Προς το περιεχόμενο

Έκανες πατατιά? Μοιράσου την μαζί μας!


liopyr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγώ μια πρόσφατη πατατάρα που έκανα ήταν η εξής:

 

Έχω στήσει δίκτυο ipv6 σε ένα χώρο στο τει. Και με remote desktop μπαίνω και κάνω κάποια πειράματα για να μην χρειάζεται να πηγαίνω κάθε λίγο στη σχολή.

Σε κάποιο στιγμή ήθελα να δοκιμάσω αν θα παίξει το δίκτυο με αποκλεισμένο τελείως το πρωτόκολλο ipv4. Το κάνω disable...

 

Αποτέλεσμα να κλείσει η σύνδεση(remote desktop) και να μην μπορώ να ξαναπάρω τον έλεγχο από τους υπολογιστές :-D :-D :-D μιας και η χρήση του ipv4 είναι μονόδρομος για την ώρα αφού οι πάροχοι δεν χρησιμοποιούν ipv6.

 

Οπότε έβγαλα την πυτζαμούλα μου και έτρεχα στο τει... :P :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 712
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ας πω κι εγω τη παπ!@#!# μου.

αποφασιζω ν αλλαξω ανεμιστηρα στο λαπτοπ ενος φιλου...

ξεβιδωνω, ξεβιδωνω, ξεβιδωνω λοιπον και μετα απο κανα 20λεπτο κι ενα κουβα βιδες εχω λυσει τα παντα.

καθαριζω ψυκτρα,αλλαζω παστα, και παω να λυσω και το φανακι να το λιπάνω μπας και παιξει μεχρι να ερθει το νεο απο αγγλια...

παω να βγαλω το φαν απ το μοτερ και....κρακ....παει ενα φυλλαρακι... :-( δε γ!@#!εις λεω, θα αλλαχτει.

το καθαριζω, το λιπαινω, ψιλογυριζει.οκ.μονταρω.

κουμπωνω, βιδωνω, σφαιρα τωρα που το ξερω, ολα οκ.παταω κουμπι, μπουταρει.

ωραιος λεω(ο μαλ@#!#ς)

ολα καλα.περναει κανα 5λεπτο στα παραθυρια και παω να πληκτρολογισω κατι.απλα.

τι απλα.συντριβη!!!! :fear: τσιτσιρισματα καπνοι,βρομα, κολαση λεμε....!!!!σβηνει!!!

ωραιος λεω(παλι),τον ηπιαμε,(τον καφε)και δεν ειναι και δικο μου...ξαναλυσιμο λοιπον.

αποτελεσμα.

στο σημειο που κουμπωνουν τα βυσματα(2) της κεραιας του wifi ειχε ενα μονωτικο πανελακι απο πανω, που αγνοησα(για την ακριβεια δε θυμομουν που ηταν και το εβαλα σε αλλη φισα..)

οταν ακουμπησα στο πληκτρολογιο λοιπον που ειναι μεταλικο απο κατω, τα βραχυκυκλωσε ΚΑΙ μεταξυ τους ΚΑΙ με το σασι...

καμμενα βυσματα,κομμενα καλωδια...χαλια.τελικα, τα μαζεψα,τα μονωσα και περιεργως δουλεψε.

μαλιστα πριν απο μερικες μερες το ξαναλυσα για να βαλω το καινουριο φανακι!!!

 

ηθικο διδαγμα.τα ταινιακια στις φισες,ΔΕΝ ειναι για να τις επισημαινουν,ΑΛΛΑ για να τις προστατευουν.... ;)

Επεξ/σία από John911
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν λίγο καιρό πήγα σε μία καφετέρια να παραδώσω και να συνδέσω ένα PC γιατί είχε κάμερες ο μαγαζάτορας και το PC φόραγε μία κάρτα επεξεργασίας καμερών για να καταγράφει το τί γινετε στο μαγζί του...τα σύνδεσα όλα ωραία και καλά και πάω να συνδεσω και την τροφοδοσία χωρής να κλήσω τροφοδοτικό. Το τροφοδοτικό έσκασε και έπεσε το ρεύμα στο μαγαζί.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 9 μήνες μετά...

Το σωτήριο έτος 1996 πήρα το πρώτο μου pc. Ανακάλυπτα τον κόσμο με Windows 95.

Μια μέρα κάνω unistall το lion king και με ρωτάει αν θέλω να σβήσω και κάποια dll που "πιθανόν" να χρησιμοποιούνται και από άλλα προγράμματα. Δύσκολοι καιροί τότε, μικρή χωρητικότητα στους σκληρούς, δεν ήξερα και τι είναι τα dll λέω ευκαιρία να αδειάσει και ο σκληρός. Στο επόμενο restart πάπαλα τα windows. Άντε πάλι φορματ και στήσιμο από την αρχή. Εκείνο το διάστημα πραγματικά έκανα φορματ τουλάχιστον 1 φορά το μήνα. Έτσι όμως δεν μαθαίνεις;

 

Το πιο "τραγική" ιστορία όμως μου την έχει πει ένας φίλος μου για την αδερφή του. Έγραφε μια εργασία στο word και θέλησε να την αποθηκεύσει στην δισκέτα. Μαρκάρει λοιπόν όλο το κείμενο και το κάνει drag & drop στο floppy! Ο υπολογιστής τα είδε όλα κολυόμενα...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε αποπειρα αλλαγης backplate στην mobo ξηλωσα ενα μικροσκοπικο πυκνωτακι που βρισκοταν κατω ακριβως απο το socket. Ευτυχως διορθωθηκε με ελαχιστη κολληση, ενα φακο 8x και πολλες προεσευχες :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 9 μήνες μετά...

Molex σε sata προέκταση. Αλλά το molex δεν το είχα συνδέσει πουθενά και ο ssd δεν έπαιρνε ρεύμα.

 

ΜΑ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΤΟΝ "ΒΛΕΠΕΙ"; :mad:

 

*μία ώρα αργότερα*

 

misc-are-you-fucking-kidding-me-clean-l-e1332246924558.png

worthwhile το resurrection ε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 χρόνια αργότερα...

Δεύρο έξω thread!

 

Μετά απο δύο χρόνια και δύο μέρες νέκρας, βρέθηκε ο άνθρωπος που θα αναστήσει αυτό το υπέροχο νήμα!

Δηλαδή...ΕΓΩ!

 

Και σας δίνω δύο απο τα αριστουργήματα μου, να κάνετε καινούργιο συκώτι απο τα γέλια...

 

1ο) ACTIVE@ KILLDISK

Δε λέω, εντάξει, την κάνει την δουλεία του. Αλλά μία μέρα (παλιάάάάάά!) αποφάσισα να φορμάρω μια δισκέτα

με αυτό (μέσα απο τα Windows).

 

Αποτέλεσμα:

Το floppy παρέδωσε πνεύμα, (μόνο boot μπορούσε πια να κάνει) αλλά δε βαριέσαι, έχω και USB Stick.

 

Ακόμα και σήμερα χτυπάω το κεφάλι μου στον τοίχο να μάθω τι ακριβώς έγινε.

 

Καιιιιιι...πάμε στο...

 

2ο) Ο ROOKIE ΤΟΥ VIRTUAL PC

Την ίδια εποχή, αποφάσισα να ασχοληθώ σοβαρά με το virtualization. Κι έτσι, κατέβασα το Virtual PC

(το 2004, που ήταν και ελαφρύ). Του έβαλα Windows 98, ωραία. Πάω όμως να βάλω μια μέρα

Windows 95 (με κλασσικά FDISK/FORMAT) και τσα!

 

Θέλει "qualifying product"...

 

Όπως καταλαβαίνετε, επρόκειτο για έκδοση αναβάθμισης (upgrade). Μετά απο σχετική έρευνα

έμαθα οτι αυτό που στην ουσία ζητάει είναι τα αρχεία εγκατάστασης των Windows 3.1.

 

Και λοιπόν...κατεβάζω μια δισκέτα εκκίνησης του MS-DOS 6.22, FDISK/FORMAT, και εγκατάσταση

των Παραθύρων 3.1...

 

Restart και...

 

 

Invalid system disk...

(δέν θυμάμαι ακριβώς, αλλά κάτι τέτοιο έγραφε)

 

 

Ξενερωμένος, ψάχνω απο δώ κι απο κεί. Και τι μαθαίνω;

 

 

Οτι ΠΡΩΤΑ πρέπει να εγκατασταθεί το DOS ΣΤΟΝ ΔΙΣΚΟ (C:) και μετά τα 3.1

 

 

Ξανά μανά FDISK/FORMAT και την κλασσική μαγκιά:

 

SYS C:

COPY *.* C:

 

Κάνω restart, φορτώνει το DOS, βάζω τα Windows 3.1 και περνάω τα 95 απο πάνω τους...

 

Μιλάμε για την απόλυτη αμπαλία! Εκείνη την εποχή όμως ήμουν πρωτάρης και δέν ήξερα.

Ακόμα θυμάμαι τα "γαλλικά" που έριξα...

 

Αλλα τώρα έμαθα... Θα σας ξαναγράψω μέσα απο τα Windows...1.01!

 

Καληνύχτα και καλή δύναμη σε όλους!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πολλα και αμετρητα,  αλλά οποιος δεν κανει λαθος δεν μαθαινει απο τα λαθη του κυριως στους υπολογιστες  οποτε θα πω ενα

 

καθως μετρουσα με το πολυμετρο, δεν εσβησα τον υπολογιστη και οπως δουλευαν ολα μεσα πιανω τον ακροδεκτη και τον βαζω στα Αμπερ, με το που ακουμπησε μεσα στην υποδοχη εκανε ενα τσαφ το τροφοδοτικο και καηκε μαζει καηκε και η μητρικη το πολυμετρο παλι εζησε

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν κάμποσα χρόνια, σε παλιό pc πήγα να βγάλω ένα σκληρό δίσκο που ήταν σε μεταλλικό φατνίο και έμπαινε συρταρωτά...

Κατά το τράβηγμα όμως κάπου σκάλωσε ένα εξαρτηματάκι από την πλακέτα του δίσκου, ξεκόλλησε και το πήρα στο χέρι....

Επειδή δεν μπορούσα να κάνω κόλληση στο εξάρτημα με κολλητήρι μιας και είχε σχήμα πλακουτσωτό όπως βλέπετε και στη φωτό,αναγκάστηκα να κολλήσω καλωδιάκια .

Το παράξενο ήταν οτι ο σκληρός, ακόμα και σήμερα χαίρει άκρας υγείας :-D (Χωρητικότητας 1,5GB....ή κάπου τόσο)

gallery_93050_1275_81873.jpg

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν κάμποσα χρόνια, σε παλιό pc πήγα να βγάλω ένα σκληρό δίσκο που ήταν σε μεταλλικό φατνίο και έμπαινε συρταρωτά...

Κατά το τράβηγμα όμως κάπου σκάλωσε ένα εξαρτηματάκι από την πλακέτα του δίσκου, ξεκόλλησε και το πήρα στο χέρι....

Επειδή δεν μπορούσα να κάνω κόλληση στο εξάρτημα με κολλητήρι μιας και είχε σχήμα πλακουτσωτό όπως βλέπετε και στη φωτό,αναγκάστηκα να κολλήσω καλωδιάκια .

Το παράξενο ήταν οτι ο σκληρός, ακόμα και σήμερα χαίρει άκρας υγείας :-D (Χωρητικότητας 1,5GB....ή κάπου τόσο)

gallery_93050_1275_81873.jpg

Μπράβο μεγάλε, φοβερή πατέντα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εκανα oc στην onboard καρτα γραφικων της μητρηκης και καηκε η καρτα ηχου,

 

αλλαξα καλοδιοτενια οθονης σε λαπτοπ και κάηκε η μητρηκη

 

εσπασα την ψυχτρα μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

εκανα oc στην onboard καρτα γραφικων της μητρηκης και καηκε η καρτα ηχου,

 

αλλαξα καλοδιοτενια οθονης σε λαπτοπ και κάηκε η μητρηκη

 

εσπασα την ψυχτρα μου.

1. Huh?

2. Ατυχές συμβάν. Γούρι!

3. Πώς; Άν και ως εκ πρώτης όψεως φαίνεται εντάξει, αλλά γιά κοιτάξτε πιο καλά...

 

 

Είναι δεμένη πάνω στη Mobo με πλαστικό δεματικό.

Ή μήπως έτσι ήταν εξ αρχής;

 

 

Α, και μόλις θυμήθηκα και μια περσινή πατάτα με το τωρινό πισι μου.

Επειδή ο μπροστινός ανεμιστήρας του κουτιού έκανε θόρυβο λόγω

σκόνης, του έχωσα ένα κατσαβίδι. Ένα κράκ, δύο κράκ, ε στο τρίτο σπάει.

 

No problem, ζούν ακόμα οι ανεμιστήρες του τροφοδοτικού και του

επεξεργαστή. Αν και για τον πρώτο δέν είμαι και τόσο σίγουρος...

 

Anyway, καληνύχτα σε όλους!

Επεξ/σία από Sproctor
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...