Προς το περιεχόμενο

[Fps - Gaming] <> [Hz Refresh Monitor Rate]


fragment_

Προτεινόμενες αναρτήσεις

δεν ασχοληθηκα ποτε με το θεμα gaming και γενικος καρτας γραφικων αλλα εχω μια απορια που μπορει να φανει ανοητη.

 

εφοσον για παραδειγμα η δικια μου οθονη lcd δινει 60 hertz συχνοτητα ανανεωσης, τοτε αν τα παιχνιδια δινουν πανω απο 60fps εικονα, τα υπολοιπα fps δεν ειναι περιττα, τοσο για την οθονη οσο και για το ανθρωπινο μάτι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αντε, ας δώσω μια απάντηση, μετά από κανά χρόνο που έχω να γράψω εδώ μέσα... ;-p

Κατ' αρχάς, τα 60Hz που λές δεν έχουν το ίδιο νόημα που είχαν στις CRT. Αποδειξη ότι μια CRT@60Ηz απλά δεν αντέχεται.

Σε κάθε περίπτωση, ακόμα κι αν τα Hz σου είναι λιγότερα, θες όσο περισσότερα fps μιας και το μάτι σου τα αντιλαμβάνεται ως ομαλότητα της κίνησης (άσχετα αν δεν προλαβαίνεις να τα δείς όλα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αντε, ας δώσω μια απάντηση, μετά από κανά χρόνο που έχω να γράψω εδώ μέσα... ;-p

Κατ' αρχάς, τα 60Hz που λές δεν έχουν το ίδιο νόημα που είχαν στις CRT. Αποδειξη ότι μια CRT@60Ηz απλά δεν αντέχεται.

Σε κάθε περίπτωση, ακόμα κι αν τα Hz σου είναι λιγότερα, θες όσο περισσότερα fps μιας και το μάτι σου τα αντιλαμβάνεται ως ομαλότητα της κίνησης (άσχετα αν δεν προλαβαίνεις να τα δείς όλα)

 

 

αυτο το ξερω, αλλα ενοουσα

 

μιλαω μεταξυ fps της καρτας και ταχυτητα ανανεωσης οθονης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...