Προς το περιεχόμενο

Δυσλειτουργίες της υπηρεσίας aDSL/ISPs/Γραμμές ΟΤΕ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

το έκανα, δεν υπάρχει κάτι το διαφορετικό; αυτή τη φορά τα βρήκα όλα, όπως είπα και πριν είναι όλα από NVIDIA και BitDef. Τις φωτογραφίες από την ασφαλή λειτουργία τις είδες; Από την στιγμή που η ταχύτητα είναι ίδια λογικά δεν φταίει κάτι από τα "ESTABLISHED", έτσι δεν είναι; Επικοινώνησα ξανά με Forthnet και μου είπαν να στείλουν τεχνικό και αν δεν βρουν κάτι πληρώνω 30€... Θα πάρω από κάτι ξαδέρφια μου 2 ρούτερ και ένα λάπτοπ να κάνω και εκεί μερικά test. Αν έχει και εκεί τα ίδια αποτελέσματα τότε θα τους καλέσω να στείλουν τεχνικό γιατί το πρόβλημα λογικά θα είναι στη γραμμή ή στο router ανάλογος με το τι θα δείξουν και τα άλλα. Υπάρχει περίπτωση να φταίει το καλώδιο Erthnet; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ethernet εννοείς.Γιατί να φταίει;Από την στιγμή που δεν τρέχει τπτ από πίσω,τότε η καλύτερη λύση είναι να το κοιτάξουν οι τεχνικοί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ethernet εννοείς.Γιατί να φταίει;Από την στιγμή που δεν τρέχει τπτ από πίσω,τότε η καλύτερη λύση είναι να το κοιτάξουν οι τεχνικοί.

ναι το Ethernet εννοώ, ρωτάω γιατί έχει μια παλαιότητα των 8-10 ετών και πιο πολύ ρωτάω γιατί σε περίπτωση που έρθει τεχνικός και δεν βρει κάτι θα πληρώσω το 30άρι και δεν είναι λίγα τα χρήματα. Θα κάνω σήμερα το βράδυ τα τεστ με το λάπτοπ και τα άλλα ρούτερ και θα ενημερώσω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

έφερα δύο router και ένα laptop... συνδέω  το laptop ethernet στο router που έχω και το PC (στο δικό μου router δηλαδή) και κάνω test και στο laptop και στο PC. Το PC 4Mbps το laptop 13, ανταλλάζω τα καλώδια του ethernet 13άρι και τα δύο... Βγάζω το router, πάω να συνδέσω ένα technicolor της HOL και δεν μπορώ να το κάνω εγκατάσταση ούτε στο PC, ούτε στο laptop (αυτά τα έχει κλειδωμένα η HOL μόνο για τα δίκτυα της; ). Βγάζω το technicolor και βάζω το THOMSON (αυτό που έδινε παλιά η forthnet), δεν μπορώ να το κάνω εγκατάσταση στο PC αλλά στο laptop τα κατάφερα. Κάνω το test -2 με -2.5Mbps (δηλαδή 10-11). Τελικά έβαλα το δικό μου το ZTE με το άλλο καλώδιο που πήρα από τα ξαδέρφια μου μαζί με τα router. Τώρα στο PC με το ZTE έχω κοντά 11Mbps, από τα 13 που έβγαζε νωρίτερα και τα 16 που είχα πριν μια βδομάδα. Θα πάρω αύριο τηλέφωνο στην forthnet να δω αν μπορεί να γίνει και μετά θα το αφήσω το θέμα γιατί σε μια βδομάδα παρουσιάζομαι και δεν έχω τον χρόνο να τρέχω και για αυτό. Πάντως μου έκανε εντύπωση πως όταν άλλαξα τα καλώδια από 4Mbps στο PC και 13 στο laptop, έγιναν και τα δύο 13 και του laptop η ταχύτητα δεν έπεσε καθόλου.

 

EDIT: πήρα τηλέφωνο δεν βρήκαν τίποτα, δεν μπορούν να κάνουν τίποτα, δεν θα ασχοληθώ και εγώ παραπάνω τώρα.  

Επεξ/σία από frozex
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα.
 
Σήμερα συνδέθηκα με νέα γραμμή ΟΤΕ έως 24mbps. Στο speedtest.net μου έβγαζε 13-14 mbps. Κατέβασμα torrent και από ftp της cosmote, 13-14 mbps. Έχει όμως κανένα 2ωρο που σέρνεται και το speedtest μου βγάζει 1.7 mbps. Έκανα επανεκκίνηση και hard reset το speedport entry 2i, αλλά δεν είδα διαφορά. Τι μπορεί να συμβαίνει;
 
στατιστικά όταν συνδέθηκα και έτρεχε κανονικά

post-135889-0-01375100-1462915389_thumb.png

 

στατιστικά τώρα

 

post-135889-0-91892400-1462915442_thumb.png

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Έχω ΟΤΕ vdls πανό από χρόνο και περνώ περίπου 28mbps άλα σήμερα ξαφνικά περνώ μονό 9mbps δεν έχει ξαναγινεί κάτι τέτοιο, τι μπορεί να συμβαίνει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα.

Τα ίδια πέρασα κι εγώ (σε έναν "μικρό" βαθμό πια ακόμα το περνάω)...

 

Να πω καταρχάς ότι είμαι χρόνια με vdsl (30Mbps, δεν έχει η περιοχή μου διαθεσιμότητα για παραπάνω) πολλά χρόνια και κλειδωμένος σταθερά στα 28-29.

 

Από την προηγούμενη εβδομάδα συγχρόνιζα ξαφνικά στα 15... Καμία αλλαγή στην εσωτερική μου καλωδίωση ή δίκτυο.

 

Επικοινωνία με ΟΤΕ, επιβεβαίωσε και αυτός απομακρυσμένα (αποσυνδεδεμένα όλα από router και πρίζες), οποτε ορίσαμε ραντεβού με τεχνικό τους. Στις ενδιάμεσες 3-4 ημέρες προ του ραντεβού, αυτοί μάλλον προχωρούσαν σε κάποιες ενέργειες από πλευράς τους (υποθέτω, δεν ξέρω τί ακριβώς και μέχρι σήμερα δεν είχα κάποια ενημέρωση) και εγώ χαζοπειραματιζόμουν με το ίδιο speedtest και παρατήρησα ότι ανέβηκε στα 22Mbps. ΟΚ, πρόοδος, αλλά απείχε σημαντικά από αυτό που είχα όλα αυτά τα χρόνια.

Με τον ερχομό του τεχνικού κάνουμε μετρήσεις στον κατανεμητή έξω στην είσοδο του σπιτιού μετρά 26. Διασταυρώνουμε με μέτρηση στο router στο σπίτι (έχω χάσει επεισόδια, από πότε έεεεεερχονται επιτέλους και στο σπίτι αλληλούια) το οποίο το έιχα πάντα στην πρώτη πρίζα του σπιτιού και απευθείας κουμπωμένο με το τηλεφωνικό καλώδιο που έρχεται απ' έξω, και όντως βγάζουμε σχεδόν 26.

Να σημειώσω πως ο τεχνικός σχολίασε πως από τα τηλ. καλώδια έξω στην είσοδο του σπιτιού μου  μέχρι το σπίτι μέσα έχει αρκετό noise B) , όχι τόσο που να υφίσταται πρόβλημα, αλλά έχει.

 

Άρα από πλευράς ΟΤΕ θεωρούν ότι είμαστε ΟΚ. Από πλευράς μου ήθελα να αποκλείσω (κατ' εκτίμηση μου πάντα έτσι?) λοιπούς παραγοντες γιατί είχα σκέψεις να αλλάξω το ΖΤΕ (1ης γενιάς με το που πρωτολανσαρίστηκε το vdsl) στο Speedport το τελευταίο που δίνουν για vdsl. Ένας λόγος της αλλαγής αυτής ήταν λόγω παλαιοτητας και άλλος (κυριότερος) διότι, λόγω συχνών διακοπών ρεύματος στην περιοχή (άπειρα χρόνια αυτή η ιστορία) έχει φάει τον "βιασμό" :-D  του ουκ ολίγες φορές Ταλαιπωρημένο μεν, αλλά ακάθεκτο και ζωντανό δε. Τέλος πάντων κάνω και την ερώτηση και στον τεχνικό σχετικά και απάντησε πως δεν θα δω διαφορά στο θέμα της ταχύτητας ή λειτουργικότητας με το speedport (πριν χρόνια, σε τηλ. επικονωνία με τεχνικό τους στα κεντρικά, με συμβούλευε να παραμείνω στο ZTE και να μην αναβαθμιστώ σε αλλο νεότερο δικό τους διότι θεωρούσαν οι ίδιοι το παλιό ΖΤΕ πολύ πιο αξιόπιστο από τα μεταγενέστερα speedport). Έστω.

 

Μήπως έχω "πέσει" (έστω και λίγο τώρα πια, εγώ εξακολουθώ να το θεωρώ σημαντική απόκλιση γιατί αυτό είχα πάντα και αυτό πληρώνω) διότι αν υπάρχουν περισσότεροι σήμερα πια συνδρομητές vdsl στην περιοχή, οφείλεται σε αυτό?

 

Άλλη απορία που μου δημιουργήθηκε είναι ότι ο τεχνικός με ενημέρωσε ότι συνδέομαι με το τοπικό τηλ. κέντρο του ΟΤΕ στην περιοχή μου.

 

Αυτό κάπου δεν μου κολλάει και θα ήθελα τα φώτα σας καθότι μη-τεχνικός, απλά ότι καταλαβαίνω σαν απλός άνθρωπος που ρωτάει για να μάθει: To να έχω (είχα) σταθερά 29Mbps όλα αυτά τα χρόνια με σύνδεση στο τοπικό τηλ. κέντρο που είναι περίπου 600 μέτρα μακριά μου σε νοητή ευθεία (άρα πολλαπλάσια απόσταση) δεν μου φαίνεται λογικό. Το να ήμουν συνδεδεμένος σε καμπίνα (KV το λέω σωστά?) που να βρίσκεται κάπου πολύ κοντά μου θα έβγαζε νόημα.. Ο τεχνικός όμως είπε ότι δεν είμαι σε καμπίνα και δεν έχει προβλεφθεί για το άμεσο μέλλον στην περιοχή μου.

 

Τα έχω μπερδέψει εγώ ή ο τεχνικός?

 

Συγγνώμη για το κατεβατό κύριοι, όποιος μπορεί ας δώσει τα φώτα του.

(διαβάζω συχνά το φόρουμ, γράφω λίγες φορές, απλά όταν γράφω, γράφω και για αναδρομικά :-D )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα σε ολους.. 

 

η συνδεση μου ειναι forthnet adsl 24mbps(ο θεος να τα κανει 24...)

 

εδω και μηνες ειχα προβλημα με την συνδεση και ειχα σχετικα χαμηλες ταχυηττες και καποιες αποσυνδεσεις. Μου ειχαν βαλει προφιλ και διορθωθηκαν οι αποσυνδεσεις , ομως μετα προσφατα εφτασε το ιντερνετ στο μηδεν κυριολεκτικα:

 

αποσυνδεσεις ανα 1-2 λεπτα, ανυπαρκτη ταχυτητα κλπ

 

Απο αποψη συνδεσμολογιας ειμαι οκ, απο το κεντρικο μπριζακι του σπιτιου παιρνω τη γραμμη, παει στο σπλιτερ κι απο εκει στο μοντεμ και το ασυρματο αντιστοιχα. Ετσι ηταν απο πριν 4 χρονια που μετακομισαμε εδω, ετσι παραμενιε και τωρα.

 

Πηρα λοιπον τεχνικο, ηρθε την πορηουμενη δευτερα, επιβεβαιωσε οτι ειναι σωστες οι συνδεσεις και ανοιξε τη πμριζα να κανει μετρησεις. Μια χαρα επανω στο σπιτι, πηγε και κατω στο κεντρικο της πολυκατοικιας και πηρε μετρησεις, αριστες παλι. Μου αλλαξε λοιπον μοντεμ και μου εβαλε ενα καινουριο αλλα μετριας ποιοτητας απ οτι φαινεται..

 

Το προβλημα λοιπον ποιο ειναι: συγχρονιζω ικανοποιητικα στα 15Mbps, αλλα οι ταχυτητες ειναι με τα κεφια τους. Μια πιανω 1mbps μια πιανω 5 μια 2 μια 10.. Πανω απο 11 δεν εχω δει ποτε παντως, ακομα και 4 το βραδυ που υποτιθεται ειναι η πιο νεκρη ωρα.. Συγχρονιζω 15 αλλα 15 δεν πιανω ποτε. 

 

Παραθετω και τα στατιστικα του μοντεμ. Επισης να πω οτι οταν μπαινω στη σελιδα του μοντεμ καποιες φορες φορτωνει κανονικα, καποιες φορες καθυστερει χωρις λογο. Καποια ιδες πριν φωναξω παλι τεχνικο?

 

 

 

 

post-218072-0-01129000-1467058300_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το δικο μου προβλημα λυθηκε τελικα:

 

πηρα τηλεφωνο και μου εβαλαν προφιλ στη γραμμη και ειναι 100% σταθερη, και δοκιμασα με καλωδιο στο ρουτερ απ ευθειας και επιασα τις επιθυμητες ταχυτητες. 

 

Στην πολυκατοικια μου εχουμε πολλα ασυρματα, και ο συνδυασμος μετριου ασυρματου ρουτερ και turbo-x usb wifi stick ειναι θανατηφορος. Με ενα extension αλλαξα θεση το στικακι που εχω για να πιανω wifi και καπως βελτιωθηκε, αλλα και παλι δεν ειναι αριστο..

 

Τουλαχιστον ξερω ποιος φταιει τωρα...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα.

 

Zandim, όταν λες "μου άλλαξαν προφίλ στην γραμμή" τί εννοούμε ακριβώς (για να καταλάβω)? Fast path? σε "κατέβασαν" χαμηλότερα να μην έχεις αποσυνδέσεις? ή κάτι άλλο?

 

Εμένα δεν γνωρίζω εάν έκαναν κάτι παρόμοιο. Μου έστειλαν sms ότι αποκαταστάθηκε η ζημιά.... και την μεθεπόμενη συγχρόνιζα ακόμα χειρότερα (βούτηξα στα 8Mbps...)

Μετά την χθεσινή μπόρα δεν είχα καν dsl λυχνία στο router...

 

Με ένα reboot όμως αναστήθηκε (wifi κλειστό μέχρι τώρα)

post-259305-0-96069100-1467182126_thumb.jpg

 

Δεν γνωρίζω καν τί προηγήθηκε για να είναι ΟΚ τώρα...(πλύθηκε καλά η γραμμή μου B) ?)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το δικο μου προβλημα λυθηκε τελικα:

 

πηρα τηλεφωνο και μου εβαλαν προφιλ στη γραμμη και ειναι 100% σταθερη, και δοκιμασα με καλωδιο στο ρουτερ απ ευθειας και επιασα τις επιθυμητες ταχυτητες. 

 

Στην πολυκατοικια μου εχουμε πολλα ασυρματα, και ο συνδυασμος μετριου ασυρματου ρουτερ και turbo-x usb wifi stick ειναι θανατηφορος. Με ενα extension αλλαξα θεση το στικακι που εχω για να πιανω wifi και καπως βελτιωθηκε, αλλα και παλι δεν ειναι αριστο..

 

Τουλαχιστον ξερω ποιος φταιει τωρα...

Να ξέρεις,το συγκεκριμένο μόντεμ που σου δώσανε ειναι τραγικό στην καλύτερη περίπτωση.

Ρώτα τους αν μπορείς να το κάνεις αλλαγή με το technicolor 5136 που δίνουν,ειναι ανώτερο σε όλα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι μου κατεβασαν κατα 1mbps την ταχυτητα.

 

Με το μοντεμ δεν λανω κατι ακομαβγτι μπορεί να μετακομισπυμε συντομα. Αν δεν μετακομισπυμε ομως θα παω να παρω ενα με καλο wifi να τελειώνει η υποθεση. Η μπορει να βαλω ενα παλιο linksys σε bridge για ναβεχω wifi απο εκει

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ξέρεις,το συγκεκριμένο μόντεμ που σου δώσανε ειναι τραγικό στην καλύτερη περίπτωση.

Ρώτα τους αν μπορείς να το κάνεις αλλαγή με το technicolor 5136 που δίνουν,ειναι ανώτερο σε όλα!

 

 

ειχα το technicolor td5130 και ειχε ΜΑΚΡΑΝ ΤΟ ΠΙΟ ΑΘΛΙΟ WIFI !!! 

 

φαντασου εκανε διακοπες το σημα στα 3-4 μετρα με 1 τοιχο ενδιαμεσα!

 

τοτε αναγκαστηκα και εβαλα το linksys (αυτο το παλιο που εδινε η φορθνετ καποτε) σε bridge και ειχα σε ολο το σπιτι σημα ανετα, και επιανε μεχρι και στο επεναντι πεζοδρομιο. Φαντασου 2ος οροφος το σπιτι και το πεζοδρομιο 15-20 μετρα απο το ρουτερ με 3 τοιχους ενδιαμεσα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειχα το technicolor td5130 και ειχε ΜΑΚΡΑΝ ΤΟ ΠΙΟ ΑΘΛΙΟ WIFI !!! 

 

φαντασου εκανε διακοπες το σημα στα 3-4 μετρα με 1 τοιχο ενδιαμεσα!

 

τοτε αναγκαστηκα και εβαλα το linksys (αυτο το παλιο που εδινε η φορθνετ καποτε) σε bridge και ειχα σε ολο το σπιτι σημα ανετα, και επιανε μεχρι και στο επεναντι πεζοδρομιο. Φαντασου 2ος οροφος το σπιτι και το πεζοδρομιο 15-20 μετρα απο το ρουτερ με 3 τοιχους ενδιαμεσα..

αναφέρομαι στο 5136 και οχι το 5130.

το 5130 ειχε θέματα ναι,το 5136 έχει 300Μbps ασύρματο,2 κεραίες κλπ αν και συνεχίζουν να ειναι εσωτερικές.

Αναφέρομαι στην σταθερότητά του ως προς το ΖΤΕ που έχεις τώρα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι το ειδα οτι ειναι διαφορετικος κωδικος, φανταζομαι θα το βελτιωσαν. Απλα το 5130 ηταν τοσο χαλια που δυσκολευομαι να πιστεψω οτι το 5136 ειναι τοσο καλο.

 

Προς το παρον εχω λυσει τα προβληματα μου με το ZTE που μου εφεραν, με πολυ μικρες παραχωρησεις. Αν στο μελλον εχω προβλημα θ απαω να αγορασω ενα της προκοπης και θα τελειωνει το θεμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...