Προς το περιεχόμενο

Δυσλειτουργίες της υπηρεσίας aDSL/ISPs/Γραμμές ΟΤΕ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα ξερω δεν ειναι σωστό το μέρος αλλα εχω να κανω μια ερώτηση .

Θέλω να συνδέσω το Σταθερο υπολογιστή με το τούτες με καλώδιο .. Το ρουτερ ειναι μια απόσταση 5 μέτρα . Τι με συμφέρει να κανω να τραβήξω 5 μέτρα Ethernet η 5 μέτρα το απλό καλώδιο που συνδέει την γραμμή απο τοίχο στο ρουτερ ;

Με ενδιαφέρει να μην εχω μείωση στην ταχύτητα ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αμ δεν ειναι 5 .. 5 ειναι σε ευθεία αν θέλει να το περάσω απο πόρτες κλπ κλπ θα θέλω τουλάχιστον 20 ..

Τι λύσεις εχω ; Κατι καλό για wireless όχι όμως pci καρτα εχουμε ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αμ δεν ειναι 5 .. 5 ειναι σε ευθεία αν θέλει να το περάσω απο πόρτες κλπ κλπ θα θέλω τουλάχιστον 20 ..

Τι λύσεις εχω ; Κατι καλό για wireless όχι όμως pci καρτα εχουμε ;

Το ασύρματο-ιδιαίτερα αν υπάρχουν πολλά τριγύρω-δεν είναι αξιοπιστο μέσο.Τη μια μπορει να κατεβάζεις με τέρμα ταχύτητα και την αλλη με 200-300ΚΒ λόγω παρεμβολών.

Αν δεν ειναι κόπος,πάρε UTP καλώδιο και ρίξε και μην μπλέκεις με το wifi.

 

Αν δεν μπορείς να τρυπήσεις κλπ κλπ,υπάρχουν προτάσεις για usb Wi-Fi adapters αλλα αν υπάρχουν πολλά δικτυα τριγύρω μην περιμένεις αποτελέσματα,πάντα θα υπάρχουν κομπιάσματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Να πω και εγω τον πονο μου ζω σε νησι αρχικα πριν 1,5 μηνα λογω ενος φορτηγου κοπηκε το καλώδιο που συνδεει 3-4 σπιτια αποτελεσμα δεν εχουμε τηλ και ίντερνετ οτε παρεμπιπτόντως ειναι εχω παρει παρα πολλα τηλ ελεγα λογω αυγουστου υπολειτουργεί το συστημα αλλα εχει περασει αρκετος Καιρός τι ενεργειες μπορω να κανω;μιλαω κ στους ντοπιους τεχνικους και λενε οτι περιμενουν το σημα απο τα κεντρικα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να πω και εγω τον πονο μου ζω σε νησι αρχικα πριν 1,5 μηνα λογω ενος φορτηγου κοπηκε το καλώδιο που συνδεει 3-4 σπιτια αποτελεσμα δεν εχουμε τηλ και ίντερνετ οτε παρεμπιπτόντως ειναι εχω παρει παρα πολλα τηλ ελεγα λογω αυγουστου υπολειτουργεί το συστημα αλλα εχει περασει αρκετος Καιρός τι ενεργειες μπορω να κανω;μιλαω κ στους ντοπιους τεχνικους και λενε οτι περιμενουν το σημα απο τα κεντρικα...

Σε αρχικη φαση ζητας να σου αφερεσουν απο το λογαριασμο το ποσο που αντοιστιχει σε ολες της μερες που εισαι χωρις τηλ καθως η βλαβη δεν οφειλετε σε θεμα δικο σου το ιδιο να κανουνε και τα αλλα 3 σπιτια και ως δια μαγιας θα εχεις τηλεφωνο την ιδια στιγμη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το αστειο είναι οτι το χω κανει και εχουν συμφωνησει κιολας..και εκαναν δώρο καποια mb και λεπτα στο κινητο...εχω ξενερωσει και δεν εχω και επιλογες εδω στην επαρχεια..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πηγαινε απο τον τοπικο ΟΤΕ και μιλά όχι με τεχνικούς αλλά με το διεθυντή και πες του πως εχει η ολη κατασταση πατα και μια φωνή ή πάρε τηλέφωνο και ζήτανα μιλήσεις με τον supervisor στο τηλεφωνικο κεντρο (υπευθυνος βαρδιας) και ζητα ενημερωση γιατι αργουνε τοσο


Καλά όπου και να ήσουν το δίκτυο ανηκει στον ΟΤΕ δηλαδη αμα ήσουν φορθνετ και επεφτε το καλωδιο πρεπει ο ΟΤΕ να το σηκωσει και οχι η φορθνετ καθως δεν της ανηκει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδες εχω το ιδιο θεμα -.- απο κει που ημουν με 21mpbs πακετο 24αρι..

απο προχθες που συνδεσα το καλωδιο για το τηλ στο ρουτερ κυμαινομαι απο 2mps-6mpbs..

τι σκατα να κανω; -.-
τους πηρα τηλ μ λενε αυτοι οτι βλεπουν οτι παιζω στα 21mpbs αλλα στο speedtest του οτε ειμαι με 3mpbs..

εχει βρει κανεις καμια λυση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδες εχω το ιδιο θεμα -.- απο κει που ημουν με 21mpbs πακετο 24αρι..

απο προχθες που συνδεσα το καλωδιο για το τηλ στο ρουτερ κυμαινομαι απο 2mps-6mpbs..

τι σκατα να κανω; -.-

τους πηρα τηλ μ λενε αυτοι οτι βλεπουν οτι παιζω στα 21mpbs αλλα στο speedtest του οτε ειμαι με 3mpbs..

εχει βρει κανεις καμια λυση;

Βγαλε φιλτρα, τηλεφωνα κ.λ, και ασε σκετο το καλωδιο απο την πριζα στο ρουτερ και ξανακοιταξε. Αν συνεχιζετε το προβλημα μιλα και παλι με τον ΟΤΕ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βγαλε φιλτρα, τηλεφωνα κ.λ, και ασε σκετο το καλωδιο απο την πριζα στο ρουτερ και ξανακοιταξε. Αν συνεχιζετε το προβλημα μιλα και παλι με τον ΟΤΕ.

αδερφε αν βγαλω φιλτρο ομως και ξεσυνδεσω το τηλ δεν θαχω τηλεφωνικη γραμμη μιας και το εχουν κανει αναγκαστικα το τηλ ναναι συνδεδεμενο απο το ρουτερ προς το φιλτρο (εννοω ενα ακομα καλωδιο συνδεσα απο ρουτερ σε φιλτρο phone),ετσι πρεπει να βρω τροπο να φτιαξω την συνδεση αν ειναι απο μενα...και ταυτοχρονα να δουλευει και η τηλεφωνικη γραμμη...

βεβαια μ ειπαν μεχρι τς 6 του μηνος αν δεν με παρει καποιος τεχνικος να τους ξαναπαρω...2 φορες μαλιστα τους καλεσα τους εξηγησα και αυτοι μ στελναν μνμ οτι αποκατασταθηκε ο ελεγχος κ ειναι κομπλε...ε την 3η φορα τους ξεχεσα και ζητησα οχι μυνημα αλλα τηλεφωνο να με παρουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αδερφε αν βγαλω φιλτρο ομως και ξεσυνδεσω το τηλ δεν θαχω τηλεφωνικη γραμμη μιας και το εχουν κανει αναγκαστικα το τηλ ναναι συνδεδεμενο απο το ρουτερ προς το φιλτρο (εννοω ενα ακομα καλωδιο συνδεσα απο ρουτερ σε φιλτρο phone),ετσι πρεπει να βρω τροπο να φτιαξω την συνδεση αν ειναι απο μενα...και ταυτοχρονα να δουλευει και η τηλεφωνικη γραμμη...

βεβαια μ ειπαν μεχρι τς 6 του μηνος αν δεν με παρει καποιος τεχνικος να τους ξαναπαρω...2 φορες μαλιστα τους καλεσα τους εξηγησα και αυτοι μ στελναν μνμ οτι αποκατασταθηκε ο ελεγχος κ ειναι κομπλε...ε την 3η φορα τους ξεχεσα και ζητησα οχι μυνημα αλλα τηλεφωνο να με παρουν

Δεν σου ειπα να βγαλεις μονιμα το φιλτρο... Βγαλτο για δοκιμη να δεις τι γινετε και το ξαναβαζεις...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το εκανα και τιποτα...με τα πολλα πολλα ζητησα να μιλησω με υπευθυνο γιατι απλα κανανε τα ιδια και τα ιδια ενω εγω ζηταγα να μιλησω με τεχνικο!

μιλησα με τν υπευθυνο,,σημερα με πηρε τεχνικος ηρθε μετρησε μεσα στο σπιτι μετρησε και εδω κοντα που ειναι το κουτι και μετα απο καποια ωρα μ ειπε οτι υπαρχει προβλημα ψηφιακο,εχει στειλει αιτηση για επιλυση και μ εδωσε και μενα ενα τηλ για να τους παρω να ρωτησω την πορεια της βλαβης...

ελπιζω ναναι αυτο και να επιλυθει γρηγορα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...