Προς το περιεχόμενο

Σκεψεις ενος πυροσβεστη


FireJim

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλα καταλαβενεις οτι σε αυτες τις 10 μεσα αν σου κατσει φωτια η οποοιαδηποτε δυσκολη κατασταση αντιμετωπιζεις θανασιμους κινδυνους. Μπορεις να το συγκρινεις με ενα δημοσιο υπαλληλο, η τον στρατο (που τον ξινουν πραγματικα)? Αν σου πουν εσενα οτι σε 10 μερες θα κινδινεψεις να πεθανεις 3 φορες, θα παλευεις μεσα στις φωτιες, τους καπνους και τα συντριμια, αλλα μετα 20 μερες θα καθεσε, θα ησουν μεσα στην τρελη χαρα? Η μηπως επειδη στην πραγματικοτητα θανασιμους κινδυνους θα αντιμετωπισεις ξερω γω 2 φορες το τριμηνο το κανει παιχνιδακι?

αφενως δεν χαρακτήρισα παιχνιδάκι.

αφετερου ειναι μεγάλη κουβεντα η πυροσβεστική που καλό θα ήταν να ανοίξει κάποια άλλη στιγμή. εγω ανέφερα απλά ενα απλό παράδειγμα το ωράριο τους.

μπορω να παω και λιγο παραπέρα. πως περιμένουμε να ειναι ετοιμοπόλεμο ένα σώμα που δουλεύει το ένα τριτο του χρόνου. μπορεί να μην παίζονται μισθοί στο τάβλι εξου και το ταβλαδόρος αλλα η υπηρεσία σου ατονεί. οταν σχεδόν όλοι κάνουν μια δεύτερη δουλεια γιατι ο μισθός τους δεν φτάνει πως να αποδώσουν τα μέγιστα?

ειναι και πολλα άλλα που απλά οταν περασει αυτη η μπόρα όπως έγραψα και πριν να μας πει μερικά πράγματα προς ενημέρωση των υπολοίπων παιδιών.

τυγχανει και γνωρίζω αρκετα γιατι εχω πολλού στο σόι μου που ειναι στην πυροσβεστική. αυτοι εχουν αποδεχτει τους όρους του παιχνιδιου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 54
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Οι πυροσβεστες αυτοι καθ' εαυτοι δεν ευθυνονται....ευθυνονται ομως σε μεγαλο βαθμο τα ΜΜΕ....δεν με καλυπτει να μιλουν για ηρωες πυροσβεστες και κουρασμενα παλικαρια οταν το 99% των οσων ακουγονται ειναι παραπονα για τους πυροσβεστες που δεν ηρθαν ή δεν βοηθουν....Και σου λεω...ποσες φορες ειπε η πυροσβεστικη αι τα μεσα διασωσης να εγκαταλειψουν οι ανθρωποι τα σπιτια τους και ποσοι απο αυτους ακολουθησαν την εντολη? Κανεις....Ποιος φταιει μετα αν υπαρχουν ξεροκεφαλοι? Μηπως φταιει ο πυροσβεστης που ο καθε ιδιοκτητης αποφασισε να μεινει σπιτι του και να σβησει τη φωτια που δεν μπορει η πυροσβεστικη να αντιμετωπισει? Η μηπως φταιει η κυβερνηση? Αυτα ειναι μπουρδες και βλακειες που λεει ο καθενας στην απογνωση του....Και αλιμονο αν κατσουμε και τα υπολογιζουμε.... Σιγουρα προληψη δεν υπηρχε....κι οταν δεν υπαρχει προληψη δεν μπορει να γινει τπτ εκ των υστερων....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φανταζομαι αν εχει ενα τμημα 60 ανθρωπους και τους παει ξερω γω μια μια, τοτε οταν λειπουν οι 30 ειναι οι αλλοι 30 μεσα. Λεω τωρα χονδρικα και απλοικα. Οποτε δεν νομιζο οτι λογω του ωραριου θα υπαρχει καποιοα στιγμη λυψανδρεια οταν γινει κινδυνος. Αλλωστε σε τετοιες περιπτωσεις (οπως τωρα) καταργουνται οι αδειες και ολα. Για τον μισθο ε δεν φτεει και ο πυροσβεστης οταν του δινουν λιγα και ποιανει 2ρη δουλεια, το κρατος φταει.

 

Οσο για το ετοιμοπολεμοι, δεν νομιζο οτι πρεπει να απαιτησουμε παραπανω φωτιες και περισοτερες των χειμωνα για να ειναι πιο εμπειροι και σε μεγαλυτερη ετοιμοτητα οι πυροσβεστες!

 

Εχει νοημα αυτο που λες στην περιπτωση που οι πυροσβεστες διοριζονται και καθονται, αντι να περνανε τακτα εξετασεις, ασκησεις η οτι αλλο χρειαζεται για να ειναι σε ετοιμοτητα. Φανταζομαι οι ενστασεις σου σε αυτο ειναι και δεν της εχεις αναλυσει σωστα και παρεξηγησε. Αλλα αυτο δεν ξερω πως λειτουργει, ελλαντα ειναι, δεν νωμιζο να γινετε οτι χρειαζεται. Και δεν γνωριζο αν οι πυροσβεστες ζητουν πιο αναπτυγμενα προγραματα και ασκησεις, ωστε να ειναι παντα ετοιμοι. Ισως γι αυτο και να τους λενε ταβλαδορους, προτιμουν να αραζουν στον ελευθερο χρωνο αντι να δουλευουν συμφωνα με αλλα πρωτυπα (πιστευω στο εξωτερικο οι πυροσβεστες ειναι πραγματικα εκπεδευμενοι στρατιωτες και οχι ανθρωποι που μπηκανε και αραξανε). Αλλα αμα δεν τους τα επιβαλουν κιολας και δεν λειτουργει το σωμα σωστα, μονοι τους θα τα εφαρμοσουν?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

FireJim

 

άστα ρε φίλε τι ψάχνεις να βρεις τώρα ????

τον περασμένο μήνα τα άκουγα εγώ (κι ας ήμουν 7 ώρες πάνω στην κολόνα)

διότι μερικοί "πλερώνουν" και δεν ανέχονται να μείνουν 1 ώρα χωρίς

Air Condition

Τώρα είναι η σειρά σου

Να τα ακούς όμως από κανένα που έχει σχέση καλώς

Αλλά όπως έχεις καταλάβει έχουμε πηξει από επαναστάτες του καναπέ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αισθάνθηκα πολύ χάλια όταν είδα τους θα-μείνω-να-καώ-μαζί-με-το-σπίτι-μου-αν-δεν-έρθετε-τώρα-να-το-σβήσετε κατοίκους ενός χωριού, που μόλις ήρθε το πυροσβεστικό όχημα άρχισαν να φτύνουν πάνω του και να γιουχάρουν τους πυροσβέστες γιατί άργησαν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αφού είναι ανεγκέφαλοι πολίτες. Νομίζουν τα πυροσβεστικά αυτοκίνητα είναι αεροπλάνα. Τι φταίει ο πυροσβέστης δηλαδή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για μένα φταίνε μόνο ο κόσμος τα ΜΜΕ και η κλασική ανοργανωσιά που χαρακτηρίζει κάθε ελληνική υπηρεσία...

 

Ξεκινάω από την ανοργανωσιά,

Πέρσυ είχαμε το γνωστό περιστατικό στην Χαλκιδική... Έγινε κάποια αλαγή από τότε? προφανώς όχι... Δεν ενδιαφέρθηκε κανείς για να πάρει νέο εξοπλισμο, δεν ενδιαφέρθηκε κανείς για να προσλάβει περισσότερους πυροσβέστες, δεν ενδιαφέρθηκε κανείς να κάνει αντιπυρικές ζώνες... Όταν όμως ήρθε το αυγό στον κώλο (κ συγνώμη για την έκφραση) όλοι άρχισαν να κραυγάζουν γιατί λέει έχουν ελλειπή εξοπλισμο, γιατί είναι λίγοι οι πυροσβέστες κτλπ... Έπρεπε δηλαδή να καούμε πρώτα για να ζητηθεί βοήθεια από το εξωτερικό?

Εκτός αυτου όμως, όλοι λένε ότι τα πυροσβεστικά δεν μπορούν να φτάσουν λόγω του εδάφους στις φωτιές... Ωραία, συμφωνώ, γιατί λοιπόν τότε ρε χριστιανέ μου(εσύ, ο κάθε αξιωματικός της πυροσβεστικής) δεν φροντίζεις, να ανοίξεις δρόμους για τα πυροσβεστικά στις δασώδεις περιοχές? Πάρε μια μπουλντόζα το χειμώνα και κάνε δρόμους...

Όσων αφορά το ότι κάθονται οι πυθροσβέστες, νομίζεις ότι αν έκαναν αντιπυρικές ζώνες θα κάθονταν? Αν το χειμώνα ασχολούνταν με αντιπυρικα μέτρα στα δάση θα κάθονταν? δεν νομίζω... Πιστεύω ότι οι ίδιοι δυσκολεύουν το έργο τους, γιατί όταν δεν έχουν φροντίσει ώστε να υπάρχει η αντίστοιχη υποδομή...

 

{Ο στρατός αλήθεια γιατί δεν έκανε τπτ?}

 

Τα περισσότερα κανάλια της τηλεόρασης είναι απλά για σκότωμα, βαριέμε να επεκταθώ παραπάνο... Ακόμη και αν μου έλεγε κάποιος ότι χαιρότανε γιατί με τις φωτιές είχανε θέματα, δεν θα μου φαινόταν περίεργο...

 

Και ερχόμαστε στον μεγάλο φταίχτη της υπόθεσης... Τους πολίτες...

1) Κλασικός κουτοπόνηρος έλληνας... Θα πώ τί θέλω με ένα παράδειγμα...Ένας γνωστός του πατέρα μου έχει μεγάλη κτηνοτροφική μονάδα με αγελάδες... Τα αγελάδια λοιπόν τα στέλνει να βοσκήσουν στα χωράφια με καλαμιές (από τα οποία έχει μαζευτεί το σητάρι, δηλαδή δεν έχουν καλιέργειες πάνω). Ένας "έξυπνος" λοιπόν, σκέφτηκε "γιατί να τρώνε τζάμπα τα γελάδια του δίπλα?", πέρνει λοιπόν ένα σπίρτο βάζει φωτιά στα χωράφια, και καίγετε το μισό δάσος της μαρώνειας(χωρίς φυσικά ο ηλίθιος να σκεφτεί ότι τα κόπρανα των αγελάδων κάνουν γόνιμο το χωράφι του)...

Έχω δηλαδή ικανούς μερικούς "συμπολίτες μας", όταν ερχόταν η φωτιά να έκοβαν τα ξερά χόρτα από την αυλή τους και να τα πετούσαν στην αυλή του γείτονα, ή επίσης να έβαζαν οι ίδιοι φωτιά σε ένα χωριό "για να 'ρθούν τα κανάλια" κτλπ... Το πόση ηλιθιότητα κουβαλάει ο έλληνας μέσα του δεν περιγράφεται, για όλα να μας έχεις ικανούς.

2) Μια κλασική νοοτροπία μας πάλι, που συνοψίζεται στην εξης φράση "ότι μπορείς να το κάνεις αργότερα, άστο για αύριο"... Βλέπουν π.χ. οι κάτοικοι του ενός χωριού, ότι το χωριό 10χλμ μακρυά καίγεται... Θέλει πολύ μυαλό ώστε αντι να κάτσουν στον καναπέ τους και να παρακολουθούν "έντρομοι" τις ειδήσεις, να σηκωθούν να πάρουν τα τρακτέρ και να φτιάξουν αντιπυρικές ζώνες? να οργώσουν το έδαφος ώστε να μην έχει ξερά χόρτα? Περίμεναν λοιπόν όλοι να φτάσει η φωτιά 100 μέτρα από το χωριό, και μετά έπαιρναν στα κανάλια γιατί εγκλοβίστηκαν... Ύστερα άρχιζαν όλοι "δεν ήρθε πυροσβεστική, και είμαστε στο έλεος του θεού" και ξέρω εγώ τι άλλο... "Συν αθηνά και χείρα κίνει" λέει μια σοφή παροιμία... *

3) Έχουμε όλοι μια τάση να νιώθουμε ότι θα γίνουμε ρεζίλι, όταν έρχετε η ώρα να επέμβουμε σε μια κατάσταση... Είμαι 100% βέβαιως ότι όλοι περίμεναν πρώτα να ξεκινήσει κάποιος άλλος να πάει να βοηθήσει και να πάνε μετά για μην πούνε οι γείτονες "ε τον μαλάκα, τι πάει να κάνει"... Έτσι λοιπόν, δεν κάνει κανείς τπτ...

4) Κάθονται όλοι και κλαίνε για της περιουσίες τους, ωραία, δεκτό ότι κόπιασες για να κάνεις αυτό το σπίτι... Ήταν αναγκαίο όμως να πας και να το χτίσεις παράνομα μέσα στο δάσος? χάθηκε ο κόσμος να ζείς κάπου αλλού? Είδα στις ειδήσεις μερικά σπίτια που δεν φαίνονταν από τα δέντρα...Περίεργο είναι μετά αν καεί το δάσος, να κάψει και το σπίτι σου μαζί? Ωραίο το να ζείς μέσα στην φύση, δεν λέω, αλλα μην σου φταίει και η πυροσβεστική ή το κράτος μετά...Είναι σαν να πάω εγώ να χτίσω το σπίτι μου στην κορυφή του Ολύμπου, και να κατηγορώ την ΔΕΗ γιατί δεν έχω ρεύμα... Εξαίρεση βέβαια αποτελούν μερικά χωριά τα οποία είναι χτισμένα εκεί για πάμπολα χρόνια... Αλλά σε όσους είχανε εξοχικά μέσα στα δάση, η απάντηση μου είναι καλά να πάθουν....

5) * Ε καλά άλλο κλασικό του έλληνα, ότι και να γίνει πάντα καποιος άλλος πρέπει να φταίει.... Είμαστε από τους πιο γκρινιάρηδες λαούς,,,μόνο γκρίνια, γκρίνια, γκρίνια, γκρίνια, και ξανά-μανά γκρίνια... Και το θέμα δεν είναι ότι γκρινιάζουμε και κατηγορούμε, αλλα το ότι δεν κάνουμε και εμείς τπτ... Είχε πάει π.χ. ο απεσταλμένος του ΑΝΤ1 στην Εύβοια , γύρω από την κάμερα κόσμος πολύς, όλοι να φωνάζουν και να οδύρονται, δεν είδα όμως κανέναν με μια τσάπα να κόβει τα χόρτα απο το σπίτι του, δεν είδα κανέναν να πάει μαζί με τους πυροσβέστες να πιάσει (οπως και αυτοί) ένα κλαδί και να χτυπάει τη φωτιά... Μόνο γκρίνια...

 

@Firejim: Ότι και αν έκανε η πυροσβεστική πάλι τα ίδια θα ακούγατε... Π.χ. τα αεροπλάνα δεν μπορούν να κάνουν ρίψεις επειδή έχει 9 μποφόρ... Δεν θα έρθουν? θα ακούσετε ότι ακούσατε αυτές τις μέρες... Θα έρθουν? Θα έχουμε κάποιο ατύχημα λόγω του αέρα, θα σκοτωθεί και κανένας πιλότος και πάλι θα κατηγορούν την πυροσβεστική γιατί έστειλε στο θάνατό του αυτόν τον ήρωα... Μην το ψάχνεις, αμα μπλέξεις με έλληνα δεν ξεμπλέκεις...

Θα μου πεις βέβαια, αν ερχόταν η φωτιά στο σπίτι σου, θα έκανες όλα αυτά που λές? δεν ξέρω να πώ την αλήθεια, ίσως και να καθόμουν κ εγώ στον καναπέ κ να περίμενα την πυροσβεστική, έλα μου όμως που δεν καιγότανε το δικό μου σπίτι...

 

Εμείς οι έλληνες τελικα είμαστε ο πιο άχρηστος λαός, και δεν χάνουμε ευκαιρία να το αποδεικνύουμε...Μόνο για χορούς και για πανυγύρια είμαστε πρώτοι... Και η πλάκα είναι ότι νομίζουμε πως είμαστε και πιο έξυπνοι από τους άλλους... efefeC... Πραγματικά ντρέπομαι που είμαι μέλος αυτής της κοινωνίας και πολίτης αυτής της χώρας... Όχι βέβαια μόνο λόγω των πυρκαγιών, αλλα για την όλη κατάσταση που επικρατεί στην Ελλάδα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

περι δημοσιαγραφων, ακουσα χτες στον αντεννα τις εξης ατακες και συφυλιαστικα

 

" με αποκλειστικη πληροφορια μαθαινουμε οτι ο ταδε...."

 

"οπως ακουσατε πρωτα εδω πριν μια ωρα, η φωτια ξεκινησε απο...."

 

 

Ακομα και μεσα στο δραμα, δεν μπορουν να μην παρουσιασουν αυτα τα δυσαρεστα νεα ως μια επιτυχια του καθε καναλιου!!!! αηδιασα

 

 

περι το οτι φταιει και ο ιδιος ο πολιτης. Δουλευω σε γεωπονικο μαγαζι, ξερετε ποσες ιστοριες εχω ακουσει τελευταια για καμενα αμπελια, ψεκασμενες ντοματες με χλωρινη, τσακομους για τα ζωα που τα πανε οι βοσκοι στης καλιεργιες των αλλον να τρωνε, σκυλους να σκωτονουνε, φωτιες που βαζουν οι βοσκοι....και μιλαμε για ελληνες ετσι, οχι αλβανους. Οποτε τι μου λετε τωρα, οτι μας τη πεσανε οι τουρκοι, το καφριλικη στην ελλαδα δεν εχει ορια, φοβατε ο ενας γειτονας τον αλλο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και ξαναρωταω πως παιρνω το διπλο ημερομισθιο για να το παρω κ εγω γιατι οπως και οι αλλοι κανω 2 δουλειες. νομιχω οτι ο desolatorXT τα ειπε αρκετα καλα. με μια παρατηρηση ομως. οταν οι πυροσβεστες καθονται και βγαινουν στους δρομους και ουρλιαζουν πραγματικα δεν εχουμε κοσμο οταν φτανει πλεον στο 50% το κενο της δυναμης δεν ειδα κανεναν ν ασχολειται ουτε καν να συγκινηται. ακομα και οι καναπετζηδες δεν το εχουν σχολιασει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε FireJim δεν εχουν καταλαβει μερικοι τι δουλεια κανει ο πυροσβεστης. Οτι και να γινει πρεπει να παει η πυροσβεστικη... Ειτε αυτο ειναι φωτια ειτε αυτο ειναι σεισμος, ειτε αυτο ειναι τροχαιο, ειτε ειναι διασωση σε βουνο, ειτε ειναι πλημμυρα,ειτε,ειτε... Τι να λεμε τωρα? Οτι κακο γινεται ο πυροσβεστης πρεπει να ειναι εκει. Και οχι μονο αυτο, αλλα πρεπει να αντιμετωπισει καταστασεις με νεκρους, τραυματιες που ουρλιαζουν και μερικες φορες να δει εικονες που αλλοι θα επεφταν ξεροι με διαμελισμενα πτωματα.

Για να ακουσω τωρα τους επαναστατες του καναπε τι εχουν να πουν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλιστα...

Φτάσαμε στο σημείο αντί να ευχόμαστε να μην έχουν δουλειά οι πυροσβέστες να τους κατηγορούμε ότι κάθονται πολύ καιρό. Βέβαια το ότι τους τελευταίους 2 μήνες που όλοι κάνουν τα μπανάκια τους στα νησιά αυτοί τρέχουν στα βουνά και σβήνουν φωτιές μέρα νύχτα είναι μιά ασήμαντη λεπτομέρεια. Αν είναι έτσι, ας αρχίσουμε να βάζουμε φωτιές όλο το χρόνο για να τους κρατάμε σε ετοιμότητα. :evil:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεγονοτα :

1) Αν οι οργανικες θεσεις στην πυροσβεστικη ειναι 12000 και υπαρχουν 4000 κενες θεσεις , τοτε μενουν 8000 πυροσβεστες. Ποσοι απο αυτους σβηνουν φωτιες και ποσοι "υποστηριζουν διοικητικα" τους "μαχιμους" ?

Εγω σε ΚΑΘΕ μετωπο της αρκαδιας ειδα απο κανεναν εως 5 πυροσβεστες.

2)Ολοι κρινομαστε απο το αποτελεσμα : ποσες φωτιες σβησατε φετος και ποσα εκατομυρια καμενα στρεματα υπαρχουν ?

3)Ειναι διαχυτη η αισθηση οτι δεν μπαινετε ποτε σε δασος και επεμβενετε μονο οταν οι φλογες φτασουν κοντα στις ψηφους.

4)Καποιοι απο εσας χρηματιζονται στον τοπο της πυρκαγιας για να προτιμησουν το ενα φλεγομενο σπιτι απο το αλλο (προσωπικη μαρτυρια).

5) Αν τολμας ελα στην πελοπονησο να μας πεις τα παραπονα σου αυτη την εποχη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεγονοτα :

1) Αν οι οργανικες θεσεις στην πυροσβεστικη ειναι 12000 και υπαρχουν 4000 κενες θεσεις , τοτε μενουν 8000 πυροσβεστες. Ποσοι απο αυτους σβηνουν φωτιες και ποσοι "υποστηριζουν διοικητικα" τους "μαχιμους" ?

Εγω σε ΚΑΘΕ μετωπο της αρκαδιας ειδα απο κανεναν εως 5 πυροσβεστες.

 

α) Πήγες σε όλα τα μέτωπα?

β) και εγώ είδα απο κανέναν έως 5 πολίτες... Αμα δεν προσπαθείς εσύ ο ίδιος να σώσεις το σπίτι σου, θα το κάνει λες ο φούφουτας?

γ) Δεν σημαίνει ότι όλες οι δυνάμεις της πυροσβεστικής έπρεπε να έρθουν στην πελλοπόνησο... Αν π.χ. έφευγαν οι 100 πυροσβέστες της Κομοτηνής για να έρθουν κάτω, και έπιανε μια πυρκαγιά εκεί πάνω τι θα γινόμασταν εμείς? Θα περιμέναμε να βρέξει? Οι 8000 πυροσβέστες λογικό και ορθό ήταν να μην βρίσκονται όλοι στο ίδιο μέρος...

 

2)Ολοι κρινομαστε απο το αποτελεσμα : ποσες φωτιες σβησατε φετος και ποσα εκατομυρια καμενα στρεματα υπαρχουν ?

 

Ε άμα πάνε και βάζουνε 500κ φωτιές ταυτόχρονα κάτι κάφροι(που θα έπρεπε κατ'εμέ να λιθοβολιστούν δημόσια για παραδειγματισμό) τί να κάνουν οι άνθρωποι?

 

3)Ειναι διαχυτη η αισθηση οτι δεν μπαινετε ποτε σε δασος και επεμβενετε μονο οταν οι φλογες φτασουν κοντα στις ψηφους.

 

Αν πήγαιναν στο δάσος αντί για το σπίτι σου τώρα δεν θα ήσουν εδώ να κατηγοράς από το pc σου...

 

4)Καποιοι απο εσας χρηματιζονται στον τοπο της πυρκαγιας για να προτιμησουν το ενα φλεγομενο σπιτι απο το αλλο (προσωπικη μαρτυρια).

 

Δεν μπορώ να το σχολιάσω αυτό, λογικό πάντως μου φαίνεται να συμβαίνει... Εδώ κάποιοι "συμπατριώτες" σας ξενοδόχοι, σας χρέωναν 150ευρώ το δωμάτιο, αυτό σε πείραξε εσένα?

 

5) Αν τολμας ελα στην πελοπονησο να μας πεις τα παραπονα σου αυτη την εποχη.

 

Εμ φυσικά, μόνο εσείς δεν φταίτε σ αυτήν την υπόθεση... :roll:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5) Αν τολμας ελα στην πελοπονησο να μας πεις τα παραπονα σου αυτη την εποχη.

 

Τελικα υπαρχουν και ανθρωποι που δεν ειναι να τους λυπασε αμα τους καει το σπιτι....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...