Προς το περιεχόμενο

Στη μνήμη του Τόνι...


scissorhands

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κρίμα για τον Τονι. Πιστεύω πως ήταν μια κακιά στιγμή - αν έπεφτε και έσπαγε μόνο το πόδι του δεν θα το συζητούσαμε τώρα. Είδατε πάντως πως ο ίδιος όταν είδε τους μπάτσους άρχισε να τρέχει λες και ήταν ύποπτος για φόνο. Στην Αφρική είναι πολύ άσχημα τα πράγματα, τα έχω δει απο κοντά. Αστυνομία= φόβος και τρόμος εκεί. Γιατί νομίζετε οτι οι περισσότεροι Αφρικανοί δείχνουν ευτυχισμένοι εδώ; Όχι επειδή τα κονομάνε (οχι πως πολλοί δεν βγάζουν καλά φράγκα) αλλά επειδή εδώ αισθάνονται ελεύθεροι να περπατούν στους δρόμους χωρίς το φόβο να τους φάει κανείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 82
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
Το άρθρο αυτό είναι αφιερωμένο στον Τόνι, που χάθηκε πριν λίγες μέρες τόσο άδικα...

 

 

Ο Τόνι ήταν οικονομικός μετανάστης από την Αφρική και είχε μετακομίσει με την οικογένειά του στην Ελλάδα πριν λίγα χρόνια, για την ανεύρεση μιας καλύτερης οικονομικής τύχης.

 

Όπως μας μαρτυρεί και η ιστορία, οι συνθήκες ζωής στην Αφρική είναι αντίξοες. Πρόκειται για μια ήπειρο, που διεκδικήθηκε από πολλούς (Ολλανδούς, Άγγλους κλπ) και αποτελούσε μέχρι πρόσφατα αποικιακή γη γι' αυτούς, οι οποίοι χρησιμοποιούσαν τους Αφρικανούς ως δούλους στις αποικίες τους (ολλανδικό Κονγκό, αγγλικό Κονγκό κλπ). Μετά τις προσπάθειες του Μαντέλα (πρώην Πρόεδρος των Αφρικανών, που επαναστάτησε και κατάφερε να επιτύχει τη δίωξη των αποικιοκρατών), η Αφρική εξακολούθησε να παραμένει μια φτωχή και υπανάπτυκτη ήπειρος, πράγμα που συντέλεσε στην κατακόρυφη αύξηση της εγκληματικότητάς της.

 

Ο Τόνι προτίμησε να μη γίνει εγκληματίας, αλλά να ξενιτευτεί. Προτίμησε να αφήσει τη χώρα του και να εγκατασταθεί με την οικογένειά του μόνιμα στη δική μας. Αλλά ούτε εδώ τα βρήκε εύκολα. Το πρόβλημα της ανεργίας, που μαστίζει την κοινωνία μας, δεν του επέτρεψε να βρει μια αξιόλογη δουλειά, που να του προσφέρει τις απαραίτητες, στοιχειώδεις, οικονομικές απολαβές για να ζήσει την οικογένειά του. Κι έτσι περιορίστηκε, προσαρμόζοντας τις ανάγκες του σπιτιού του, στα πενιχρά κέρδη που του απέφερε η πώληση αντιγραμμένων CD's στους δρόμους της Θεσσαλονίκης.

 

Σε ήλιο και βροχή, σε κρύο και ζέστη, ο Τόνι ήταν εκεί, στο δρόμο της βιοπάλης, και γυρνούσε από καφετέρια σε καφετέρια όλη μέρα κι όλη νύχτα για να τα βγάλει πέρα με τους κανόνες που του έθεσε η σκληρή ζωή του. Χωρίς να ενοχλεί, χωρίς να γίνεται προκλητικός, έκανε απίστευτες διαδρομές κάθε μέρα με τα πόδια, φορτωμένος με αυτά που αν δεν πουλούσε, δε θα έτρωγε ούτε ο ίδιος ούτε και τα παιδιά του.

 

Τα παιδιά από τις καφετέριες τον ήξεραν κι είχαν γίνει φίλοι μαζί του . Τον έβλεπαν άλλωστε καθημερινά να περνά από τα ίδια στέκια και, χωρίς καν να μιλά, να προσπαθεί να βγάλει το ψωμί του.

 

Πριν τρεις μέρες, ο Τόνι βρισκόταν πάλι σε μια από τις καφετέριες της συμπρωτεύουσας και δυο ασφαλίτες με το που τον είδαν άρχισαν να τον καταδιώκουν για να τον συλλάβουν. Ο Τόνι τρομοκρατήθηκε κι επειδή δεν ήθελε να υποστεί τα γνωστά σε όλους βασανιστήρια των αστυνομικών, προσπάθησε να ξεφύγει και πάνω στην απελπισία του πήδηξε από το μπαλκόνι της καφετέριας στην οποία βρισκόταν. Ο θάνατός του ήταν ακαριαίος κι οι ασφαλίτες χρεώθηκαν ένα ακόμα έγκλημα, για το οποίο ποτέ δε θα λογοδοτήσουν.

 

Τον καταδίωξαν γιατί πουλούσε αντιγραμμένα CD μουσικής. Δεν πουλούσε ούτε πρέζα ούτε χάπια. Κι οι αστυνομικοί αντί να συμμερισθούν τον ανθρώπινο αγώνα για επιβίωση και να πάνε να συλλάβουν κανένα από τα βαποράκια που υποθάλπουν, προτίμησαν να κατατρέξουν έναν φτωχό βιοπαλαιστή.

 

Γιατί δυστυχώς έτσι έχει η πραγματικότητα... από την πώληση CD δεν μπορούν να πάρουν προμήθεια ενώ από την πρέζα όλο και κάτι προκύπτει.

 

Σ' αυτό το κράτος ζούμε!

 

Σ' ένα κράτος που καλύπτει τους πραγματικούς εγκληματίες και καμουφλάρει την αναξιοπιστία και την ανικανότητά του πίσω από συλλήψεις οδηγών που έτρεχαν με 85 χμ/ώρα, ενώ το επιτρεπτό όριο είναι 80, και αθώων φτωχών που έχουν την απαίτηση να ζήσουν.

 

Ο Τόνι ήταν μόλις 25 χρονών και είχε αναλάβει τη συντήρηση ολόκληρης οικογένειας. Παιδί ακόμα και γνώρισε τη σαπίλα της ζωής από τη γέννησή του. Κι επειδή δε διάλεξε τον εύκολο δρόμο της εγκληματικότητας, του ανταπέδωσαν τα ίσα σκοτώνοντάς τον.

 

Γιατί αυτοί τον σκότωσαν. Τουλάχιστον στη δική μου συνείδηση αυτοί είναι οι εγκληματίες. Αυτοί που μετά το περιστατικό γύρισαν ανενόχλητοι στη θαλπωρή ενός σπιτιού που τους προσέφερε το σάπιο κράτος, το οποίο υπηρετούν και θα συνεχίσουν να υπηρετούν όσο αυτό τους δίνει εξουσία πάνω σε ανθρώπους.

 

Δεν είμαι αρμόδια να κρίνω κανέναν, ούτε και να εξαπολύσω βαρύγδουπες δηλώσεις εναντίον οποιουδήποτε. Έχω όμως όπως όλοι μας το δικαίωμα της αντίρρησης και της διατύπωσης προσωπικής άποψης, ακόμα κι αν ορισμένοι δε συμφωνούν μ' αυτό. Και δηλώνω απερίφραστα πως θα συνεχίσω να αγοράζω CD από τους πλανόδιους, όχι γιατί δεν έχω την οικονομική δυνατότητα να αγοράσω τα αυθεντικά, αλλά για να φανερώσω ότι είμαι αντίθετη σε όλο αυτό το “παιχνιδάκι κλέφτες κι αστυνόμοι” που στήνουν όσοι δε σέβονται τον εαυτό τους πρώτα από όλα και κατ' επέκταση όλους εμάς που τους χρυσοπληρώνουμε μέσω των φόρων.

 

Ας βρει την ηρεμία η ψυχή τους όταν το κράτος θα τους θάψει δημοσία δαπάνη, αλλά να θυμούνται όλοι τους πως όποιος θάβεται δημοσία δαπάνη...έχει ζήσει και δημοσία δαπάνη.

 

 

Καλό ταξίδι Τόνι.

 

 

Πηγή : mixed.gr

 

 

Πολύ προκατειλημένος ο συγγραφέας του άρθρου.

 

Δηλαδή επειδή ήταν καλό παιδί ο Τονι δεν θα έπρεπε να τον κυνηγήσουν οι αστυνομικοί? Το οτι δεν πουλούσε ναρκωτικά αλλά cd δεν μειώνει το γεγονός οτι αυτό που έκανε ήταν παράνομο.

 

Μήπως οι έμποροι ναρκωτικών πουλάνε ναρκωτικά σε άτομα που δεν θέλουν? Δεν υποχρεώνουν κανέναν να τα πάρει...

Μήπως δεν είχαν και αυτοί δύσκολα παιδικά χρόνια? Ας τους αθωώσουμε και αυτούς...

 

Ιδιαίτερα στην Ελλάδα με πειρατεία στο 80%... δεν μπορούμε να κατηγορούμε την αστυνομία οτι διώκει επιτυχημένα ή προκατειλημένα τους παράνομους πωλητές cd :???:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να λεμε ολη την αληθεια ο Τονι ητανε λαθρομεταναστης...αλλα και να ητανε νομιμος μεταναστης γιατι αναφερουμε την ιδιοτητα του και την εθνικοτητα του?Υπαρχει καποιος διαχωρισμος απο τον ντοπιο που προσπαθει να βρει μια καλυτερη οικονομικη τυχη ?

 

Οχι ακριβως και πενιχρα...μη λεμε οτι θελουμε.Οσοι κανουνε αυτο το εμποριο βγαζουνε σε ενα μηνα οσα βγαζει ενας ιδ.υπαλληλος σε 3-4 μηνες και μαλιστα αφορολογητα

 

Και καλα κανανε...

 

Ο ποινικος κωδικας νομιζω εχει και αλλα εγκληματα εκτος απο την διακινηση ναρκωτικων.Δλδ τα οικονομικα εγκληματα να μενουνε ατημωρητα?

 

Και ομως διαλεξε τον ευκολο δρομο της εγκληματικοτητας.Πουλουσε πλαστα cd...Και δεν τον σκοτωσε κανενας.Μονος του σκοτωθηκε για να αποφυγει την καθολα νομιμη συλληψη του.

 

Εγώ θα συμφωνήσω με τον alet... Καλό ταξίδι στον Τόνυ, αλλά δεν νομίζω ότι του φταίει κανείς...

Επίσης δεν είναι ο μόνος άνθρωπος που κοπιάζει για ένα κομμάτι ψωμί (κάθε άλλο παρά κοπιαστική θα έλεγα την πώληση πειρατικών cd αλλά τέσπα) σ αυτήν την χώρα... Αν ήθελε να ήταν σωστός θα μπορούσε π.χ. να δουλέψει σε μια οικοδομή για να ζήσει, όχι να κάνει κάτι παράνομο...

 

Από την άλλη πάλι εκνευρίζομαι με την ιδεολογία των Ελλήνων... δεν κυνηγάει τους παρανόμους η αστυνομία, την κατηγοράμε γιατί δεν κάνει σωστά την δουλειά της... Τους κυνηγάει, την κατηγοράμε γιατί ταλαιπωρεί αυτούς τους "καημένους ανθρωπάκους"... Ε για στάσου ένα λεπτό... Ο τόνυ με αυτό τον παράνομο, και χωρίς κόπο!, τρόπο έβγαζε λεφτά, περισσότερα και από εμένα(και κάθε άλλον) που κάθησα, σπούδασα, κουράστηκα, δούλεψα για να γίνω ένας υπάλληλος, και να είμαι συνεπής στις υποχρεώσεις μου απέναντι σ αυτό το κράτος (έστω και αν μοιάζει περισσότερο με μπου*****), και μου έρχεσε τώρα εσύ, και μου παρουσιάζεις τον τόνυ, και τον κάθε τόνυ, σαν βιοπαλαιστή? σαν το παιδί του λαού? ε όχι, δεν το δέχομαι...

Οπότε λοιπόν έρχομαι εδώ:

 

"Και ομως διαλεξε τον ευκολο δρομο της εγκληματικοτητας.Πουλουσε πλαστα cd...Και δεν τον σκοτωσε κανενας.Μονος του σκοτωθηκε για να αποφυγει την καθολα νομιμη συλληψη του."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπορει να φοβηθηκε να μην τον πιασουν και αναγκαστει να ξερασει τους "μεγαλους" με συνεπεια να του "καθαρισουν" την οικογενεια ή και να τον στείλουν πισω στην κολαση της Νιγηριας. Οπως και να χει μονο στενοχώρια μου προκαλεί το γεγονος και μια εμπαθεια προς τον αδικοχαμένο Τονυ , ας πουλαγε cd παράνομα

Εδω λενε πολλοι οτι τον ηξεραν χρονια

γιατι η αστυνομια τον κυνήγησε να τον πιάσει; δεν ηξερε που μενει ;

Πιανει πολλους τέτοιους καθε μέρα ; ή διαλέγουν κάποιον συγκεκριμενα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο Τόνι προτίμησε να μη γίνει εγκληματίας, αλλά να ξενιτευτεί. Προτίμησε να αφήσει τη χώρα του και να εγκατασταθεί με την οικογένειά του μόνιμα στη δική μας. Αλλά ούτε εδώ τα βρήκε εύκολα. Το πρόβλημα της ανεργίας, που μαστίζει την κοινωνία μας, δεν του επέτρεψε να βρει μια αξιόλογη δουλειά, που να του προσφέρει τις απαραίτητες, στοιχειώδεις, οικονομικές απολαβές για να ζήσει την οικογένειά του. Κι έτσι περιορίστηκε, προσαρμόζοντας τις ανάγκες του σπιτιού του, στα πενιχρά κέρδη που του απέφερε η πώληση αντιγραμμένων CD's στους δρόμους της Θεσσαλονίκης.
Σε ήλιο και βροχή, σε κρύο και ζέστη, ο Τόνι ήταν εκεί, στο δρόμο της βιοπάλης, και γυρνούσε από καφετέρια σε καφετέρια όλη μέρα κι όλη νύχτα για να τα βγάλει πέρα με τους κανόνες που του έθεσε η σκληρή ζωή του.
Τον καταδίωξαν γιατί πουλούσε αντιγραμμένα CD μουσικής. Δεν πουλούσε ούτε πρέζα ούτε χάπια. Κι οι αστυνομικοί αντί να συμμερισθούν τον ανθρώπινο αγώνα για επιβίωση και να πάνε να συλλάβουν κανένα από τα βαποράκια που υποθάλπουν, προτίμησαν να κατατρέξουν έναν φτωχό βιοπαλαιστή.

 

Σ' αυτό το κράτος ζούμε!

 

Ναι ρε γαμώτο. Σ'αυτό το κωλοκράτος ζούμε που ένας τίμιος βιοπαλαιστής που πουλάει πειρατικά CD κινδυνεύει από τους ασφαλίτες.

 

ΡΕ, ΠΑΤΕ ΚΑΛΑ Ή ΤΗΝ ΕΧΕΤΕ ΧΑΣΕΙ ΕΝΤΕΛΩΣ ΤΗ ΜΠΑΛΑ;;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως θα έλεγε και ο Occam, τα πράγματα είναι απλά. Μακάρι να ζούσαμε σε μια ιδανική κοινωνία, αλλά επειδή αυτό δεν είναι δυνατό, μαζί με την πρόληψη πρέπει να υπάρχει και η καταστολή. Οι αστυνομικοί έκαναν τη δουλειά τους. Ο θάνατος του οικονομικού πρόσφυγα/λαθρομετανάστη/πείτε-τον-όπως-θέλετε, αλλά στην τελική ΑΝΘΡΩΠΟΥ, ήταν ένα τραγικό δυστύχημα (τουλάχιστον όπως περιγράφεται στο άρθρο). Οι υπερσυναισθηματισμοί και οι κοινωνικοπολιτικές αναλύσεις, πιστεύω ότι περιττεύουν. Δε νομίζω ότι το πρόβλημα της οικονομικής/κοινωνικής/πολιτικής μετανάστευσης έχει (άμεση) σχέση με το θάνατο του ανθρώπου.

Επίσης δεν κατάλαβα πού αποσκοπεί η συγγραφέας του άρθρου με την παράθεση της βιογραφίας του Μαντέλα και των στοιχείων για τον ξεσηκωμό των Αφρικανών ενάντια στους αποικιοκράτες ευρωπαίους. Τι σχέση έχουν δηλαδή όλα αυτά με τον θάνατο του εν λόγω ανθρώπου και με το κατά πόσο ευθύνεται κάποιος άλλος για αυτόν πέρα από την κακιά στιγμή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι γινεται θεμα δεν καταλαβαινω και γω.

 

Ο ανθρωπος ηταν παρανομος... πρωτον λογω της δραστηριοτητας του, και κατα δευτερο λογο επειδη αντισταθηκε σε τυχον συληψη (εαν οντως τον κυνηγουσε καποιο οργανο της ταξης, και καλα θα εκαναν αν τον κυνηγουσαν).

 

Αν θελησε τωρα να πεσει απο τον πρωτο οροφο για να γλυτωσει απο τον νομο... ειναι δικο του προβλημα.

 

Οφειλω επισης να ομολογησω πως μου ηταν απλα συμπαθης ομαδα πληθυσμου (τα παιδια με τα παρανομα CD) γιατι τουλαχιστον δεν φαινοταν να προεβαιναν σε κλοπες μαγαζιων, σπιτιων, δολοφονιες κλπ κλπ.... εκλεβαν εμεσσως καποιες πολυεθνικες. Καλυτερα ετσι απο κατι χειροτερο τελος παντων....

 

... μεχρι την στιγμη που σκοτωθηκε ο συμπατριωτης τους και αρχισαν να τα σπανε... να σπανε περιουσιες ανθρωπων που στην ουσια τους φιλοξενουν σε αυτη την χωρα. Δεν ειμαι πλεον σιγουρος οτι ο νομος πρεπει να κανει τα στραβα ματια στην δραστηριοτητα τους... και δεν ειμαι πλεον σιγουρος πως τους θελω στην χωρα μου εφοσον συμπεριφερονται κατ αυτον τον τροπο.

(μην πει κανεις πως τα καναν οι αναρχικοι μονο...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης δεν κατάλαβα πού αποσκοπεί η συγγραφέας του άρθρου με την παράθεση της βιογραφίας του Μαντέλα και των στοιχείων για τον ξεσηκωμό των Αφρικανών ενάντια στους αποικιοκράτες ευρωπαίους. Τι σχέση έχουν δηλαδή όλα αυτά με τον θάνατο του εν λόγω ανθρώπου και με το κατά πόσο ευθύνεται κάποιος άλλος για αυτόν πέρα από την κακιά στιγμή.

 

Έχει μάθει από τη δημοσιογραφίστικη λογική της "μπουρδολογίας" και της επίκλησης στο συναίσθημα... Συγχήστηκε δε επειδή δεν συμφώνησαν όλοι με το πόνημά της (το οποίο φάσκει και αντιφάσκει όπως επισημαίνει και ο KWSN και ο Dr.Strangelove).

 

On-topic RIP Τόνι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπορει να φοβηθηκε να μην τον πιασουν και αναγκαστει να ξερασει τους "μεγαλους" με συνεπεια να του "καθαρισουν" την οικογενεια ή και να τον στείλουν πισω στην κολαση της Νιγηριας. Οπως και να χει μονο στενοχώρια μου προκαλεί το γεγονος και μια εμπαθεια προς τον αδικοχαμένο Τονυ , ας πουλαγε cd παράνομα

Εδω λενε πολλοι οτι τον ηξεραν χρονια

γιατι η αστυνομια τον κυνήγησε να τον πιάσει; δεν ηξερε που μενει ;

Πιανει πολλους τέτοιους καθε μέρα ; ή διαλέγουν κάποιον συγκεκριμενα

 

αυτό λέω και εγώ τόσα χρόνια υπάρχει στην καλαμαριά γιατί επρεπε να γίνει έτσι ;;

και τι μπιπ είναι αυτά με τα ναρκωτικά που τσαμπουνάτε πολλοί εδώ μέσα !! τί σχέση έχουν ;;; και εσείς που κατακρίνετε τα πλαστά cd αλλά είμαι σίγουρος πως ξημερωβραδιάζεστε στο rapidshare για να βρείτε live links για το επόμενο ''σπασμένο΄΄ software σας !! ώωω ξέχασα μωρέ εκεί δέν βγάζουν 5 ευρώ βγάζουν περισσότερα απο την google adsense και την adbrite !! με συγχωρείτε ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με την ανταλλαγη αρχειων στο internet αναλαμβανεις πληρως την ευθυνη της πραξης σου με το να αγοραζεις ενα πειρατικο cd κλπ εξαναγκαζεις καποιον που δεν εχει στον ηλιο μοιρα να σου κανει εσενα το βαπορακι μπαινοντας ο ιδιος σε κινδυνο να συλληφθει. Εσυ και ο πειρατης που γραφει τα cd βγαινετε λαδι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το οτι σκοτώθηκε ενας μετανάστης κάτω απο τις οποιοες συνθήκες αποτελεί σίγουρα ενα τραγικό γεγονός.

Το να κρύβετε όμως πίσω απο τον θάνατο του ενας ολόκληρος χώρος είναι εξίσου τραγικος. Υποκριτικά φωνάζουν και καλα για τους εγκληματιες μπατσους, την στιγμή που οι ιδιοι το μόνο που έκαναν για να βοηθπησουν την αφρικάνικη κοινωτητα στην πόλη είναι να αγωράζουν μερικά πλαστά CD. Αντι η συγγραφέας του αρθρου να κατακρίνει τους 'δουλέμπορους' που φέρνουν τους Κονγκολέζους στην Ελλάδα με μοναδικό σκοπο να πουλάνε πλαστά CD, ερχετε μετα το περιστατικο και ανακαλύπτει ξαφνικά πως για ολα φταίει το κράτος.

Ας παραμείνει αυτη και οι φίλοι της υποκριτές καλα κρυμένη στο 'λαγούμι' της και ας αφήσει την κοινότητα των αφρικάνων ησυχη. Εχουν αυτοι φωνή και μπορούν να φωνάξουν και μόνοι τους, δεν χρειάζονται ετερόκλητα φερέφωνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με την ανταλλαγη αρχειων στο internet αναλαμβανεις πληρως την ευθυνη της πραξης σου με το να αγοραζεις ενα πειρατικο cd κλπ εξαναγκαζεις καποιον που δεν εχει στον ηλιο μοιρα να σου κανει εσενα το βαπορακι μπαινοντας ο ιδιος σε κινδυνο να συλληφθει. Εσυ και ο πειρατης που γραφει τα cd βγαινετε λαδι.

 

Δεν κατάλαβα με ποιο τρόπο εξαναγκάζει ο αγοραστής το βαποράκι να μπει σε κίνδυνο...:???:

 

Μπορούν και οι αγοραστές των cd να διωχθούν ποινικά ή να συλληφθουν επ'αυτοφώρο. Γιατί και αυτοί οταν αγοράζουν ένα πειρατικό cd ξέρουν οτι είναι παράνομο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να λεμε ολη την αληθεια ο Τονι ητανε λαθρομεταναστης...αλλα και να ητανε νομιμος μεταναστης γιατι αναφερουμε την ιδιοτητα του και την εθνικοτητα του?Υπαρχει καποιος διαχωρισμος απο τον ντοπιο που προσπαθει να βρει μια καλυτερη οικονομικη τυχη ?

 

 

 

 

Οχι ακριβως και πενιχρα...μη λεμε οτι θελουμε.Οσοι κανουνε αυτο το εμποριο βγαζουνε σε ενα μηνα οσα βγαζει ενας ιδ.υπαλληλος σε 3-4 μηνες και μαλιστα αφορολογητα

 

 

 

 

 

Και καλα κανανε...

 

 

 

Ο ποινικος κωδικας νομιζω εχει και αλλα εγκληματα εκτος απο την διακινηση ναρκωτικων.Δλδ τα οικονομικα εγκληματα να μενουνε ατημωρητα?

 

 

 

 

 

Και ομως διαλεξε τον ευκολο δρομο της εγκληματικοτητας.Πουλουσε πλαστα cd...Και δεν τον σκοτωσε κανενας.Μονος του σκοτωθηκε για να αποφυγει την καθολα νομιμη συλληψη του.

 

Φίλε είναι ακριβώς όπως τα λες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι, τα λέει καλά μέχρι και το "καθ' όλα νόμιμη".

Το γεγονός ότι ρίσκαρε ΤΟΣΟ πολύ για να μη συλληφθεί, σε συνδιασμό με τις μαρτυρίες άλλων αλλοδαπών ΚΑΙ τις ζαρντινιέρες και τα ανάποδα γκλοπ, δε σας λένε τπτ;

 

Προφανώς σας λένε. Απλώς και μια κοκακόλα να είχε κλέψει, θα το χρησιμοποιούσατε για να μην ξεβολευτείτε από την όοοομορφη αστική πραγματικότητα όπου φταίει "ο άλλος".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...