Προς το περιεχόμενο

8800 gts. Πολύ μεγάλες θερμοκρασίες


Tzimmys

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σε σχέση μέ άλλους που έχω δει είμαι αρκετά ψηλά. Έχω idle 59-61 και κατά το Lost Planet (το οποίο δεν ξέρω και αν είναι 100% full load), βγάζω 85-88. Θέλω να την υπερχρονήσω, αλλά λίγο αν ανέβω , την έπιασα την 100άρα. Τι λέτε, δεν είναι πολλοί?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

100 βαθμοί αναμφισβήτιτα είναι ΠΟΛΥ!Αλλά και ~90 βαθμοί που πιάνεις δεν νομίζω να δικαιολογούνται.

Βασικά πρέπει να κοιτάξεις τα κλασσικά.

Δηλαδή,καλωδιώσεις οι οποίες απότρέπουν το αέρα να έχει ροή στο κουτί σου,υπερβολική σκόνη που έχει <<κάτσει>> πάνω στην μητρική και τυχόν πάνω σε ψύχτρες και τέλος αν τα ανεμηστήρια του κουτιού σου είναι σωστά τοποθετημένα ώστε να αποδείδουν τα μέγιστα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε όλα αυτά είμαστε εντάξει. Για σκόνη, το pc δεν έχει ούτε μήνα στημένο.

Το κουτί είναι το Armor full, μια χαρά airflow.

Έχεις την ίδια κάρτα? Αν ναι εσύ πόσο πιάνεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

MSI 8800 GTS ->

idle: 59 xeimwna, 67 kalokairi

full (STALKER, Battlefiled 2142, Ghost Recon 2, ....): 70 xeimwna, 77-78 kalokairi

 

Ola ta parapanw me 60% fan speed

 

Exw kanei o/c mexri: 624/936 ta rologia twra to kalokairi kai me 100% fan speed alla MONO gia tin wra tou bench mark 3D Mark 06 eixa ftasei ekei to max 70

 

 

To pan se auti tin karta einai na bainei kruos aeras brosta 'h plagia xamila

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Exo thn 8800 gtx tis prolink kai mou ftanei mexri 105 ba8mous sto Lost Planet.Se email poy esteila sthn etairia mou eipan oti den yparxei kanena provlima kai oti mexri 125 ba8mous ftanei kai meta rixnei h karta thn apodosi ths gia na kruosei.Emena pantos apo tous 105 paizontas eftase stous 95.Elpizo na boh8eisa

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επειδή είχα και εγώ παρόμοιο πρόβλημα με την κάρτα μου παλιότερα, είχα στείλει mail στην nvidia, και μου απάντησαν πως οι φυσιολογικές θερμοκρασίες είναι μεταηξύ 75C-85C. Η συγκεκριμένη κάρτα μπορεί να αντέξει εώς και 120C χωρίς να υποστεί κάποια βλάβη, παρ'όλα αυτά, είναι πολύ πιθανό να σου διμιουργήσει πρόβλημα στο υπόλοιπο hardware...

για την ιστορία, η δική μου θερμοκρασία ήταν στους 80-85c idle, και full load είχα δει και 105C !!!

την πήγα πίσω και μου την αντικατέστησαν αμέσως λόγω προβληματικού συστήματος ψύξης...

τώρα οι θερμοκρασίες μου είναι 65C idle και full load 75C (με καλό air flow και θερμοκρασία δωματίου 25C)... ;)

 

@doc . όταν λες εταιρία, τι εννοείς ? το κατάστημα που την αγόρασες? γιατί η nvidia εμένα άλλα μου είπε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τώρα οι θερμοκρασίες μου είναι 65C idle και full load 75C (με καλό air flow και θερμοκρασία δωματίου 25C)... ;)

 

QUOTE]

 

Αν έχεις τέτοιες θερμοκρασίες με θερμοκρασία δωματίου 25C, τότε είμαι καλά στα 61-88 με καλοκαίρι στη Λάρισα χωρίς aircondition. :)

Σας ευχαριστώ πολύ παιδιά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

kanena anemistira poy na bainei pci slot k na BAZEI mesa sto pc aera xserete an uparxei diathesimo?

 

exw ena antistoixo apo eshop ( http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.650421 ) poy bgazei aera alla den kanei douleia me tin 8800 mias k dimiourgei arnhtiko airflow...

 

exei kaneis sta upopsin tou kati?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ την έχω πάντα στο 100% τον ανεμιστήρα της και δεν ανεβαίνει ποτέ πάνω απο 60-61 βαθμούς σε full load στα πιο απαιτητικά games. Θερμοκρασία idle 55-56 βαθμοί σταθερά.

 

Παίζει μεγάλο ρόλο και το κουτί και η ψύξη που έχεις μέσα του.

 

Έχω 4 ανεμιστηράκια και άπλετο χώρο μέσα στο full tower κουτί με τακτοποιημένα όλα τα καλώδια για καλύτερη ροή του αέρα.

 

Πάντως οι θερμοκρασίες σου είναι παραπάνω από φυσιολογικές για 8880gts.

 

Ίσως και να είναι προβληματικό το σύστημα ψύξης της κάρτας σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ego milhsa gia 8800 GTX...Etsi gia na 8umiso

 

δεν είναι θέμα gts ή gtx, όπως και να έχει το υπόλοιπο hardware μπορεί να μην αντέξει τέτοιες θερμοκρασίες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...