Προς το περιεχόμενο

Κάηκε (Μάλλον) η μητρική


panraf

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα

 

Σήμερα πάω να ανοίξω το PC και διαπιστώνω οτι δεν άνοιγε καθόλου, σαν να μην έπαιρνε καθόλου ρεύμα. Στην αρχή υποψιάστικα οτι είναι το τροφοδοτικό αλλά το λαμπάκι του πίσω άναβε κανονικά. Ανοίγω το PC και είδα οτι το φωτάκι της μητρικής δεν άναβε. Αποσυνδέω τα πάντα και αφήνω μόνο τα βασικά (CPU, VGA, 1 Μνήμη) αλλά πάλι τα ίδια. Δεν έπαιρνε ρεύμα η μητρική. Εντελώς ξφανικά και ενώ μέχρι χθες έπαιζε κανονικά. Το τροφοδοτικό φαίνεται να παίρνει ρεύμα καθώς ο πορτοκαλί διακόπτης ανάβει κανονικά. Τι μπορεί να είναι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον αυτό που γράφεις στον τίτλο. Έχω πάθει το ίδιο, αλλά εν ώρα λειτουργίας των Windows. Κάηκε η μητρική στα καλά καθούμενα.

Για να σιγουρευτείς ότι είναι η μητρική προσπάθησε να βρεις άλλο τροφοδοτικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον αυτό που γράφεις στον τίτλο. Έχω πάθει το ίδιο, αλλά εν ώρα λειτουργίας των Windows. Κάηκε η μητρική στα καλά καθούμενα.

Για να σιγουρευτείς ότι είναι η μητρική προσπάθησε να βρεις άλλο τροφοδοτικό.

 

Και η πλάκα είναι οτι κάηκε ενώ ήταν κλειστό το PC. Τι να πω....Την Πέμπτη θα την πάω πίσω από εκεί που την πήρα να μου την αλλάξουν αν και πλέον δεν την εμπιστεύομαι και πολύ την συγκεκριμένη γιατί όλο προβλήματα ακούω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tελικά δοκίμασα άλλο τροφοδοτικό και η μητρική άναψε! Περίεργο, γιατί ο διακόπτης του τροφοδοτικού ανάβει πορτοκαλί κανονικά, αλλά δεν παίρνει καθόλου μπρος. Η ζημιά έγινε όσο ο υπολογιστής ήταν κλειστός, λέτε να έχει κάψει και τίποτα άλλο>

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...