Προς το περιεχόμενο

Δυσλειτουργίες της υπηρεσίας aDSL/ISPs/Γραμμές ΟΤΕ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

ναι δες πως παιζεις και μετα δοκιμαζεις

hard reset,firmware update

και οπως σου ειπα το tp link μπορει ειτε να το βαλεις access point αν θες για το wireless ειτε να παιξεις pppoe και το zte να ειναι bridge ωστε να μην αγορασεις κατι αλλο αν δεν ειναι υποχρεωτικο.εκτος αν εχει εγγυηση γιατι δινουν 2 ή 3 χρονια νομιζω.

εχει εγγυηση αλλα δεν νομιζω να μου το αλλαξουν απο την στιγμη που θα δουν οτι δουλευει στο media markt λογικα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

ναι ειναι δυσκολο να κανουν εξομοιωση το προβλημα σου απο την αλλη καποιοι εστειλαν email στην tp link ανεφεραν το προβλημα και η tp link τους λεει πηγαιντε για αντικατασταση και καποιοι πηγαν με το email οτι πηραμε το οκ απο την tp link και τους το αλλαξαν.γενικα εχουν καλο after sales.apla ξαναδοκιμασε το μετα μηπως απλα ετυχε.μπορει με κανα δυο hard reset  να στρωσει ή μπορει να ειναι και καμια παραξενια με την δικια σου γραμμη απλα και σε αλλες να παιζει οκ.πρεπει να το κανεις τραμπα με κανα φιλο για να δει και εκεινος αν θα εχει το ιδιο θεμα με σενα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Σαν μέλος του insomnia αρκετά χρόνια και σαν παθόν σε θέματα με προβλήματα δυσλειτουργίας αυτά που έχω να σας πω είναι τα εξής.

1) θα πρέπει το καλώδιο σας που έρχεται και συνδέεται στο Ρούτερ (τηλεφωνικό) να είναι τουλάχιστον pet cat6.

2) αν για οποιονδήποτε λόγο συνεχίζεται να έχετε πρόβλημα επικοινωνήστε με ένα τεχνικό τμήμα της περιοχής σας, ώστε να σας δώσουν ένα VDSL router διότι συνιστάτε μιας και έχει καλύτερους συγχρονισμούς και αποδόσεις.

3) και τελευταίο αν είστε τόσο τυχερός και έχετε κονέ με κάποιον τεχνικό παίρνετε και μια καλή γραμμή.

 

Παρακάτω αυτά σας τα δείχνω με παράδειγμα ζωντανό:

Το καφάο της περιοχής μου φτάνει κανονικά μέχρι τα 8Mbps και πολλές φορές τυχαίνει να κατεβάζω στο Steam με 1.2Mb/s

 

5127341676.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σαν μέλος του insomnia αρκετά χρόνια και σαν παθόν σε θέματα με προβλήματα δυσλειτουργίας αυτά που έχω να σας πω είναι τα εξής.

1) θα πρέπει το καλώδιο σας που έρχεται και συνδέεται στο Ρούτερ (τηλεφωνικό) να είναι τουλάχιστον pet cat6.

2) αν για οποιονδήποτε λόγο συνεχίζεται να έχετε πρόβλημα επικοινωνήστε με ένα τεχνικό τμήμα της περιοχής σας, ώστε να σας δώσουν ένα VDSL router διότι συνιστάτε μιας και έχει καλύτερους συγχρονισμούς και αποδόσεις.

3) και τελευταίο αν είστε τόσο τυχερός και έχετε κονέ με κάποιον τεχνικό παίρνετε και μια καλή γραμμή.

 

Παρακάτω αυτά σας τα δείχνω με παράδειγμα ζωντανό:

Το καφάο της περιοχής μου φτάνει κανονικά μέχρι τα 8Mbps και πολλές φορές τυχαίνει να κατεβάζω στο Steam με 1.2Mb/s

 

5127341676.png

 

1) Δεν χρειάζεται να είναι "τουλάχιστον" cat6. Ίσως χρειάζεται σε εξαιρετικές και σπάνιες περιπτώσεις. Το cat5 και το cat5e είναι υπεραρκετά.

2) Αυτό είναι η μεγαλύτερη κοτσάνα του αιώνα και απλά υποτιμάει τη νοημοσύνη και τις γνώσεις μας.

3) Αυτό είναι πραγματικά για γέλια μέχρι να μπορέσεις επαρκώς να το τεκμηριώσεις. Καλό είναι να θυμάσαι επίσης πως αυτά που γράφεις είναι σε δημόσιο χώρο και ίσως χρειαστεί να τα τεκμηριώσεις και αλλού.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) Δεν χρειάζεται να είναι "τουλάχιστον" cat6. Ίσως χρειάζεται σε εξαιρετικές και σπάνιες περιπτώσεις. Το cat5 και το cat5e είναι υπεραρκετά.

2) Αυτό είναι η μεγαλύτερη κοτσάνα του αιώνα και απλά υποτιμάει τη νοημοσύνη και τις γνώσεις μας.

3) Αυτό είναι πραγματικά για γέλια μέχρι να μπορέσεις επαρκώς να το τεκμηριώσεις. Καλό είναι να θυμάσαι επίσης πως αυτά που γράφεις είναι σε δημόσιο χώρο και ίσως χρειαστεί να τα τεκμηριώσεις και αλλού.

 

Δεν υπάρχει τεκμηρίωση για κάτι, το πρώτο απλά είναι η προτίμηση μου για ασφάλεια από εξωτερικούς παράγοντες, νερό, ρεύμα, κλπ.

Το δεύτερο διότι έχει αποδειχτεί τουλάχιστον όσο αφορά τα Router του ΟΤΕ ότι το λογισμικό τους είναι πιο καλό στημένο.

Και επίσης σου έδωσα παράδειγμα της ταχύτητας μου που κανένας δεν το έχει.

Και τέλος όχι δεν είναι για γέλια γιατί εγώ σου έδωσα δικό μου παράδειγμα γιατί έτσι έγινε.

Απλά όταν είσαι πελάτης απαιτείς το καλύτερο και το καλύτερο είναι να σε βάλουν στην καλύτερη γραμμή που μπορούν να βρουν.

Αν δεν σε καλύπτουν δεν μπορώ να κάνω κάτι, όπως είπες είναι δημόσιος χώρος και σου λέω τα πράγματα όπως εγώ τα ζω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπάρχει τεκμηρίωση για κάτι, το πρώτο απλά είναι η προτίμηση μου για ασφάλεια από εξωτερικούς παράγοντες, νερό, ρεύμα, κλπ.

 

Έτσι όπως το θέτεις τώρα, αυτό είναι σεβαστό :)

 

Το δεύτερο διότι έχει αποδειχτεί τουλάχιστον όσο αφορά τα Router του ΟΤΕ ότι το λογισμικό τους είναι πιο καλό στημένο.

Και επίσης σου έδωσα παράδειγμα της ταχύτητας μου που κανένας δεν το έχει.

Και τέλος όχι δεν είναι για γέλια γιατί εγώ σου έδωσα δικό μου παράδειγμα γιατί έτσι έγινε.

 

Δεν έχει αποδειχτεί κάτι που να έχει σαν συμπέρασμα ότι ένα vdsl router έχει καλύτερο αποτέλεσμα (από ένα adsl router) σε μια adsl γραμμή και είναι απλά.. μπαρούφες :)

Μπορείς να μου υποδείξεις βέβαια επιστημονική τεκμηρίωση περί τουτου με ό,τι -σοβαρό όμως..- link θέλεις και να είσαι σίγουρος πως θα το διαβάσω προσεκτικά.

 

Απλά όταν είσαι πελάτης απαιτείς το καλύτερο και το καλύτερο είναι να σε βάλουν στην καλύτερη γραμμή που μπορούν να βρουν.

Αν δεν σε καλύπτουν δεν μπορώ να κάνω κάτι, όπως είπες είναι δημόσιος χώρος και σου λέω τα πράγματα όπως εγώ τα ζω.

 

...ικανοποιώντας όμως και το ρυθμιστικό πλαίσιο όπως αρμόζει και όπως αναγκάζεται, ως incumbent πάροχος με ΣΙΑ (δηλαδή η cosmote), από την EETT.

Αν γνωρίζεις τεχνικό που λόγω κονε δίνει καλύτερες γραμμές (όπως ισχυρίζεσαι) τότε άνετα (και μακάρι) μπορείς να τον καταγγείλεις. Όσο για την διοίκηση, επ' ουδενί δεν έχει σαν στόχο το παραπάνω και καταδικάζει τέτοιες ενέργειες εφόσον βέβαια πρώτα τις μάθει.. Και αυτό είναι κάτι που το γνωρίζω πολύ καλά. Καλό είναι να θυμάσαι πως αν έχεις δει κάποιον να κάνει το παραπάνω (σε πιστεύω και θεωρώ καλοπροαίρετο αυτό που είπες), τότε είναι εντελώς αυθαίρετη κίνηση, παράνομη και κατάφωρα αντίθετη με το compliance της cosmote (και του ομίλου εταιριών οτε γενικότερα). Άρα, δεν είναι ο κανόνας, είναι ένας κακός υπάλληλος απλά που δεν τον έχουν πάρει χαμπάρι ακόμη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έτσι όπως το θέτεις τώρα, αυτό είναι σεβαστό :)

 

 

Δεν έχει αποδειχτεί κάτι που να έχει σαν συμπέρασμα ότι ένα vdsl router έχει καλύτερο αποτέλεσμα (από ένα adsl router) σε μια adsl γραμμή και είναι απλά.. μπαρούφες :)

Μπορείς να μου υποδείξεις βέβαια επιστημονική τεκμηρίωση περί τουτου με ό,τι -σοβαρό όμως..- link θέλεις και να είσαι σίγουρος πως θα το διαβάσω προσεκτικά.

 

 

...ικανοποιώντας όμως και το ρυθμιστικό πλαίσιο όπως αρμόζει και όπως αναγκάζεται, ως incumbent πάροχος με ΣΙΑ (δηλαδή η cosmote), από την EETT.

Αν γνωρίζεις τεχνικό που λόγω κονε δίνει καλύτερες γραμμές (όπως ισχυρίζεσαι) τότε άνετα (και μακάρι) μπορείς να τον καταγγείλεις. Όσο για την διοίκηση, επ' ουδενί δεν έχει σαν στόχο το παραπάνω και καταδικάζει τέτοιες ενέργειες εφόσον βέβαια πρώτα τις μάθει.. Και αυτό είναι κάτι που το γνωρίζω πολύ καλά. Καλό είναι να θυμάσαι πως αν έχεις δει κάποιον να κάνει το παραπάνω (σε πιστεύω και θεωρώ καλοπροαίρετο αυτό που είπες), τότε είναι εντελώς αυθαίρετη κίνηση, παράνομη και κατάφωρα αντίθετη με το compliance της cosmote (και του ομίλου εταιριών οτε γενικότερα). Άρα, δεν είναι ο κανόνας, είναι ένας κακός υπάλληλος απλά που δεν τον έχουν πάρει χαμπάρι ακόμη.

Αυτό με τις γραμμές το ξέρουμε εδώ και χρόνια, ότι υπάρχουν γραμμές που είναι σε καλύτερη κατάσταση από άλλες, ή συνδέεσαι σε πιο γρήγορη γραμμή, δεν ξέρω τόσο αναλυτικά αυτά τα τεχνικά αν τα ήξερα θα ήξερα και τι έπρεπε να κάνω ακριβώς. Παρ'όλα αυτά όταν μέχρι πριν 1 χρόνο είχα 70-100ms σύνδεση με το κέντρο και τώρα έχω μόλις 7ms και όταν το Καφάο μου δέχεται μέχρι 8mbps και εγώ τα πιάνω όλα και με το παραπάνω αυτό πάει να πει κάτι καλό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Εντελώς ξαφνικά το upload πήγε στα 128Kbps αντί 1020κάτι που ήταν.

Άλλαξα router , τα ίδια.

Άλλαξα splitter πήγε στα 526κάτι.

Έχει κανείς καμιά ιδέα πριν το δηλώσω βλάβη ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκίμασε χωρίς να υπάρχει τίποτα σε καμία μπρίζα τηλεφώνου παρά μόνο το router και δες σε τι τιμή είναι το upload.
Δηλαδή χωρίς τηλέφωνα, splitter και φίλτρα. Κατευθείαν το router πάνω στην γραμμή δηλαδή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Σημερα ξυπναω 8 η ωρα και δεν εχω ιντερνετ. Δεν αναβει καν το DSL λαμπακι(δεν συγχρονιζει πως το λενε τελος παντων).

Περιμενω, περιμενω, τιποτα. Παει 10 μιση περιπου, παιρνω το 13888 για να δω τι γινεται και φτανω στην επιλογη ιντερνετ μου λεει το ρομποτ να περιμενω λιγα δευτερολεπτα να δει το συστημα αυτοματα την γραμμη, και 20 δευτερολεπτα μετα βγαινει ενας.

 

 Μεσα σε αυτα τα 20 δευτερολεπτα το φωτακι DSL ομως σταθεροποιηθηκε και ελαχιστα δευτερολεπτα μετα απο οταν ειπα σε αυτον οτι δεν εχω ιντερνετ, ηρθε το ιντερνετ.

 Οποτε του λεω "καλεσα διοτι δεν ειχα ιντερνετ ως τωρα αλλά μολις τωρα ηρθε, κατι κανατε και εφτιαξε σωστα?". Αλλά μου λεει οχι, η γραμμη ειναι καλα, οποτε τι προβλημα εχετε? Του ξαναλεω το ιδιο και λεει οχι δεν καναμε τιποτα εσεις γιατι μας καλεσατε αφου εχετε ιντερνετ και δεν υπαρχει προβλημα με την γραμμη οπως βλεπω. :-D

Του ξαναλεω το ιδιο και μου λεει οχι δεν υπηρχε προβλημα ισως κατι με το ρουτερ ηταν λαθος. Ε του ειπα οκ δεν πειραζει ευχαριστω και το εκλεισα.

 

Οποτε δαιμονιωδη συμπτωση ή με δουλευουν? :-D

 

Οπως και να 'χει, ανουσια ιστορια, απλως ηθελα να 'ξερα μηπως κατα τον αυτοματο ελεγχο της γραμμης που εκανε για ~10 δευτερολεπτα εχουν και συστημα να την διορθωνει? Διοτι τετοια συμπτωση μολις εκανε τον ελεγχο να εγινε ο συγχρονισμος και να ηρθε το ιντερνετ(ενω για 2μιση ωρες δεν λειτουργουσε) δεν την πιστευω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπως και να 'χει, ανουσια ιστορια, απλως ηθελα να 'ξερα μηπως κατα τον αυτοματο ελεγχο της γραμμης που εκανε για ~10 δευτερολεπτα εχουν και συστημα να την διορθωνει? Διοτι τετοια συμπτωση μολις εκανε τον ελεγχο να εγινε ο συγχρονισμος και να ηρθε το ιντερνετ(ενω για 2μιση ωρες δεν λειτουργουσε) δεν την πιστευω!

 

Όχι δεν υπάρχει.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ισχύει ότι ο κωδικός 8191 σημαίνει ότι η γραμμή ΟΤΕ είναι κλειδωμένη ? Ποιο είναι το ποιο αξιόπιστο πρόραμμα για να δω ποια ταχύτητα έχω πραγματικά ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ισχύει ότι ο κωδικός 8191 σημαίνει ότι η γραμμή ΟΤΕ είναι κλειδωμένη ? Ποιο είναι το ποιο αξιόπιστο πρόραμμα για να δω ποια ταχύτητα έχω πραγματικά ?

 

α) Όχι, δεν ισχύει κάτι τέτοιο.

β) Δεν υπάρχει κανένα πρόγραμμα που να προσφέρει αξιόπιστη μέτρηση. Ο μόνος τρόπος είναι -αφού πρώτα κλείσεις ότι ανοιχτά connections έχεις που σου "τρώνε" ταχύτητα, πχ. torrents και ό,τι άλλο- να δεις την ταχύτητα σου κατεβάζοντας -ένα αρχείο μόνο και τουλάχιστον 100 mb, προτιμότερο όμως το 1 gb- από κάποιο αξιόπιστο ftp, όπως για παράδειγμα εδώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...