Προς το περιεχόμενο

DVD Players: HDMI => HD ή όχι;


petran

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κατά την προσπάθεια επιλογής ενός DVD Player μου δημιουργήθηκε το εξής ερώτημα:

 

Η ύπαρξη εξόδου HDMI σε ένα DVD player, σημαίνει ότι μπορεί οπωσδήποτε ν' αναπαράγει και "πραγματικό" HD video στην TV, ή όχι;

 

Στα χαρακτηριστικά διαφόρων dvd players που διαβάζω, ενώ διαθέτουν έξοδο HDMI, αναφέρουν ότι κάνουν upscaling του σήματος. Αυτό αφορά μόνο στα SD videos όμως ενώ τα HD παράγονται ως έχουν; Εάν ναι, τότε γιατί π.χ. το Πλαίσιο έχει άλλη κατηγορία "DVD Players" κι άλλη "HD-DVD Players", πολύ πιο ακριβή; Και οι δύο κατηγορίες διαθέτουν έξοδο HDMI!

 

Για να γίνω πιο σαφής: Εάν βάλουμε ένα δισκάκι DVD με αρχείο divx ανάλυσης 720 ή 1080, θα το αναπαράγει; Εάν ναι, όπως φαντάζομαι, παίρνοντας σήμα από το την έξοδο scart του Player, υποθέτω ότι δεν θα μας δώσει ανάλυση πάνω από 576 (PAL). Εάν όμως πάρουμε σήμα από την έξοδο HDMI, θα πάρουμε την πραγματική ανάλυση 720/1080 του video, ή απλά το 576 που θα παίρναμε και από το scart αλλά upscaled σε 720/1080 από το DVD Player?

 

 

Υ.Γ. Εάν κάνει διαφορά, σκεφτόμουν το Philips 5980, αλλά το ερώτημα είναι γενικότερο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να αναπαράγει HD-DivX θα πρέπει να είναι HD-DivX certified. Τα περισσότερα που κυκλοφορούν δεν είναι. Συνεπώς, όταν δοκιμάσεις να παίξεις ένα 720 ή 1080 divx θα σου βγάλει μήνυμα μη συμβατού format. Για HD-DivX players ρίξε μια ματιά εδώ.

Απλά το HDMI κάνει upscaling και βγάζει στην ουσία ψευδό-HD από πηγή που δεν είναι HD.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχουμε ξεφυγει λιγο....

Ζητανε μερικοι standalone DVD player που να μπορει να αντεξει Η.264 1080p, με 100-150 ευρω...

...οταν για να φτιαξεις pc με τετοιες δυνατοτητες, 600-700 ευρω τα θες, μονο και μονο για να περασεις την πορτα του μαγαζιου απο το οποιο θα το παρεις...

 

Αντι να ψαχνετε για συγχρονες ουτοπιες, παρτε επ' ωμου το desktop pc και πηγαιντε το στο σαλονι....

Καντε ενα test drive να ξεχαρμανιασετε και να επανελθετε στην συγχρονη πραγματικοτητα...

...σε 1-2 χρονια τα ξαναλεμε....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε zavlakas, διακρίνω έναν εκνευρισμό και μια επιθετικότητα που πραγματικά δε χρειάζεται...

 

Δεν έχω την απαίτηση να κάνει τα πάντα μια συσκευή των 100 ευρώ... Όμως προσπαθώ να ερμηνεύσω τι είναι αυτό που διαφημίζουν οι κατασκευαστές ως "True high-def HDMI 1080p" στις προδιαγραφές των συσκευών τους ( http://www.consumer.philips.com/consumer/catalog/tree/en/gb/consumer/home_entertainment_gr_gb_consumer/dvd_home_theater_ca_gb_consumer/ce/dvd_and_home_theatre?proxybuster=Y3LSTKCYVCX4LJ0RMRESHP3HKFSEKI5P )

Φαίνεται από το παραπάνω ότι παίζει ΜΟΝΟ SD video;

 

Και εξάλλου, δεν είμαι υποχρεωμένος να γνωρίζω την επεξεργαστική ισχύ που απαιτεί το decoding του κάθε format σε συγκεκριμένη ανάλυση, ούτε αυτή που διαθέτει το κάθε DVD Player! Το PC για το οποίο "θες 600-700 ευρώ να περάσεις την πόρτα" όπως είπες, δεν κάνει μόνο αυτή τη δουλειά ούτε έχει ίσα-ίσα την απαιτούμενη ισχύ για DivX decoding.

 

Τέλος, υπάρχουν κι άνθρωποι που δε γνωρίζουν αυτά που προφανώς θεωρείς αυτονόητα, γι αυτό και ρωτούν... Ας μην τους κρεμάσουμε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τέλος, υπάρχουν κι άνθρωποι που δε γνωρίζουν αυτά που προφανώς θεωρείς αυτονόητα, γι αυτό και ρωτούν... Ας μην τους κρεμάσουμε!

 

Δοκιμασες να χρησιμοποιησεις την "Αναζητηση" πριν κανεις την ερωτηση σου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aυτό θα μπορούσες να το πεις στο πρώτο σου post όμως...

 

Αν θέλει κάποιος ας απαντήσει να λύσει τις απορίες του φίλου (που δεν θα είναι μόνο δικές του) και ας αφήσουμε ήσυχοι οι υπόλοιποι το thread

 

Υπάρχουν και mods και κρίνουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θέλει κάποιος ας απαντήσει να λύσει τις απορίες του φίλου (που δεν θα είναι μόνο δικές του) και ας αφήσουμε ήσυχοι οι υπόλοιποι το thread

 

Υπάρχουν και mods και κρίνουν

 

4. Πριν ζητήσετε/ρωτήσετε κάτι σεβαστείτε τους υπόλοιπους χρήστες του forum ακολουθώντας τους παρακάτω απλούς κανόνες:

 

* α. Χρησιμοποιήστε το Search του forum (Ίσως να υπάρχει αυτό που ζητάτε σε κάποιο παλιότερο topic/post).

 

Παντα φταιει καποιος αλλος που δεν μας απανταει ή μας απανταει ειρωνικα....

...ποτε δεν φταιμε εμεις οι ιδιοι που δεν ψαξαμε....

 

Σκεψου το και διαφορετικα...

Αν καθε μερα υπαρχουν 3 καινουργια topics του στυλ "DVD player με HDMI" ή "Παιζει ο ταδε player ελληνικους υποτιτλους" ή "DVD Players: HDMI => HD ή όχι;", μπορεις να φανταστεις ποσες χρησιμες πληροφοριες και posts πανε χαμενα στον σωρο??

Ενα forum ειναι χρησιμο οταν οι πληροφοριες που παρεχει ειναι συμπυκνωμενες και περιεκτικες....

 

Και η "καταστολη" δεν ειναι δουλεια του εκαστοτε moderator...

...αντιθετα, η "προληψη" ειναι καθηκον των μελων....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι όμως έψαξα! Με τα keywords "HDMI HD DVD". Πολλά αποτελέσματα, κανένα από τα πρώτα δε μου φάνηκε σχετικό. Ίσως να αναφέρεται κάπου και να μην το βρήκα, ίσως και όχι.

 

Δε μου φάνηκε πάντως ότι αυτός ήταν ο λόγος που εκνευρίστηκες...

Όπως και να 'χει όμως, δεν υπάρχει λόγος να χαλάσουμε τις καρδιές μας!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ zavlakas σε αυτά που λες, απλά θα ήταν πιο σωστό να το ανέφερες εξ' αρχής αν ήταν αυτό που σε πείραξε. Τέσπα, ας μην συνεχιστεί άλλο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψυχραιμία!

 

Για να απολαύσεις πραγματικό HD σήμα πρέπει να έχεις 3 πράγματα που το υποστηρίζουν: Τηλεόραση, player και ταινία.

 

Τα απλά DVD με HDMI σύνδεση απλώς μεγεθύνουν την εικόνα για να απλωθεί στις διαστάσεις του HD (480p, 720p, 1080p/i). Μην περιμένεις θαύματα όμως.

 

Η γνώμη μου είναι να περιμένεις λιγάκι, απολαμβάνοντας τα dvd μέχρι το hd-dvd/blu-ray να γίνει κτήμα του λαού (δηλαδή να πέσουν οι τιμές τους!).

 

Όλα τα άλλα είναι ημίμετρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα με απασχολεί κι εμένα. Μόλις αγόρα μια τηλεόραση HD (1920*1080) κι έχει μια είσοδο HDMI.

 

Επειδή το παρόν DVD είναι στην κυριολεξία της πλάκας, σκέφτομαι να πάρω ένα που να έχει έξοδο HDMI και να μπορεί να κάνει upscaling, γιατί αν το συνδέσω με το scart θα έχω χάλια εικόνα.

 

Απλά να πω οτι έχω συνδέσει το DVD-Recorder του πατέρα μου ταυτόχρονα με scart και με DVI στην Plasma και η διαφορά (υπέρ του DVI φυσικά) ήταν χαώδης. Πολύ καλύτερη λεπτομέρεια και απόδοσης χρωμάτων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το HDMI σε dvd players υπάρχει για τρεις λόγους νομίζω... α) Απλά επειδή είναι απλή μέθοδος σύνδεσης, εύχρηστη κ.τ.λ. β) Για ευελιξία, άμα έχεις A/V ενισχυτή με ενσωματομένο upscaler θα μεταφέρει το σήμα από το dvd player στον A/V ενισχυτή )ή οποιαδήποτε άλλη συσκευή κάνει αυτή τη δουλειά). γ) Άμα κάνει upscaling του σήματος του dvd έχει αρκετό εύρος το καλώδιο να μεταφέρει το σήμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από ότι έχω καταλάβει, στους τρεις λόγους πρέπει να προσθέσουμε και το γεγονός ότι το HDMI έχει πολύ μικρότερες απώλειες σε ποιότητα λόγω μεταφοράς ψηφιακού σήματος κι όχι αναλογικού. Τουλάχιστον όταν μιλάμε για LCD TV.

 

(Τελικά ο όρος "true HD" που χρησιμοποιούν για τα DVD Players, μάλλον marketing trick είναι)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...