Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα ταξινόμησης σε php


jimpapaspans

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας. Έχω κάνει μία σελίδα στην οποία έχω βάλει μια λίστα με περιοχές στα ελληνικά μέσα σε ένα select. Τα στοιχεία τα παίρνω απο τη βάση δεδομένων. Το πρόβλημά μου είναι το εξής ενώ τα στοιχεία εμφανίζονται με σωστή αλφαβητική σειρά στον υπολογιστή μου μέσω του τοπικού server που έχω κάνει δεν εμφανίζονται σωστά στον server που έχω στο ιντερνετ. Δηλαδή κάποια γράμματα όπως το π και το λ δεν τα εμφανίζει στη σωστή τους θέση. Για παράδειγμα την Πυλαία την βγάζει ανάμεσα στην Ηλιούπολη και στην Καλαμαριά. Επίσης τα Αγγλικά και τα Ελληνικά τα κάνει μαζί ταξινόμηση. Δηλαδή τη λέξη Σταυρούπολη και την λέξη Space τα ταξινομεί μαζί. Γνωρίζει μήπως κανείς πως μπορεί να λυθεί αυτό το πρόβλημα; Υπάρχει περίπτωση να φταίει η mysql;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πες μας τα εξής:

1. Τι κωδικοσελίδα χρησιμοποιείς στη στήλη του πίνακα που εξάγεις τις περιοχές;

2. Σε τι κωδικοσελίδα είναι η ιστοσελίδα σου;

3. Χρησιμοποιείς κάποιο mysql_query("SET CHARACTER SET xxxx"); μέσα στην ιστοσελίδα σου;

:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρησιμοποιώ iso-8859-7 και στην στήλη του πίνακα που εξαγω τις περιοχές το ίδιο είναι και ιστοσελίδα μου. και mysql_query("SET NAMES 'greek'",$dbi);. Από εκεί δεν νομίζω να υπάρχει κάποιο πρόβλημα εγώ φοβάμαι ότι έχει να κάνει ή με το mysql ή με το phpmyadmin που έχει εγκταστημένο ο server μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υποθέτω ότι η κωδικοποίηση στον πίνακά σου γράφει:

greek_general_ci

Πριν την εμφάνιση του αναδυόμενου μενού γράψε:

mysql_query("SET CHARACTER SET greek");

Γράψε μετά την εντολή SELECT : ORDER BY XXXX

όπου ΧΧΧΧ το όνομα της στήλης του πίνακα σου.

Λογικά η ταξινόμηση πρέπει να είναι σωστή.

Για να δοκιμάσεις αν φταίει η mysql ή η phpmyadmin άνοιξε τη βάση σου μέσα στη phpmyadmin και μετά ταξινόμησε τον εν λόγω πίνακα μέσα στην phpadmin για να δεις αν κάνει το ίδιο.

;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...