Προς το περιεχόμενο

Τί τροφοδοτικό για αυτό τον καιρό ?


Metroid

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπόν παιδιά , επειδή αυτό τον καιρό με τις φωτιές δημιουργούνται διάφορες πτώσεις στην τάση του ρεύματος , θα ήθελαν προτάσεις για δοκιμασμένα τροφοδοτικά που δεν παρουσίασαν restarts αυτές τις μέρες.

Ο bro μου έχει ένα 650άρι Silverstone Olympia , το οποίο δεν έχει προβλήματα με restarts.

 

Εγώ τώρα όμως ψάχνω για κάποια δοκιμασμένη και φτηνή λύση.

Χρειάζομαι γύρω στα 400~500 Watt και όσο γίνεται κάτω απο 100 ευρώ.

 

Οποιαδήποτε πρόταση είναι ευπρόσδεκτη... :-|

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Μια ερώτηση , είναι δοκιμασμένα αυτά τα 2 που μου προτείνατε ?

Δεν έχουν παρουσιάσει κανένα restart αυτές τις μέρες , έτσι δεν είναι ?

Άμα ναι , τότε θα παρακαλούσα να μου πείτε τα συστήματά σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε Maouri , έλεος , δεν είμαι πλούσιος , ψάχνω και ρωτάω αρκετά πριν από κάποια αγορά !

 

Λοιπόν , ευχαριστώ πολύ και τους 2 για τις απαντήσεις σας :)

Το PC έχει πολλές ώρες να κάνει restart , άμα αρχίσει και γίνεται ανυπόφορο πάλι , θα πάρω το hec που πρότεινε ο nick_csd :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

oti kai na pareis apo ta 2 eisai mia xara opws kai na to kaneis einai kai ta 2 onomata eggiisi...apla auto me to restart kapou dn stekei :) peace

apla na ksereis oti oti marka kai na pareis,osa kai na to plirwseis,an einai na sou vgei elattwmatiko prin ti agora 8a sou vgei ,edw paizei kai o paragontas tixi :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένα UPS για να μπορεί να σηκώσει το PC στα σίγουρα , θα βγει πιο ακριβό από ένα τροφοδοτικό.

Το πιο φτηνό UPS που έχω βρει , είναι ένα πολύμπριζο UPS , το οποίο κάνει 60 τόσα ευρώ.

Προτιμάω π.χ. να δώσω 81 ευρώ για ένα καλό τροφοδοτικό , το οποίο θα μου δώσει και περιθώρια για αναβάθμιση στο μέλλον , καθώς το Innovator δεν έχει κάν καλώδιο PCI-E !!!

Τέλος πάντων , το PC τώρα με το Innovator πάνω , δεν έχει παρουσιάσει κανένα restart από χτες το βραδάκι.

Άρα μπορεί και να μη χρειαστώ άλλο τροφοδοτικό.

Το μέλλον θα δείξει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένα UPS για να μπορεί να σηκώσει το PC στα σίγουρα , θα βγει πιο ακριβό από ένα τροφοδοτικό.

Το πιο φτηνό UPS που έχω βρει , είναι ένα πολύμπριζο UPS , το οποίο κάνει 60 τόσα ευρώ.

Προτιμάω π.χ. να δώσω 81 ευρώ για ένα καλό τροφοδοτικό , το οποίο θα μου δώσει και περιθώρια για αναβάθμιση στο μέλλον , καθώς το Innovator δεν έχει κάν καλώδιο PCI-E !!!

Τέλος πάντων , το PC τώρα με το Innovator πάνω , δεν έχει παρουσιάσει κανένα restart από χτες το βραδάκι.

Άρα μπορεί και να μη χρειαστώ άλλο τροφοδοτικό.

Το μέλλον θα δείξει.

 

Mην τα μπερδευεις...

Αλλη δουλεια κανει το psu και αλλη το ups...

Eαν δεν θελεις να σου κανει διακοπες εξαιτιας της δεη πας καρφι για ups.

Για πες τι εχεις φορωσει στο innovator(?watt)?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρε άνθρωπές μου , διάβασε τα εξής:

 

1) Δε το θέλω για διακοπές ρεύματος που να πάρει ! Το θέλω για να αποφύγω τα restarts κατά τη διάρκεια των πτώσεων τάσης ρεύματος !!! Αυτό λύνεται με ένα καλό τροφοδοτικό (σαν το Hec που πρότειναι ο φίλος πιο πριν). Ποιος ο λόγος να βάλω UPS ?!

 

2) Το Innovator μου είναι 450 Watt αλλά από ποιότητα μπουρούχι , είναι σα να είναι no name.

 

3) Για να μη μου πεις να κάτσω με το Innovator θα το πω αυτό. ΔΕΝ ΠΑΙΖΟΥΝ ΡΟΛΟ ΜΟΝΟ ΤΑ WATT ΚΑΙ ΤΑ ΚΑΛΩΔΙΑ ΠΟΥ ΒΓΑΖΟΥΝ ΤΑ ΤΡΟΦΟΔΟΤΙΚΑ ! ΒΑΣΙΚΟΤΕΡΟ ΡΟΛΟ ΠΑΙΖΕΙ Η ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΚΑΙ Η ΑΞΙΟΠΙΣΤΙΑ ΕΝΟΣ ΤΡΟΦΟΔΟΤΙΚΟΥ ! Εσύ τι λες , ένα 450άρι Innovator (που κάνει 12.50 ευρώ) είναι καλύτερο από ένα Enermax 400άρι (που κάνει 64 ευρώ) ?! Αν ναι , τότε εσύ είσαι που δεν ξέρεις από τροφοδοτικά εδώ , και όχι εγώ ! Μέχρι στιγμής , απ'όσα έχω ρωτήσει εδώ , έχω καταλάβει το εξής: Τα restart εξαρτόνται από την μάρκα του τροφοδοτικού , και όχι από το μοντέλο , γεγονός που δείχνει ότι πράγματι δεν παίζουν ρόλο τα Watt εδώ. Όλα τα τροφοδοτικά της Enermax , Seasonic , Silverstone και Hec δεν έχουν παρουσιάσει κανένα restart αυτές τις μέρες , ενώ όλα τα τροφοδοτικά της Thermaltake , Innovator και No Name (ίσως και άλλες μάρκες) είναι ανασφαλές αυτή την περίοδο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@ Metroid: Βασιλό ρόλο σε ένα τροφοδοτικό δεν παίζει μόνο η ποιότητα και η αξιοπιστία, αλλά επίσης και από τί εξαρτήματα αποτελείται (π.χ. πυκνωτές Hitachi ή no-name gtp ?), τα Amps που βγάζει και ιδιαίτερα στην +12V rail, μιας και η συγκεκριμένη απευθύνεται στο πιο ενεργοβόρο εξάρτημα, την VGA ! :wink: Είναι το αν έχει καλά ripple results, αν οι τάσεις του είναι σταθερές, αν υποστηρίζει Over Current Protection, Over Voltage Protection, Short Circuit Protection (καλά αυτά τα 3 τα έχουν τα περισσότερα), αλλά και επίσης Over Load Protection, Οver Temperature Protection και τέλος αν έχουν Active PFC (Power Factor Correction) ! :X Νομίζω πως δεν είναι σωστό να φωνάζεις, μην γνωρίζοντας από τροφοδοτικά ...

Μάθε ακόμα ότι τα Thermaltake Toughpower κατσκευάζονται από την C.M.T. (έτσι είναι το όνομά της αν δεν κάνω λάθος) σε αντίθεση με το παλιό revision των TR2 και τα Purepower. Πλέον τα νέα ασημί TR2 (αυτά που μοιάζουν με τα Toughpower) κατακευάζονται επίσης από την CMT, πράγμα που σημαίνει ότι είναι πολύ καλά τροφοδοτικά :wink:.

Τα Liberty της Enermax δεν αποτελούν την καλύτερη λύση, αφού έχουν ελλιπές Over Current Protection το οποίο σε συνδυασμό με το κάκιστο ηλεκτρικό δίκτυο της χώρας μας, είναι παράδειγμα προς αποφυγήν ... ! :razz: Μόνο το νέο revision των Infinity, και τα Galaxy αξίζουν ... AΣ ΜΗΝ ΛΕΜΕ Ο,ΤΙ ΘΕΛΟΥΜΕ ΟΤΑΝ ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΟΥΜΕ !!! :mad:

 

Mπες Jonnyguru και διάβασε κανένα review της προκοπής, προτού πετάξεις την πατατιά σου ... Μάθε ΤΙ πρέπει να κοιτάμε σε ένα τροφοδοτικό, δες τα test που κάνει για να διαπιστώσει αν βγάζουν το efficiency που υποστηρίζουν οι κατεσκευάστριες εταιρείες ... Τα NoiseTaker της Enermax για παράδειγμα, γράφουν Ο,ΤΙ θέλουν στα specs τους ... :rolleyes: Ευτυχώς που δεν έβαλες μές στα καλύτερα και τα Tagan, γιατί τότε ... :razz:

 

Εdit: Τα restart δεν οφείλονται στην μάρκα του psu, αλλά στο αν δίνει τα απαιτούμενα Amps, αν έχει το απαραίτητο ,για την τροφοδοσία του συστήματος, efficiency ! Για αυτό και σε ρώτησε ο @topos, τί κουβαλάει πάνω το Innovator σου ! Τέλος, ειδικά για Ups, δεν κοιτάμε τπτ φθηνό (κάτι είπες για το φθηνότερο που έχεις δει - 60ε ...).

Για καινούργιο psu σου προτείνω :

HEC Windmill Pro/Winpower/ Cougar, Seasonic S12 Full Range/S12 Energy+/M12, Silverstone Olympia, Etasis, Zippy, PCP&C, Thermaltake Toughpower/Νέα TR2, Enermax Infinity (νέο revision)/Galaxy (αν και γενικά τα Enermax είναι irrationally overpriced ! :razz:), Corsair (Seasonic Rebranded) , άντε ας βάλουμε και τα Zalman καθώς και τα OCZ ModXtream (αν και ιδιαίτερα τα OCZ δεν συγκρίνονται με τα παραπάνω ... :wink:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...