Προς το περιεχόμενο

Έκανες πατατιά? Μοιράσου την μαζί μας!


liopyr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγώ είχα κάνει το κορυφαίο.

Επι εποχής του πρώτου Athlon υπήρχαν οι θύρες Slot 1 της intel και Slot A της amd...Τα δύο αυτά slots ήταν ίδια.

Πήγα λοιπόν και έβαλα έναν intel σε motherboard για AMD,με αποτέλεσμα φυσικά να καεί.

Και όλα αυτά όχι κατα λάθος αλλά απο περιέργεια να δώ τι θα γίνει.

                 :fear: :X :whistle:

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 712
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Μια φορά και έναν καιρό είχα αγοράσει μια ψύκτρα για την gpu γιατί είχε passive cooling και ζεσταινόταν. Δυστυχώς για μένα η ψύκτρα ήταν πολύ μεγάλη και έβρισκε πάνω στην pci slot. Ε τι να κάνω τι να κάνω και γω σα κουτό παιδί, πήρα μια τσιμπίδα και την ξήλωσα. Την συνέχεια την φαντάζεστε :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια φορά και έναν καιρό είχα αγοράσει μια ψύκτρα για την gpu γιατί είχε passive cooling και ζεσταινόταν. Δυστυχώς για μένα η ψύκτρα ήταν πολύ μεγάλη και έβρισκε πάνω στην pci slot. Ε τι να κάνω τι να κάνω και γω σα κουτό παιδί, πήρα μια τσιμπίδα και την ξήλωσα. Την συνέχεια την φαντάζεστε :(

 

ΑΟΥΤΣ! Αυτό θα πρέπει να πόνεσε αρκετά... :-(

Τέλος πάντων, για τι μάρκες και μοντέλα GPU και Mobo μιλάμε εδώ;

 

Εγώ είχα κάνει το κορυφαίο.

Επι εποχής του πρώτου Athlon υπήρχαν οι θύρες Slot 1 της intel και Slot A της amd...Τα δύο αυτά slots ήταν ίδια.

Πήγα λοιπόν και έβαλα έναν intel σε motherboard για AMD,με αποτέλεσμα φυσικά να καεί.

Και όλα αυτά όχι κατα λάθος αλλά απο περιέργεια να δώ τι θα γίνει.

                 :fear: :X :whistle:

 

Η περιέργεια σκότωσε το...PC! :mrgreen:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά μόνο η μητρική χάλασε. Ήταν μια Gigabyte s775 μοντέλο δε θυμάμαι. Η gpu ακόμα ζει και βασιλεύει μέσα στη ντουλάπα :) Asus 8600GT 512MB

 

http://www.asus.com/Graphics_Cards/EN8600GT_SILENTHTDP512M/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά μόνο η μητρική χάλασε. Ήταν μια Gigabyte s775 μοντέλο δε θυμάμαι. Η gpu ακόμα ζει και βασιλεύει μέσα στη ντουλάπα :) Asus 8600GT 512MB

 

http://www.asus.com/Graphics_Cards/EN8600GT_SILENTHTDP512M/

 

Φτού! Και ήταν και καλή μητρική απ' ό,τι έψαξα...

Αλλά η κάρτα ζεί. Καλό αυτό. Είναι γρήγορη και αθόρυβη σα φάντασμα (σύμφωνα με το link).

 

Βόλια και το δικό μου...

 

Φέτος (περίπου Απρίλη-Μάη) μου φέρνουν το πισί της γιαγιάς μου το οποίο έχει (για 1010 η φορά) πρόβλημα. Μου λένε οτι ο σκλήρός τα έχει παίξει (30ρης Maxtor). Παίρνω κι εγώ και βάζω έναν 60ρη Hitachi (30*2=60, δηλαδή διπλάσια χωρητικότητα).

Ε, εκεί που τον βίδωνα, γλυστράει η κατσαβιδούμπα και η λαβή της προσγειώνεται πάνω ΣΤΙΣ ΜΝΗΜΕΣ! :shock:

 

Ευτυχώς όμως, δέν ήταν και τίποτα το ιδιαίτερο. Το πισί άνοιξε κανονικότατα και του έκανα φορμάτ (έβαλα ΧΡ).

Θα μπορούσε όμως η όλη ιστορία να έχει τραγική κατάληξη. Πάλι καλά δηλαδή...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγόρασα πριν κανένα χρόνο μια memory card και δεν μου  την αναγνώριζε στα windows γιατί είχαν φάει κάποιο σκάλωμα.

Μπαίνω στο linux, ανοίγω gparted και από την βιασύνη γιατί ήθελα να φύγω δεν είδα καλά τι πάτησα και φόρμαρα τον δίσκο με τα windows.

Το καλό είναι ότι μετά την καθαρή εγκατάσταση διάβαζε επιτέλους την memory card  :-)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Πάρτε και κάτι ακόμα:

 

Μιά φορά, έσκυψα να πάρω κάτι απο δίπλα μου και πάτησα κατα λάθος το κουμπί του reset στο παλιό πισί μου.

Δεν είναι για γέλια, αλλά για σήμερα αυτό έχει το μενού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περνούσα τα ubuntu στο λαπτοπ μου(Dell inspiron) και εκεί που πάω να κάνω boot από usb πατάω λάθος συνδυασμό πλήκτρων και μου ανοίγει το restore της Dell και βλέπω επιλογή install Ubuntu. Χωρίς να έχω καταλάβει ότι είμαι στο λάθος μενού πατάω εγκατάσταση και αυτό ήταν. Ούτε με ρώτησε που θέλω να εγκαταστήσω ή να κάνω κάποιο partition. Έκανε εγκατάσταση τα Ubuntu και φυσικά έγινε format στον δίσκο. Ακόμα κλαίω σχεδόν 1tb αρχεία, μουσική, φωτογραφίες, κώδικες και σημειώσεις.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έλυσα τον παλιό αλλά λειτουργικό υπολογιστή μου, τον καθάρισα, έβαλα θερμοαπαγωγική πάστα στον επεξεργαστή, έβαλα-έβγαλα μερικές φύσες απο την μητρική κάρτα, τον ξανα-έδεσα και τώρα δεν ανοίγει κάν.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια φορά κι έναν καιρό στα νιάτα μου αναρωτήθηκα τι κάνει το κουμπί στο τροφοδοτικό που αλλάζει την τάση του ρεύματος.

Ε όπως καταλαβαίνετε κάηκαν τα πάντα και τα κοάλα...

 

Αποστολή από το GT-I9100 με τη χρήση Insomnia App

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ήθελα να κάνω επαναφορά συστήματος, μήπως λυθούν κάποια προβλήματα. Έλα όμως που όταν άρχισε να κάνει επαναφορά των αρχείων μετάνιωσα και έκλεισα το pc από το κουμπί. Από τότε,όταν άνοιγε δεν έβρισκε το explorer.exe και εδειχνε μόνο το φόντο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια φορά κι έναν καιρό στα νιάτα μου αναρωτήθηκα τι κάνει το κουμπί στο τροφοδοτικό που αλλάζει την τάση του ρεύματος.

Ε όπως καταλαβαίνετε κάηκαν τα πάντα και τα κοάλα...

Να φανταστώ:

ΜΠΑΑΑΑΑΑΑΜ!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περνούσα τα ubuntu στο λαπτοπ μου(Dell inspiron) και εκεί που πάω να κάνω boot από usb πατάω λάθος συνδυασμό πλήκτρων και μου ανοίγει το restore της Dell και βλέπω επιλογή install Ubuntu. Χωρίς να έχω καταλάβει ότι είμαι στο λάθος μενού πατάω εγκατάσταση και αυτό ήταν. Ούτε με ρώτησε που θέλω να εγκαταστήσω ή να κάνω κάποιο partition. Έκανε εγκατάσταση τα Ubuntu και φυσικά έγινε format στον δίσκο. Ακόμα κλαίω σχεδόν 1tb αρχεία, μουσική, φωτογραφίες, κώδικες και σημειώσεις.

 

Ρε συ, αφού είναι εφικτή η ανάκτηση αρχείων ακόμα και μετά από format. Πόσο μάλλον όταν μιλάμε για 1TB...

 

Μια πατάτα που είχα κάνει εγώ ήταν όταν είχα βγάλει το απρόσεκτα το USB φλασάκι με βρεγμένα χέρια... Ε, μετά απ΄αυτό πήρα στεγνωτήρα...  :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας ξεφτυλιστω και εγω. :-D

Ηταν μια χειμωνιατικη μερα που με επιασε η καθαριοτητα μου.

Αποφασισα να ανοιξω το πισω μερος μιας lcd Tv να καθαρισω το εσωτερικο απο τις σκονες.

Την ανοιγω, καθαριζω τις σκονες που ειχε μαζεψει, παω να κλεισω το καπακι, γλιστραει απο το κρεβατι να πεσει κατω,

βαζω το γονατο να την κρατησω, το καταφερνω αλλα ξεριζωνω και μερικους πυκνωτες με το γονατο. :cry:

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...