Προς το περιεχόμενο

Τι παίζεται με το Internet;


Lucifer

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το να φωνάζει κάποιος και να ψάχνει να δεί τι γίνεται επειδή δεν έχει μια υπηρεσία για την οποία έχει πληρώσει είναι φυσιολογικό. Υπάρχουν και μερικοί που δε μπορούν να κάνουν τη δουλειά τους χωρίς adsl. Δεν είναι μόνο τσόντες και mp3 το ιντερνετ.

Το να κάνει κάποιος συνειρμούς οτι επειδή ενδιαφερόμαστε για το τι έγινε με την adsl μας κάνει ταυτόχρονα αδιάφορους για τις καταστροφές και τους θανάτους είναι απλά ηλίθιο. Απλα ΕΛΕΟΣ που λένε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 115
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
:confused:

 

Είσαι εκτός τόπου και χρόνου. Μια φωτια?

Αυτή την στιγμή είναι σαν να έχουν πέσει ατομικές βόμβες σε όλη την Πελοπόννησο. Ολοκληρωτική καταστροφή.

Και εσύ περιμένεις να αντέξουν τα καλώδια και το ιντερνετ?

 

drop dead...

 

εδω μιλαμε για την Οτενετ. Για φωτιες εχει αλλο τοπικ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγω μπηκα για να δω γιατι δεν είχα Internet χτες , αλλά δεν φωναζα Ε Λ Ε Ο Σ για αυτό , οπως το post καποιου μελους.

 

Εκτός αν το να φωναζουμε EΛΕΟΣ είναι αποκυημα της εξαρτησης μας , που μας εχει κανει να χασουμε την αίσθηση της σοβαροτητας και της σημαντικοτητας όσως συμβαίνουν γυρω μας.

 

Για όποιον είναι τοσο εξαρτημένος (επαγγελματικά ή ψυχολογικά ή ...) , ας παρει αυτός backup συνδεση (υπαρχουν λύσεις για Internet εκτός ADSL).

 

Προτιμώ να μένω 5 μέρες το χρόνο χωρις Internet παρα να επιβαρυνθώ το κόστος μια επένδυσης του φορέα μου για να κανει κατι τετοιο (σε μενα θα μετακυλήσει το κοστος)

 

Πληρωνω παραπανω στην ΟΤΕΝΕΤ για να εχω ποιοτικη υπηρεσια. Τα κυκλωματα της ομως ειναι δυνατον να βγουν εκτος απο ενα μοναδικο γεγονος. Γιατι οι αλλοι ISP το γυρισαν σε ενναλακτικα δικτυα και η OTENET οχι? Μηπως την πληρωνω λιγοτερα απο αλλους?

Και ναι... μια διακοπη μπορει να συμβει... για τοσες ωρες ομως... επρεπε να κανουν κατι αρκετα νωριτερα.

 

Για να σου λυσω την απορια... εχω και backup συνδεσεις :mrgreen: , παραυτα ενοχλουμε, γιατι τα δικτυα υποτιθεται πως διακρινονται απο καποια ευελιξια, και δεν θα επρεπε για πολλους λογους να βγαινουν εκτος τοσο ευκολα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν κατάλαβες καλά δεν επεκρινα για τη διαμαρτυρία ή παραπονο - ουτε καν το προσωποποίησα. Αυτή είναι δικαίωμα σου.

Η αντιρρηση μου ήταν στην υπερβολή (φωναζοντας -κεφαλαια-) για ΕΛΕΟΣ λες και παιζοταν η ζωή σου κορώνα-γραμματα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καπου ποιο πανω διαβασα οτι το προβλημα το δημιουργησε η καταστροφη οπτικων ινων στην περιοχη του μαλιακου. τι σχεση ομως εχει αυτο με την υπολοιπη Ελλαδα? εγω Λαρισα μενω και δεν ειχα ιντερνετ και απ οσο ακουσα και η Βορεια Ελλαδα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειχα και εγω προβλημα χθες, οπως και ολοι οι φιλοι μου που εχουν οτενετ, και μενω Αθηνα. καμια σχεση με Μαλλιακο... Ισως φταιει αυτο, ισως οι φωτιες.. Σημερα παντως δεν εχω κανενα προβλημα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Ειχα και εγω προβλημα χθες, οπως και ολοι οι φιλοι μου που εχουν οτενετ, και μενω Αθηνα. καμια σχεση με Μαλλιακο... Ισως φταιει αυτο, ισως οι φωτιες.. Σημερα παντως δεν εχω κανενα προβλημα

 

otan olh h voreia Ellada syndeetai me 8essalonikh kai meta h 8essalonikh me A8hna gia na vgei e3wteriko kai h syndesh A8hnas-8essalonikhs pernaei apo Maliako nomizeis oti auto den exei sxesh?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προβλήματα αντιμετωπίζει το ελληνικό internet λόγω DNS failures ή προβλήματα στο backbone που οδηγούν σε DNS failures. Δεν ξέρω τι ακριβώς συμβαίνει αλλά το error που μου έδινε το OpenDNS επιβεβαιώθηκε από τον adamo ο οποίος που είπε ότι το θέμα είναι γενικότερο. Προς το παρόν δεν μπορώ να δω διάφορα sites και σε MSN - Gtalk οι μισοί είναι offline. Αν έχω νεότερα θα ενημερώσω.

 

Update: Το πρόβλημα φαίνεται να διορθώθηκε. Όπως εξηγεί ο adamo στα σχόλια “Λόγω της φωτιάς στη Μεγαλόπολη βγήκαν εκτός κάποια διεθνή κυκλώματα. Παρόλο που ο ΟΤΕ έστειλε άμεσα συνεργεία, η Πυροσβεστική δεν επέτρεπε να μπουν στην περιοχή και να τα επισκευάσουν (για προφανείς λόγους φαντάζομαι). Από όσο μαθαίνω, αναζητούσαν εναλλακτική δρομολόγηση (την οποία ως φαίνεται κατάφεραν). Επομένως, όποιου η διεθνής κίνση πέρναγε από τη Μεγαλόπολη (π.χ. εμείς), είχε πρόβλημα.”

 

Update2: Ακόμα περισσότερες λεπτομέρειες δίνει και ο Vasilis Stoidis: ” Εκτός από τα προβλήματα στα κυκλώματα που αντιμετώπισε κυρίως η otenet και σε μικρότερο βαθμό μερικοί άλλοι που εν μέρει βασίζονται στον ΟΤΕ, υπήρξαν προβλήματα και με τους nameservers της otenet που βρίσκονται στο subnet 195.170.2.x

 

Αυτό δημιούργησε πρόβλημα σε αρκετούς χρήστες, καθότι η Otenet χρησιμοποιεί (ορθά) 2 διαφορετικά C classes για τους nameservers της. Το αποτέλεσμα, είναι να μην ανοίγουν πάντα τα sites.

 

Σχετικά με το ΕΔΕΤ (http://www.grnet.gr) από τη μια παρουσιάστηκε πρόβλημα με την μία σύνδεση των 2.5Gbps (πιθανά λόγω της καταστροφής στη Μεγαλόπολη) από την άλλη σήμερα είχε προγραμματιστεί 10ωρη συντήρηση στο δεύτερο κύκλωμα των 2,5Mbps και τελικά έμεινε όλο το ΕΔΕΤ με μία Backup 622Mbps μέσω Ισραήλ. Μπορεί να σερνόμασταν στα διεθνή, αλλά τουλάχιστον είχαμε internet.”

 

 

 

πηγη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...