Προς το περιεχόμενο

Περί λίπους


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πάντος τον Aigea καταλαβαίνω εν μερη. Το παθολογικά αιτια κτλ είναι η μιση αλήθεια. Η άλλη μισή είναι οτι ο παχύσαρκος συμβιβάζεται και απλά τρώει μέχρι να χωρτάσει, χωρίς να αντιλαμβάνεται το πρόβλημα του.

Φαινόμενο καλοζωιας είναι η παχυσαρκια κακά τα ψέματα, αμα θέλει κάποιος να αδυνατησει μπορεί να το κάνει, έστω και με κόπο.

Απλά λύσεις του στιλ να απομωνοθούν οι χοντροί και τα λοιπά είναι μάλλον ρατσιστικες. Αποδέχεσαι τον άλλον οπως είναι , χοντρο, καπνιστη, ασχημο-ομορφο κτλ. Αν δεν σου αρέσει το θέαμα σε μια παραλία, σήκω φύγε εσυ, δεν μπορείς να διώχνεις τον άλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 149
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
Αν επιτέλους η συζήτηση γύρισε πίσω στο φυσιολογικό θα έλεγα πως η δυσφορία στην κίνηση είναι πρόβλημα γενικώς σε μία εργασία, είτε πρόκειται για γραφείο είτε για οικοδομή. Προσφάτως άκουσα για μία υπέρβαρη κοπέλα που δούλευε σε γραφείο αλλά αγκομαχούσε να πηγαινοέρχεται στο λογιστήριο και τούμπαλιν, με αποτέλεσμα τα αφεντικά της να ψάχνουν πρόφαση για να την στείλουν, πράγμα που το κατάφεραν εύκολα με την πρώτη της απουσία. Και γενικά αυτός που θέλει να κάνει την δουλειά του, θέλει να την κάνει απρόσκοπτα, ως προς αυτό μπορώ να τους δικαιολογήσω στο 100%. Σίγουρα θα προτιμήσει τον μη καπνιστή, όπως θα προτιμήσει το φυσιολογικό βάρος, όπως θα προτιμήσει τον μη πρεζάκια. Σίγουρα θα προτιμήσει την κοπέλα που θα πάει στο λογιστήριο σε 20 δευτερόλεπτα, όχι σε 3 λεπτά. Γιατί να θες να βάζεις επιπλέον προβλήματα στην ζωή σου;

 

Το κατά πόσο είναι φυσιολογική η κουβέντα άς το κρίνουν άλλοι, αλλα παρεπιπτώντος και εγώ αηδιάζω με τους κοντούς, γιατί όταν βρέχει δεν μπορώ να μπώ κάτω από την ομπρέλα τους... Επίσης με αηδιάζουν οι πολύ ψηλοί, γιατί θέλει να σηκώνω το κεφάλι μου για να τους δω στα μάτια, α και το πιο βασικό, είναι αηδιαστικοί γιατί με καθυστερούν όταν περιμένω να πάρω παπούτσια, γιατί δεν βρίσκουν νούμερο να τους κάνει...

 

Υ.Γ. πω πω, αυτά τα επιχειρηματά σου ρε φίλε...αυτά τα επιχειρηματά σου...θα δυσκολεύετε λέει η υπάλληλος επειδή είναι ΄χοντρή, να μετακινηθεί στο γραφείο...τρομερό πρόβλημα...πες μου αυτά τα σκέφτεσε ή σου βγαίνουν έτσι αυθόρμητα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τελικά είσαι σφίχτης? φυσιολογικός? πρώην χοντρός?

οχι ρε,

επιτυχημένο πείραμα απο το wolfestein. τα αποτυχημένα τα σκοτώσαμε στο παιχνίδι :-D:-D:-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντος τον Aigea καταλαβαίνω εν μερη. Το παθολογικά αιτια κτλ είναι η μιση αλήθεια. Η άλλη μισή είναι οτι ο παχύσαρκος συμβιβάζεται και απλά τρώει μέχρι να χωρτάσει, χωρίς να αντιλαμβάνεται το πρόβλημα του.

Φαινόμενο καλοζωιας είναι η παχυσαρκια κακά τα ψέματα, αμα θέλει κάποιος να αδυνατησει μπορεί να το κάνει, έστω και με κόπο.

Απλά λύσεις του στιλ να απομωνοθούν οι χοντροί και τα λοιπά είναι μάλλον ρατσιστικες. Αποδέχεσαι τον άλλον οπως είναι , χοντρο, καπνιστη, ασχημο-ομορφο κτλ. Αν δεν σου αρέσει το θέαμα σε μια παραλία, σήκω φύγε εσυ, δεν μπορείς να διώχνεις τον άλλο.

 

το ότι κάποιος είναι παχύσαρκος, είναι δικό του πρόβλημα, δεν θυμάμαι κανέναν να διόρισε τον aigea σύμβουλο αδυνατίσματος... Τι θα πεί το αηδιάζω επειδή ο άλλος είναι παχύσαρκος... Αυτό είναι που με τρελαίνει εμένα προσωπικά... Όχι το ότι δεν θεωρεί καλαίσθητο το θέαμα ενός χοντρού, αλλα όταν λέει ότι οι χοντροί δεν είναι άνθρωποι, ότι "αηδιάζει", ε έλεος όμως...

 

Το να ανοίξει κάποιος παχύσαρκος ένα thread να ζητάει συμβουλές, και να βγεί ο aigeas και να του πεί ότι ξέρεις, το και το, είσαι΄παχύσαρκος επειδή τρώς και έτσι κ αλλιώς δεκτό... Αλλά το να βγεί και να κάνει ένα thread, έτσι στο άσχετο, χωρίς όπως λέει ο ίδιος να είναι παχύσαρκος, κατηγορόντας και μάλιστα βρίζοντας χοντρά, λέγοντας ότι δεν είναι άνθρωποι αλλα ζώα, τους παχύσαρκους... Ε όχι, δεν μ αρέσει, και δεν καταλαβαίνω το γιατί κάθησε να μας τα πεί όλα αυτά, υποστηρίζοντας μάλιστα διάφορες μπουρδοθεωρίες, χωρίς να είναι γνώστης του θέματος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

INTEL pentium D 930 XP120, ASUS P5LD2-DELUXE,2X1GB DDR2 CORSAIR VALUE, chiefteck 420, 2X120western digital SATA RAID, 1X200 western digital sata, PLEXTOR 716A, SONY 1615, Albatron 7900GT PCI-E with Zalman Cu 700,tv tuner LEADTEK DTV 2000 H

 

 

Eνώ εσύ είσαι.... φυσιολογικότατος Δημητράκη....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βρε πάλι οι συγκρίσεις?

 

Στην αρχή του thread ρωτάς να σχολιάσουμε γιατί νιώθεις έτσι. Άμα δεν απαντήσεις σε στοιχειώδη ερωτήματα πως θες να συνεχιστεί η κουβέντα και να μιλήσουμε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

INTEL pentium D 930 XP120, ASUS P5LD2-DELUXE,2X1GB DDR2 CORSAIR VALUE, chiefteck 420, 2X120western digital SATA RAID, 1X200 western digital sata, PLEXTOR 716A, SONY 1615, Albatron 7900GT PCI-E with Zalman Cu 700,tv tuner LEADTEK DTV 2000 H

 

 

Eνώ εσύ είσαι.... φυσιολογικότατος Δημητράκη....

 

νέα μέθοδος ψυχανάλυσης...

 

"Πες μου τον υπολογιστή σου, να σου πω ποιος είσαι..."

 

Άλλο τι θα ακούσουμε σήμερα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως στ' αλήθεια θα είχε ενδιαφέρον takeda να κάνουμε μία δημοσκόπηση για το ποιός αισθάνεται όμορφα κάθε φορά που αντικρύζει τον Πάγκαλο.

 

(Καλά τον Πάγκαλο μπορώ να τον αντέξω, αλλά ο Βενιζέλος πάει πολύ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μη ρωτάτε συνέχεια τα ίδια, ο άνθρωπος έχει κάνει post στο αντίστοιχο thread για όποιον τον τρώει η περιέργεια.

 

 

 

Όλες οι γκόμενες κουτσομπόλες και περίεργες είναι. Δεν βρίσκω κάτι εξωπραγματικό physics.

:mrgreen:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι σε ενοχλεί ο πάγκαλος και ο βενιζέλος; δεν μπορώ να καταλάβω

 

δηλαδή τι ακριβώς νοιώθεις; μίσος; αναγούλα?

 

προβληματίζομαι πραγματικα

 

(και δεν είμαι χοντρός αν νομίζεις ότι ασχολούμε γιαυτό, όρεξη για κουβέντα έχω)

 

 

ΜΗ ΜΟΥ ΠΕΙΣ ΟΤΙ ΕΙΣΑΙ Ο ΤΥΠΟΣ ΣΤΗΝ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαλά κι εγώ όρεξη για κουβέντα έχω takeda, αλλιώς δε θα είχε νόημα να είμαι εδώ. Θέλεις δεν θέλεις η εμφάνιση του καθενός σου προκαλεί συναισθήματα. Αυτό ακριβώς εννοώ. Όταν τον βλέπω γυρίζω κανάλι. Άλλος μπορεί να τον έχει αφίσσα. Ειδικά αν τον έχει διορίσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aigeas, αυτό που νιώθεις είναι απολύτως λογικό και αιτιατό από την οπτική γωνια σου (κοινώς, η πραγματικότητα είναι υποκειμενική). Όταν βλέπεις αυτή να μην συγκλίνει με αυτές των πολλών σε κομβικά σημεία, μπορεί να συμβαίνουν πολλά πράγματα. Υποθέτω αυτό ήθελες να εξερευνήσεις αρχικά με το αυτό thread πριν γίνει πόλεμος φωτιάς εναντίον φωτιάς. Ένα από αυτά που μπορεί να συμβαίνουν στην κατάσταση σου είναι ίσως ότι έχεις ψυχικές ανισορροπίες οι οποιες οδηγούν σε ανορθόδοξες εγκεφαλικές λειτουργίες (p.x. να αηδιάζεις και να αποστρέφεις το βλέμμα στην όψη ενός χοντρού ανθρώπου). Ψυχογράφημα δεν μπορώ να σου κάνω, θέλω να σε καλέσω να προσέξεις ότι αν βρίσκεις τον εαυτό σου να διαφέρει συχνά και πολύ στα ζητήματα ανοχής από τον μέσο καθημερινό άνθρωπο, δεν είναι επειδή είσαι 'διαφορετικός, καλλίτερος' που ίσως να είναι η φυσική σου τάση να υποστηρίζεις, είναι και ίσως επειδή πάσχεις από πράγματα που είναι ευτυχώς αρκετά μικρά για να μην σου κάνουν την καθημερινή ζωή αδύνατη, αλλα δυστυχώς αρκετά μεγάλα για να μην σου επιτρέπουν την κανονική κοινωνική ένταξη. Το ότι ως τώρα την παλεύεις δεν πάει να πει ότι αύριο θα είναι έτσι, αυτές οι καταστάσεις υποτροπιάζουν.

 

Υπάρχουν βιολογικά/φυσικά αιτια (παθολογικα και μη) για να μισούμε, απεχθανόμαστε άλλους ανθρώπους όταν είναι άσχημοι η δυσλειτουργικοί αν αυτά ψάχνεις να βρείς για να αιτιολογήσεις την κατάσταση σου, αλλα δεν είναι αρκετά για να την δικαιολογήσεις. Η ηθική είναι εφεύρεση εξωγενής της φυσικής μας τάσης και ακόμα και αν σε αηδιάζουν οι χοντροί ειλικρινά, το αν αυτό είναι 'καλό' ή 'κακό' κρίνεται σύμφωνα με άλλον κανόνα, τον οποιον κανεις δεν μπορεί να σου περιγράψει αλλα οι περισσότεροι σίγουρα φρίττουν όταν συνειδητοποιούν ότι πιθανώς δεν τον νιώθεις πολύ. Αν αυτό το thread αποσκοπούσε στο να νιώσεις πιο 'normal' επειδή θα ανακαλύψεις ότι όλοι μας τελικά, ενδόμυχα μισούμε τους χοντρούς, καταλαβαίνω την απογοήτευση σου.

 

Αν δεν νιώθεις ότι χρειάζεσαι βοήθεια είναι το πιο τρομακτικό, επειδή πιθανώς χρειάζεσαι. Το ότι τα έχεις καταφέρει να υπάρξεις ως τώρα δεν θα έπρεπε να είναι ο μονος κανόνας για το πως σχηματίζεται ένας άνθρωπος. Είναι τραγικό το ότι είπες ότι είσαι με μια γυναικα που είναι χοντρή και έδωσες το στοίχημα να την κανεις άνθρωπο. Αν αυτές είναι οι λέξεις που χρησιμοποιείς για να μιλήσεις για τους πιο κοντινούς σου ανθρώπους, εγώ θα έλεγα (αφού ρώτησες) ότι όχι, δεν είναι φυσιολογικό να νιώθεις έτσι, και χρειάζεσαι ψυχολογική υποστήριξη και βοήθεια από επαγγελματίες. Δεν λέω να σε πάνε στο τρελάδικο, αλλα μερικές συνεδρίες αρχικά σίγουρα.

 

Αυτά που λες για απόσταση μεταξύ real-life και internet είναι δείγμα ότι έχεις απωθημένα που δεν μπορείς να εκφράσεις στην πραγματική ζωή και τα βγάζεις στο δίκτυο (όπως το μισος σου για διαφορους) και αυτό είναι μια καλή λύση ανάγκης, αλλα σίγουρα δεν διορθώνει κανένα πρόβλημα, μάλιστα ενισχύει την σχιζοειδή τάση του internet σαν never-neverland που όλα επιτρέπονται και την πραγματική ζωή εκεί που πρέπει να υποκρίνεσαι ότι συμπαθείς τους ανθρώπους. Αυτές οι δυο πλευρές θα έρθουν σε βίαιη ρήξη.

 

Το ότι το δίκτυο δεν σε αποδέχεται όπως εκφράζεσαι είμαι σίγουρος ότι το έχεις συνηθίσει και έχεις τις άμυνες σου απέναντι του, οποτε δεν ξέρω σε τι βαθμό διαβάζεις αυτά που σου γράφω και τα διαβάζεις πραγματικά, ή αρνητικές διαθέσεις έχουν ήδη σχηματίσει τις άμυνες πριν καν οι λέξεις κατακάτσουν. Δεν θέλω το κακό σου, δεν θέλω να κερδίσω internet-points με το να σε προσβάλλω. Ρώτησες, και σου απάντησα όσο πιο ειλικρινά μπορούσα: έχεις πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...