Προς το περιεχόμενο

Που θα βρω μεντεσεδες για ενα Toshiba satellite 1105???


ggeorgee

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Προκειται για ενα αμερικανικο μοντελο. Πηγα στην αντιπροσωπια της toshiba και μου ειπαν οτι δεν υπαρχουν ανταλλακτικα πια! Ουτε τα αντιστοιχα του μοντελου (που λογω του οτι ειναι αμερικανικο ειναι ακομα πιο δυσκολα τα πραγματα) ουτε κατι αλλο που να "ταιριαζει".

 

Αρχισα να ψαχνω στο internet μπας και βρω τιποτα αλλα δεν ξερω καλα καλα πως ονομαζονται αυτα τα εξαρτηματα που κρατανε την οθονη στα αγγλικα για να ψαξω.

 

Ξερει κανεις κανενα site με spare εξαρτηματα????

 

Ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φίλε μου ρίξε μια ματιά στο ebay, το πιθανό είναι να βρείς για το μοντέλο σου.

 

οι μερντεσεδες που ψάχνεις λέγονται hinges.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και εγώ θα ήθελα μεντεσέδες για ένα toshiba satelite. Αλλά δεν έχω βρεί τίποτα. Βασικά τί εννοείς μεντεσέδες, γιατί ουσιαστικά χρειάζεται ολόκληρο το εξωτερικό περίβλημα του φορητού. Εκεί είναι ενσωματομένοι οι μεντεσέδες που λές.

 

Σε μένα τουλάχιστον έχει σπάσει το εξωτερικό περίβλημα και δεν σφίγγει καλά τους μεντεσέδες με αποτέλεσμα να πάει πέρα δώθε η οθόνη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι, δεν χρειαζεται ολο το περιβλημα.

Αν βρεις, αντικαθιστας μονο τους προωληματικους μεντεσεδες. Ετσι και αλλιως ολο το πλαστικο περιβλημα ειναι μοστρα, δεν εχει κανεναν λογο υπαρξης εκτος της ηλεκτρικης μονωσης, αν και συνηθως δεν υπαρχει και τιποτα απο πισω εκτος απο ενα κομματι "αλουμινοχαρτο".

 

Το θεμα ειναι να βρεθουν οι μεντεσεδες. Δυστυχως στο ebay δεν βρηκα τιποτα καθως δε φτανει οτι προκειται για αμερικανικο μοντελο... ειναι και τριετιας (τουλαχιστον), οποτε....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προκειται για ενα αμερικανικο μοντελο. Πηγα στην αντιπροσωπια της toshiba και μου ειπαν οτι δεν υπαρχουν ανταλλακτικα πια! Ουτε τα αντιστοιχα του μοντελου (που λογω του οτι ειναι αμερικανικο ειναι ακομα πιο δυσκολα τα πραγματα) ουτε κατι αλλο που να "ταιριαζει".

 

το εκανα ηδη αυτο... Γιαυτο ψαχνω να βρω κανενα μαγαζι ιντερνετικο μπας και κανουμε δουλεια, γιατι ειναι κριμα το laptop να παει στον τενεκε.... για ενα μεντεσε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βρεθηκε κατι αλλα υπαρχει προβλημα. Η εταιρια ειναι Γερμανια. θα πληρώσεις το λιγοτερο μια 30αρα για ταχυδρομικα τελη. Αν εχεις καποιον γνωστο που μενει εκει(καποιο γκομενακι που γνωρισες το καλοκαιρι) ισως ειναι καλυτερα.

παρε το λινκ http://www.ipc-computer.de/index.php?cPath=784_15305

 

\ τα λεμε /

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ομολογουμενως ειναι το πρωτο σημαδι φωτος στον οριζοντα καθως ειναι το πρωτο μερος που βρισκουμε κατι, ομως... 50Ε για τον ενα μονο μεντεσε???

Και τι περιλαμβανει ο μεντεσες αραγε? Ολο το στηριγμα απο κατω μεχρι και το λαμακι της οθονης?

Παντως εξοδα αποστολης για ελλαδα βρηκα μονο 12,3Ε και οχι 30. Εχεις ψωνισει ποτε απο αυτο το μαγαζι και ετσι εβγαλες την εκτιμηση???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ετσι φιλε μου. Ψωνισα καποτε εναν μεντεσε και εγω. Ειχα παρει τηλεφωνο και μου ειπαν το ποσο θα μου κοστιζε, για αυτο σου λεω 30. Παρε τηλ. να δεις. Τελικα εγω την δουλεια την εκανα μεσω γνωστου που μενει Γερμανια. Αυτο που βρικες εσυ υπαρχει, αυτοι ομως τι λενε για αυτο? Μακαρι ναβρεισ ακρη φιλε, το ευχομαι.

τα λεμε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας και εσυ πηρες και δοκιμασες... λεγοντας μεντεσε εννοουν και το μεταλλικο λαμακι που πιανει την οθονη στο πλαι?

 

Ευχομαι να μιλανε αγγλικα... αλλιως με τα γερμανικα μου, αντε να βγαλουμε ακρη....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλλο αυτο που λες και αλλο μεντεσες. ειναι ο μενεσες με ενα ελαχιστο μικρο λαμακι που πιανει ε[ειτα η μεγαλη λαμα και μπαινει η οθονη. καλυτερα κοιτα την φωτογραφια στην σελιδα η παρε τηλεφωνο και ρωτα. δεν ξερω τον δικο σου υπολογιστη για να σου πω.

 

τα λεμε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παντως ο χαλασμενος μεντεσες ειναι ΕΝΑ εξαρτημα που βιδωνει πανω στο laptop και εκτεινεται σε ολο το υψος της οθονης.

 

Γιαυτο ρωταω... δυστυχως η φωτογραφια ειναι μαλλον "φωτο αρχειου", δεν εχει καμμια σχεση με το εν λογω εξαρτημα....

 

θα τηλεφωνησω στη γερμανια και τα ξαναλεμε...

Ευχαριστω πολυ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 9 μήνες μετά...

Περασε σχεδον ενας χρονος αναζητησης αλλα τελικα μολις σημερα αντικατεστησα τον μεντεσε!

 

Τον βρηκα απο το ebay (http://www.recycledgoods.com/). Να ναι καλα τα παιδια.. γλιτωσα το laptop απο τον σκουπιδοντενεκε...

 

case closed :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...