Προς το περιεχόμενο

Έκανες πατατιά? Μοιράσου την μαζί μας!


liopyr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μια φορα ειχα ενα dvd rom το οποιο δεν ανοιγε οταν παταγα το κουμπι ή οταν παταγα "εξαγωγη" απο τον Υπολογιστη.Ετσι λοιπον σαν "εξυπνος" εχωσα ενα μαχαιρακι στην σχισμη και το ανοιξα.Μετα εβαλα ενα dvd και το εκλεισα σπρωχνοντας το προς τα μεσα.Νομιζα οτι θα επαιζε το dvd αλλα τελικα Δεεενννννν!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 712
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Απο τη χαρά μου που πήρα το "blower" ανυπόμονος χωρίς να κλείσω το pc ανοίγω το πλαϊνό του κουτιού και αρχίζω να φυσάω με το blower.Το αποτέλεσμα ήταν να κάψω το μοτέρ του ανεμιστήρα της cpu ψύχτρας.:X:lol:

 

Nicely done :-)

 

Από που και πόσο btw - γιατί ψάχνω και εγώ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο τωρινό 2ο pc μου.

Έχω έναν E3300 τον οποίο ετοιμάζω για πούλημα και έχω πάρει έναν q6600 tray. Ανοίγω το pc, αφαιρώ ψύκτρα και cpu αλλά πρίν τοποθετήσω τον νέο cpu και την ψύκτρα (με το socket ακάλυπτο), σκέφτομαι να αλλάξω και ένα φουρφούρι που είχα πάρει πρόσφατα.

Αποτέλεσμα σκαλώνει κάπου το χέρι μου και το κατσαβίδι πέφτει στο ακάλυπτο socket της p5k premium wifi την οποία παρεπιπτόντως την είχα 2 βδομάδες το πολύ...

2-3 pins άσχημα στραβωμένα εκ των οποίων το ένα στην προσπάθειά μου να το φέρω το έσπασα...

Η επεξεργαστής εννοείται δεν ... άκουγε και η μητρική βγήκε off στο κουτί της με όλα της τα παρελκόμενα. Εκεί είναι ακόμα... :-(

Ευτυχώς μετά απο υπόδειξη ενός φίλου απο εδώ μέσα, βρήκα ακριβώς την ίδια μητρική used σε αγγελία την οποία αγόρασα 2 μέρες μετά και πλέον όλα καλά.

Συμπέρασμα,

Αν σκέφτεστε να κάνετε οποιοδήποτε μαστόρεμα στο pc σας χωρίς πρώτα να έχετε τοποθετήσει cpu και ψύκτρα στο intel board σας, πρέπει απαραιτήτως να έχετε τοποθετήσει το κάλυμμα στο socket της μητρικής. Τα πινάκια αυτά της intel είναι απίστευτος πονοκέφαλος αν γίνει η στραβή.... :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την τελευταία πατατιά δεν την έκανα εγώ αλλά η γυναίκα.

Περνώντας δίπλα από ένα hitachi 1tb εξωτερικό έπεσε στο πλάι και χάλασε.

Πάντως ένα μεγάλο μπράβο στην hitachi που δέχτηκε και τον αντεκατέστησε παρόλο που έχασα την απόδειξη,σε αντίθετη περίπτωση εταιρίες στυλ gigabyte πρέπει να τα στείλεις από εκεί που τα αγόρασες και αν χάσεις την απόδειξη μάλλον ατύχησες.

Θα την ξαναπροτιμήσω σαν ένα ευχαριστώ για το άψογο σερβις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Πρώτη βδομάδα που είχα το pc κάπου στα 1993. Έπαιζα στο dos να δω τι γίνεται. Νομίζοντας οτι είμαι σε άλλο directory (ενω ήμουν στο c:\) σβήνω τα πάντα. Τότε μου φάνηκε τρανή λαλακία.. τώρα που το σκέφτομαι δεν ήταν τίποτα.. Απο τότε αρκετές φορές νομίζωντας οτι σίγουρα δε θέλω κάποια αρχεία τα διέγραφα ακόμη και αν με ρωτούσε το περιβόητο are you sure.. για να συνειδητοποιήσω τα επόμενα δευτερόλεπτα οτι τα χρειαζόμουν.. (murphy laws in action)

 

Σε σπίτι φίλου.. παίζουμε στο linux.. Ενας άλλος απο την παρέα γράφει rm -rf / και "απειλεί" τον χρήστη οτι θα πατήσει enter.

Πατάει το scroll lock. Πατάει enter. Μπλα μπλα.. κάναμε χαβαλέ.. και λίγα λεπτά μετά.. έχοντας στο μυαλό μου οτι είναι το scroll lock πατημένο και έχοντας την εντύπωση οτι δεν πιάνουν τα key press πατάω το scroll lock. Ελα όμως που τα κρατάει οτι πατήσεις όσο είναι On και μόλις το πατήσεις για off τα τρέχει..

Αποτέλεσμα : να "τρέχουμε" πανικόβλητοι για 4-5 δευτερόλεπτα και να φωνάζουμε σε άλλο φίλο που ήταν κοντά στο pc.. "κλείσε! σβήστο! πάτα το power!" αυτός μας κοιτούσε για λίγο.. εντέλει το κλείνουμε.. και ευτυχώς δεν είχε προλάβει να κάνει το update της βάσης (να ναι καλά του λινουξο-σύστημα αρχείων) οπότε σώθηκαν κάποια σημαντικότατα πράγματα..

 

Ενας φίλος.. έχει πρόβλημα με τον δίσκο του. Του λέω οκ.. φέρτον απο δώ να δούμε τι παίζει. Τον φέρνει.. τίποτα ο δίσκος.. άφαντος σε bios και windows. Τον βάζω σε linux κάτι προλάβαμε να σώσουμε. Μου λέει σπτίτι άνοιγε κανονικά και έμπαινε windows..

"πως τον έφερες?" του λέω.

Τον είχε τυλίξει σε ενα ωραιότατο μάλλινο πουλοβεράκι και τον είχε στη θέση του συνοδηγού.. lol

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω παλι παει ενας χρονος τωρα μια μερα μου τη βαρεσε και ειπα να καθαρισω τον υπολογιστη και τα εβγαλα ολα σαν να τον κουμπωνα μετα .τελος παντων η μ@λακια ηταν στη cpu γιατι εβγαλα τον ψυκτηρα και ξεκολλησα το ειδικο αυτο και αντι αυτου εβαλα logo στιγμης (εδω γελαμε).Μετα απ'αυτο ο υπολογιστης εφτανε 100C* ,σομπα ο υπολογιστης ,και εσβηνε εψαχνα να βρω τι στο καλο ηταν λαθος το εβαζα το ξανα εβαζα και στο τελος τον πηγα εκει που ειχα παρει και τα μερη του υπολογιστη και μου ειπαν οτι ο υπολογιστης δεν ειχε αυτη τη μαλ@κι@ για να αποβαλλει τη θερμοκρασια ,και οτι ειχε κολλα .Φανταστειτε πως ενιωσα οταν μου το παν !!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω παλι παει ενας χρονος τωρα μια μερα μου τη βαρεσε και ειπα να καθαρισω τον υπολογιστη και τα εβγαλα ολα σαν να τον κουμπωνα μετα .τελος παντων η μ@λακια ηταν στη cpu γιατι εβγαλα τον ψυκτηρα και ξεκολλησα το ειδικο αυτο και αντι αυτου εβαλα logo στιγμης (εδω γελαμε).Μετα απ'αυτο ο υπολογιστης εφτανε 100C* ,σομπα ο υπολογιστης ,και εσβηνε εψαχνα να βρω τι στο καλο ηταν λαθος το εβαζα το ξανα εβαζα και στο τελος τον πηγα εκει που ειχα παρει και τα μερη του υπολογιστη και μου ειπαν οτι ο υπολογιστης δεν ειχε αυτη τη μαλ@κι@ για να αποβαλλει τη θερμοκρασια ,και οτι ειχε κολλα .Φανταστειτε πως ενιωσα οταν μου το παν !!!!

 

 

αχαχαχαχαχαχαχχα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και ειμαι κοινωνικος ανθρωπος,δεν μπορω να συμβαλλω με καποιο αστειο περιστατικο που να μου συνεβει,γιατι απλα ειμαι πολυ καλος για να κανω λαθος στον υπολογιστη.:devil:

 

Αλλα στην περιοχη μου ειναι ενας ωραιος τυπος ,μαγαζατορας απο την εποχη της Amiga.Ηταν πριν λιγα χρονια παραμονη Χριστουγεννων,η κοπελα μου δυστυχως με τους δικους της στο χωριο τους και εγω πηγα στο καταστημα του φιλου μου για να περασω την ωρα και να μαθαινω μαστορικα θεματα.

 

Ουτως η αλλως μαζευοταν ολοι οι πισαδες και κονσολαδες της περιοχης και πιναμε καφε,μιλαγαμε για games,για windows vs linux vs Macos και τα λοιπα.Κατα τις 11.00 το βραδυ ειχαμε μεινει 5-6 οι πιο σκληροπυρηνικοι που μεναμε και κοντα και ειμασταν ετοιμοι να φυγουμε οταν ο φιλος μου που ηταν κατω στο τμημα συναρμολογησης(εχει δυο επιπεδα το μαγαζι το ενα ειναι χαμηλοτερα και εκει γινονταν το service)μας φωναξε για βοηθεια.

 

Δυσκολευοταν με ενα PC που μολις ειχε σεταρει.Δεν μπουταρε.Πεσαμε πανω και οι 6.Βρε τα καλωδια ελεγξαμε,τις συνδεσεις στην μητρικη,αλλαξαμε τροφοδοτικο,μνημες,cpu, και χιλια δυο αλλα.Ειχε παει 11.50 περιπου και ειμασταν ετοιμοι να εγκαταλειψουμε την προσπαθεια οταν ενας αναφωνει: ''Βρε παιδια το καλωδιο το βαλαμε στην πριζα?'' :devil:

 

(Προς υπερασπιση μας η πριζα και το καλωδιο δεν φαινονταν καλα γιατι καλυπτοταν απο ενα επιπλο.)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

''Βρε παιδια το καλωδιο το βαλαμε στην πριζα?'' :devil:

 

χαχαχαααα έχω ζήσει και γω σε τέτοιο σκηνικό.. αντι για έπιπλα βέβαια μπορώ να ρίξω το "φταίξιμο" σε διάφορες ουσίες που είχαν καταναλωθεί..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Eνας φιλος εκανε αναβαθμηση απο το p4 που ειχε και θελαμε να το στησουμε σε ενα αλλο σαπιοκουτι να το εχει για 2ο pc το p4... ολα ωραια και καλα το στηνω αναβει ολα καλα και μετα για καποιο λογο οταν το εκλεισα, ξεβιδωσα τη γραφικων ασχετα οτι απλα ηθελα να μαζεψω λιγο τα καλωδια. Τελειοωνω με το cable management και παταω το κουμπι να ανοιξει.. νεκρα! κοιταω ειχε φυγει το καλωδιο της οθονης οκ λεω ας το βαλω... ελα μου ντε ομως που οπως το εβαλα ξεκουμπωσε η γραφικων οπως ηταν αναμενο... κρυος ιδρωτας, την ξανακουμπωνω οπως ηταν, λεω παει καηκε... με καταλαβε ο φιλος μου μου λεει τι εγινε? τιποτα του λεω αραξε... (ευτυχως δεν ειδε τι εγινε). Κλεινω τη βιδωνω παταω το κουμπι μπιπ μπιπ μπιπ για γραφικων ωραια λεω καηκε... Λεω δε τη βγαζω να τη ξαναβαλω? Και εκει δουλεψε μια χαρα... μια ανακουφηση που δε θα του πληρωνα καρτα.... (καλα οχι πως ηταν και κανα θυριο... 7300GT AGP αλλα κ παλι θα επρεπε να βαλει αλλη καρτα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

την περασμένη βδομάδα έπαθα πλάκα

βάζο μια wifi κάρτα σε ένα pc και αφού την βλέπει όλα ωραία μου ζητάει drivers το (pc τ είχα στο πάτωμα) οκ λέω να να του βάλω μια το καλώδιο του lan να του δώσω μια ιντερνετι να κατεβάσω και του καινούργιους drivers που τυχών θα έχει και μετά θα να το έχω μόνο με την ασύρματη

όπως λοιπόν πάω να βάλω την lan κουνάω λίγο την vga με το που την κουνάω σβήνει η οθόνη αμάν λέω τι έγινε κουνάω λίγο ακόμα το βύσμα τπτ καπουτ κλείνω το τροφοδοτικό ξανά σφίγγω όλα τα καλώδια το ανάβω και τι να δω !! καθετές γραμμές από το post του bios ακόμα μέχρι που ξεκινάν τα windows και εκεί μου σκάει bsod :shock:

τι την έβγαλα τι την καθάρισα τι της μίλησα γλυκά τι την χάιδεψα τπτ οχι και τπτ άλλο άλλα οι agp πλέον είναι και δυσεύρετες.

:-(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάνω εγκατάσταση σε ενός φίλου το pc.

Ο κολλητός πανάσχετος απο "κομπιουτερίστικα".

Μετά απο μέρες που τον επισκέφτηκα μου λέει

"όλα καλά αλλά το pacman δεν παίζει".

"Ποιό pacman ρε του λέω;Δεν έβαλα εγώ τέτοιο πράγμα"

Και τι μου δείχνει ο αθεόφοβος;

powerpoint_icon.png

 

 

Το εικονίδιο του powerpoint!!!!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...