Προς το περιεχόμενο

Software nat???


L-i-n-u-x

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους σας!

Δεν γνωρίζω αν αυτό το post είναι στο σωστό σημείο. Νομίζω είναι network θέμα.

Λοιπόν σήμερα μας έκοψαν στη δουλεία το MSN.

 

Και σκεφτόμουν μπορώ να βάλω ένα routeρακι στο δίκτυο και να κάνω nat μόνο την πόρτα 1863 που είναι του msn? Είδα πως το msn έχει ip range 65.54.239.0 . Οπότε μπορώ να βάλω route add 65.54.239.0 mask 255.255.255.0 να δρομολογείτε στο router και αυτό να κάνει nat μόνο αυτό το service.

Δεν δουλεύει όμως...

 

Καμία καλύτερη ιδέα?

 

Ευχαριστώ πολύ!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνήθως όταν κόβουν το MSN στις εταιρείες, κόβουν την πρόσβαση στις IP των login servers του MSN, όχι την πόρτα (το γνωρίζω από εμπειρία σε προηγούμενη δουλειά). Οπότε πιθανότατα δεν μπορείς να κάνεις κάτι. Αν βέβαια υπάρχει κάποιος τρόπος να παρακαμφθεί και αυτό, θα ήθελα κι εγώ να τον μάθω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν κόψανε την IP, δεν θα παίζει ούτε το web messenger.

Αν κόψανε την πόρτα, το web messenger θα παίζει μια χαρά (αν και είναι πολύ "φτωχό").

Μια δοκιμή θα σε πείσει:-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχω μια καλύτερη ιδέα... http://www.meebo.com :)

και σχετικά με το nat πρέπει να το ρυθμίσεις στο router που έχει πρόσβαση στο Internet και όχι σε ένα router που θα βάλεις μόνος σου κάπου :P (αυτό κατάλαβα τουλάχιστον εγώ ότι θέλεις να κάνεις :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν,

Δεν κόβουν τις IP.

Κόβουν μόνο το tcp 1863.

Το VPN δεν κατάλαβα σε τι θα βοηθήσει...

Λιγααααάκι πιο αναλυτικα θα βοηθούσε σίγουρα και εμένα αλλά και άλλους που θα έχουν παρόμια προβλήματα.

 

Ευχαριστώ :-)))))))

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχήν ευχαριστώ πολύ!!!

Ναι το meebo δουλεύει μια χαρά. 

 

Ακούγεται πιο ενδιαφέρον όμως να παρακάμψεις το firewall…

Το ψάχνω και γω και ένας συνάδελφος.

Αν έχει κάποιος ιδέες μπορεί να βοηθήσει. Αν βρω κάτι θα το post αρω.

Καλή συνέχεια!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ψάξε για http tunneling. το μόνο κακό με αυτές τις λύσεις είναι ότι πρέπει να τρέχεις extra προγράμματα...

μια άλλη λύση που έχει βολέψει πολλούς (είναι και free) είναι να μπαίνεις μέσω logmein.com στο pc του σπιτιού σου, πολύ 'καθαρή' σαν λύση απλά εμπιστεύεσαι κάποιον τρίτο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεις να μην εμπιστευτεις κανενα τριτο αλλα να τρεχεις VNC (αναφερω VNC γιατι ειναι free) που το εβαλες να "ακουει" στην 80 στο pc σου στο σπιτι σε συνδυσμο με dynamic dns.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...