Προς το περιεχόμενο

AMD HD2900XT VS 8800ULTRA!


overclockerd

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλύτερη κάρτα από πλευράς απόδοσης/τιμής είναι η 2900ΧΤ. Τώρα εάν τα frames πέφτουν με ενεργοποιημένα τα ΑΑ & ΑF δεν νομίζω ότι η πτώση τους είναι τόση ώστε να φανεί η διαφορά εξάλλου άμα είναι σταθερά πάνω από 30FPS ούτε το ανθρώπινο μάτι δεν το καταλαβαίνει.

 

Έχουμε αναφερθεί ΠΟΛΛΕΣ φορές σε αυτό το λανθασμένο συμπέρασμα. Google it να δεις μέχρι πόσα frames μπορεί να δει το ανθρώπινο μάτι ή βάλε 2 monitors,στο ένα να παίζει ένα παιχνίδι με 30fps cap και στο άλλο το ίδιο παιχνίδι με 60fps. You'll be surprised με την διαφορά που θα δεις :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 105
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
Έχουμε αναφερθεί ΠΟΛΛΕΣ φορές σε αυτό το λανθασμένο συμπέρασμα. Google it να δεις μέχρι πόσα frames μπορεί να δει το ανθρώπινο μάτι ή βάλε 2 monitors,στο ένα να παίζει ένα παιχνίδι με 30fps cap και στο άλλο το ίδιο παιχνίδι με 60fps. You'll be surprised με την διαφορά που θα δεις :P

 

Εξαιρετικά καλή σελίδα με αρκετά καλές επεξηγήσεις. Εύγε στον συγγραφέα και σε σένα που έδωσες το link.

 

***edit: και μια που το έκανα το ΟΤ, ας ξεκλέψω λίγο ακόμα....στο πείραμα της Βαρκελώνης είχε καθοριστεί πόσα καρέ θα πρέπει να εμφανίζονται σε δεδομένο χρόνο, ειδάλλως αδυνατό ο ανθρώπινος εγκέφαλος να μεταφέρει το μήνυμα από το υποσυνείδητο στο συνειδητό και ένα μεγάλο ποσοστό θα ακολουθήσει τυφλά την όποια "εντολή" θα μπορούσε να εμπεριέχει το μήνυμα. ΄Ενα από τα πειράματα ήταν να δείξουν μια σύντομη ταινία σε μια ομάδα ανθρώπων όπου με ένα εμβόλιμο καρέ τους έλεγαν να πιούνε Coca-cola. Πάνω από το 95% σηκώθηκε μετά το τέλος της προβολής και παράγγειλε coca-cola στο μπαρ. To ποσοστό που δεν πήγε είχε κακή "εγρήγορση" εγκεφάλου (άλλο μεγάλο κεφάλαιο...). ΄Οσοι πήγαν ωστόσο όταν ρωτήθηκαν γιατί πήγαν να πάρουν coca-cola δεν ήξεραν γιατί. Κάποιοι απλά δήλωσαν ότι ένιωσαν μια ξαφνική "ανάγκη" για το εν λόγω αναψυκτικό.

 

Αν τους έλεγαν να πάνε να πέσουν από τον 4ο θα το έκανε το ίδιο ακριβώς ποσοστό....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχεις laptop και δεν συζητείς για laptop... ενώ τυγχαίνει να είσαι κάτοχος και των δύο καρτών? και για αυτό έχεις άποψη? ή είσαι μηχανικός σε μια από τις 2 εταιρείες? γιατί αυτά που γράφεις στο link αν δεν τα διάβασες κάπου, δεν νομίζω να αγόρασες και τις 2 κάρτες και με αντίστροφη μηχανική να ανάλυσες το πώς δουλεύει η κάθε μια.

Πάντως εγώ το κειμενάκι που αντέγραψα είναι από γνωστό site που έκανε review την κάρτα της ATI.

 

Να προσδοκώ λοιπόν σε μια αναλυτική ανάλυση του τι εστί programmable tesselator, πότε και που και σε ποιό βαθμό θα κάνει διαφορά και κατά προτίμηση με δικά σου λόγια;

 

Ο καθένας σας ας έχει τις προτιμήσεις του, όσο καιρό δεν έχετε να σπάτε τα κεφάλια ο ένας του άλλου όπως στα γήπεδα δεν έχω καμιά ιδιαίτερη ένσταση. Το γελοίο της όλης αντιδικίας είναι άλλο κεφάλαιο.

 

Γίνεται ωστόσο γελοιότερο όταν προκαλείς για ανάλυση όταν δεν διαφαίνεται πουθενά ότι είσαι σε θέση να την κάνεις ο ίδιος.

 

Φιλική συμβουλή από τον παππού: κατεβάστε τους τόνους και αν είναι εφικτό μείνετε στο πραγματικό θέμα με πραγματικά και δικά σας επιχειρήματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η 2900 ειναι βαβουριαρα και αν παιζεις νυχτα θα σου σπασει τα νευρα.. επειδη η nvidia ετοιμαζει νεες καρτες και λογικα θα ακολουθησει και η ατι, περιμενε αυτες

η ακομη καλυτερα περιμενε να πεσουν οι τιμες στις τωρινες

 

file den einai babouriara thn exw thn karta kai einai pio athoribi apo thn sapphire 1650pro pou eixa

____________

core2 2.33~3.03 xwreis reuma kai mama psixtra

mobo eVga nvidia i650ultra NF66-T1

ddr2 transcend 2x800~866 2giga

ati2900xtGecube512mb ~805/2020

hhd80giga

psu750w thermaltake

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eγώ που είχα μια 2900ΧΤ πριν και τώρα μια 8800GTS έχω βρει την ησυχία μου πάντως.

 

Είναι θορυβώδης η 2900ΧΤ,κυρίως όταν παίζεις παιχνίδια. :???:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eγώ που είχα μια 2900ΧΤ πριν και τώρα μια 8800GTS έχω βρει την ησυχία μου πάντως.

 

Είναι θορυβώδης η 2900ΧΤ,κυρίως όταν παίζεις παιχνίδια. :???:

 

file mou fenete eisai iperbolikos polises mia karta pou einai kaliterh kai ebales mia xeiroterh gia ton thoribo?

otan paizeis hxo den bazeis?

______________

core2 2.33~3.03 xwreis reuma kai mama psixtra

mobo eVga nvidia i650ultra NF66-T1

ddr2 transcend 2x800~866 2giga

ati2900xtGecube512mb ~805/2020

hhd80giga

psu750w thermaltake

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) Δεν την πούλησα. Και για την ακρίβεια πέρασαν 2 απ'τα χέρια μου. Και οι δυο προβληματικές. Οπότε δεν το βλέπω έτσι. Είμαι με καλύτερη κάρτα και δεν μετανιώνω παρα μόνο που δεν έβαλα την GTX.. (έπρεπε να ψήσω τον πατέρα μου για τα 200 ευρά :mrgreen: )

 

2) Όταν παίζω βράδυ με τα ακουστηκά εγώ μπορεί να μην άκουγα την 2900ΧΤ αλλά όσοι κοιμούνται στα δίπλα δωμάτια...:???:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

file den einai babouriara thn exw thn karta kai einai pio athoribi apo thn sapphire 1650pro pou eixa

 

Και η 8600 κάνει περισσότερο θόρυβο ενίοτε (ανάλογα με τον κατασκευαστή) από μια 8800.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Οντως και η Χ1800ΧΤ με τη στοκ ψυξη εκανε στο 100% στροφες τριπλασιο θορυβο απο ΟΛΑ τα αλλα ανεμιστηρια του pc (και ηταν πανω απο 12...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εμενα παντος η 2900 μου δν κανει τοσο θορηβω(σε συγκριση με την 8800 ενος φιλου η δικια μου ειναι νεκροταφιο σε θορηβο παντα)τωρα βεβεια αυτο μπορει να οφειλετε στο οτι το κουτι ειναι καλα μονομενο....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γειά σας! θά ήθελα να με βοηθήσετε σε αυτό το θέμα!:) είναι η AMD HD2900XT γρηγορότερη απο τήν 8800ULTRA? επίσης θά ήθελα να δώσετε και μια αξιολόγηση στις δυο κάρτες με βάση 1)Σχέση κόστους - απόδοσης 2) εάν αξίζει η αγορά 100% και 3)θερμοκρασιές- κλόκια

 

Ευχαριστώ πολύ!:mrgreen:

 

Πολύ σάλος για το τπτ μου φαίνετε γίνεται για τις κάρτες... Τώρα π.χ. θα πάρεις την Ultra, και θα έχεις 1-2 fps παραπάνω σε ένα game, ε και? Σιγά το πράγμα... Τα ίδια σχύουν κ για την ΑΤΙ φυσικά... Διάλεξε μια κάρτα με κύριο γνώμονα το πορτοφόλι σου... Βρες την καλύτερη σχέση τιμής-απόδοσης.

Στην συγκεκριμένη περίπτωση βέβαια, αξίζουνε τα 2-3, έστω και 10 fps παραπάνω της Ultra, τα 200 ευρώ παραπάνω στην τιμή της? Εγώ νομίζω πως όχι, αλλά εσύ κρίνε...

 

 

Υ.Γ. Όπως και να έχει δεν θα αγόραζα ποτέ Nvidia κάρτα. Αν δεν υπήρχε άλλος κατασκευαστής vga στον κόσμο εκτός της nvidia, θα πετούσα το pc μου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υ.Γ. Όπως και να έχει δεν θα αγόραζα ποτέ Nvidia κάρτα. Αν δεν υπήρχε άλλος κατασκευαστής vga στον κόσμο εκτός της nvidia, θα πετούσα το pc μου...

 

αχαχαχαχαχαχαχαα... Μαζί σου φίλε desolatorXT :mrgreen::mrgreen::mrgreen:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Υ.Γ. Όπως και να έχει δεν θα αγόραζα ποτέ Nvidia κάρτα. Αν δεν υπήρχε άλλος κατασκευαστής vga στον κόσμο εκτός της nvidia, θα πετούσα το pc μου...

 

+1 Ki απο εμενα.:-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...