Προς το περιεχόμενο

Την γνώμη σας!


Gibs

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Case: ThermalTake soprano VX mirror black

CPU : Intel Core 2 Quad Q6600 2.40 GHZ LGA775-1066 FSB-BOX

Motherboard : Gigabyte P35 DS3 ή Asus P5K Deluxe ή Gigabyte GA-P35-DQ6

RAM : Team Group Ram 2GB KIT DDR2 Black 1066 MHZ

VGA : Gainward 8800GTX 768Mb ή Asus 8800 GTX 768 MB HDTP

HDD: 2xseagate baracuda 250Gb ή 500 GB Seagate 16MB 7200RPM Sata2

PSU : TT toughpower 750W

 

Όπως βλέπετε έχω μερικα δειλίματα.Αν μπορείται πείτε μια γνώμη,γιατί την Δευτέρα πάω για παραγγελεία!

 

Edit:

 

Για το Asus P5K3 Deluxe WiFi-AP (s775, DDR3) + Asus Ram 2GB Kit DDR3 1066MHz τι λέτε?Τσάμπα λεφτά?Γιατί έλεγα,αν πάρω αυτό,μπορώ να περιμένω να πέσουν σε λογικές τιμές οι DDR3 (και όταν λεω λογικές τιμές εννοώ 2GB 150E!).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για DDR3 αστο ακομα...θα πληρωσεις τα κερατα σου για 2Gb kit και ακομα ειναι νωρις για τετοιες αλλαγες

 

Αν δε σ'ενδιαφερει το bundle βαλε τη πιο φθηνη 8800GTX ,οι ASUS συνηθως ειναι overpriced

 

Θα προτιμουσα 2x250gb σε raid

 

Για RAM κοιτα και τις cellshock 800Mhz 4-4-4-10

 

Για μητρική(απ τις 3)θα διαλεγα την P5K deluxe.Οι giga δε μου αρεσουν λογω bios και η asus απ οσο εχω διαβασει ειναι πολυ καλή και ανεβαινει και καλα αν σ'ενδιαφερει το o/c

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει,για τις DDR3 δεν είχα σκοπό να τις πάρω τώρα,απλώς σκεφτομουν το ΜΒ για μια μελλοντική αναβαθμιση.Αλλά σιγα το πράγμα.

Phovos,αν μου εξηγούσες τι είναι το bundle και το HDCP,θα σου ήμουν ευγνώμων.Αν βάλω RAM στα 1033Μhz δεν θα είναι καλήτερα?Η τσάμπα λεφτά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ θα έλεγα AMD64 x2 6000+ (μόλις 150 ευρώ στο e-shop)), και μια ATI Radeon HD2900XT αντι αυτών που προτείνεις...

 

Τα λεφτά που περισεύουν χρησιμοποιεισέ τα, σε PCI συσκευές που θα δώσουν πολλαπλές δυνατότητες στο σύστημά σου (διάλεξε μητρική με πολλές PCI θύρες)... Π.χ. μπορείς να βάλεις μια κάρτα ήχου, και μια Aegea PhysX, επίσης να δώσεις χρήματα για FM/TV tuners, και να κατασκευάσεις ένα Media Centre PC...Και πάρα πολλά άλλα όπως να επενδύσεις στην ασφάλεια και να πάρεις μια κάρτα restore...

 

Η απόδοση που θα χάσεις πιστεύω είναι αμελητέα, ενώ παράλληλα το pc σου δεν θα είναι ένα "απλό pc"... ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ολα αυτά τα έχω απο τον προηγουμενο,γιαυτό και επικεντρωνομαι στον επεξεργαστή κλπ.Όσο για επιδόσεις,θέλω photoshop,3DSMax και παιχνίδια.Αν ο συγκεκριμένος ΑΜD τα κάνει ολα αυτά....θα το σκεφτώ πολυ σοβαρά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ολα αυτά τα έχω απο τον προηγουμενο,γιαυτό και επικεντρωνομαι στον επεξεργαστή κλπ.Όσο για επιδόσεις,θέλω photoshop,3DSMax και παιχνίδια.Αν ο συγκεκριμένος ΑΜD τα κάνει ολα αυτά....θα το σκεφτώ πολυ σοβαρά!

 

Αν ήμουν στην θέση σου θα είχα 2 διαφορετικά pc για την κάθε δουλεια...

 

Για 2Δ γραφικά ίσως σε ενδιαφέρει αυτό το thread:

http://www.insomnia.gr/vb3/showthread.php?t=207900

 

Για 3Δ γραφικά τώρα και για τα games ο επεξεργαστής δεν παίζει και τόσο τρομερο ρόλο... Ο cpu που θές, με μια ματια π έριξα στο e-shop κάνει 240ευρώ, ενώ ο ΑΜΔ 150... Πάρε τον ΑΜΔ, δώσε άλλα 200 (αν θές) και πάρε μια PhysX που είναι ένα PCI chipset εξειδικευμένο για physics (--> βελτιωμένη φυσική σε 3Δ περιβάλλον, πλήρως καταστρεφόμενο περιβάλλον)... Δεν την υποστηρίζουν βέβαια όλα τα Games, και επίσης το κατα πόσο χρησιμοποείται απο 3ΔΣμαχ δεν το ξέρω...

 

Αλλα αντί να χρυσοπληρώσεις ένα PC - τέρας, ψάξε καλύτερα και αγόρασε πράγματα που 1) έχουν την καλύτερη σχέση αποδοσης-τιμής και 2) που ικανοποιούν ακριβώς τις ανάγκες σου. (ένας ΑΜΔ 3800+ χ2, π.χ. δεν θα έχει πρόβλημα με photoshop... κάνει μόλις 50 ευρώ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

+1 για τα στριπτιτζαδικα

 

Ειπαμε απλα τα πραγματα:

Q6600

asus p5k deluxe ή asus blitz formula

8800GTX

cellshock 800 4-4-4-12 ή Mushkin 800 4-4-3-10 (Thresh αρχιζουν και μου καλοφαινονται οι Mushkin;) )

Tt toughpower 750W ή ETASIS 850W gaming

 

Αναλογα τα χρηματα αγοραζεις και parts.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία,αύριο πάω να κάνω την παραγγελεία,οπότε θα σας πω νέα και τιμές!Ευχαριστώ πολυ όλους όσους απάντησαν και ειδικά τον Phovos που κανονικά του τα έπρηξα μέσα από το MSN.Να στε όλοι καλά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλυτερα να παρεις καλες μνημες σε χρονισμους DDR2 και μετα η μητρικη σου εφοσον δεχεται ανετα DDR3 οταν πεσουν οι τιμες να αναβαθμισεις, το συστημα σου ειναι πολυ ισχυρο αλλα μην το παρακανεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...