Προς το περιεχόμενο

Δυσλειτουργίες της υπηρεσίας aDSL/ISPs/Γραμμές ΟΤΕ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπόν,μίλησα με το τεχνικό τμήμα και μου είπαν ότι στην περιοχή μου μέχρι 8Mpbs μπορώ να έχω, Όταν όμως έγινε η σύνδεση ο υπάλληλος του καταστήματος είχε προτείνει να πάμε στο 24αρι αφού η διαφορά στο κόστος ήταν απειροελάχιστη. Νομικά είμαι κατοχυρωμένος αφού ουσιαστικά μας έδωσαν πακέτο που δεν μπορεί να ισχύσει να κάνω άμεση διακοπή ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Λοιπόν,μίλησα με το τεχνικό τμήμα και μου είπαν ότι στην περιοχή μου μέχρι 8Mpbs μπορώ να έχω, Όταν όμως έγινε η σύνδεση ο υπάλληλος του καταστήματος είχε προτείνει να πάμε στο 24αρι αφού η διαφορά στο κόστος ήταν απειροελάχιστη. Νομικά είμαι κατοχυρωμένος αφού ουσιαστικά μας έδωσαν πακέτο που δεν μπορεί να ισχύσει να κάνω άμεση διακοπή ?

 

Όχι δεν είσαι κατοχυρωμένος και μου ακούγεται λογικό μιας και είσαι σε profile έως 24 και συγχρονίζεις πάνω από 4. Παρόλα αυτά μπορείς να μιλήσεις με το 13888 μπας και -καλή τη πίστη- σου αλλάξουν πάλι profile και σε βάλουν εκεί που ήσουν.

Επίσης κάνεις ένα λάθος στο συλλογισμό σου που λες ότι το πακέτοδεν μπορεί να ισχύει, μιας και ισχύει κανονικά. Ως 24 σου πουλήσανε και ως 24 έχεις.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πΟΤΕ Rulez.

 

Πελάτης έχει σε υποκατάστημα γραμμή 2Mbps (με παλαιό συμβόλαιο).

Λόγω του ότι έχει αρχίσει η γκρίνια από το προσωπικό πως όλα πάνε αργά, κάνει τηλεφωνική αίτηση να πάει στα 24Mbps.

Μετά από λίγες ημέρες, συγχρονίζει τα 12,5Mbps περίπου.

 

Ξεκινούν έργα στην περιοχή με συχνές διακοπές στην τηλεφωνική γραμμή και στο internet.

Ταυτόχρονα, συχνά πυκνά οι ρομά της περιοχής κόβουν και κλέβουν τα καλώδια που έχουν βγει στην επιφάνεια και οι επιχειρήσεις της περιοχής μένουν εκτός 2-3 ημέρες κάθε δύο μήνες χοντρικά χωρίς τηλέφωνο και internet.

 

Το προσωπικό αρχίζει να διαμαρτύρεται και πάλι.

Πάω την προηγούμενη εβδομάδα και βλέπω πως η γραμμή κουμπώνει οριακά στα 2Mbps.

Επικοινωνούμε με ΟΤΕ και οι τεχνικοί που τελικά έφτασαν στο σημείο μας ενημερώνουν πως η γραμμή που έρχεται στο κτίριο έχει υγρασία και θα χρειαστεί αντικατάσταση το καλώδιο.

 

Περνάμε ένα καλώδιο ΧΥΜΑ στο κύμα για να δούμε αν όντως το πρόβλημα είναι εκεί. (Το προηγούμενο καλώδιο δεν εμφάνιζε σημάδια φθοράς ή υγρασίας.)

Ο συγχρονισμός δεν αλλάζει και παραμένει οριακά στα 2Mbps.

 

Επικοινωνία πάλι με ΟΤΕ, μας δίνουν το κινητό ενός τεχνικού ο οποίος μας ενημερώνει πως αφού καταφέρνει η γραμμή και συγχρονίζει θα πρέπει να είμαστε ευχαριστημένοι.

Μου έρχεται στο μυαλό το ανέκδοτο: "Μετά την παρτούζα που κάναμε αφού δεν γαβγίζεις κιόλας πάλι καλά να λες"

Ο λόγος είναι οι πολλές ματίσεις που έχουν γίνει σε όλη τη διαδρομή από τον ΟΤΕ μέχρι το κτίριο.

 

Μένει απλά ο πελάτης να ζητήσει downgrade της γραμμής στα 2Mbps, αφού πλέον δεν υπάρχει λόγος για κάτι επιπλέον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά, μέτρησα την τάση στη γραμμή του τηλεφώνου και βγάζει 104V σε όλες τις πρίζες. Πολύ δεν είναι; Λέτε να υπάρχει κάποιο πρόβλημα; Έχω Vodafone /Hol.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ok τότε. Υπάρχει καμια σταθερή εταιρεία;

δεν νομίζω να μπορείς να κρίνεις μια εταιρία ως     "σταθερή" όλες οι εταιρίες βασιζονταi πάνω στην χάλκινη όδευση τηλεφώνων του οτε οποια εταιρία και να πας το δίκτυο ανήκει στον οτε οποτε από τα δικά του καλώδια θα πάρεις... αν θες να χαρακτηρίσεις κάποια ως ποιο σταθερή τότε λογικά ο οτε είναι ποιο σταθερός και λογικά πάντα προσέχει ποιο πολύ τους δικούς του μιας και είναι στο χέρι του η γραμμή που θα σου δώσει. με το vdsl γενικότερα αν είσαι μέχρι και 500 μετρα από το καφάο μη σε απασχολεί η εταιρία από οποια και αν πάρεις λογικά θα τερματίσεις τα 50mbps...

οποτε ψάξε για την καλύτερη τιμή και όχι για την καλύτερη εταιρία ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν νομίζω να μπορείς να κρίνεις μια εταιρία ως     "σταθερή" όλες οι εταιρίες βασιζονταi πάνω στην χάλκινη όδευση τηλεφώνων του οτε οποια εταιρία και να πας το δίκτυο ανήκει στον οτε οποτε από τα δικά του καλώδια θα πάρεις... αν θες να χαρακτηρίσεις κάποια ως ποιο σταθερή τότε λογικά ο οτε είναι ποιο σταθερός και λογικά πάντα προσέχει ποιο πολύ τους δικούς του μιας και είναι στο χέρι του η γραμμή που θα σου δώσει. με το vdsl γενικότερα αν είσαι μέχρι και 500 μετρα από το καφάο μη σε απασχολεί η εταιρία από οποια και αν πάρεις λογικά θα τερματίσεις τα 50mbps...

οποτε ψάξε για την καλύτερη τιμή και όχι για την καλύτερη εταιρία ;)

300-500 μετρα ειμαι.Οκ θα παω forthnet,fingers crossed

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Είμαι Forthnet,VDSL 50,Up/Down 4026/38706...

Λέω να πάω ΟΤΕ στα ίδια λεφτά,τώρα με την προσφορά,κάνω μ@λ@κί@;

 

(Συγγνώμη εάν έχω γράψει κάτι λάθος στα νούμερα,με διορθώνετε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μάγκες μένω Καβάλα και είμαι κάτοχος ADSL γραμμής από την Forthnet, εδώ και μια βδομάδα συμβαίνουν πολλά παράξενα σχετικά με το internet και ήθελα να ρωτήσω αν έχει τύχει σε κανέναν άλλον και τι μπορεί να φταίει. Έχουμε και λέμε, 1ον: τα βίντεάκια στο youtube κάνουν απίστευτη ώρα να φορτώσουν όταν η ποιότητα της εικόνας είναι 720p και πάνω, 2ον: στο facebook για να δω ένα βίντεο του ενός λεπτού περιμένω άλλα 5 να φορτώσει, 3ον: στο facebook πάλι όταν σκρολάρω προς τα κάτω στην αρχική μου αργεί πολύ να φορτώσει τις ενημερώσεις (αναρτήσεις), 4ον: στα online games ενώ το ping μου με παλαιότερα είναι σχετικά ίδια (το πολύ +10 να πάει max 90 ping) κολλάει απίστευτα (lag, delay, spikes). Τέλος πριν λίγο κατέβασα ένα DLC του BF4 από το Origin και από εκεί που κατέβαζε με 1,5MB/sec πήγαινε στο 0 και από εκεί πάλι στο 1,5. Αυτό το έκανε συνέχεια μέχρι να κατέβει ολόκληρο το DLC (6,4 GB). Router έχω αυτό που δίνει η Forthnet (ZTE ZXHN H108N). 

 

Παλαιότερα έβλεπα 15+ DL και 1+ UPL

YrdVOwm.png?1

 

 

 

EDIT: πήρα τηλέφωνο στην Forthnet και μου είπε να κάνω κάποιο test, τα "ESTABLISHED" στα αποτελέσματα μου είπε πως είναι πάρα πολλά χωρίς να έχω κάποιο πρόγραμμα ανοιχτό, γνώμες;

 

 

6JxG5hI.png?1

 

 

Επεξ/σία από frozex
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1.Κλείσε ό,τι τρέχει.Μόνο το antivirus άσε ανοιχτό

2.Στη γραμμή εντολών γράψε netstat -ano

3.Ανοίγεις τη διαχείριση εργασιών,πας στην καρτέλα Λεπτομέρειες και ελέγχεις το PID που ήδη σου έχει εμφανιστεί στη γραμμή εντολών.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν αντί για "Λεπτομέρειες" εννοείς "Υπηρεσίες" το έκανα, έλεγξα όλα τα "established" και ήταν από NVIDIA - BitDefender - Windows Defender, μόνο που δεν βρήκα ένα PID "2808"

 

hC8jBvw.png?1

 

Ξέχασα να αναφέρω πως τα "established" μειώθηκαν χωρίς να κάνω αλλά ακόμα είναι 10+ και το DL speed σέρνεται 

 

EDIT: τα PID αλλάζουν κάθε φορά; πάντως αυτό που δεν μπορώ να ποιο είναι αλλάζει αριθμό κάθε φορά που κάνω επανεκκίνηση 

 

EDIT2: έτσι μου ήρθε και το έκανα, έκανα τα test από safe mode με internet, η πρώτη φώτο είναι πριν μπω σε ασφαλή λειτουργία και οι άλλες δύο είναι όταν ήμουν...     Link.png Site: imgur

Επεξ/σία από frozex
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...