Προς το περιεχόμενο

Συναυλίες και στιγμές


kidask

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επειδή το διαδύκτιο σε παρασύρει μερικές φορές και σε νοσταλγικές σκέψεις, παραθέτω κάποιες από τις συναυλιακές στιγμές που πλέον είναι αναπόσπαστο κομμάτι της μουσικής μου (και όχι μόνο) μνήμης. Μάλλον απευθύνομαι κυρίως στους άνω των 30....A, και έχω ξεχάσει πολλά ε;

-Ριζούπολη 1988 (Bryan Adams-Το πρώτο μου live)

-Το βούισμα στα αυτιά για μία εβδομάδα μετά τους Motorhead στο Ρόδον το ΄90

-1-2-3-4! Το σπρωξίδι στην συναυλία τών Ramones το '90.

-Όλα τα live των Godfathers μεταξύ 89-93

-Οι Τρύπες στο Λυκαββητό το '91

-Τα κλεισίματα των live των Last Drive....θόρυβος!

-Τα χαλιά στη σκηνή των Mano Negra και το ότι δεν ήμουν εκεί!

-Cool as fuck! Οι Carpets στην Αθήνα πάνω στην ώρα τους!

-Ποιός θυμάται τους Heart Throbs?Μάλλον αυτοί που τους είδαν live το 92-93.

-Οι Deus X Macina να καπελώνουν τους Dubrovnics αν και Support

-Σάββατο Βράδυ! - Το πρώτο live των Στέρεο Νόβα στο Ρόδον!

-Δραπετσώνα 96...Oι Jesus !!!!, o κλασσικός Iggy, o Moby και οι άλλοι.

-Το μαύρο σκοτάδι και οι κάφτρες των τσιγάρων (!!!!) του Tricky...πανδαισία!

-Το πρώτο live-χάσιμο των Porcupine Tree.

-Οι Βέλγοι-live αποκάλυψη που λέγονται dEUS.

-Η μαγική λάμψη της Beth Gibbons (Portishead) στη σκηνή ενός ακατάλληλου χώρου για φεστιβάλ στη Φρεατύδα.

-Άγιος Κοσμάς-1999...Το απόλυτο (προσωπική άποψη) φεστιβάλ, σούπερ line-up, σούπερ χώρος...Απόγευμα-ζέστη και χτύπημα μπροστά στους Queen of the Stone Age...Οι Garbage!..Οι Placebo πριν γίνουν μαϊντανός...Το μπουκάλι που έφαγε ο Greg Dulli από τους κάφρους που περίμεναν τους Prodigy...Οι cool μέχρι το κόκκαλο Fun Lovin' Criminals...οι dEUS σταματάνε το τραγούδι για να δούμε τον τύπο που κάνει Bungee και βέβαια....Βλέπω τους REM επί σκηνής να παίζουν το Fall on Me!!!! Συγνώμη σε αυτούς που πάτησα για να πάω μπροστά.

-Οι Depeche Mode που ήρθαν το 2002 σε λάθος χρόνο/τόπο για να δουν πώς θα κάνουν ένα σωστό live το 2007....

-Η PJ Harvey...παντού...πάντα...

-Το ξωτικό Bjork και η γκαρνταρόμπα της στο Λυκαβηττό

-Η τελευταία -στην πραγματικότητα- συναυλία των James στο Λυκαβηττό...Αποθέωση και όχι ξεπούλημα.

-Oι Radiohead, just in time και full power στο Λυκαβηττό

-Το φιλότιμο ξεπούλημα (Sellout) των Pixies...

-ΤΟΟL και πάλι TOOL!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tool και πάλι tool αλλά λίγο καλύτερη ακουστική και λιγότερο μπάσο δεν θα έβλαπτε..και χωρίς τους Mastodon ακόμη καλύτερα...

Η καλύτερη συναυλία που εχω πάει ήταν φέτος στο An club που είδα (το λέω και δακρύζω) τον Davide Eugene Edwards (Woven hand) για δεύτερη φορά...ααααχχχχ...άντε μακάρι και του χρόνου..εξωγήινη εμπειρία μερικά live..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάλι νομίζω οτι οι depeche mode ήταν καλύτεροι οσο αφορά την διαθεσή τους το 2001 και περισσότερο εμπορικοί και απρόσωποι το 2007(αν και με καλύτερο playlist)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι...ξέχασες...ίσως δεν ήσουνα, γιαυτό :)

 

τον Gallagher στη Φιλαδέλφεια το '81..τα δακρυγόνα...ήρθε το νεφος κατω από τη σκεπαστή...ασφυξία...το χάος..οι ηλίθιοι...

τους Pink Floyd στο ΟΑΚΑ το 88...

το υπερθεαμα των U2 στη Θεσσαλονίκη...πούσαι νιότη που'λεγες πως θα γινόντουσαν άλλοι...

τους Yo La Tengo στο Αν, το 98 νομιζω...σπουδαίοι...

τους Godspeed στο Ρόδον...

 

κυρίως όμως τους Sigur Ros...στο Βύρωνα...τον Ιούλιο του '03...ήταν όλοι εκεί οι υποψιασμένοι..και τα έχασαν όλοι...

 

ευχαριστώ φίλε που μου θύμισες τόσα :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

godspeed, sigur ros, yo la tengo...σαφώς μέσα σε αυτά που θα έπρεπε να έχω δει. Όπως και οι Pixies την πρώτη φορά το 89 ή 90.Όπως και οι Residents τόσες φορές. Όπως και ότι δεν έχω δεί ΠΟΤΕ τον Cave όσο περίεργο και αν φαίνεται.Όσο για τον Waters, άκουσα τα καλύτερα, αλλά φαίνεται ότι κανεις από τους παρόντες δεν ήταν εκεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τους Pink Floyd στο ΟΑΚΑ το 88...

Μια διόρθωση. Το 1989 έγινε η συναυλία.

 

Βαβούρα στο Waters???? Πού ακριβώς??? Εκτός αν ήσουν εκτός της εμβέλειας των ηχείων, δηλαδή ψηλά στη δεξιά πλαγιά... Για μένα όνειρο ζωής μιας και τους Floyd τους έχασα τόσο στην Αθήνα όσο και στο Λονδίνο το 94...

Αξέχαστη θα μου μείνει η πρώτη εμπειρία από Iron Maiden (μάλλον το 93 ή 94 στο Περιστέρι).

Camel το 2000, η πρώτη μου Porcupine Tree καθώς και οι Van Der Graaf Generator πρόπερσι αν δεν κάνω λάθος...

 

Looking forward for Rush this October... :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

--------------------------------------------------------------------------------

 

Μαύρα χάλια ο Waters, γνώμη μου.. Τέτοια βαβούρα πάνω από τη μουσική, τα ψαχτήρια απέξω..

__________________

------------------------------

 

:confused::confused::confused:

o waters ητανμια απο τις καλυτερες συναυλιες στην ελλαδα ever,θεωρω μεγαλη τυχη μου,που βιωσα τετοια εμπειρια,γιατι συναυλια δεν το λες....τογραψα ολο κ σε καμερα.κ ο ηχος ειναι λες κ βλεπεις official live απο εταιρια,τετοια ποιοτητα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 χρόνια αργότερα...

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...