Προς το περιεχόμενο

Californication


privateer

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 4 μήνες μετά...
  • Απαντ. 323
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

To californication το είδα λίγο αλλά εν τέλει (και έπειτα από πολύ fast forward, σε πολλές σκηνές) το σταμάτησα γιατί το βρίσκω πολύ χυδαίο και μονότονο, όλο τα ίδια και τα ίδια. Επίσης κακά τα ψέματα αλλά είναι δύσκολο τον ηθοποίο που μας είχε συνηθίσει ως πρωταγωνιστής στα x-files (David Duchovny) ξαφνικά να τον βλέπουμε να φιγουράρει ως γ***ιας σε μια σειρά με φτηνές ατάκες. Χαίρομαι που επιτέλους αποφάσισαν να τερματίσουν την σειρά μόλις πέρυσι (2014) και να ηρεμήσουμε.

Άξιος αντικαταστάτης της θα μπορούσε να ήταν άνετα το πολύ πιο συμπαθητικό Hung με τον ιδιαίτερο Thomas Jane για πρωταγωνιστή, που όμως το κόψανε γιατί προφανώς δεν είχε την ίδια απήχηση και budget με το παραπάνω, αλλά εμφάνιζε και κάποιες αδυναμίες στο cast.

Επεξ/σία από NinjaMan
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαίρομαι που επιτέλους αποφάσισαν να τερματίσουν την σειρά μόλις πέρυσι (2014) και να ηρεμήσουμε επιτέλους.

 

 

E ναι... Το californication ηταν το μεγαλυτερο αγκαθι για την ελληνικη κοινωνια τα τελευταια χρονια...

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι 3 πρώτες σεζον του californication είναι πάρα πολύ καλές για το είδος της σειράς. Η τέταρτη βλέπετε επίσης. Η 5/6 ήταν αθλιες μια ή 7 κάπως σώθηκε με το γιο του. Η τρίτη σεζόν είναι η καλύτερη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαλλον ειμαι ο τελευταιος που παιρνω χαμπαρι το λογοπαιγνιο της σειρας (μαλλον εχουν τα πρωτεια οι Red Hot) Cali- Fornication

 

 

Fornication is generally consensual sexual intercourse between two people not married to each other. For many people, the term carries an overtone of moral or religious disapproval, but the significance of sexual acts to which the term is applied varies between religions, societies and cultures.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

Χρυσό φτυάρι, αλλα την ξεκίνησα πριν 2 βδομάδες την σειρά και μόλις είδα το φινάλε της 3ης σεζόν - Mia Culpa.

 

 

Πρέπει να πω πως είναι απο τα πιο δύσκολα επεισόδια που έχω δει. Απο το Previously On που έδειχνε σχεδόν αποκλειστικά σκηνικά με την Mia ήξερα ότι σ'αυτό το επ θα έβγαιναν όλα στην φόρα. Έβλεπα συνέχεια το ρολοί και δεν ήθελα να τελειώσει. Fuck.

 

Απο την μια σκεφτηκα ίσως είναι καλύτερα να μην συνεχίσω καν την σειρά πλέον, γιατί λογικά οι σχέσεις του με Becca και Karen δεν μπορούν να γιατρευτούν - και αν γιατρευτούν θα μου φανεί μάλλον απίθανο και δύσκολο στην χώνεψη. Απο την άλλη βέβαια, ήξερα απο το πρώτο επ πως κάποια στιγμή θα έβαιναν στην επιφάνεια οπότε τα ήθελε ο κώλος μου και μένα.


Κρατάει η σειρά απο δω και πέρα ή καλύτερα να την αφήσω τώρα που έγινε το μπαμ; Το φινάλε της 3ης μου φάνηκε το ίδιο κομβικό σημείο με το φινάλε της 4ης σεζόν του Dexter, όπου είχα την ίδια αίσθηση πως ίσως ξεπέρασαν τον εαυτό τους και πλεον δεν θα μπορέσει η σειρά να κρατήσει το ίδιο επίπεδο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η σειρά πέφτει μετά την Τρίτη σεζόν και ειδικά μετά την Τετάρτη και ανεβαίνει λίγο πάλι στην τελευταία. Την Τετάρτη να την δεις όμως και για την μιλφαρα και για την μικρή με τα boobs αντάξια της Jackie της τρίτης σεζόν. Η έκτη είναι η χειρότερη σεζόν μια η έβδομη το σώζει λίγο ο υιός και το τελευταίο επεισόδιο. Κλασικό showtime είναι που έχει χαντακωσει σειρές όπως dexter homeland μετά την Τρίτη/Τεταρτη σεζόν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω ειχα φαει τρελο κολλημα οταν την εβλεπα αλλα την τελευταια σεζον δεν την ειδα και δεν παιζει γιατι εχει περασει πολυς καιρος και δεν θυμαμαι και πολυ τι παιζει...Παντως ηταν πολυ γαματο τυπακι ο mood, αυτο το χυμα το style ηταν οτι καλυτερο...

 

 

Σε αυτη την σκηνη οταν του λεει η αλλη you fucked me in the ass και μετα αυτος γνεφει καταφατικα χαμογελωντας πεθανα, ειναι απλα gold!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρυσό φτυάρι, αλλα την ξεκίνησα πριν 2 βδομάδες την σειρά και μόλις είδα το φινάλε της 3ης σεζόν - Mia Culpa.

 

 

Πρέπει να πω πως είναι απο τα πιο δύσκολα επεισόδια που έχω δει. Απο το Previously On που έδειχνε σχεδόν αποκλειστικά σκηνικά με την Mia ήξερα ότι σ'αυτό το επ θα έβγαιναν όλα στην φόρα. Έβλεπα συνέχεια το ρολοί και δεν ήθελα να τελειώσει. Fuck.

 

Απο την μια σκεφτηκα ίσως είναι καλύτερα να μην συνεχίσω καν την σειρά πλέον, γιατί λογικά οι σχέσεις του με Becca και Karen δεν μπορούν να γιατρευτούν - και αν γιατρευτούν θα μου φανεί μάλλον απίθανο και δύσκολο στην χώνεψη. Απο την άλλη βέβαια, ήξερα απο το πρώτο επ πως κάποια στιγμή θα έβαιναν στην επιφάνεια οπότε τα ήθελε ο κώλος μου και μένα.

Κρατάει η σειρά απο δω και πέρα ή καλύτερα να την αφήσω τώρα που έγινε το μπαμ; Το φινάλε της 3ης μου φάνηκε το ίδιο κομβικό σημείο με το φινάλε της 4ης σεζόν του Dexter, όπου είχα την ίδια αίσθηση πως ίσως ξεπέρασαν τον εαυτό τους και πλεον δεν θα μπορέσει η σειρά να κρατήσει το ίδιο επίπεδο.

 

 

Θα έλεγα να δεις και την 4η και αν θες να σταματήσεις εκεί.Έχει, για εμένα τουλάχιστον, φινάλε που θα έπρεπε να είναι season finale και να τελείωνε εκεί. Μετά όντως πέφτει η ποιότητα αλλά κρατάει το χαρακτηριστικό ύφος της η σειρά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...