Προς το περιεχόμενο

Έκανες πατατιά? Μοιράσου την μαζί μας!


liopyr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

θελω να περασω το κιτκατ στο νοτε 2 αλλα δεν το χει δωσει η σαμι επισημα και το κατεβαζω να το περασω μονος μου 

νομιζω με το κιες γινοταν η δουλεια πανω που προχωρουσε στη μεση της ολης διαδικασιας κολανε τα windows  και σταματησε και η εγκατασταση,ωχ λεω το μπρικαρα

το ξαναεκανα απο την αρχη και ολα καλα ευτυχως

 

συνηθισμενη μλκ που μου τυχαινει παντα ειναι οταν βαζω χερι στον πυργο μετα βραχυκυκλωνει και δεν ανοιγει μαλλον φταινε τα μαλλια μου ,στατικος ηλεκτρισμος,ασχετα αν ακουμπαω το καλοριφερ πρωτα να αποφορτιστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 712
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Έχοντας εμπειρία στο στήσιμο υπολογιστή δοκίμασα να αλλάξω την ψύκτρα στον celeron μου ώστε να τον κάνω oc. Mηχανικά και χωρίς να διαβάσω τις οδηγίες χρησιμοποίησα τις βίδες από άλλο socket. Το κατάλαβα όταν ήταν αργά για τη μητρική... ;)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εποχές socket 478...είμαι έτοιμος να κάνω την υπέρτατη αναβάθμιση από τον Celeron 2.6Ghz στον Pentium 4 3.2Ghz.

 

Βγάζω με δυσκολία τον παλιό CPU,καθαρίζω την ψύχτρα από πάστες κτλ και ετοιμάζω τον P4.

 

Ο ρημάδης ο P4 όμως είχε ένα στραβωμένο πιν το οποίο δεν είχα προσέξει...

 

Ακουμπάω τον επεξεργαστή λοιπόν στο socket,νιώθω την αντίσταση από το καταραμένο πιν και τον πιέζω με όλη μου την δύναμη μπας και κάτσει στο socket...

 

Κάπου σε όλο αυτό κόβεται το ήδη στταβωμένο πιν,στραβώνουν άλλα 5...

 

Λέω,ένα πιν είναι...δεν γ@μιέται...ισιώνω όσο μπορώ τα άλλα,χώνω τον επεξεργαστή στο σόκετ καιιιιιι...δεν ξαναλειτούργησε ποτέ η μητρική...λόγος άγνωστος...

 

Αυτή ήταν η πρώτη πατατιά από τις πολλές...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ παλιά είχα ακούσει ιστορία για κάποιον που σύνδεσε ανάποδα την τροφοδοσία σε motherboard (το πλατύ βύσμα).

 

Το αποτέλεσμα;

Με το που πάτησε το ON (στο τροφοδοτικό) ακούστηκε ένα ΜΠΑΜ πιο δυνατό κι απο την έκρηξη του Κρακατόα το 1883,

συνοδευόμενο απο καπνό και πτώση ασφάλειας. Εν ολίγοις, Σόδομα και Γομορα. :eek:

 

Ο,τι βρίσκοταν πάνω στη μητρική (CPU, κάρτες, μνήμες, κλπ) εννοείται πως κάηκε. Μάλιστα νομίζω οτι "πήρε" και τον σκληρό.

 

 

Το μεγαλύτερο είναι το ακόλουθο. Προσπάθησα όταν ήμουν 14αρων να κάνω overclooking κάρτα ATI με πρόγραμμα της NVIDIA. Καπνός αμέσως στον υπολογιστή, μαύρη οθόνη και ένα δυνατό μπουμ. 

 

Για τι μοντέλο μιλάμε η κάρτα; Και κάηκε τόσο θεαματικά; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ παλιά είχα ακούσει ιστορία για κάποιον που σύνδεσε ανάποδα την τροφοδοσία σε motherboard (το πλατύ βύσμα).

 

Το αποτέλεσμα;

Με το που πάτησε το ON (στο τροφοδοτικό) ακούστηκε ένα ΜΠΑΜ πιο δυνατό κι απο την έκρηξη του Κρακατόα το 1883,

συνοδευόμενο απο καπνό και πτώση ασφάλειας. Εν ολίγοις, Σόδομα και Γομορα. :eek:

 

Ο,τι βρίσκοταν πάνω στη μητρική (CPU, κάρτες, μνήμες, κλπ) εννοείται πως κάηκε. Μάλιστα νομίζω οτι "πήρε" και τον σκληρό.

 

 

Σιγά μην πέθανε και από την έκρηξη  :-D

 

Δεν νομίζω πάντως να μπορεί να μπει ανάποδα το 24πινο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σιγά μην πέθανε και από την έκρηξη  :-D

 

Δεν νομίζω πάντως να μπορεί να μπει ανάποδα το 24πινο.

 

Μπορεί...σε μερικά φτηνιάρικα τροφοδοτικά made in China...

Μάλλον κινέζικο θα ήταν, δεν εξηγείται αλλιώς...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πα να περασω καινουρια rom στο κινητο,παιρνω backup, το κλεινω μπαινω recovery, κανω wipe, τα ξηλώνω όλα και συνειδητοποιώ ότι δεν εχω περάσει μεσα τη rom που ειναι να φλασάρω. κάπως έτσι πέρασα ένα ολόκληρο απόγευμα πριν απο καμια βδομάδα...

Off topic αλλά δεν ήξερες ότι μπορείς να συνδέσεις από το recovery το κινητό με pc??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ παίδες ήθελα να βγάλω την καρτα γραφικών για να την πουλήσω και τραβαγα τραβαγα και κατάλαβα οτι θα έπρεπε πρώτα να εχω ξεκουμπωσει τα αυτάκια απο τη mb.Η pci x16 βγήκε off και τώρα την καρτα την έχω στο χ8.Οπως θα καταλαβατε το pc μου το έχει στησει φίλος και ήθελα να το παίξω Bob μάστορας στο θέμα με την κάρτα :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προχθεσινό (φρέσκοοοοοοοο!):

 

Σύνδεσα το παλιό μου μηχανάκι (Sempron 2GhZ, 512MB RAM) για να του περάσω Linux.

Πατάω το ΟΝ, μπιιιιιιιπ, μπιιιιιιπ, μπιιιιιιπ!

 

Τι (αυθεντικά) κακάκια, λέω, το ψάχνω απο δώ κι απο κεί, και ανακαλύπτω οτι είναι μνήμη (σημειωτέον οτι το BIOS του μηχανήματος είναι της Phoenix). Βγάζω την μνήμη, την ξαναβάζω, τίποτα. Ξαναβγάζω, ξαναβάζω, ΟΝ και τα ίδια πάλι.

 

Αυτήν όμως την φορά είδα να βγαίνει και καπνός απο τη μνήμη. Δηλαδή, άντε γειάαααααα!

Τι έγινε στραβά, δεν θα το μάθω ποτέ. Και μου αρέσει που πήρα και όλες τις προφυλάξεις (αποφορτίστικα απο στατικό ηλεκτρισμό, κλπ).

 

Απο τότε κάθεται στην άκρη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φρέσκο και εγώ. Έκανα unzip στην επιφάνεια εργασίας αρχείο cab. 9.000 αρχειάκια πετάχθηκαν. Ευτυχώς το 5430 μου άντεξε και τα έκανε delete σχετικά άμεσα και χωρίς πολλά πολλά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ παλιά είχα ακούσει ιστορία για κάποιον που σύνδεσε ανάποδα την τροφοδοσία σε motherboard (το πλατύ βύσμα).

 

Το αποτέλεσμα;

Με το που πάτησε το ON (στο τροφοδοτικό) ακούστηκε ένα ΜΠΑΜ πιο δυνατό κι απο την έκρηξη του Κρακατόα το 1883,

συνοδευόμενο απο καπνό και πτώση ασφάλειας. Εν ολίγοις, Σόδομα και Γομορα. :eek:

 

Ο,τι βρίσκοταν πάνω στη μητρική (CPU, κάρτες, μνήμες, κλπ) εννοείται πως κάηκε. Μάλιστα νομίζω οτι "πήρε" και τον σκληρό.

 

 

 

Για τι μοντέλο μιλάμε η κάρτα; Και κάηκε τόσο θεαματικά; 

Aυτό είναι ιστορίες απο την κρύπτη ή ιστορίες απο την σκοπιά, ΟΣΟ και να έχει χιλιοδιαδοθεί απλά είναι ΑΔΥΝΑΤΟ να γίνει, με ότι τροφοδοτικό και οτι σεταπ και ότι πιο ηλιθιο άσχετο να σετάρει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν αρκετά χρόνια σαν αρχάριος στο χώρο, στο pc μου βλέπω στο τροφοδοτικό ένα κουμπάκι που ήταν επιλεγμένο 220v και είχε να το γυρίσεις στα 230v. Ενώ ήταν όχι απλά στο ρεύμα αλλά ανοιχτό και το pc το γύρισα στα 230 :D

Αποτέλεσμα? Έπεσε ο γενικός στο σπίτι, έκανε ένα μικρό μπαμ το τροφοδοτικό, μύριζε καμένο και καπνούς :)

 

Την άλλη μέρα πίσω στο eshop με την εγγύησή του και λέω δεν ξέρω τίποτα, μετά από μερικές μέρες μου έστειλαν ολοκαίνουριο.

Ευτυχώς δεν έκαψε καμιά μητρική κτλ... 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προχθεσινό (φρέσκοοοοοοοο!):

 

Σύνδεσα το παλιό μου μηχανάκι (Sempron 2GhZ, 512MB RAM) για να του περάσω Linux.

Πατάω το ΟΝ, μπιιιιιιιπ, μπιιιιιιπ, μπιιιιιιπ!

 

Τι (αυθεντικά) κακάκια, λέω, το ψάχνω απο δώ κι απο κεί, και ανακαλύπτω οτι είναι μνήμη (σημειωτέον οτι το BIOS του μηχανήματος είναι της Phoenix). Βγάζω την μνήμη, την ξαναβάζω, τίποτα. Ξαναβγάζω, ξαναβάζω, ΟΝ και τα ίδια πάλι.

 

Αυτήν όμως την φορά είδα να βγαίνει και καπνός απο τη μνήμη. Δηλαδή, άντε γειάαααααα!

Τι έγινε στραβά, δεν θα το μάθω ποτέ. Και μου αρέσει που πήρα και όλες τις προφυλάξεις (αποφορτίστικα απο στατικό ηλεκτρισμό, κλπ).

 

Απο τότε κάθεται στην άκρη.

Μπορεί να στράβωσες κανένα πιν στο socket τησ μνήμης από το βάλε-βγάλε. Μήπως είχε σκόνες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλλη μια πατατια που εχω κανει με κινητο ειναι η εξης,

 

Ειχα το nokia c7 (400+ ειχα σκασει να το παρω μολις βγηκε) πολυ ωραιο κινητο αλλα το ηθελα λευκο νομιζω και το ειχα γκρι. Καθως χαζευα στο ebay ειδα κατι "housing parts" για το συγκεκριμενο, τα οποια ηταν προσοψεις αλλα οχι οι κλασσικες βαλε-βγαλε. Επρεπε να το γδυσω ολο και να το βαλω. Το παραγγελνω τελος παντων, αρχιζω να ξεβιδωνω, και για να μην πολυλογω, τα γ&@^{$α ολα. Εκοψα καποιες βιδες στην προσπαθεια, χαλασα το "σασι", και οταν εν τελει "μπηκε" η προσοψη φυσικα ηταν οτι να ναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...