Προς το περιεχόμενο

Δυσλειτουργίες της υπηρεσίας aDSL/ISPs/Γραμμές ΟΤΕ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

VDSL 50 Wind (Η καμπίνα είναι έξω από το σπίτι)

6559919318.png

 

Φαντάζομαι αν αφαιρέσεις τα packet headers, είναι οκ από την στιγμή που κλειδώνω 49998;

Ωραίο αποτέλεσμα. Μάλλον θα παω σε cyta λόγω σημαντικής διαφοράς τιμής για το ίδιο προγραμμα. Μου είπαν μονοι τους οτι απο την 245 θα παρω κι εγω. Απόσταση καλωδιακα περιπου 300 μέτρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλησπερα.. ηθελα να ρωτησω αν ξερει κανεις να με βοηθησει. Μετακομισα προσφατα σε χωριο της φθιωτιδας και εβαλα οτε 24 για ιντερνετ. Στην αρχη ενω μ ειπαν μετρησαν στην πριζα και ειχε 16 ταχυτητα εγω επιανα στο pc 0.80 . Μετα απο παραπονα και αλλαγη 3-4 ρουτερ πιανω 12.70 αλλα στην πραξη αργει πολυ. Δε φορτωνει τπτ ουτε απο pc ουτε απο κινητο. Αργει να ανοιξει σελιδες και εφαρμογες. Για livestreamin ουτε λογος. Απο τον πτε δεν ξερουν τι φταιει. Γνωριζει κανεις κατι π θα μπορουσα να κανω; ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εδω εχω θέμα. ενώ συγχρόνιζα ανεκαθεν 4mpbs σταθερα εχω δω και μια βδομαδα που εχω πέσει μόνιμα σαυτο το νουμερο. 508/3068

πήρα τον οτε μου λεει τα κλασσικα η περιοχή σας εχει μέσο ορο 3.5 οποτε και συ εισαι οκ. παπαριες δηλαδη.

Attainable rate το router δίνει 886/5580 απλα βλέπω οτι η γραμμη είναι τιγκα στα FEC errors 

 

τι μπορω να κανω για να γυρισω στα 4 τουλαχιστον? μεχουνε δικασει τουτοι.

 

κανω update στον εαυτο μου. τελικά τουτοι δω μουχανε κλειδώσει τη γραμμη στα 3mbps λόγω "συχνών αποσυνδέσεων". τις οποίες και δεν είχα ποτε.

επανήλθε στα 4 μετα απο ενα τηλεφωνακι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα errors σε μια γραμμή προκαλούνται αποκλειστικά και μόνο λόγω εσωτερικής καλωδίωσης ή παίζει το ρόλο της και η χιλιομετρικη απόσταση ( line attenuation )?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To speed port edry 2 μου συνχρονιζει καλυτερα στην cosmote από το tplink 9980 αρα φταιει το ρουτερ από τα στατιστικα το καταλαβαίνεις και στα errors και στο Line Attenuation δινει χαμηλοτερο αρα φταει το 9980 μαλλον δεν είναι και πολυ συμβατο με τον οτε 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα.

Απο την Παρασκευή έχω ένα θέμα με το internet.

Ξαφνικά άρχισε και έκανε συνέχεια αποσυνδέσεις, κάθε 1 λεπτό. Με γύρισαν απο fastpath σε interleaved και μου βάλανε κόφτη στα 8Mbps.

Μου ήρθε μήνυμα μετά απο 2 μέρες οτι η βλάβη αποκαταστάθηκε αλλά όταν τους ζήτησα να τα γυρίσουνε όπως ήταν παλιά μου είπανε πως δεν μπορούν γιατί έτσι το φτιάξανε και αν τα αλλάξουν θα έχω πάλι αποσυνδέσεις. Τελικά δέχτηκε ο υπάλληλος να κάνει αίτημα για fastpath και για τυχών αύξηση της ταχύτητας. Η γραμμή λίγο αργότερα γύρισε σε fast path αλλά τον κόφτη δεν τον έβγαλαν. Επιπλέον ανα κάποιο χρονικό διάστημα αργεί πάρα πολύ, αν κάνω ping μου βγάζει 800ms χρόνο. Αυτό φαντάζομαι είναι λόγω των υπερβολικών errors αφού όταν ήταν interleaved έκανε τυχαία spikes των 2 εκατομμυρίων FEC error σε λίγα λεπτά.

 

Ισχύει οτι με τον κόφτη είναι πιο σταθερή η γραμμή; Γιατί εμένα μου φαίνεται για μαλακία που λένε για να με ξεφορτωθούν.

 

Η γραμμή μέχρι πριν την Παρασκευή το απόγευμα έπιανε σταθερά 10 Mbps αλλά ο τύπος στο τηλέφωνο επέμενε ότι το μέγιστο είναι 8 και πως με αυτά που κάνανε φτιάξανε τη γραμμή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ μετακινήθηκα από Forthnet σε ΟΤΕ λόγω VDSL. Στον έλεγχο που έκαναν όταν μου το πούλησαν μου είπαν ότι μπορώ να βάλω 50άρα. Τυχαία είχε έρθει και ένας τεχνικός του ΟΤΕ στη δουλειά και τον ρώτησα, μίλησε με το κέντρο και δίνοντας το νούμερο μου, μου είπε ότι υποστηρίζω 50αρα.

 

Όταν τελικά μετακινήθηκα ο συγχρονισμός μου είναι στα 22.500. Σκέφτηκα μήπως φταίει η εσωτερική μου καλωδίωση (είναι με utp) και μέτρησα κατευθείαν πάνω στο καλώδιο του ΟΤΕ που έρχεται στην πολυκατοικία μου (κατευθείαν πάνω στο router χωρίς splitter) βρήκα πάλι 22.500.

 

Μίλησα με την τεχνική υποστήριξη του ΟΤΕ και μου είπαν ότι είμαι καλά γιατί λέει ο μέσος όρος της περιοχής είναι 22 οπότε πιάνω σύμφωνα με τον μέσο όρο. Επίσης μου είπε ότι επειδή παίρνω από το αστικό κέντρο (δεν έχουμε καινούριες καμπίνες ακόμη στο Κερατσίνι) το όριο του κέντρου είναι τα 30.

 

Το παλιό καφάο της γειτονιάς (νούμερο 408) βρίσκεται στα 100 μέτρα και όλη η γειτονιά έχει 2 μεταλλικούς – παλιούς κατανεμητές στις 2 άκρες της που από εκεί λογικά παίρνουμε όλοι.

 

Ένα άλλο παράξενο είναι ότι εγώ που έχω 20.4 attenuation μου βγάζει κανονικά ότι έχω διαθέσιμο vdsl ενώ ο πατέρας μου στο ισόγειο που έχει 13.5 attenuation σε adsl του βγάζει μη διαθέσιμο.

 

Υπάρχει κάτι που μπορώ να τσεκάρω ή να πάρω τον ΟΤΕ να κοιτάξει το καλώδιο από το καφάο μέχρι το σπίτι μου; (η πρώτη απάντηση τους είναι ότι είμαι καλά γιατί πιάνω στο μέσο όρο αλλά δεν ξέρω μήπως πρέπει να τους πω κάτι άλλο για να το πιέσω)

 

Την περιοχή την έχει αναλάβει η Wind (που γράφει παράδοση για Q1 2018) αυτό σημαίνει ότι αν μπει καμπίνα wind εμείς του ΟΤΕ δεν θα μπορούμε να μετακινηθούμε στη νέα καμπίνα;

 

Η παλιά καμπίνα του ΟΤΕ που παίρνουμε τώρα υπάρχει περίπτωση να αντικατασταθεί με νέα;

 

Όπως είπα παραπάνω είμαι Κερατσίνι.

 

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν κατάλαβα, έχεις vdsl τώρα ή όχι;

 

Αν έχεις είναι μαλακίες αυτά που σου λένε πέρι μέσου όρου. Δεν γίνεται να πιάνεις τόσο λίγο στα 100 μέτρα. Να απαιτήσεις να στείλουν τεχνικό να το κοιτάξει.

 

Αν έχεις adsl είσαι κομπλέ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Vdsl έχω. 100 μέτρα είμαι από το καφάο που είναι παλαιού τύπου. Εγώ παίρνω από το κέντρο που είναι στα 850 μέτρα βάσει του site της CYTA

Τότε δεν έχει καμιά σχέση το καφάο.

Είναι μεγάλη απόσταση πάντως, μάλλον έχουν δίκιο. Αλλά τότε θα έπρεπε να πας σε 30άρι όχι 50αρι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...