεν μπορούν να κάνουν κάτι καλύτερο για την ταχύτητα. Το αναφέρω μπας και παίζει κάποιο ρόλο.

Τώρα για άλλο modem router τι προτείνεις; Για τη χρήση που υπάρχει στο σπίτι, όπως ανέφερα συνήθως υπάρχουν αρκετές συσκευές ανοιχτές και παίζω και κανένα game online (πολλές φορές είχα θέμα και με πέταγαν οπότε κατέληγα να πηγαίνω σε νετάδικο γιατί δεν παλευόταν). Dual band; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...