Προς το περιεχόμενο

Δυσλειτουργίες της υπηρεσίας aDSL/ISPs/Γραμμές ΟΤΕ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, n3kk είπε

Ναι οπως τα λες!

Μενω Αιγαλεω διπλα στο κηφισο (χωριο δεν ειναι;)... Το  καφαο ειναι ουτε 30 μετρα απο το σπιτι μου, μπορει ουτε 20.

Ουφφ. Εχω μιλησει με Οτε ποσες φορες και απλα δεν γινεται κατι καλυτερο μου λενε. Ετσι ειναι η περιοχη. Και το κλασσικο, οτι για τον μεσο ορο της περιοχης ειμαι μια χαρα...

Αυτο το ΑΚ ειναι να υποθεσω καποια κυρια υποδομη που παρεχει στα υπολοιπα μικροτερα. Αν ναι, και αυτο ειναι κοντα στο καταστημα του ΟΤΕ στο Αιγαλεω, τοτε ειμαι οσο πιο μακρια γινεται.

Εδω και εναν χρονο που μενω εδω δεν εχει αλλαξει η κατασταση με τα διαθεσιμα εμπορικα προγραμματα που θα μπορουσα να αναβαθμιστω, και αμα κρινω απο την γειτονια (60 φευγα σε ηλικια η πλειοψηφια, και οι υπολοιποι απλα δεν ενδιαφερονται), δεν προκειται να γινει κατι σε αναβαθμιση γραμμων/κουτιων. Ηλπιζα τωρα με την καραντινα να ζοριστουν καποιοι (γιατι ολοι πανω κατω τα ιδια πιανουμε) και να γινει κατι....

Ευχαριστω παντως για την επιβεβαιωση οτι δεν γινεται τιποτα. Τωρα μπορω να σταματησω να ασχολουμαι, και απλα να το αποδεχτω και να προχωρισω.

βαλε skytelecom πιανει στο Αιγαλεω δες εδω το χαρτη καλυψης https://skytelecom.gr/kalipsi/ .  Και ετσι θα πιανεις πραγματικες ταχυτητες πχ στα εως 24 το ελαχιστο ειναι 22 μου ειπανε!! . 

το πιο οικονομικο εχει 17,90 ευρω δες εδω για σκετο ιντερνετ https://skytelecom.gr/programmata/home-internet/ 

αλλιως για double play δες εδω https://skytelecom.gr/programmata/home-double-play/ . Μπορει να κοστιζει το κοστος συνδεσης στα 99,90 ευρω για να βαλεις κεραια στο σπιτι αλλα πιστευω οτι αξιζει τον κοπο . Αμα δεν θελεις να βαλεις να κοιταξεις να βαλεις home speed booster στην κοσμοτε  παλια το ειδαν  με 6,90 ευρω τον μηνα για 1 χρονο και μετα στα 9,90 ευρω τον μηνα αλλα στο site γραφει οτι εχει 9,90 ευρω μπορει στο 13888 να στο δωσουνε πιο οικονομικα. Να ξερεις οτι εχει ξεχωριστη δεσμευση απο το προγραμμα κοσμοτε adsl οποτε αμα θελεις το κοβεις μονο του με καποιο πεναλτυ που πιθανον να βγει πχ εγω που το ηθελα για 4 μηνες μου ειχανε πει οτι θα πληρωνα 30 ευρω πενταλτυ. Μπορει να χρησιμοποιηθει παντως και το home booster και μονο του και σε αλλο σπιτι χωρις καποιο κοστος . δινει 100gb internet data για full 4g και μετα πεφτει η ταχυτητα στα εως 15mbs για το δικτυο κινητης + τα 6mbs που πιανεις ηδη!! . 

Τελος αμα δεν θελεις να κανεις τιποτα απο ολα αυτα θα σου προτεινα να μεταφερεις ενα καλωδιο ethernet ή να βαλεις ενα ethernet στο pc που συνδεεσαι μεχρι τωρα με wifi . ή παρε ενα powerline. παντως γενικα το speedtest.net δεν εχει αξιοπιστα αποτελεσματα και ειναι λογικες αυτα τα αποτελεσματα , αφου ειναι στο περιπου. Πιο αξιοπιστο ειναι να μπεις εδω http://speedtest.ftp.otenet.gr/ και να κατεβασεις το τελευταιο αρχειο και στην μπαρα που κατεβαζει το αρχειο θα δεις την πραγματικη ταχυτητα κατεβασματος. 

Επεξ/σία από johnmegarythmos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου. Την εταιρια αυτη δεν την ηξερα και δεν ειχα βρει καποια εναλλακτικη. Αξιζει λες για netflix και gaming;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

καλησπερα σας. Εχω προβλημα με τη συνδεση ιντερνετ στον ΟΤΕ. Αυτο ξεκινησε απο προχθες το βραδυ. Η ταχυτητα κομπλε, και το ping χαμηλο στα online παιχνιδια, αλλα το προβλημα που εχω ειναι οτι για μια στιγμη γινεται αποσυνδεση του ιντερνετ και ουσιαστικα τρωει dc το παιχνιδι(δεν φταιει ο σερβερ του παιχνιδιου γιατι για να το τεσταρω ειχα ανοιχτη βιντεοκληση στο messenger, και οποτε επεφτε το παιχνιδι εσβηνε και η κληση, μετα απο 2 δευτερολεπτα, το παιχνιδι εκανε reconnect και η κληση συνεχιζοταν κανονικα.) .

 

Ανοιγω cmd απο εχθες το βραδυ και κανω ping στο 8.8.8.8 και καθε τρεις και λιγο βγαιζει Request timed out και ουσιαστικα εκεινη την ωρα πεφτει το παιχνιδι, η κληση και ολα τα υπολοιπα γιατι δεν ανοιγει ουτε σελιδα μεχρι να επανελθει. Εχω παρει 5-6 τηλεφωνα στον οτε, λενε δεν υπαρχει κανενα προβλημα με τη γραμμη, μου ειπαν να αλλαξω ρουτερ, το οποιο το εκανα αλλα το προβλημα συνεχιζει.

Ενας φιλος μου που εχει και εκεινος ΟΤΕ του γινοταν συνεχεια απο εχθες.

 

Παιζει να εχει κανενας αλλος αυτο το προβλημα? Υπαρχει καποιο φιξ ή ειναι λογο κορονοιου που ειναι ολοι μεσα?

Untitled.png

Επεξ/σία από HellRaiserqq1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα στην παρεα. Εχω ενα προβλημα με 100αρα Nova και συγκεκριμενα με το ping στα παιχνιδια. Ειχα 65-70 ping, ζητησα fastpath και κατεβηκα στα 50-55. Ως εδω ολα καλα. Μια βδομαδα επαιζα ετσι αλλα εδω και κατι μερες το ping εχει εκτοξευτει στα 100-120 και μερικες φορες 150-200.Μετα απο μερικα restarts (μιλαμε για 5-6 επανεκκινησης) του μοντεμ στρωνει αλλα και παλι δεν πεφτει κατω απο 70-80 ping. Υπαρχει περιπτωση να φταιει το ρουτερ; δεν εχω αλλο να δοκιμασω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

θα μπορουσε να με κατατοπισει καποιος με τα δεδομενα που παιρνω. εχω 24αρα συνδεση vodafone (Αθηνα, Καλλιθεα) και οι ταχυτητες ειναι πολυ χαμηλες. παιρνει καποια βελτιωση;

 

123.PNG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα παιδιά!

Θα ήθελα την γνώμη σας σχετικά με αυτό 1232.png.67659e55221208e3d8cee0b297fdcc35.png

Πως σας φαίνεται; 
Πριν κάνα χρόνο ημουν 9 με 10.
Μπορεί να γίνει κάτι καλύτερο από την υπάρχων;
Από κοσμοτε, κορυδαλλό.

Επεξ/σία από markos9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έβαλα σύνδεση 24 άρα cosmote και δεν πιάνω πάνω απο 3mbps upload με τπτ.... Ήρθε τεχνικός ΟΤΕ και μ είπε οτι πρέπει να σκάψουν γτ έχουν πρόβλημα στα καλώδια τους... Έχει περάσει κανα 3 μηνο.... Αλλα τπτ... Τους καλώ και όλο καταχωρούν το πρόβλημα μου.... 

Ούτε νετφλιξ δεν μπορώ να δω.... 

Τι μπορώ να κάνω? 

Περιοχή Αθήνα κεντρικά δίπλα σε μέτρο! 

Ευχαριστώ 

Επεξ/σία από ρεσπεψτ
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 19/6/2020 στις 7:08 ΠΜ, ρεσπεψτ είπε

Έβαλα σύνδεση 24 άρα cosmote και δεν πιάνω πάνω απο 3mbps upload με τπτ.... Ήρθε τεχνικός ΟΤΕ και μ είπε οτι πρέπει να σκάψουν γτ έχουν πρόβλημα στα καλώδια τους... Έχει περάσει κανα 3 μηνο.... Αλλα τπτ... Τους καλώ και όλο καταχωρούν το πρόβλημα μου.... 

Ούτε νετφλιξ δεν μπορώ να δω.... 

Τι μπορώ να κάνω? 

Περιοχή Αθήνα κεντρικά δίπλα σε μέτρο! 

Ευχαριστώ 

3 mbps upload δεν πρόκειται να δεις στην 24άρα έτσι κι αλλιώς.

Εάν εννοείς 3 mbps download, θα πρέπει να παραθέσεις όλα τα στοιχεία γραμμής σου από το router (συνδεδεμένος με καλώδιο ethernet), ώστε να σου πει κάποιος τι συμβαίνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, l337 είπε

3 mbps upload δεν πρόκειται να δεις στην 24άρα έτσι κι αλλιώς.

Εάν εννοείς 3 mbps download, θα πρέπει να παραθέσεις όλα τα στοιχεία γραμμής σου από το router (συνδεδεμένος με καλώδιο ethernet), ώστε να σου πει κάποιος τι συμβαίνει

Download εννοώ εννοείται.. 

Πως παραθέτω αυτά τα στοιχεία? 😇

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, ρεσπεψτ είπε

Download εννοώ εννοείται.. 

Πως παραθέτω αυτά τα στοιχεία? 😇

Ανοίγεις το web interface του router σου (συνήθως στον browser γράφοντας 192.168.1.1) και βάζοντας τα credentials που ζητάει (πχ. username "admin" και password "κάτι άλλο" που λογικά το γράφει το router από πίσω του ή κάτω του). Μετά βρίσκεις τα στατιστικά της γραμμής σου και τα κάνεις copy paste εδώ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, l337 είπε

Ανοίγεις το web interface του router σου (συνήθως στον browser γράφοντας 192.168.1.1) και βάζοντας τα credentials που ζητάει (πχ. username "admin" και password "κάτι άλλο" που λογικά το γράφει το router από πίσω του ή κάτω του). Μετά βρίσκεις τα στατιστικά της γραμμής σου και τα κάνεις copy paste εδώ.

Link Status Up 
Modulation Type ADSL_G.dmt.bis 
Actual Rate(Up/Down) 392/2403 kbps 
Attainable Rate(Up/Down) 395/2476 kbps 
Noise Margin(Up/Down) 10/8.1 dB 
Line Attenuation(Up/Down) 34.9/30.5 dB 
Output Power(Up/Down) 12.4/19.2 dBm 
Data Path(Up/Down) Fast/Fast 
Interleave Depth(Up/Down) 1/1 
Interleave Delay(Up/Down) 1/0 ms 
INP(Up/Down) 0/0 symbols 
Profile N/A 
LinkEncap G.992.3_Annex_K_ATM 
CRC Errors(Up/Down) 2/8 
FEC Errors(Up/Down) 0/0
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 ώρες πριν, ρεσπεψτ είπε
Link Status Up 
Modulation Type ADSL_G.dmt.bis 
Actual Rate(Up/Down) 392/2403 kbps 
Attainable Rate(Up/Down) 395/2476 kbps 
Noise Margin(Up/Down) 10/8.1 dB 
Line Attenuation(Up/Down) 34.9/30.5 dB 
Output Power(Up/Down) 12.4/19.2 dBm 
Data Path(Up/Down) Fast/Fast 
Interleave Depth(Up/Down) 1/1 
Interleave Delay(Up/Down) 1/0 ms 
INP(Up/Down) 0/0 symbols 
Profile N/A 
LinkEncap G.992.3_Annex_K_ATM 
CRC Errors(Up/Down) 2/8 
FEC Errors(Up/Down) 0/0

Μοιάζει με καλωδιακή βλάβη ή βλάβη στο CPE. Επίσης, το router σου συγχρονίζει σε adsl2 αντί για adsl2+. Έχεις δοκιμάσει να αλλάξεις το modulation και να το κάνεις adsl2+;
Επίσης, μπορεί ο πάροχος να σε έχει βάλει επίτηδες στο profile αυτό λόγω βλάβης, ωστε να έχεις καλύτερη γραμμή.

Βάλε το router κατευθείαν στη γραμμή, χωρίς να παρεμβάλεται τίποτα άλλο. Ούτε τηλέφωνα ούτε κάτι άλλο. Και δεν πως συγχρονίζει (πόσταρε αν θέλεις).
Επίσης το line attenuation που έχεις είναι λάθος. Αυτό μπορεί να οφείλεται ή σε λανθασμένη ένδειξη στο display του router (συμβαίνει ενίοτε) ή σε χαλασμένο router. Έχεις άλλο router να δοκιμάσεις;

Επεξ/σία από l337
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, l337 είπε

Μοιάζει με καλωδιακή βλάβη ή βλάβη στο CPE. Επίσης, το router σου συγχρονίζει σε adsl2 αντί για adsl2+. Έχεις δοκιμάσει να αλλάξεις το modulation και να το κάνεις adsl2+;
Επίσης, μπορεί ο πάροχος να σε έχει βάλει επίτηδες στο profile αυτό λόγω βλάβης, ωστε να έχεις καλύτερη γραμμή.

Βάλε το router κατευθείαν στη γραμμή, χωρίς να παρεμβάλεται τίποτα άλλο. Ούτε τηλέφωνα ούτε κάτι άλλο. Και δεν πως συγχρονίζει (πόσταρε αν θέλεις).
Επίσης το line attenuation που έχεις είναι λάθος. Αυτό μπορεί να οφείλεται ή σε λανθασμένη ένδειξη στο display του router (συμβαίνει ενίοτε) ή σε χαλασμένο router. Έχεις άλλο router να δοκιμάσεις;

Σαφώς δεν καταλαβαίνω και πολλά απ ότι μου λες... Χαχα

 

Δεν έχω δοκιμάσει τπτ... Ήρθε ο τεχνικός απο ΟΤΕ πείραζε.. Μετράγε.. Ξαναπειραζε ξαναμετραγε και μ είπε έχουν θεμα τα καλώδια του ΟΤΕ και ότι θα σκάψουν να τα φτιάξουν αλλα πέρασαν 4 μήνες.... 

 

Να δοκιμάσω adsl2+? 

 Εχω αλλο modem ναι... Αυτό το έφερε κούτα παντος 

Δεν έχω συνδέσει τηλεφωνική συσκευή και είναι κατευθείαν στην πρίζα δεν παρεμβαλετε τπτ ούτε φίλτρα τπτ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεί κάποιος να βοηθήσει γιατί παρουσιάζονται τόσα πολλά CRC και FEC errors; Να καλέσω τεχνικό του ΟΤΕ για την επίλυση του προβλήματος ή είναι θέμα εσωτερικής καλωδίωσης στο διαμέρισμα ή την πολυκατοικία;

Capture1.PNG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Volsatha13 είπε

Μπορεί κάποιος να βοηθήσει γιατί παρουσιάζονται τόσα πολλά CRC και FEC errors; Να καλέσω τεχνικό του ΟΤΕ για την επίλυση του προβλήματος ή είναι θέμα εσωτερικής καλωδίωσης στο διαμέρισμα ή την πολυκατοικία;

Capture1.PNG

Αν δεν έχεις αποσυνδεσεις αγνόησε τα

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...