Προς το περιεχόμενο

Έκανες πατατιά? Μοιράσου την μαζί μας!


liopyr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Kαλημέρα στη παρέα,

 

Όταν έκανα πρακτική αλλάζω ένα τροφοδοτικό.Από τη μ@@@ μου, τη βιασύνη πείτε ο όπως θέλετε δεν πατάω να ανοίξω το τροφοδοτικό και λέω τι σκατά γίνεται.Κι εκεί είναι που μου έρχεται η έμπνευση να αλλάξω τα volt από 120 σε 230 και πατάω να ανοίξει.

 

Καληνύχτισε!!!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 712
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Eπίτηδες σε εναν αρχαίο p4 (2,4 northwood)me qdi mobo 1 gb ram kai 6600gt,  έριξα αρκετή ποσότητα υγρού υδρόψυξης της εκ για να δω αν όντως μπορεί να επιβιώσει o υπολογιστής σε λειτουργία, περίμενα να βραχυκυκλώσει εννοέιται, τελικά αφού έφαγε μισό ποτήρι πλαστικό υργό υδρόψυξης περίπου στην μεση της μητρικής και έλουσε και την κάρτα γραφικών ώς δια μαγέιαςσ ο υπολογιστης συνεχισε να λειτουργεί έκανα τερματισμό επανεκκίνηση δεν βραχυκηλυκλωσε μέχρι που βαρέθηκα, τον εκλεισα τον στεγνωσα και το μόνο που έμεινε ήταν χρώμα πράσσινο που ειχε βαψει το υγρό πολλά σημέια του mobo και της καρτας γραφικών, το pc λειτουργεί ακόμα.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ε δεν το χαλασες ομως, το θεμα ειναι να το χαλασεις.

οπως εμενα που μου επεσε το ταμπλετ στην λεκανι (μικρουλι, archos 43 - 4.3")

ή το αλλο που εσπασα την ψυχτρα μου και την κουμποσα με πιαστρακια,

ή το αλλο που εκαψα μητρικη λαπτοπ αλλαζοντα καλοδιοτενια για την οθονη,

 

εχω καιρο να χαλασω κατι ομως, και φοβαμαι πολυ για το τι θα χαλασω next :fear:

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η μεγαλυτερη πατατια που εχω κανει εγω (νομιζω) ειναι οτι ηθελα να κανω φορματ το pc και δεν ειχα windows. Παω λοιπον στο "θειο" κ κατεβαζω ενα copy που ελεγε auto format και οτι τα κανει ολα μονο του. 

Εδω ειμαστε λεω, θα αραξω και θα τα κανει ολα μονο του....

Εν τω μεταξυ, τα προηγουμενα χρονια κατεβαζα μουσικη (και σε εποχη 56Κ) κ την ειχα σε φακελους με ακριβη ονοματα, καλλιτεχνες κτλ κτλ πολυ προσεγμενα ολα. Ειχα σχεδον ΟΛΑ οτι ειναι απο Rock Metal κτλ κτλ. Τα ειχα σε αλλο partition απ τα windows εννοειται.

Βαζω το cd, φευγω, γυρναω και δεν ειχε μεινει ΤΙΠΟΤΑ. 

 

Απο τοτε ακουω μουσικη μονο στο youtube.  :-D

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πω ρε φιλος τι μου θυμησες τωρα...

 

Λιγο μετα το 2000, εχει βαλει ενας συμφοιτητης κομπιουτερας  τα Win2000 στο desktop μου... και αλλαζει το partition σε ntfs απο fat32... και αφηνει τα αλλα 2 partitions με fat32.

 

Δε θυμαμαι ακριβως τι προβλημα υπηρχε... και λεω ενταξει μωρε θα κανω ενα φορ(ε)ματακι στον σκληρο να ξαναβαλω τα Win*...

 

Ημουν της παλιας σχολης τοτε... δηλαδη format απο DOS και μετα boot απο το Windows Cd για τα υπολοιπα...

 

Πολυ ωραια μπαινω σε dos με startup disketa και παταω format c: και ξεκιναει... το αφηνω εγω... λεω ενταξει ξεκινησε παμε να φτιαξουμε ενα καφε μεχρι να τελειωσει... 30gb λεω δε θα παρει πολυ...

 

Γυριζω ωραια και καλα με τον καφε αν χειρας... το βλεπω ακομα να κανει format... χμμ αργαει... γιατι δεν εχει τελειωσει ακομα? Τεσπα λεω δε πειραζει κατσε να κανω κανα τσιγαρο μεχρι να τελειωσει...

 

Τελειωνει ωραια και καλα... δεν ειδα χωρητικοτητες και τετοια... γιατι ειχα βαρεθει να περιμενω να τελειωσει και κατευθειαν βαζω το CD...

 

Ξεκιναει και... μου λεει... Μεγαλε... εχεις windows στο c: ... θες repair?

 

Αμαν... ωχ ωχ ωχ.... τι παει να πει εχω Windows? Ποιο repair? Που τα βρηκα τα widnows ? Αφου εκανα format c:\ μολις τωρα...

 

Οπως πολυ σωστα καταλαβατε... εκανα format λαθος partition...

(Εγω με το hard way, γιατι εχασα ολες τις σημειωσεις του πανεπιστημιου, που περναγα καθε μερα απο το τετραδιο στο word...)

 

Μετα μου ειπαν οτι το DOS δεν αναγνωριζε τα NTFS partitions... αλλα μονο τα FAT...

 

*(ειχα συνηθισει απο το παλιο λαπτοπ που ειχα τοτε και του περναγα τα Win98... τα ειχε φτυσει καημενο και του εκανα καθε βδομαδα φορματ... μεχρι που του εβαλα τα Win Millenium... αλλα τα ειδε Murlenium.... και μουρλαθηκε... οταν ανοιξε... δεν επαιζε το cd και το παρατησα...αλλα ειχα το desktop... και δε με ενοιαζε)...

 

Χμμ τωρα θυμηθηκα και κατι αλλο... στο εν λογω λαπτοπ.... που εκανα πειραματα σαν τρελλοεπιστημονας... αν θυμαμαι καλα κατεβασα ενα προγραμμα για να κανει defragment... και ειχε επιλογη fat32 και fat16 ή fat... δε θυμαμαι... οποτε σκεφτομαι εγω... ε κανε σε fat32 καλυτερο θα ειναι...

 

Ελα που ο σκληρος μαλλον δεν ηταν fat32 και μετα το λαπι δεν ξανανοιξε... μου ελεγε μες τη μαυριλα του dos οτι δε βρισκει σκληρο...

(Παλι εχασα σημειωσεις τραγουδια κτλ κτλ...)

 

Οποτε λεω εγω... οκ χαλασε ο σκληρος... παιρνω τηλεφωνο την αντιπροσωπεια και τους στελνω τον σκληρο... και μου στειλαν αλλο καινουριο... Ηταν απο τα πρωτα λαπια με αποσπωμενο σκληρο, μνημη κτλ για αναβαθμιση...

 

Αυτα τα μαργαριταρια ειχα κανει καποτε... μετα εβαλα μυαλο και δεν κανω τιποτα που δεν ξερω...

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν 2 χρόνια Είχα ένα δίσκο 1tb γεμάτο games φωτογραφίες μουσική και άλλα πολλά, δουλειά χρόνων. Πηγα και πήρα άλλον ένα δίσκο ακριβώς ιδιο για να τα πάρω backup. Δεν ξέρω πως μπήκε ο διάολος μέσα μου και αντι να κανω ολα τα αρχεία copy paste πηγα να το κλονοποιησω με το ghost απο bootcd .μολις πατισα σταρτ για την διαδικασια και ειδα οτι κρατησε μονο 5 δευτερα καταλαβα οτι ειχα κλωνοποίηση τον αδειο στο γεμάτο. Το αποτέλεσμα ηταν να φύγει ολο το pc κατω από το μπαλκόνι. Ακομα γελάει η γυναίκα μου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κάπου το 1993 ήθελα να κλοκαρω των pentium 75mhz που είχα και αυτό γινόταν μόνο με jumpers στην μητρική. ε δεν είχα νύχια τότε και μου πέφτει από τα δάχτυλα ο βραχυκλωτηρας και πάω να το πιάσω με ένα τσιμπιδακι... κατά λάθος βραχυκυκλωσα ένα chip και είδα καπνό.. ήταν ανοικτός ο υπολογιστής.. καλώς ήρθες mmx 200..

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1998 περιπου αν θυμαμαι και ενα φιλος μου εχει παρει pentium 166mhz mmx.και του εβγαζε κατι με το system.ini και επειδη του την εσπαγε παει και το σβηνει!

φαγαμε ενα ξενυχτι να ξαναπερασουμε win98 + προγραμματα κλπ χαχαχαχα

χαχαχα η πρωτη μου μλκ, ακριβως το ιδιο ειχα κανει

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πα να περασω καινουρια rom στο κινητο,παιρνω backup, το κλεινω μπαινω recovery, κανω wipe, τα ξηλώνω όλα και συνειδητοποιώ ότι δεν εχω περάσει μεσα τη rom που ειναι να φλασάρω. κάπως έτσι πέρασα ένα ολόκληρο απόγευμα πριν απο καμια βδομάδα...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μεγαλύτερο είναι το ακόλουθο. Προσπάθησα όταν ήμουν 14αρων να κάνω overclooking κάρτα ATI με πρόγραμμα της NVIDIA. Καπνός αμέσως στον υπολογιστή, μαύρη οθόνη και ένα δυνατό μπουμ. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...