Προς το περιεχόμενο

Περί λίπους


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

εγώ για παράδειγμα τρώω τον κώλο μου και εδώ και 6-7 χρόνια είμαι σταθερά στα 63 κιλά(ύψος 1.75)..δεν γίνεται να χάσω ούτε να πάρω...αντιθέτως εχω έναν φίλο και 2 φίλες που έχουν θυροειδή..και δεν γίνεται να χάσουν με τίποτα..μόνο η μια από τις δυο φίλες μου έχασε 15 κιλά αλλά όταν λέμε δεν έτρωγε τίποτα δεν έτρωγε τίποτα...είχε πάει και στο νοσοκομείο 3 φορές από αβιταμίνωση και είχε λιποθυμήσει μια φορά μπροστά μου..στο σημείο που λες ότι έχουν κάποια προβλήματα αντικοινωνικότητας ή εσωστρέφειας συμφωνώ αλλά αναρωτήσου πως τα απέκτησαν..έλα στην θέση τους να προχωράς στον δρόμο και να δες τύπους με τα δικά σου μυαλά και στάση να σε κοροϊδεύουν και να αλλάζουν δρόμο μόλις σε δουν ή να στραβώνουν την φάτσα τους λες και είδαν γυμνό τον Κατέλη..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 149
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Προσωπικά μου προκαλούν αηδία και απέχθεια οι εκφραστές κοινωνικού ρατσισμού απέναντι στους παχύσαρκους...

Φυσικά υπό άλλες συνθήκες θα μου προκαλούσε θυμηδία, αλλά μου ακούγεται τόσο ανεδαφικό που καταντάει γελοίο...Επίσης εύχομαι σε όλους αυτούς που εκφράζουν τόσο ανόητες (κατ'εμέ) απόψεις, να παχύνουν και να γίνουν αποδέκτες του ίδιου ρατσισμού που οι ίδιοι εκφράζουν....

Δεν ξαναποστάρω στο thread αυτό....

Ευχαριστώ πολύ...

Και δεν είμαι ''χοντρός'' όπως λέει ο φίλος, είμαι από τους άλλους τους ''ανώτερους'' πολίτες....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Υ.Γ. δεν έχεις απαντήσει σε τπτ απ'όσα είπα, πιάνεσε απο μια φράση και λές τα δικά σου...

 

 

 

Γιατί μου λες ότι το 1950 οι άνθρωποι είχαν άλλο σκελετό και άλλη ανατομία γι' αυτό και ήταν αδύνατοι, γι' αυτό και αποφεύγω να σου απαντήσω desolator.

 

Η μόνη διαφορά του 1950 με το τώρα είναι ότι υπάρχει μια ασθένεια που λέγεται φαί και άλλη μία που λέγεται καθισιό. Τα υπόλοιπα είναι άλλα λόγια ν' αγαπιόμαστε. Και το 1950 υπήρχε θυροειδής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν καταλαβα καλα που θες να το πας το θεμα αλλα με τα λεγομενα σου εισαι ρατσιστης.Σου εφαγε κανενας "χοντρος" καμια γκομενα?

Τελος στο μεσαιωνα οι χοντροι ηταν ενδειξη πλουτου και δυναμης....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ για παράδειγμα τρώω τον κώλο μου και εδώ και 6-7 χρόνια είμαι σταθερά στα 63 κιλά(ύψος 1.75)..δεν γίνεται να χάσω ούτε να πάρω...αντιθέτως εχω έναν φίλο και 2 φίλες που έχουν θυροειδή..και δεν γίνεται να χάσουν με τίποτα..μόνο η μια από τις δυο φίλες μου έχασε 15 κιλά αλλά όταν λέμε δεν έτρωγε τίποτα δεν έτρωγε τίποτα...είχε πάει και στο νοσοκομείο 3 φορές από αβιταμίνωση και είχε λιποθυμήσει μια φορά μπροστά μου..στο σημείο που λες ότι έχουν κάποια προβλήματα αντικοινωνικότητας ή εσωστρέφειας συμφωνώ αλλά αναρωτήσου πως τα απέκτησαν..έλα στην θέση τους να προχωράς στον δρόμο και να δες τύπους με τα δικά σου μυαλά και στάση να σε κοροϊδεύουν και να αλλάζουν δρόμο μόλις σε δουν ή να στραβώνουν την φάτσα τους λες και είδαν γυμνό τον Κατέλη..

 

Κοίτα το να μου πείς ότι, ξέρεις, η τάδε γκόμενα είναι χοντρή και δεν την γουστάρω, το καταλαβαίνω, γιατί όταν κάνεις μια σχέση σε ενδιαφέρει και το σώμα του αλλουνού, αλλα το να αηδιάζεις όταν βλέπεις κάποιον χοντρό, πιστεύω πως είναι αφύσικο, και κατ'εμέ κατακριτέω...Όταν κάνω παρέα/μιλάω/καθομαι με κάποιον το κάνω αυτό γιατί είναι αυτός που είναι, όχι για το πώς είναι...Το πως είναι σωματικά κάποιος, το τί προβλήματα υγείας έχει κτλπ, δεν με ενδιαφέρει παρά μόνο όταν ενδιαφέρομαι ερωτικά γ αυτόν... Το ότι δλδ κάποιος είναι παχύσαρκος μειώνει την αξία του ώς άτομο? Πράγματα που μπορούν να με αηδιάζουν σε έναν άνθρωπο είναι μόνο πλευρές του χαρακτήρα του... Και άτομα σαν και σένα aigea, θα τα απέφευγα... (χωρίς να θέλω να σε προσβάλω)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σίγουρα lalanis είναι προτιμότερο να εξωτερικεύω τις σκέψεις μου σε ένα φόρουμ, παρά να αρχίσω να κοροϊδεύω χοντρούς στο δρόμο όπως δηλαδή κάνετε οι περισσότεροι και μετά γράφετε εδώ -μέσα στην υποκρισία- δήθεν για τα δίκια τους.

 

Το ίδιο συμβαίνει με τους Έλληνες και τα παιδάκια του Ιράκ:

όλοι κόφτονται για τα καημένα τα παιδάκια στο Ιράκ και τους καημένους τους Παλαιστίνιους αλλά κανέναν δεν είδα για παράδειγμα να αναλαμβάνει κανένα γυφτάκι (που είναι και κοντά, στα φανάρια ας πούμε)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Jesus ρε Aigea. Το καλό που σου θέλω να μην καπνίζεις.

 

Η ικανότητα να αποδέχεσαι την διαφορετικότητα του άλλου είναι ευλογία. Το δικό σου πρόβλημα, το θεωρώ πολύ χειρότερο από την παχυσαρκία πάντως. Δεν έχω κανένα πρόβλημα να κάνω παρέα με χοντρούς ή και θεόχοντρους. Έχω όμως μεγάλο πρόβλημα να κάνω παρέα με ανθρώπους με έλλειψη κατανόησης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά επειδή κανένας σας δεν με ξέρει, μια καλή ενημέρωση είναι πως είχα πολλές γυναίκες στην ζωή μου, αλλά τελικά επέλεξα για μόνιμη σύντροφο μία που ήταν σε όλη της την ζωή χοντρή και πραγματικά έδωσα μεγάλο αγώνα για να γίνει κανονικός άνθρωπος. Ήταν ένα μεγάλο στοίχημα που έβαλα στη ζωή μου και το κέρδισα και με το παραπάνω, μιας και θεωρώ πως αποκλείεται να έβρισκα καλύτερο ταίρι. Ξέρω ακριβώς ποιά είναι η ψυχολογία ενός χοντρού. Σας τα λέω αυτά για να μην προτρέχετε, ως συνήθως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχουμε ανάγκη Aigea να μπούμε να γράψουμε σε ένα site απόψεις που δεν τις πιστεύουμε και κάνουμε τα αντίθετα στην πραγματικότητα από αυτά που γράφουμε εδώ μέσα μόνο και μόνο για να την πούμε σε σένα..ναι εμένα τουλάχιστον με καταλαβες...αυτή την στιγμή κοροϊδεύω έναν χοντρό αλλά σου την εχω πει και αυτό είναι που μετράει...και γουστάρω..

όταν μπαίνουμε και ανοίγουμε ένα thread σαν και αυτό είναι δυνατόν ποτέ να περιμένουμε να συμφωνήσουν όλοι μαζί μας?όσοι δεν συμφωνήσουν είναι προφανές ότι ψεύδονται και είναι e-αντιρρησίες και e-μαγκες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να κυκλοφορήσεις, Αλλά σίγουρα αν είχα δικαίωμα επιλογής (πχ ήμουν αφεντικό), δεν θα τον προτιμούσα. Δεν βλέπω σε ποιό σημείο ακριβώς έχει να κάνει αυτό με ρατσισμό.

 

Αν αυτό δεν είναι ρατσισμός τότε τι είναι; Άσε που σε αρκετές χώρες το να μην πάρεις κάποιον στην δουλειά σου γιατί είναι χοντρός είναι και ποινικό αδίκημα.

Το πρόβλημα είναι πως μόλις εμφανιστεί στο τρένο Αύγουστο μήνα ο "μυρωδάτος" 135 κιλών, ε, και όλοι οι υπόλοιποι δεν χρωστάνε τίποτα. Ίσως μάλλον θα προτιμούσαν όλοι οι υπόλοιποι να του επιδοτήσουν από την τσέπη τους το μίσθωμα ταξί.

Επιπλέον αυτή η χαζή μόδα με τις δίαιτες εμένα τουλάχιστον με κάνει έξω φρενών: δεν υπάρχει περίπτωση να παχαίνεις αν δεν τρως σαν ζώο, οι δίαιτες λειτουργούν μόνο ως άλλοθι. Δεν τρως, δεν παχαίνεις, δεν υπάρχει πιο απλό πράγμα. Αλλά μήπως είναι σαν να προσπαθώ να κόψω την πρέζα από τον πρεζάκια; Άρα μιλάμε για μία ψυχοσωματική ασθένεια;

 

Είναι ντροπή αυτά που διαβάζω. Ειλικρινά ΝΤΡΟΠΗ. ΕΛΕΟΣ.

Μήπως να τους βάλουμε (ή να μπούμε για να μιλήσω σε πρώτο πρόσωπο) σε κέντρο συγκέντρωσης, και ίσως να τους κάνουμε και σαπούνι, γιατί έχουν και αρκέτο λίπος και θα μας είναι χρήσιμο. (Για να μην σχολιάσω τον τίτλο " Περί λίπους") ΑΙΣΧΟΣ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επέλεξα για μόνιμη σύντροφο μία που ήταν σε όλη της την ζωή χοντρή και πραγματικά έδωσα μεγάλο αγώνα για να γίνει κανονικός άνθρωπος.

 

Μίλησα για την ικανότητα να αποδέχεσαι τον άλλο όπως είναι. Όχι να τον παίρνεις και να τον αλλάζεις.

 

Α! Και δεν είναι ίδια η ψυχολογία κάθε χοντρού. Κάθε άνθρωπος είναι διαφορετικός. Δεν υπάρχουν στερεότυπα (όπως φαίνεται να πιστεύεις).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά επειδή κανένας σας δεν με ξέρει, μια καλή ενημέρωση είναι πως είχα πολλές γυναίκες στην ζωή μου, αλλά τελικά επέλεξα για μόνιμη σύντροφο μία που ήταν σε όλη της την ζωή χοντρή και πραγματικά έδωσα μεγάλο αγώνα για να γίνει κανονικός άνθρωπος. Ήταν ένα μεγάλο στοίχημα που έβαλα στη ζωή μου και το κέρδισα και με το παραπάνω, μιας και θεωρώ πως αποκλείεται να έβρισκα καλύτερο ταίρι. Ξέρω ακριβώς ποιά είναι η ψυχολογία ενός χοντρού. Σας τα λέω αυτά για να μην προτρέχετε, ως συνήθως.

 

από αυτό και μόνο κατ' εμε είσαι ανάξιος λόγου..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί μου λες ότι το 1950 οι άνθρωποι είχαν άλλο σκελετό και άλλη ανατομία γι' αυτό και ήταν αδύνατοι, γι' αυτό και αποφεύγω να σου απαντήσω desolator.

 

Η μόνη διαφορά του 1950 με το τώρα είναι ότι υπάρχει μια ασθένεια που λέγεται φαί και άλλη μία που λέγεται καθισιό. Τα υπόλοιπα είναι άλλα λόγια ν' αγαπιόμαστε. Και το 1950 υπήρχε θυροειδής.

 

ΛΟΛ...

 

Αφού θές να επεκταθώ στο θέμα, επεκτείνομαι...

 

1ον) οι άνθρωποι τότε ασχολούνταν με χειρωνακτικές δουλειές αναγκαστηκά, γιατί΄αλλιώς λεφτά γιόκ... Οπότε τρώγανε σαν τα ζώα, αλλά ξόδευαν αυτήν την επιπλέον ενέργεια που έπερναν... Αντιθέτως εγώ, για να βγάλω τα χρήματά μου, και να ζήσω πρέπει να κάθομαι καθημερινά 3-4 ώρες στον υπολογιστή και να γράφω αναφορές για μια εταιρία... Δλδ κάθομαι ακίνητος για ώρες τρώγοντας την ίδια, ίσως και λιγότερη ποσότητα φαγητού από την γιαγιά μου...

2ον)Τότε οι άνθρωποι έτρωγαν άλλα φαγητά, υγειηνά και χωρίς λίπη... Γιατί? γιατί φυσικά, πρώτον δεν υπήρχαν fast food κτλπ, και δεύτερον, σε ένα σπίτι η γυναίκα έμενε εκεί, και μαγείρευε... Ρωτάς εσύ την μάνα μου αν έχει χρόνο να καθήσει έστω και 10 λεπτά? πόσο μάλλον να μαγειρέψει? Ρωτάς εμένα αν προλαβαίνω, και άν έχω την διάθεση, έχοντας χίλια 2 πράγματα στο κεφάλι μου να μαγειρέψω ένα υγειηνό φαή? Οι μόνες έγνοιες των ανθρώπων εκείνη την εποχή συρρινκνώνωνται σε 3 λέξεις... Μαμ, κακά και νάνι! Εγώ σήμερα είμαι συνεχώς στο πόδι και στο άγχος, γυρνάω στο σπίτι πτώμα, και δεν έχω όρεξη για τίποτα... Τώρα αν εσύ είσα ένας αργόσχολος που έχει χρόνο για να τρέχει σε γυμναστήρια κτλπ, μπράβο σου, εγώ όμως δεν μπορώ...Οπόπε θα πάρω μια πίτσα και θα φάω σκέτη χοπληστερίνη και λίπος...

3ον) Και Ποιός σου είπε εσένα ότι οι άνθρωποι τότε έτρωγαν σωστά? επειδή αναφέρθηκες στην γιαγιά μου, το ξέρεις ότι μην έχοντας τπτ άλλο έτρωγαν ψωμί και ζάχαρη, με αποτέλεσμα να έχει διαβήτη απο τα 50 της? Ήταν καλύτερο αυτό από το να είναι παχύσαρκοι? Αν όλοι αυτοί ήταν τόσο υγειής, γιατί όλοι οι γέροι είναι μέσα στα προβλήματα? Γιατί οι άνθρωποι πέθαιναν στα 50 και τα 60 τους? Γιατί όλοι μόλις περάσουν τα 50-60 είχανε διάφορες αρρώστιες, μήπως από την κακή διατροφή?

4ον) Φυσικά και υπήρχαν και τότε παχύσαρκοι άνθρωποι... Μάλιστα σε αντίθετα με τα σημερινά πρώτυπα, οι παχουλές γυναίκες θεωρούνταν όμορφες.

5ον) Αυτοί οι άνθρωποι του 50 μας έκαναν παχύσαρκους... Επειδή ακριβώς τότε τα παιδιά μεγάλωναν με λίγο φαγητό (μιλάμε για φτώχεια, όχι αστεία) και μέσα στις κακουχίες, ήρθαμε στις υπερπροστατευτικές μητέρες που ταίζουν κάθε 2 ώρες τα παιδιά τους...Επειδή ακριβώς αυτοί οι άνθρωποι δεν είχαν τις σημερινές ανέσεις προσπαθούν να της δώσουν σε εμάς, κάνοντας φυσικά κακό... Θυμάμαι την μάνα μου να λέει "όταν ήμουν παιδί, μέχρι τα 24 μου δεν είχα φάει ποτέ γαριδάκια, δεν είχαμε λεφτά να πάρουμε... Μόλις πήρα τον πρώτο μου μισθό, αγόρασα 1 κούτα γαριδάκια και τα έφαγα όλα.." (μάλιστα έβγαλε σπυράκια από τα πολά γαριδάκια κ από τότε δεν ξαναέφαγε) φαντάσου λοιπόν τι στέρηση υπήρχε... Αφού μου έλεγε, ότι την κορόιδευαν επειδή ήταν πολύ αδύνατη, και έβαζε πέτρες στις τσέπες για να μην την πέρνει ο αέρας...

 

Καμία σχέση η μια εποχή με την άλλη...άλλα χρόνια τότε άλλα τώρα...

 

EDIT: 6ον) τότε το μεγαλύτερο ποσοστό του πληθυσμού ζούσε στην επαρχία... Τα παιδιά (έχοντας φυσικά άπλετο ελεύθερο χρόνο, αντίθετα με σήμερα) όλη μέρα έτρεχαν και έπαιζαν στην αλάνα... Και εγώ μεχρι τα 14 μου όλη μέρα μπάλα έπαιζα και έτρεχα επειδή μεγάλωσα σε χωριό, παρά το ότι είχα Pc στο σπίτι, δεν ήμουν τότε χοντρός... Τα σημέρινά παιδία όμως που και πότε θα παίξουν? Μέχρι της 7-9 έχουν σχολεία/διάβασμα/φροντηστήρια, μετά θα έχει είδη βραδιάσει, αλάνες δεν υπάρχουν... τι καθόμαστε και συζητάμε τώρα... Τα σκέφτεσε αυτα που λές όταν μου μιλάς για το 50?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε τότε καλύτερα να το πεις στην ίδια horsepower. Μάλλον με ευγνωμονεί.

Και σίγουρα δεν έγραψα σε κανένα σημείο του κειμένου ότι η ψυχή ενός ανθρώπου έχει σχέση με την εξωτερική του εμφάνιση.

Η αποδοχή του προβλήματος είναι ένα μεγάλο βήμα προς την επιλυσή του. Αν μου αρχίσεις με τους θυροειδής και τα πράσινα άλογα, τότε σημαίνει πως δεν έχεις σκοπό να βοηθήσεις τον εαυτόν σου. Ψάχνεις για άλλοθι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1ον) οι άνθρωποι τότε ασχολούνταν με χειρωνακτικές δουλειές αναγκαστηκά, γιατί΄αλλιώς λεφτά γιόκ... Οπότε τρώγανε σαν τα ζώα, αλλά ξόδευαν αυτήν την επιπλέον ενέργεια που έπερναν...

 

Δεν κάθησα να διαβάσω το υπόλοιπα που λες, αλλά να σε πληροφορίσω ότι το 1950 στην Ελλάδα πολλοί Έλληνες δεν είχαν να φάνε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...