Προς το περιεχόμενο

Περί λίπους


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Από τότε που με θυμάμαι οι χοντροί άνθρωποι μου έβγαζαν μία αηδία, μια ολοκληρωτική απέχθεια. Κάποιος που μπορεί ίσως να με κατηγορήσει για ρατσισμό, ίσως να έπρεπε να φανταζόταν την δική του αντίδραση αν έβλεπε έναν άνθρωπο με λέπια, αν δηλαδή του προκαλούσε αυτήν την αντίδραση το γεγονός ότι στην πραγματικότητα το υποκείμενο δεν του θύμιζε άνθρωπο αλλά κάτι άλλο. Μήπως δηλαδή ως είδος τελικά αυτό να είναι μια αντανακλαστική κίνηση του μυαλού, απόλυτα φυσιολογική;

 

Προσωπικά δεν θεωρώ τον ευατό μου ρατσιστή ούτε και εκδηλώνω τέτοιες τάσεις, το ότι μου θυμίζει κάποιος λιποφόρο τέρας και αποστρέφω αλλού το βλέμα για να μην αηδιάζω, δεν το θεωρώ ρατσισμό, αλλά άμυνα (στο ωραίο μου οπτικό πεδίο). Μπορεί να μην τον προτιμούσα για δουλειά ή για κάτι τέτοιο, αλλά αυτό θα το έκανα επειδή τον θεωρώ άρρωστο και κανείς δεν θα προτιμούσε έναν άρρωστο όταν είχε την ευχέρεια να επιλέξει ανάμεσα σε χιλιάδες φυσιολογικούς ανθρώπους. Δεν έχει σχέση με ρατσισμό, αλλά έχει σχέση με την αμφισβήτηση της ικανότητάς του να λειτουργεί όπως θα έπρεπε να λειτουργήσει (δεν μπορώ να φανταστώ χοντρούς να ανεβαίνουν σκάλες με το δράπανο στα χέρια) Εξάλλου έχω παρατηρήσει πως οποιαδήποτε σχετική κουβέντα με το πάχος σε έναν χοντρό άνθρωπο μπορεί να πυροδοτήσει έκρηξη θυμού εώς και ολοκληρωτική ψυχολογική κατάρρευση, ακριβώς όπως θα έκανε ένας πρεζάκιας αν του έθιγα το ζήτημα των ναρκωτικών ή ένας αλκοολικός αν μιλούσαμε για αλκοόλ, πράγμα που από μόνο του φανερώνει την εύθραστη ψυχολογία αυτών των ανθρώπων που είναι ενδεικτική της αρρώστιας τους. Μήπως στο τέλος οι χοντροί είναι ρατσιστές με τους ευατούς τους, αφού δεν αποδέχονται την αρρώστια τους ούτε και έχουν την ικανότητα της αντίληψης της σοβαρότητας της κατάστασής τους; Και εν πάσει περιπτώσει είναι φυσιολογικό να νιώθω έτσι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 149
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
Από τότε που με θυμάμαι οι χοντροί άνθρωποι μου έβγαζαν μία αηδία, μια ολοκληρωτική απέχθεια. Κάποιος που μπορεί ίσως να με κατηγορήσει για ρατσισμό, ίσως να έπρεπε να φανταζόταν την δική του αντίδραση αν έβλεπε έναν άνθρωπο με λέπια, αν δηλαδή του προκαλούσε αυτήν την αντίδραση το γεγονός ότι στην πραγματικότητα το υποκείμενο δεν του θύμιζε άνθρωπο αλλά κάτι άλλο. Μήπως δηλαδή ως είδος τελικά αυτό να είναι μια αντανακλαστική κίνηση του μυαλού, απόλυτα φυσιολογική;

 

Προσωπικά δεν θεωρώ τον ευατό μου ρατσιστή ούτε και εκδηλώνω τέτοιες τάσεις, το ότι μου θυμίζει κάποιος λιποφόρο τέρας και αποστρέφω αλλού το βλέμα για να μην αηδιάζω, δεν το θεωρώ ρατσισμό, αλλά άμυνα (στο ωραίο μου οπτικό πεδίο). Μπορεί να μην τον προτιμούσα για δουλειά ή για κάτι τέτοιο, αλλά αυτό θα το έκανα επειδή τον θεωρώ άρρωστο και κανείς δεν θα προτιμούσε έναν άρρωστο όταν είχε την ευχέρεια να επιλέξει ανάμεσα σε χιλιάδες φυσιολογικούς ανθρώπους. Δεν έχει σχέση με ρατσισμό, αλλά έχει σχέση με την αμφισβήτηση της ικανότητάς του να λειτουργεί όπως θα έπρεπε να λειτουργήσει (δεν μπορώ να φανταστώ χοντρούς να ανεβαίνουν σκάλες με το δράπανο στα χέρια) Εξάλλου έχω παρατηρήσει πως οποιαδήποτε σχετική κουβέντα με το πάχος σε έναν χοντρό άνθρωπο μπορεί να πυροδοτήσει έκρηξη θυμού εώς και ολοκληρωτική ψυχολογική κατάρρευση, ακριβώς όπως θα έκανε ένας πρεζάκιας αν του έθιγα το ζήτημα των ναρκωτικών ή ένας αλκοολικός αν μιλούσαμε για αλκοόλ, πράγμα που από μόνο του φανερώνει την εύθραστη ψυχολογία αυτών των ανθρώπων που είναι ενδεικτική της αρρώστιας τους. Μήπως στο τέλος οι χοντροί είναι ρατσιστές με τους ευατούς τους, αφού δεν αποδέχονται την αρρώστια τους ούτε και έχουν την ικανότητα της αντίληψης της σοβαρότητας της κατάστασής τους; Και εν πάσει περιπτώσει είναι φυσιολογικό να νιώθω έτσι;

 

Κατα τη γνώμη μου, όχι, δεν είναι φυσιολογικό να νιώθεις έτσι...

Καταρχήν πολλές φορές το πάχος οφείλετε σε παθολογικά αίτια, όπως θυροειδής ή διαβήτης για παράδειγμα, δεν μπορεί δλδ αυτός ο παχύσαρκος να κάνει κάτι για να αδυνατίσει... Αυτό θα πεί ότι πρέπει να σε αηδιάζει? Είναι σαν να μου λες ότι αηδιάζω με τον αποδίπλα γιατί έχει καρδιά, ή με τον απέναντι γιατί έχει μυωπία και φοράει γυαλιά... Κάποιος άνθρωπος έχει ένα πρόβλημα πρέπει δηλαδή να τον ρίξουμε στον καιάδα? Να τον απομωνώσουμε απο την κοινωνία? Δεν καταλαβαίνω καθόλου την λογική σου...(αν έχει λογική ο τρόπος σκέψης σου...)

Και στο κάτω κάτω της γραφής το πάχος δεν είναι κάτι που επηρεάζει εσένα ή οποιονδήποτε άλλον... Θα τον παντρευτής στο κάτω κάτω τον παχύσαρκο και σε απασχολεί τόσο πολύ το θέμα? Δικαίωμα του καθενός είναι να φάει όσο θέλει, δεν νομίζω πως εσένα σου πέφτει λόγος...

 

Όντας απο μικρός παχουλός (μόνίμως έχω 7-8κιλά πάνω απο το φυσιολογικό), μπορώ να σου πω ότι το να χάσεις κιλά είναι απο τα πιο δύσκολα εγχειρήματα... Και επειδή τις περισσότερες φορές οφείλετε σε οργανικά αίτια (δυσλειτουργία του μεταβολισμού), δεν πα να κάνεις 30 ώρες γυμναστική την μέρα, δεν πα να τρώς μια φέτα ψωμί όλη την μέρα, τα κιλά δεν χάνονται.... Έχω μπει σε τέτοιες διαδικασίες αδυνατίσματος και γ αυτό καταλαβαίνω όλους τους παχύσαρκους... Όλοι αντιλαμβάνονται την σοβαρότητα της κατάστασής τους, αλλα το αδυνάτισμα δεν είναι κάτι απλό... Αλλα βέβαια, όταν είσαι έξω απ το χορό, που να καταλάβεις τι παίζει ;)

 

Όσων αφορά τα δράπανα, το ότι ένας άνθρωπος είναι χοντρός δεν σημαίνει οτι είναι αγύμναστος (δες π.χ. τους σφαιροβόλους) ούτε ότι δεν μπορεί να κάνει μια δουλειά... Μπορεί π.χ. κάποιος να είναι αδύνατος αλλά εξίσου αγύμναστος, ή να καπνίζει και να μην μπορεί να πάρει τα πόδια του, ή να έχει χίλια 2 άλλα προβλήματα υγείας...Το ότι κάποιος φαίνεται υγυείς δε σημαίνει ότι είναι κιόλας... ΑΠλά η παχυσαρκία είναι κάτι που δεν κρύβεται...

 

Επίσης το πως θα αντιδράσει ένας άνθρωπος όταν τον θίγεις εξαρτάται από τον ίδιο τον χαρακτήρα του... Άλλος θα τον πάρει στην πλάκα, άλλος θα θυμώσει, άλλος δεν θα σου πεί τίποτα και θα πάει στο σπίτι να κλαίει κτλπ...

 

Αλλα παρ'όλα αυτά με εκνευρίζει η αντιμετώπισή σου... Έχεις έναν άνθρωπο με ένα Χ πρόβλημα απέναντί σου, αντί να το βοηθήσεις να το ξεπεράσει, να του ανεβάσεις το ηθικό, του γυρνάς την πλάτη αηδιασμένος? Εμένα με αηδιάζει πάντως η συμπεριφορά σου... Και εν πάση περιπτώση τί σε κάνει να πιστεύεις ότι εσύ είσαι τέλειος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάποιος που μπορεί ίσως να με κατηγορήσει για ρατσισμό, ίσως να έπρεπε να φανταζόταν την δική του αντίδραση αν έβλεπε έναν άνθρωπο με λέπια, αν δηλαδή του προκαλούσε αυτήν την αντίδραση το γεγονός ότι στην πραγματικότητα το υποκείμενο δεν του θύμιζε άνθρωπο αλλά κάτι άλλο.

 

Αυτά που αναφέρεις είναι ο ΟΡΙΣΜΟΣ του ρατσισμού

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή έχω ζήσει στις ΗΠΑ κάποια χρόνια και μάλιστα στις "χοντρές" κεντρικές πολιτείες και πηγαίνω σχετικά συχνά, θα σου πω ότι η αντίδρασή σου (αλλά και των περισσοτέρων μάλλον στη Ελλάδα) είναι προφανώς λόγω έλλειψης σχετικών οπτικών ερεθισμάτων:). Στην Ελλάδα υπάρχουν σίγουρα πολύ παχύσαρκοι αλλά τι να πω, πρέπει να κρύβονται. Εγώ δεν βλέπω τόσο πολλούς να κυκλοφορούν...

 

Εξαρτάται βέβαια και το τι εννοείς χοντρός. Και εγώ είμαι εύσωμος, στο άνω όριο του υπέρβαρος και λίγο κάτω από το παχύσαρκος ιατρικά αλλά άμα δω κάποιον/κάποια που είναι πραγματικά πολύ παχύς τότε ναι μεν δε μου προκαλούν αηδία αλλά δεν είναι και αισθητικά ευχάριστο σίγουρα.

 

Άρρωστος μπορεί να είναι ο χοντρός αλλά δεν είναι κολλητική η αρρώστια;). Eμένα δεν μου προκαλεί απέχθεια, θλίψη μου προκαλλεί συνήθως*. Οι χοντροί, ιδίως στην Ελλάδα (και μιλάω εκ πείρας προσωπικής, εγώ αλλιώς αισθάνομαι όταν κυκλοφορώ στην Αμερική) έχουν αρκετές ανασφάλειες και συνήθως είναι αρκετά κλειστοί και εσωστρεφείς σε πιο κοινωνικές εκδηλώσεις (αλλιώς είναι όταν είναι με φίλους).

 

*Όπως μου προκαλλεί θλίψη να βλέπω τον άνθρωπο να βήχει και να κομπιάζει να αναπνεύσει να έχει αναμμένο τσιγάρο περιμένοντας πότε θα κοπάσει ο βήχας λίγο να ρουφίξει μιά τζούρα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αλήθεια είναι desolatorXT ότι στην Ελλάδα όλοι οι χοντροί έχουν τον θυροειδή που παχαίνει, παραδόξως κανένας δεν έχει τον θυροειδή που αδυνατίζει, αν καταλαβαίνεις το πνεύμα μου. Και σίγουρα δεν θα βάλω στο ίδιο σακί 100 ανθρώπους μαζί με άλλα 4.500.000 ανθρώπους, δηλαδή αυτή η πιπίλα με τον θυροειδή κάποτε πρέπει να σταματήσει. Μεγάλα παιδιά είμαστε να μην κοροϊδεύουμε τους εαυτούς μας.

Το πρόβλημα είναι πως μόλις εμφανιστεί στο τρένο Αύγουστο μήνα ο "μυρωδάτος" 135 κιλών, ε, και όλοι οι υπόλοιποι δεν χρωστάνε τίποτα. Ίσως μάλλον θα προτιμούσαν όλοι οι υπόλοιποι να του επιδοτήσουν από την τσέπη τους το μίσθωμα ταξί. Και αυτό το αναφέρω μόνο ως απλό παράδειγμα.

Επιπλέον αυτή η χαζή μόδα με τις δίαιτες εμένα τουλάχιστον με κάνει έξω φρενών: δεν υπάρχει περίπτωση να παχαίνεις αν δεν τρως σαν ζώο, οι δίαιτες λειτουργούν μόνο ως άλλοθι. Δεν τρως, δεν παχαίνεις, δεν υπάρχει πιο απλό πράγμα. Αλλά μήπως είναι σαν να προσπαθώ να κόψω την πρέζα από τον πρεζάκια; Άρα μιλάμε για μία ψυχοσωματική ασθένεια;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή έχω ζήσει στις ΗΠΑ κάποια χρόνια και μάλιστα στις "χοντρές" κεντρικές πολιτείες και πηγαίνω σχετικά συχνά, θα σου πω ότι η αντίδρασή σου (αλλά και των περισσοτέρων μάλλον στη Ελλάδα) είναι προφανώς λόγω έλλειψης σχετικών οπτικών ερεθισμάτων:). Στην Ελλάδα υπάρχουν σίγουρα πολύ παχύσαρκοι αλλά τι να πω, πρέπει να κρύβονται. Εγώ δεν βλέπω τόσο πολλούς να κυκλοφορούν...

 

Εξαρτάται βέβαια και το τι εννοείς χοντρός. Και εγώ είμαι εύσωμος, στο άνω όριο του υπέρβαρος και λίγο κάτω από το παχύσαρκος ιατρικά αλλά άμα δω κάποιον/κάποια που είναι πραγματικά πολύ παχύς τότε ναι μεν δε μου προκαλούν αηδία αλλά δεν είναι και αισθητικά ευχάριστο σίγουρα.

 

Άρρωστος μπορεί να είναι ο χοντρός αλλά δεν είναι κολλητική η αρρώστια;). Eμένα δεν μου προκαλεί απέχθεια, θλίψη μου προκαλλεί συνήθως*. Οι χοντροί, ιδίως στην Ελλάδα (και μιλάω εκ πείρας προσωπικής, εγώ αλλιώς αισθάνομαι όταν κυκλοφορώ στην Αμερική) έχουν αρκετές ανασφάλειες και συνήθως είναι αρκετά κλειστοί και εσωστρεφείς σε πιο κοινωνικές εκδηλώσεις (αλλιώς είναι όταν είναι με φίλους).

 

*Όπως μου προκαλλεί θλίψη να βλέπω τον άνθρωπο να βήχει και να κομπιάζει να αναπνεύσει να έχει αναμμένο τσιγάρο περιμένοντας πότε θα κοπάσει ο βήχας λίγο να ρουφίξει μιά τζούρα...

 

Κάτι άνθρωποι σαν τον aigea τους κάνουν έτσι ;)

 

Όταν πας να βγείς έξω, και καταλαβαίνεις ότι ο κόσμος γελάει μαζί σου, σε κοροιδεύει, ή και αηδιάζει ακόμη με αυτό που είσαι, ε τι θα κάνεις? Δεν θα θες να δεις κανέναν, θα κλειστείς μέσα στο σπίτι σου, και θα γίνεις αντικοινωνικός...Παράλογο αυτό που λέω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να κυκλοφορήσεις, θα πρέπει να μπορείς να το κάνεις.

Πάντως ότι αηδιάζω δεν σημαίνει πως κορόιδεψα ποτέ κανέναν. Ότι κάποιος παίζει με το πίσω μέρος του μυαλού μου και θέλω να στρέψω αλλού το βλέμμα δεν σημαίνει ότι θέλω να τον εξαφανίσω. Αλλά σίγουρα αν είχα δικαίωμα επιλογής (πχ ήμουν αφεντικό), δεν θα τον προτιμούσα. Δεν βλέπω σε ποιό σημείο ακριβώς έχει να κάνει αυτό με ρατσισμό. Και σίγουρα δεν υπάρχει άνθρωπος που να θέλει να αντικρύσει ευχαρίστως λεπρούς ανθρώπους για παράδειγμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αλήθεια είναι desolatorXT ότι στην Ελλάδα όλοι οι χοντροί έχουν τον θυροειδή που παχαίνει, παραδόξως κανένας δεν έχει τον θυροειδή που αδυνατίζει, αν καταλαβαίνεις το πνεύμα μου. Και σίγουρα δεν θα βάλω στο ίδιο σακί 100 ανθρώπους μαζί με άλλα 4.500.000 ανθρώπους, δηλαδή αυτή η πιπίλα με τον θυροειδή κάποτε πρέπει να σταματήσει. Μεγάλα παιδιά είμαστε να μην κοροϊδεύουμε τους εαυτούς μας.

Το πρόβλημα είναι πως μόλις εμφανιστεί στο τρένο Αύγουστο μήνα ο "μυρωδάτος" 135 κιλών, ε, και όλοι οι υπόλοιποι δεν χρωστάνε τίποτα. Ίσως μάλλον θα προτιμούσαν όλοι οι υπόλοιποι να του επιδοτήσουν από την τσέπη τους το μίσθωμα ταξί. Και αυτό το αναφέρω μόνο ως απλό παράδειγμα.

Επιπλέον αυτή η χαζή μόδα με τις δίαιτες εμένα τουλάχιστον με κάνει έξω φρενών: δεν υπάρχει περίπτωση να παχαίνεις αν δεν τρως σαν ζώο, οι δίαιτες λειτουργούν μόνο ως άλλοθι. Δεν τρως, δεν παχαίνεις, δεν υπάρχει πιο απλό πράγμα. Αλλά μήπως είναι σαν να προσπαθώ να κόψω την πρέζα από τον πρεζάκια; Άρα μιλάμε για μία ψυχοσωματική ασθένεια;

 

Είσαι εντελώς λάθος... Είναι άτομα π.χ. που τρώνε σαν ζώα και δεν παχαίνουν καθόλου, δεν βάζουν ούτε ένα κιλό... Άλλοι πάλι τρώνε ένα πιάτο φαή όλη την μέρα και παχαίνουν... Μην μιλάς αν δεν γνωρίζεις 5 πράγματα σχετικά...

 

Ο θυρωειδής απευθύνετε σε μερικές, έστω και λίγες αν θές περιπτώσεις...

 

Ο οργανισμό σου πέρνει απόφαση για το πόσο λίπος θα έχει χωρίς να σε ρωτήσει... Σε άλλος ο οργανισμός τους αποφασίζει το επιπλέον φαγητό να το αποβάλει, σε άλλους πάλι αποφασίζει να το κάνει λίπος για να το έχει σε περιπτώσεις ανάγκης... Άλλοι πάλι τρώνε για ψυχολογικά αίτια... Η σοκολάτα ώς γνωστόν είναι αντικαταθλιπτικό, οπότε κάποιος με διάφορες στεναχώριες μπορεί να το ρίξει στο φαή και να παχύνει... Μην πέρνεις όλα τα πράγματα τόσο απλοικά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εσύ Aigeas έχεις κάποιο πρόβλημα?το οτιδήποτε??η είσαι σαν τα αγάλματα των αρχαίων Ελλήνων?

 

 

 

 

Κουβέντα να γίνεται horsepower.

Κανείς δεν είναι τέλειος και σίγουρα εγώ έχω πολλά θανάσιμα ελλατώματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην πέρνεις όλα τα πράγματα τόσο απλοικά...

 

 

Και αφού δεν είναι τα πράγματα τόσο απλοϊκά, γιατί δεν ρωτάς την γιαγιά σου να σου πει πόσοι χοντροί κυκλοφορούσαν το 1950;

Θα ήταν βέβαια πιο ανθεκτικοί στις ασθένειες, υποθέτω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να κυκλοφορήσεις, θα πρέπει να μπορείς να το κάνεις.

Πάντως ότι αηδιάζω δεν σημαίνει πως κορόιδεψα ποτέ κανέναν. Ότι κάποιος παίζει με το πίσω μέρος του μυαλού μου και θέλω να στρέψω αλλού το βλέμμα δεν σημαίνει ότι θέλω να τον εξαφανίσω. Αλλά σίγουρα αν είχα δικαίωμα επιλογής (πχ ήμουν αφεντικό), δεν θα τον προτιμούσα. Δεν βλέπω σε ποιό σημείο ακριβώς έχει να κάνει αυτό με ρατσισμό. Και σίγουρα δεν υπάρχει άνθρωπος που να θέλει να αντικρύσει ευχαρίστως λεπρούς ανθρώπους για παράδειγμα.

 

συγκρίνεις ανόμοια πράγματα... Άλλο η λέπρα, και άλλο η παχυσαρκία...

 

Δεν λέω ότι αισθητικά η παχυσαρκία είναι και ότι καλύτερο, αλλά δεν σημαίνει ότι πρέπει να προκαλεί και αηδία... Δηλαδή αν κάποιος ήταν π.χ. κουτσός θα έστρεφες πάλι το βλέμα σου αλλού? Δεν είναι συμπεριφορά ανθρώπου αυτή... Θα ήθελα να πάθεις κάποιο πρόβλημα για να καταλάβεις μετά τι εστί να μην σε αποδέχετε η κοινωνία... Δεν πρόκειτε να καταλάβεις αλλιώς, κρίνοντας απ' αυτά που λές...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και αφού δεν είναι τα πράγματα τόσο απλοϊκά, γιατί δεν ρωτάς την γιαγιά σου να σου πει πόσοι χοντροί κυκλοφορούσαν το 1950;

Θα ήταν βέβαια πιο ανθεκτικοί στις ασθένειες, υποθέτω.

 

και πάλι είσα λάθος... Άλλες οι εποχές τότε, άλλες οι εποχές τώρα... Καμία σχέση, δεν υπάρχει μέτρο σύγκρισης...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άρα που καταλήγουμε;

Αν το 98% από εσάς δεν θα μπορούσε να αντικρύσει έναν λεπρό, σε τι ακριβώς σας κάνει ρατσιστές αυτό;

 

Αυτό ήταν και το -φιλοσοφικό- ερώτημα του νήματος βασικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άρα που καταλήγουμε;

Αν το 98% από εσάς δεν θα μπορούσε να αντικρύσει έναν λεπρό, σε τι ακριβώς σας κάνει ρατσιστές αυτό;

 

Αυτό ήταν και το -φιλοσοφικό- ερώτημα του νήματος βασικά.

 

Δεν έχω πρόβλημα με να τον αντικρύσω...Για να τον αντικρύσω όμως πρέπει να τον πλησιάσω, και αν τον πλησιάσω έχω πιθανώτητες να έρθω και εγώ στην κατάστασή του...Αντιθέτως στην παχυσαρκία δεν τίθεται τέτοιο θέμα...

 

Υ.Γ. δεν έχεις απαντήσει σε τπτ απ'όσα είπα, πιάνεσε απο μια φράση και λές τα δικά σου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...