Προς το περιεχόμενο

AMD HD2900XT VS 8800ULTRA!


overclockerd

Προτεινόμενες αναρτήσεις

nai alla otan se ola ta gnwsta a3iopista sites panw katw vgainoun ta idia apotelesmata kati leei auto...tespa vlepw kai to avatar den einai anagkh na to synexizw...akoma kai o 8eos na katevaine na pei kati "kako" gia thn ATI den prokeitai na ton pisteues...

 

Συγνωμη αλλα τι δεν παραδεχτικα? Παραδεχτικα και της θερμοκρασιες και τα τα φραμες που πεφτουν με το ΑΑ και ολα τα αλλα.ΑΛΛΑ οτι συγκρινεις τις δυο καρτες και αφηνεις να εννοειθει οτι η μια πεφτουν τερμα τα φπς ψηνεται εχει προβληματα και ολα τα κακα που υρπαχουν ενω η αλλη ειναι η καρτα χωρις κανα προβλημα τοτε δεν θα απαντησω.Και ναι ειμαι φανμποι της ΑΤΙ και το γουσταρω.Ελπιζω να σε καλυψα.:-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 105
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
Σε ευχαριστώ πολύ, με κολακεύεις θα έλεγα ... :mrgreen: Άσε ναι, ιδέα δεν έχω από υπολογιστές ... :(

Και όσο για τα fake benches, βάλε εσύ photo και μην ανησυχείς, αν είναι έγκυρη δεν σου λέμε τπτ ... :razz: ! (Ειλικρινά :wink:)

 

Κοιτα δεν θα το συνεχισω γιατι μπορεις και εσυ να λες και εγω μεχρι το πρωι να λεμε νε λεμε αλλα δεν θα βγει πουθενα εγω δεν μπορω να σε κανω να καταλαβεις και βεβαια ουτε συ γιαυτο αστο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Συγνωμη αλλα τι δεν παραδεχτικα? Παραδεχτικα και της θερμοκρασιες και τα τα φραμες που πεφτουν με το ΑΑ και ολα τα αλλα.ΑΛΛΑ οτι συγκρινεις τις δυο καρτες και αφηνεις να εννοειθει οτι η μια πεφτουν τερμα τα φπς ψηνεται εχει προβληματα και ολα τα κακα που υρπαχουν ενω η αλλη ειναι η καρτα χωρις κανα προβλημα τοτε δεν θα απαντησω.Και ναι ειμαι φανμποι της ΑΤΙ και το γουσταρω.Ελπιζω να σε καλυψα.:-D

 

ok...tote poios o logos na parei HD2900XT (h Crossfire pou den to ekmetaleuontai ola ta games) kai oxi mia 8800GTX efoson den yparxei xrhmatiko provlhma?

 

fanboy<>antikeimenikos

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ok...tote poios o logos na parei HD2900XT (h Crossfire pou den to ekmetaleuontai ola ta games) kai oxi mia 8800GTX efoson den yparxei xrhmatiko provlhma?

 

fanboy<>antikeimenikos

 

Κοιτα οι διαφορες ειναι ελαχιστες τωρα γιατι να παρει 8800 gtx εκει παω πασο εφοσον θελει καποιος να δωσει 200 παραπανω για πολυ λιγη παραπανω διαφορα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλύτερη κάρτα από πλευράς απόδοσης/τιμής είναι η 2900ΧΤ. Τώρα εάν τα frames πέφτουν με ενεργοποιημένα τα ΑΑ & ΑF δεν νομίζω ότι η πτώση τους είναι τόση ώστε να φανεί η διαφορά εξάλλου άμα είναι σταθερά πάνω από 30FPS ούτε το ανθρώπινο μάτι δεν το καταλαβαίνει. Από πλευράς τεχνολογίας οι κάρτες είναι οι ίδιες με ελαφρώς προβάδισμα στην ΑΤΙ για την καλύτερη υποστήριξη HDMI. Συμπέρασμα ? ? παίρνεις την 2900ΧΤ και θα αντέξει ακριβώς τα ίδια χρόνια όσο θα άντεχε μια ULTRA, αλλά την ΑΤΙ θα την χαρείς περισσότερο λόγω του ότι στοιχίζει πολύ πιο λίγο, έχει πολύ πιο ωραία χρώματα και εικόνα και υποστηρίζει καλύτερα το HDMI. Αν σε ενδιαφέρει μόνο η ταχύτητα παίρνεις την ULTRA αλλά σκέψου τα περισσότερα χρήματα και την απογοήτευση όταν θα δεις μιαν 2900ΧΤ να παίζει το ίδιο παιχνίδι με την ULTRA χωρίς ουσιαστική διαφορά. Να περιμένεις φυσικά και αύξηση των επιδόσεων των καρτών της ΑΤΙ με τους καινούργιους drivers.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μου Sadamiraq θα σου πω την δικιά μου εμπειρία.

 

Πέρασαν 2 κάρτες 2900ΧΤ απ'τα χέρια μου τον Ιούνιο,και εκτός του οτι είχαν προβλήματα στην απεικόνηση,οι επιδόσεις σε παιχνίδια ήταν χάλια.

Τώρα είμαι με μια 8800GTS 640Mb και σε πληροφορώ οτι σε όσα παιχνίδια παίζω (Oblivion,CS:Source,BF 2,FEAR,GRAW) την πατάει χαλαρά.

 

Και σε πληροφορώ οτι είμαι υποστηρικτής της Αti. (όχι όμως να πέφτω και κορόιδο.. :???:)

 

i'm out

 

Εdit:

Τώρα εάν τα frames πέφτουν με ενεργοποιημένα τα ΑΑ & ΑF δεν νομίζω ότι η πτώση τους είναι τόση ώστε να φανεί η διαφορά εξάλλου άμα είναι σταθερά πάνω από 30FPS ούτε το ανθρώπινο μάτι δεν το καταλαβαίνει.

H πτώση είναι σημαντική.Άλλο να παίζεις με 30 fps και άλλο να παίζεις με 60.

Από πλευράς τεχνολογίας οι κάρτες είναι οι ίδιες με ελαφρώς προβάδισμα στην ΑΤΙ

Συγνώμη,διαβάζεις καθόλου αυτά που γράφει τόση ώρα ο ThReSh και ο george??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

giati otan anevazei analyseis kai vazei AF/AA oi diafores megalwnoun...kai den einai 200 euro einai ligotera :P :p :P

 

Τέλοσπαντων αρχισες να λες παλι τα δικα σου επειδη ειλικρινα βαρεθηκα και απο τι βλεπω και να ερθεις να σου δειξω την μεγαλη διαφορα που λες η οποια δεν υπαρχει γιαυτο οτι πεις ειναι σωστο συμφωνω σε οτι πεις πανε σαν ενα ακομα προβατο πισω απο την Νvidia φιλε.Αυτο ειναι το τελευταιο μου ποστ σε αυτο το θρεαντ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Nai dika mou...kai arketwn a3iopistwn site sto internet...ta opoia esy den empisteuesai epeidh deixnoun to anti8eto apo auto pou 8es...ok ola ta sites einai plhrwmena apo thn Nvidia...den 8a einai kai kapoio apo thn ATI? den se vlepw omws na postareis url...

 

Oxi den mou aresei h Nvidia protimw thn ATI san etairia, apla auth einai h gnwmh mou auth thn periodo epeidh vlepw oti h seira 8800 ths Nvidia a3izei. Anti8etws esy nomizeis oti osoi "antiti8ontai" sthn ATI einai provata ths Nvidia apopsh sou...kai esy eisai ths ATI me thn idia logikh. Otan vgalei pali h ATI kapoion proion pou a3izei 8a thn uposthri3w...alla oxi thn "proxeirodouleia" (kata thn gnwmh mou) pou legetai HD2900XT...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς,μάλλον δεν πρόκειται για προχειροδουλειά αλλά για μια απεγνωσμένη κίνηση της AMD.Απ'την στιγμή που είχε φάει την φόλα με τους Core 2 Duo προκείψαν τόσα εμπόδια που δεν κατάφερε να πετύχει το στόχο της με την 2900ΧΤ.

 

Κρίμα,αλλά ελπίζω η επόμενη κίνησή της θα είναι καλύτερη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Συγνώμη,διαβάζεις καθόλου αυτά που γράφει τόση ώρα ο ThReSh και ο george??

 

Δεν έχω καταλάβει τι θες να πείς :-D, μπορεί να μην έγινα εγω κατανοητός. Και οι 2 κάρτες υποστηρίζουν DX10 και τους αντίστοιχους Shaders με την κάρτα της ATI να έχει περισσότερο memory bandwith.

 

"The Radeon HD 2900 XT is an impressive, full-featured DirectX 10-ready graphics processor. Its unified shader architecture is a clear advance over the previous generation of Radeons and is the same class of product as Nvidia's GeForce 8800 series in terms of basic capabilities. The GPU even has some cool distinctive features, like its tessellator, that the GeForce 8800 can't match"

 

Αυτό εννοώ της ίδιας τεχνολογίας...

 

Δεν λέω ότι έχει και καλύτερη απόδοση στα παιχνίδια, απλά λέω ότι τα 5-15FPS που κάνει περισσότερα η 8800 δεν αξίζουν τα έξτρα λεφτά !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω καταλάβει τι θες να πείς :-D, μπορεί να μην έγινα εγω κατανοητός. Και οι 2 κάρτες υποστηρίζουν DX10 και τους αντίστοιχους Shaders με την κάρτα της ATI να έχει περισσότερο memory bandwith.

 

"The Radeon HD 2900 XT is an impressive, full-featured DirectX 10-ready graphics processor. Its unified shader architecture is a clear advance over the previous generation of Radeons and is the same class of product as Nvidia's GeForce 8800 series in terms of basic capabilities. The GPU even has some cool distinctive features, like its tessellator, that the GeForce 8800 can't match"

 

Αυτό εννοώ της ίδιας τεχνολογίας...

 

Δεν λέω ότι έχει και καλύτερη απόδοση στα παιχνίδια, απλά λέω ότι τα 5-15FPS που κάνει περισσότερα η 8800 δεν αξίζουν τα έξτρα λεφτά !

 

For Christ's shake dude ! :X

Μα γιατί δεν καταλαβαίνει κανείς ? Γιατί πρέπει ΟΛΟΙ να έχουμε γνώμη για τα πάντα ? Π.χ. Δεν έχω ιδέα για laptop, για αυτό και δεν γράφω στην ενότητα laptop ... :razz:

http://www.insomnia.gr/vb3/showpost.php?p=1739258&postcount=43

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

For Christ's shake dude ! :X

Μα γιατί δεν καταλαβαίνει κανείς ? Γιατί πρέπει ΟΛΟΙ να έχουμε γνώμη για τα πάντα ? Π.χ. Δεν έχω ιδέα για laptop, για αυτό και δεν γράφω στην ενότητα laptop ... :razz:

http://www.insomnia.gr/vb3/showpost.php?p=1739258&postcount=43

 

Δεν έχεις laptop και δεν συζητείς για laptop... ενώ τυγχαίνει να είσαι κάτοχος και των δύο καρτών? και για αυτό έχεις άποψη? ή είσαι μηχανικός σε μια από τις 2 εταιρείες? γιατί αυτά που γράφεις στο link αν δεν τα διάβασες κάπου, δεν νομίζω να αγόρασες και τις 2 κάρτες και με αντίστροφη μηχανική να ανάλυσες το πώς δουλεύει η κάθε μια.

Πάντως εγώ το κειμενάκι που αντέγραψα είναι από γνωστό site που έκανε review την κάρτα της ATI.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...