Προς το περιεχόμενο

Έκανες πατατιά? Μοιράσου την μαζί μας!


liopyr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 712
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

αυτο που θα αναφερω πρεπει να ειμαι ο μοναδικος στον πλανιτι που το εκανε :-D . βασηκα ειναι 2 περπτωσεις  :unsure:

η πρωτη ειναι που εκανα πατεντα με εξοτερηκο καλοδιο που το εβαζα στην μπριζα γα να συνδεσω ενα εξτρα ανεμηστιρακι μεταλικο (για τροφοδοτικο,νομιζω ηταν δεν ξερω κιολας)γιατι δεν σηκονε αλλα βαττ το τροφοδοτικο μου κ σονι κ καλα ηθελα να βαλω αυτο, :devil:  οσπου τσαφ επεσε ο γενικος του σπιτιου πιθανον το οτι ητανν μεταλικο το ανεμυστιρακι εγηνε κατι με το ρευμα :fear: .. το αποτελεσμα ηταν να καουν ολα εκτος τον επεξεργαστη κ να τρομοκρατησω τον μικρο μ αδελφο .. :ph34r:  για το 2 ντρεπομαι να πω χονεψτε πρωτα αυτο :mellow:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

αυτο που θα αναφερω πρεπει να ειμαι ο μοναδικος στον πλανιτι που το εκανε :-D . βασηκα ειναι 2 περπτωσεις  :unsure:
η πρωτη ειναι που εκανα πατεντα με εξοτερηκο καλοδιο που το εβαζα στην μπριζα γα να συνδεσω ενα εξτρα ανεμηστιρακι μεταλικο (για τροφοδοτικο,νομιζω ηταν δεν ξερω κιολας)γιατι δεν σηκονε αλλα βαττ το τροφοδοτικο μου κ σονι κ καλα ηθελα να βαλω αυτο, :devil:  οσπου τσαφ επεσε ο γενικος του σπιτιου πιθανον το οτι ητανν μεταλικο το ανεμυστιρακι εγηνε κατι με το ρευμα :fear: .. το αποτελεσμα ηταν να καουν ολα εκτος τον επεξεργαστη κ να τρομοκρατησω τον μικρο μ αδελφο .. :ph34r:  για το 2 ντρεπομαι να πω χονεψτε πρωτα αυτο :mellow:

 

 

Τρελή φάση!

 

 

Φίλε αν είσαι με chrome πάτα δεξι κλικ εκεί που γράφεις ένα μήνυμα στο φόρουμ, ή οπουδήποτε αλλού (στο φβ σε email κτλ), διάλεξε ορθογραφικό έλεγχο και πιάσε μία μία τις λέξεις που σου βγάζει με κόκκινη υπογράμμιση. Δεξί κλικ σε κάθε λέξη θα σου δείχνει πως γράφετε σωστά....

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραίος!!!

 

Όλοι μα όλοι οι AMD επεξεργαστές που είχα ποτέ, πάντα έτσι βγαίναν...

με την ψύκτρα κολλημένοι!!!

 

Μετά κατσαβίδι ή μαχαίρι για να ξεκολλήσουν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Fede ίσως, αλλά αν έβλεπες την ποσότητα πάστας που είχαν βάλει οι τεχνικοί του e-shop, θα είχες φρικάρει αγόρι μου! Δεν είχα χρόνο πριν 4 χρόνια που πήρα το συγκεκριμένο PC να το συναρμολογήσω και το ζήτησα έτοιμο. 

 

Με μια normal ποσότητα που έβαλα τώρα λειτουργεί 15 βαθμούς πιο χαμηλά. Ήταν τόσο αισχρά υπερβολική η προηγούμενη ποσότητα που λειτουργούσε μονοτικά, και όχι υποβοηθητικά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρόσφατα είπα να καθαρίσω το 2ο σύστημα που έχω.

 

Είναι ίδιο όπως αυτό της υπογραφής μου, μόνο που έχει Crosshair Formula IV με AM3 Socket και Phenom II x6 1090T πάνω, καθώς και μόνο μια 480 (είχα πάρει 3 κάρτες στην τιμή μίας+1/2 μιας και χρεοκόπησε ένα μαγαζί φίλου).

 

Βγάζω τα πάντα έξω λοιπόν, ένα ένα. Σκουπίζω τη βάση του 2ου HAF 932 αφού βγήκε το τροφοδοτικό, όπου είχαν αφήσει την τελευταία τους πνοή 2 κατσαριδούλες και μια τεράστια αράχνη μετά από τρελά όργια, φαντάζομαι.

 

Και όταν όλα ήταν καθαρά και ωραία, τα επανατοποθετώ και μου περνάει απο το μυαλό να αλλάξω την θερμική πάστα και να χώσω μια παρατημένη Arctic Freezer Xtreme Rev.2 αντί της μαμάς ψύκτρας, μιας και είχα λίγη Arctic Silver 5 η οποία είχε περισέψει από το βασικό PC. 

 

Ελευθερώνω λοιπόν το πιαστράκι της ψύκτρας, και σιγά σιγά προσπαθώ να τη βγάλω. Περιττό να πω ότι ίδρωσα στην προσπάθεια, δεν έβγαινε με τίποτα για κάποιον λόγο, και δεν ήθελα να την πιέσω. Ως που με μια χαλαρή αλλά απότομη κίνηση την κατάφερα. 

 

Αλλά που είναι ο επεξεργαστής?! Μα το θεό δεν ήταν στο socket. Και το socket lever ήταν locked. 

 

Αφού λοιπόν σκάλωσα για ένα 10λεπτο κοιτώντας το άδειο AM3 socket, είπα να ρίξω μια ματιά στην ψύκτρα που είχα ακουμπήσει δίπλα μου. Και να σου τον! Κολλημένος αμετάκλητα με κυριολεκτικά μισό κιλό thermal paste στην ψύκτρα. Είχε ξυλωθεί μαζί της. Cudos, e-shop assembly team.

 

8hWrF3.jpg

 

Απογοητευμένος λοιπόν μιας και κατά πάσα πιθανότητα θεωρούσα πως ο επεξεργαστής θα ήταν για πέταμα προσπάθησα να βάλω αυτό το εννιαίο πράγμα πίσω στη θέση του. Το πρόβλημα ήταν πως όταν έκανα unlock το socket lever για να μπει ο επεξεργαστής, το lever έβρισκε στην ψύκτρα οπότε ήταν αδύνατο να τοποθετηθεί. 

 

Προσπάθησα να ξεκολλήσω τον επεξεργαστή αλλά τίποτα. Έβαλα δύναμη, τον χτύπησα, ζέστανα την πάστα με πιστολάκι μέχρι που δε μπορούσα καν να ακουμπήσω την ψύκτρα άλλο, έκαψα τις άκρες με ένα solder (καλάι) για να φύγει η πάστα, δε έβγαινε με τίποτα. Η πάστα είχε γίνει τσιμέντο, και ο επεξεργαστής για πάντα κολλημένος εκεί. Αυτή είναι η ποσότητα τσιμέντου που έβγαλα μόνο από μια εκ των 4ων πλευρών του εννιαίου κομματιού fan-cpu:

 

YkqAKr.jpg

 

Σαν απελπιστικό μέτρο λοιπόν, ξεκίνησαν οι πανέξυπνες κινήσεις τύπου "Δε μας ενδιαφέρει το αποτέλεσμα πλέον. Όλα ή τίποτα.". Ξύλωσα το socket lever από τη μητρική,ξεκλείδωσα το socket με τα χέρια, και αφού ίσιωσα 7-8 pinάκια που στράβωσα κατα λάθος στον επεξεργαστή, προσπαθούσα να στοχεύσω την ψύκτρα ώστε να μπουν όλα σωστά. Αλλά πως θα κλείδωνα το socket? Για 2 ώρες παιδευόμουν μέχρι που τα πήρα και πάτησα την ψύκτρα-CPU μέσα με όλη μου τη δύναμη. Ένιωσα ένα αμυδρό σφίξιμο και μάλλον είχε κλειδώσει κ το socket, ένας θεός ξέρει πως. Όπως και ένας θεός ξέρει πως στο διάλο άνοιξε το PC κανονικά και ο CPU ήταν πλήρως λειτουργικός. 

 

Πριν μια εβδομάδα λοιπόν δεν άνοιγε το συγκεκριμένο PC. Το τροφοδοτικό είχε χαλάσει και αντικαταστήθηκε, αλλά η πρώτη μου σκέψη τότε ήταν ο CPU. Που να άντεχε μετά από τον τρόπο που του φέρθηκα. Οπότε αφού τέσταρα το (χαλασμένο) τροφοδοτικό με ένα πολύμετρο και νόμισα ότι ήταν κομπλέ μιας και δούλευε με jump start, στράφηκα στον επεξεργαστή κατευθείαν. Απερίσκεπτα βγάζω ψύκτρα, πέρνω ένα κατσαβίδι, το ακουμπάω στον κολλημένο πάνω της επεξεργαστή και βαράω με ένα σφυρί. 10 χτυπήματα πήρε για να ξεκολλήσει και απέκτησε και ένα βαθούλωμα στην άκρη :D

 

Με το ίδιο κατσαβίδι έτριψα την πάστα από τον επεξεργαστή (γέμισε γρατζουνιές) και τον καθάρισα μετά με οινόπνευμα (καθάρισα? μπάνιο τον έκανα).

 

1PSnLf.jpg

 

Και τώρα τι? Για κάποιο λόγο ότι είχα κάνει δεν είχε νόημα. Απλά έπαιζα, ως απελπισμένο (συν ελαφρώς νευριασμένο) παιδί κ εγώ. Αυτή ήταν η στιγμή που δοκίμασα άλλο τροφοδοτικό και τελικά διαπίστωσα ότι έφταιγε το παλιό. Και αυτή ήταν η στιγμή που κατάλαβα ότι τώρα είχα, χωρίς κανέναν λόγο, χαλάσει τον επεξεργαστή μου επειδή τα είχα πάρει στο κρανίο.

 

Τον έβαλα διλά διλά πίσω αφού ίσιωσα ξανά άλλα 7-8 pinάκια που είχα στραβώσει, έβαλα και το lever πίσω στο socket μιας και το είχα κρατήσει σε ένα κουτάκι, του 'στρωσα και λίγη πάστα μιξαρισμένη με 2-3 δάκρυα, και τοποθέτησα την ψύκτρα, ελπίζοντας ότι θα είμαι η εξέρεση στον κανόνα της ευαισθησίας ενός μικρο-επεξεργαστή.

 

Και πατάω το κουμπάκι..............

 

Ο επεξεργαστής δουλεύει άψογα σε θερμοκρασία 22 βαθμών κελσίου idle με καμία απολύτως ένδειξη αδυναμίας.

 

 

 

xTQFkH.jpg

 

Αυτό το post έγινε τιμητικά από το συγκεκριμένο σύστημα ΓΙΑΤΙ ΔΕ ΝΙΩΘΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΛΕΜΕ. Beast. Πιστεύω αν ρίξω ένα ποτήρι νερό στη μητρική θα το πιεί και θα με ευχαριστήσει στο boot logo.

 

Μπράβο περιγραφή, το είδα ταινία..!!! Και ο τρόπος που χειρίστηκες την όλη κατάσταση, μου θύμισε πολύ εμένα... Και τελικά να δουλέψει..! Μπράβο ρε φίλε!!

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή καλύτερα να αλλάξω την πάστα μου τώρα που είναι ενός χρόνου προτού γινει τσιμέντο; (FX συναρμολογημενος από ε-σοπ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να πω και γω την πρώτη μου... "επιτυχία".

εν έτι 2007 (έχοντας το απ το 2000) έναν quest p4 ram 512 geforce 5200.

δεν ήξερα τίποτα σχεδόν από pc και η πρώτη μου απόπειρα καθαρισμού αποσυναρμολόγησης πήγε καλά, στην συνεχεια ενώ ψαχνόμουν να δω πως που πάει τι, έκανα την φοβερή επιτυχία (ακόμα γελάω όταν το θυμάμαι).

ενώ είχα καταλάβει που πάνε όλα, περνώ την μητρική και την βιδώνω απευθείας στο κουτί.

η επιτυχία συνεχίζεται να μην παίρνει μπρός μετά και να συνεχίζω μα γιατί δεν παίρνει μα γιατί δεν παίρνει?

στο τρίτο πάτημα του κουμπιού να πάρει μπρός ακούω ένα μππππζζζζτττ... (r.i.p mobo)

 

( Πέρασε ενα διάστημα μεχρι να μου πει καποιος που ηξερε περισσοτερα, για τις βιδες στο ενδιαμεσο)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικως οι cpu ειναι λιγο σκυλια.Εγω εχω να προσθεσω πως το pc ενος φιλου μου δεν ανοιγε και ειχε την φαεινη ιδεα να το φυσιξη με ενα κομφλερ στο κοντινο βενζιναδικο.Long story short, η παλιοβλακεια ανοιξε και λειτουργουσε και μια χαρα παρα την ποση υγρασια εφαγε στην μαπα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γαιτι εχει προβλημα με το κομφλερ? :o

Το παλιο μου pc(q6600, p5q deluxe, 9800gtx+) το φυσουσα καθε μηνα με το κομφλερ και ακομα λειτουργει like new

Γιατι στα βενζιναδικα ειναι σε βαρελι και εχουν υγρασια.Σαν ποτιστηρι ηταν :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Άρχοντας είσαι. Μιας και μιλάμε για κομφλέρ:

 

Ο κολλητός μου ήρθε σπίτι μου να φυσήξει το PC του το 2010 με έναν επαγγελματικό συμπιεστή που έχει ο πατέρας μου (τον οποίο χρησιμοποιεί για να εισάγει αέρα σε οχήματα TEREX στη ΔΕΗ πέρα από άλλες δουλειές).

 

Του'πα να περιμένει στο υπόγειο 5 λεπτά να ετοιμάσω καφεδάκι να το καθαρίσουμε χαλαρά κ ωραία.

 

Πολυμήχανος ο Στάθης όσο εγώ ετοιμάζω τους ελληνικούς και το κομφλέρ συμπιέζει αέρα σε 32 Α 400 V πρίζα, πήρε το πιστόλι και ανήσυχος όπως ήταν είπε να ξεκινήσει το φύσημα από απόσταση με ευλάβεια, πατώντας σιγά σιγά τη σκανδάλη. 

 

Κάπου εδώ περιμένετε να διαβάσετε για το τραγικό τέλος του υπολογιστή του μετά από μια Χ βλακεία που έκανε, όπως να ξυλώσει με το κομφλέρ τους πυκνωτές της μητρικής του. 

 

Μμμμμ...

 

Ανοίγω την πόρτα του υπογείου με το δίσκο στο χέρι, τρομάζει ο μπαγάσας μιας και το μόνο που άκουγε ήταν το γκρρρρ του κομφλέρ που συμπίεζε συνεχόμενα αέρα, γυρνάει το πιστόλι πάνω μου, φεύγουν τα ποτηράκια με τους ελληνικούς από το δίσκο και πετάνε πάνω στο δικό μου ανοιχτό PC, που είχα φέρει νωρίτερα με την ευκαιρία να το φυσήξω και εγώ, δίπλα ακριβώς από την πόρτα πάνω σε μπαουλοκαταψύκτη. 

 

Τη σκότωσε την 8800GTX.

 

Δε του έχω ξαναψήσει καφέ.

Επεξ/σία από snapshot-
  • Like 20
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...