Προς το περιεχόμενο

Δυσλειτουργίες της υπηρεσίας aDSL/ISPs/Γραμμές ΟΤΕ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παιδιά,έχει κανείς θέμα με το mobile internet της cosmote?τα τελευταία 20 λεπτά δεν μπορώ να συνδεθώ ενώ έχω ενεργοποιήσει τα δεδομένα κινητής.ειμαι ανατολική Αττική.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

 

Ενεργοποιήθηκε σήμερα το VDSL , έχω internet κανονικά , το νούμερο είναι registered στο router , είναι αναμένο και το λαμπάκι Telephony αλλά τα τηλέφωνα δεν χτυπάνε όταν τα καλώ.Πήρα στο 13888 το ίδιο διαπίστωσαν και αυτοί και το δήλωσαν ως βλάβη.Τι μπορεί να φταίει γνωρίζει κανείς;

Από κινητό που δοκίμασα πάντως να καλέσω , καλεί κανονικά απλά δεν ακούγετε σε κανένα από τα 2 τηλέφωνα που έχω το κουδούνισμα..

Βάζω και τα specs μήπως έχει κάτι χρήσιμο αν και δεν νομίζω...

Spoiler

Screenshot_4.png.ea70b5c65ecb3dba5e8d68d9bd7bebb0.png

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα. Το ιντερνετ μου(adsl του ΟΤΕ) αρχισε χθες να κολλαει. ΠΟΛΥ. Πηρα λοιπον σημερα τηλεφωνο και μου ειπαν οτι φταιει ο θορυβος στη γραμμη και μετα απο λιγο μου ειπαν οτι το εφτιαξαν και οτι λογικα δε θα εχω προβλημα. Το θεμα ειναι οτι παρολο που στο pc(το εχω ενσυρματα) δεν παρατηρω καποιο προβλημα, στο κινητο το wifi αποσυνδεεται και γενικα κολλαει υπερβολικα(δε φορτωνει καν 1080 στο Youtube). Μεχρι πριν 2 μερες το ιντερνετ και στο pc και στ κινητο δεν ειχε καποιο προβλημα.

Screenshot_1.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

1. Να ρωτήσω κάτι εδώ και 4,5 χρόνια μια απομακρυσμένη περιοχή Κανάκια εντελώς απομερη και ξεχασμένη έχουν αλλάξει τα καλώδια τα παλιά τα μονά που ήταν γυμνά και βάλανε ένα συστραμένο με προστασία εξωτερική στις κολώνες. Συνεχίζω έχουν κάνει μια αυλάκωση στο δρόμο λογικά οπτική ίνα είναι γιατί βλέπω και φρεάτια κατά μήκος της διαδρομής Μόνο φρεάτια έχει όλη η διαδρομή μέχρι την περιοχή Κανάκια το τελευταίο φρεάτιο που τερματίζει η διαδρομή είναι δίπλα σε ένα καρτοτηλέφωνο ενώ οι κολώνες που έχει αντικατασταθεί το παλαιού τύπου σύρματα και έχει μπει καλώδιο προστατευμένο τελειώνει σε άλλο οικοδομικό τετράγωνο στο τέλος ολόκληρης της διαδρομής 15,3 χιλιομέτρων και πάει σε απλό κουτί του ΟΤΕ απλό καφαο (παλιό)

Λοιπόν το φρεάτιο στο τέλος της διαδρομής μάλλον οπτική ίνα είναι στα 90 μέτρα όπως κατεβαίνει ο δρόμος για σε ευθεία στο αριστερό χέρι του πρώτου στενού στο στενό όπου είναι και το απλό κουτί του ΟΤΕ το οποίο παίρνει από την κολώνα του ΟΤΕ δεν είναι ρεύματος γνωρίζω δεν είμαι στόκος! 

2. Η απορία μου είναι όχι το απλό  κουτί ΟΤΕ αλλά γιατί δεν έχουν βάλει καινούργια καμπίνα για VDSL στο φρεάτιο κοντά ή παραπέρα τόσα χρόνια αν είναι οπτική ίνα ? 

3. όλο τέτοια είναι ο δρόμος ελεγμένος όλος με φρεατια D4_2_home500x500_72dpi.jpg

τέτοια τύπου 

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μένω στο Γέρακα.

Έχω fοrtnet με γραμμή adsl 24άρα και πιάνω γύρω στα 13 με 14.Επειδή είχα πρόβλημα με το ασύρματο της fortnet κολήματα δεν έπιανε καλά στον κάτω όροφο πήρα αυτό

Το βάζουμε το χρονίζουμε δεν βρίσκει με τίποτε ip.Ήρθε και φίλος τεχνικός έστειλε και η fortnet τεχνικό τίποτε.Τα δικά της πιάνουν το παραπάνω με τίποτε.Έχουμε δοκιμάσει τα πάντα.

Η πλάκα σε δύο άλλα σημεία που το συνδέσαμε σε δίκτυο της fortnet στο Γέρακα καθώς και στο κατάστημα της fortnet δουλεύει μια χαρά.Έχετε κάποια γνώμη τι μπορεί να συμβαίνει;;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 24/09/2018 at 17:10, TrSaFel said:

1. Να ρωτήσω κάτι εδώ και 4,5 χρόνια μια απομακρυσμένη περιοχή Κανάκια εντελώς απομερη και ξεχασμένη έχουν αλλάξει τα καλώδια τα παλιά τα μονά που ήταν γυμνά και βάλανε ένα συστραμένο με προστασία εξωτερική στις κολώνες. Συνεχίζω έχουν κάνει μια αυλάκωση στο δρόμο λογικά οπτική ίνα είναι γιατί βλέπω και φρεάτια κατά μήκος της διαδρομής (μετρημένα 15.3 χιλιόμετρα με GPS ακριβείας garmin) τεσπα από όπου ξεκινάει η αυλακώση έξω από το Αστικό Κέντρο ΟΤΕ Αιάντειο το οποίο έχω ακολουθήσει όλο.  Μόνο φρεάτια έχει όλη η διαδρομή μέχρι την περιοχή Κανάκια το τελευταίο φρεάτιο που τερματίζει η διαδρομή είναι δίπλα σε ένα καρτοτηλέφωνο ενώ οι κολώνες που έχει αντικατασταθεί το παλαιού τύπου σύρματα και έχει μπει καλώδιο προστατευμένο τελειώνει σε άλλο οικοδομικό τετράγωνο στο τέλος ολόκληρης της διαδρομής 15,3 χιλιομέτρων και πάει σε απλό κουτί του ΟΤΕ απλό καφαο (παλιό)

Λοιπόν το φρεάτιο στο τέλος της διαδρομής μάλλον οπτική ίνα είναι στα 90 μέτρα όπως κατεβαίνει ο δρόμος για σε ευθεία στο αριστερό χέρι του πρώτου στενού στο στενό όπου είναι και το απλό κουτί του ΟΤΕ το οποίο παίρνει από την κολώνα του ΟΤΕ δεν είναι ρεύματος γνωρίζω δεν είμαι στόκος! 

2. Η απορία μου είναι όχι το απλό  κουτί ΟΤΕ αλλά γιατί δεν έχουν βάλει καινούργια καμπίνα για VDSL στο φρεάτιο κοντά ή παραπέρα τόσα χρόνια αν είναι οπτική ίνα ? 

3. Αν είναι οπτική ίνα σκαμμενα πριν 4ετία μικρό αυλάκι μιλάμε 5cm πλάτος καλυμμένο με πίσσα όλης της διαδρομής συν ο δρόμος ελεγμένος όλος με φρεατια D4_2_home500x500_72dpi.jpg

τέτοια τύπου II κάθε 400 m περίπου αποστάσεις μεταξύ  τους και ΧΩΡΊΣ ΚΟΥΤΙΆ γύρω τους είτε τα παλιά καφαο είτε τα καινούργια VDSL σε όλη τη τεράστια διαδρομή μέχρι τον απομονωμένο οικισμό Κανάκια (σκέτα φρεάτια). δείτε στο Street View το τελευταίο φρεάτιο δίπλα στην εκκλησία όπως μπαίνεις μια εκκλησία έχει δίπλα στο καρτορηλεφωνο είναι το φρεάτιο. 

4. Τα καλώδια τα απλά τα τηλεφωνικά είναι κανονικά στις κολώνες όλης της διαδρομής 15,3 χιλιόμετρα δεν είναι συνδεδεμένα με το αυλάκι της όλης διαδρομής έκανα ενδελεχή έλεγχο. 

5. Είδα επίσης ότι στο www.fttxgr.eu κάποιος έβαλε ότι έχει FTTH 😮 πως γίνεται? 

Σας δίνω και την οδό Λεωφόρος Αίαντος θα το δείτε και στο χάρτη κάντε μια έρευνα σας παρακαλώ και βλέπω ότι είναι εκτός στο χάρτη η κάλυψη του Α/Κ Αιντειο ότι δείχνει ο χάρτης διότι το μέρος το επισκέπτομαι κάθε 3μηνο ήμουν πριν 1 μήνα ακριβώς και έκανα εκτεταμένη έρευνα σε όλα όσα προανέφερα πάνω και είναι ίδια όπως στο Street View.

Μόνο όσοι γνωρίζετε αν δεν σας βάζω σε κόπο ευχαριστώ.

Μας δουλεύει ο ανύπαρκτος  ΠΟΤΈ 

οτι βλεπεις μια οπτικη ινα και φρεατια δεν σημαινει οτι πρεπει να μπει vdsl.Και πριν το vdsl ολοι οι παροχοι δινουν οπτικες ινες και εχουν φρεατια ανα καποια χιλιομετρα για διαφορους λογους που δεν ειναι του παροντος.οτι υπαρχει ινα σημαινει οτι για καποιον πελατη μπορει να την πηγαν εκει ή εκτος αν παει σε καποιο αστικο κεντρο εκει.οτι σε καθε περιπτωση υπαρχει μια ινα δεν σημαινει οτι στα σχεδια ειναι να μπει mini dslam ή kv για vdsl.η ινα μπορει να ειναι για καποια εταιρεια που πχ εχει Ftth και ο χαλκος δεν περναει απο αυτα τα φρεατια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 24/9/2018 στις 7:43 ΜΜ, TrSaFel είπε

λάθος άκυρο. 

 

8 ώρες πριν, poulinos είπε

οτι βλεπεις μια οπτικη ινα και φρεατια δεν σημαινει οτι πρεπει να μπει vdsl.Και πριν το vdsl ολοι οι παροχοι δινουν οπτικες ινες και εχουν φρεατια ανα καποια χιλιομετρα για διαφορους λογους που δεν ειναι του παροντος.οτι υπαρχει ινα σημαινει οτι για καποιον πελατη μπορει να την πηγαν εκει ή εκτος αν παει σε καποιο αστικο κεντρο εκει.οτι σε καθε περιπτωση υπαρχει μια ινα δεν σημαινει οτι στα σχεδια ειναι να μπει mini dslam ή kv για vdsl.η ινα μπορει να ειναι για καποια εταιρεια που πχ εχει Ftth και ο χαλκος δεν περναει απο αυτα τα φρεατια.

το Α/Κ είναι 15 χλμ πίσω σκέτα φρεάτια με ίνα περνάει δεν έχει Α/Κ άλλο τερματίζει εκεί.

καλά ο ΟΤΕ έκανε τόσο τεράστια διαδρομή για το τίποτα. 

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, TrSaFel said:

το Α/Κ είναι 15 χλμ πίσω σκέτα φρεάτια με ίνα περνάει δεν έχει Α/Κ άλλο τερματίζει εκεί.

καλά ο ΟΤΕ έκανε τόσο τεράστια διαδρομή για το τίποτα οι μόνιμοι κάτοικοι τι πρέπει να κάνουν εκεί για να έχουν γρήγορο ίντερνετ? να μαζευτούν και να κάνουν παράπονα? 

αν ειναι 15 κμ πισω δεν θα ειχες καν adsl.αρα μπορει να υπαρχει mini dslam.ο οτε δεν θα τρελαθει κιολας αν δεν μπει σε χρονο μηδεν vdsl παντου.δεν θα ειναι ουτε η πρωτη ουτε η τελευταια περιοχη χωρις vdsl.η ινα μπορει να ειναι για πελατη μπορει και για mini dslam αφου internet στα 15 km δεν παιει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, poulinos είπε

αν ειναι 15 κμ πισω δεν θα ειχες καν adsl.αρα μπορει να υπαρχει mini dslam.ο οτε δεν θα τρελαθει κιολας αν δεν μπει σε χρονο μηδεν vdsl παντου.δεν θα ειναι ουτε η πρωτη ουτε η τελευταια περιοχη χωρις vdsl.η ινα μπορει να ειναι για πελατη μπορει και για mini dslam αφου internet στα 15 km δεν παιει.

Πω Ελλάδα σου λέει! 

έγινε κατάλαβα thanks 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 28/09/2018 at 00:15, TrSaFel said:

Πω Ελλάδα σου λέει! 

έγινε κατάλαβα thanks 

να ειμασταν μονο σε αυτο πισω θα σου ελεγα οκ.μπορει καποια στιγμη βεβαια αν εχεις ιντερνετ απο καποιο mini dslam να το κανουν vdsl.γιατι ο οτε εχει δωσει σε καποιες περιοχες στην επαρχια vdsl.rural το ονομαζει και το 50 αρι δεν εχει upload 5 αλλα 30.και στο 3αρι αντι για 3 mbit δινει 10 ή 20 κατι τετοιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδες θελω βοηθεια εχω οτε 50αρα και εχουν βαλει snr λογω αποσυνδέσεων στα 34. ειμαι κοντα σε KV περιπου 200-300μ και θα ηθελα να μαθω ποσο attentuation πρεπει να εχω για να μην τρωω αποσυνδέσεις? Να τους παρω να το βγαλουν? εχω το πιο καινουργιο router καθε βοηθεια δεκτη

image.png.8a441e33b31260b2274e6a16b864c9ba.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...