Προς το περιεχόμενο

AMD HD2900XT VS 8800ULTRA!


overclockerd

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ναι βρε να εχεις VGA και να σου σπαει τα @@ με τους drivers εχει την γλυκα του...

 

note:και εγω ATI εχω δεν το λεω επειδη το ακουσα να το λενε αλλοι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 105
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

ThrowDOWN άστα τα παιδιά να έχουν ati....δεν φτάνουν για όλους οι 8800gtx.

 

Άντε τώρα να διαβάζει το θέμα κάποιος που θέλει να αγοράσει vga και δεν ασχολείται με το άθλημα και να πέσει πάνω σε τέτοια post...ωραία βοήθεια.

Μην είστε κολλημένοι ρε σεις, αλλά ακόμα και αν είστε κρατήστε το για την πάρτη σας...μην γράφετε τέτοια πράγματα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον καταρχην η συγκριση ati 2900 xt με nvidia 8800 ultra ειναι ΕΝΤΕΛΩΣ ακυρη απο τη στιγμη μου υπαρχει η φθηνοτερη(απο την 8800 ultra) GTX η οποια πολυ απλα ειναι πολυ καλυτερη σε επιδοσεις απο την ΑΤΙ...και δεν μιλαω για διαφορες 1-2 fps αλλα για πολλα περισοτερα...Και επειδη εγω δεν ειμαι κανενα 18-χρονο fanboy χωρις επιχειρηματα, οριστε και ενα αξιοπιστο site να βγαλετε τα συμπερασματα σας...

 

 

http://www23.tomshardware.com/graphics_2007.html?modelx=33&model1=857&model2=706&chart=277

 

Η καρτα τις ΑΤΙ εχει ελπιδες μονο στις χαμηλοτερες αναλυσεις...Μετα απλα χανεται...Ακομα και η 8800GTS την κοντραρει στα πιο πολλα τεστ(και μαλιστα με τα 320ΜΒ)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ThrowDOWN άστα τα παιδιά να έχουν ati....δεν φτάνουν για όλους οι 8800gtx.

 

Άντε τώρα να διαβάζει το θέμα κάποιος που θέλει να αγοράσει vga και δεν ασχολείται με το άθλημα και να πέσει πάνω σε τέτοια post...ωραία βοήθεια.

Μην είστε κολλημένοι ρε σεις, αλλά ακόμα και αν είστε κρατήστε το για την πάρτη σας...μην γράφετε τέτοια πράγματα

 

Για αστείο τα γράφουμε αυτά ρε 'συ... αλλά πέραν του αστείου νομίζω ότι είναι χαζομάρα να δώσω 700 ευρώ σχεδόν για μια 8800 ULTRA και να μην πάρω με 320 ευρώ μια 2900XT. Για σχέση απόδοσης/τιμής λέω πάντα έτσι; αν κάποιος θέλει μονάχα το καλύτερο από πλευράς ταχύτητας και δεν τον νοιάζουν τα λεφτά η 8800 ULTRA είναι μονόδρομος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

totti για την gtx μιλάω η οποία καινούρια κοστίζει περίπου 500?...μπορείς να την βρεις και με λιγότερα και είναι καλύτερη σε όλους τους τομείς (απόδοση, κατανάλωση, θερμότητα, θόρυβος). Η ultra εννοείται πως δεν αξίζει η αγορά της.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσπάθησε να βρείς την 2900XT ME 1GB DDR4.

Αν θέλςι crossfire στο μέλλον και θές καλό gaming σε directx 10 (σε vista) δεν το συζητάμε καν. ΠΡΕΠΕΙ να πάρεις τη 2900. Θα σου στοιχίσει και λιγότερο. ΑΛΛΆ..Βρές την έκδοση του 1GB.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

enoeitai pws den aksizei h agora mias ultra eidika ayth thn xronikh periodo , genika an theleis na pareis karta kai den kratiese kai exeis ta $$ tsimpas mia 8800gtx kai eisai kyrios , thn thewrw apo tis poio epitiximenes kartes ths nvidia thn exw apo telh noembriou perisi kai akoma den thn exei gonatisei game apo ekei kai pera apofasizeis simfwna me posa eisai diatethimenos na dwseis kai ti theleis apo thn karta sou , ayta :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Προσπάθησε να βρείς την 2900XT ME 1GB DDR4.

Αν θέλςι crossfire στο μέλλον και θές καλό gaming σε directx 10 (σε vista) δεν το συζητάμε καν. ΠΡΕΠΕΙ να πάρεις τη 2900. Θα σου στοιχίσει και λιγότερο. ΑΛΛΆ..Βρές την έκδοση του 1GB.

 

petamena lefta...teleiws...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ThrowDOWN άστα τα παιδιά να έχουν ati....δεν φτάνουν για όλους οι 8800gtx.

 

Άντε τώρα να διαβάζει το θέμα κάποιος που θέλει να αγοράσει vga και δεν ασχολείται με το άθλημα και να πέσει πάνω σε τέτοια post...ωραία βοήθεια.

Μην είστε κολλημένοι ρε σεις, αλλά ακόμα και αν είστε κρατήστε το για την πάρτη σας...μην γράφετε τέτοια πράγματα

 

ρε φίλε, εγώ έγραψα την άποψή μου πάνω, στο ΥΓ ανέφερα τι κάνω εγώ, δεν είπα και στο μέλος που έκανε την ερώτηση να πάρει ΑΤΙ. Του είπα να κοιτάξει πρώτα την σχέση απόδοση/τιμή, και μετά να διαλέξει με κύρια βάση αυτό, και όχι τα 1-2 frames Παραπάνω... Απο μια φράση του ποστ δλδ κρατιέστε, και βγάζετε και ετοιμιγορία...

 

Ναι βρε να εχεις VGA και να σου σπαει τα @@ με τους drivers εχει την γλυκα του...

 

note:και εγω ATI εχω δεν το λεω επειδη το ακουσα να το λενε αλλοι

 

Έχω αγοράσει συνολικά 3 Nvidia Κάρτες, και 5 ΑΤΙ, από τις ΑΤΙ έμεινα 100% ευχαριστημένος (απόδοση/τιμή πάντα πρώτα) σε αντίθεση με τις Nvidia...

Επίσης, επειδή μιλάνε όλοι για προβληματικά drivers των ATI... Εγώ θα πώ, ότι είχα μια Riva TNT 2, μια Geforce 4 MX440(τρείς μάλλον) και μια 6600GT... Συνεχώς είχαμε προβλήματα, μικρή σταθερότητα, αηδιαστικό framerate με antialising κτλπ, μπλέ οθόνες, ξεκάρφωτα reset του υπολογιστή...

Αντιθέτως, είχα μια X700Pro, Μια 9200, μια X1600XT, μια X1650Pro και μια X2600XT, και με εξαίρεση την 1650, που όντως τα drivers παρουσιάζουν προβλήματα, όλες οι άλλες δουλεύουν μια χαρά, και εγώ σαν καταναλωτής είμαι 110% ευχαριστημένος... Οπότε το ότι η 8800GT είναι καλύτερη από την 2900XT δεν μου λέει κάτι, και προφανώς δεν μου λέει να προτιμήσω Nvidia... Εγώ είχα Nvidia μέχρι μια περίοδο (μέχρι και την 6600, η οποία παρεπιπτώντος κάηκε χωρίς λόγο) και αηδιασμένος από τα προβλήματά τους γύρισα στις ΑΤΙ, και από τότε δεν έχω κανένα πρόβλημα...Από την εμπειρία που είχα απο τα προιόντα που ανέφερα, μπορώ να πώ ότι οι ΑΤΙ είναι σαφώς πιο σταθερές, με καλύτερη ποιότητα εικόνας, και αποδίδουν καλύτερα σε περιβάλοντα με υψηλές αναλύσεις και πολύ ΑΑ, αρκετά πιο φτηνές, και στοχεύουν κυρίως στα μεσαία στρώματα καταναλωτών...Δλδ εγώ πήρα π.χ. μια 2600XT 99ευρώ... αυτό σημαίνει όμως ότι του χρόνου θα μπορώ να δώσω άλλα 99 ευρώ για να πάρω μια 3600ΧΤ, σε αντίθεση με σένα που θα έχεις δώσει 600 ευρώ, και του χρόνου θα σε πονάει ακόμη ο κ***ς σου από την προηγούμενη αγορά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

I 2900 DEN exei kaliteri apoikonisi apo tis G80.i 3600xt kai 4600xt se kamia periptosi den 8a xoun ipsiloteri apodosi apo tin 8800GTX.H 2900xt einai i kaliteri

karta apodosis/timi stis perissoteres ton periptoseon. An 8eoritika mia apo tis etaireies autes kleisei kai exoume monopolio , 8a agorazoume kartes san na tan autokinita, autos o fanboysmos einai pragmatika ili8ios. H 8800Ultra itan kinisi goitrou gia tin nvdia ,tipota parapano apo mia overclocked GTX me allo sistima psiksis , alla an kapoios apla 8elei tin kaliteri(taxiteri mpla mpla) karta xoris na ton apasxoloun ta xrimata tote 8a prepei na tin dialeksei. Kata tin gnomi mou ta montela 8800GTX kai 8800ULTRA 8a prepei na pesoun kapou 100 euro oi times tous, exoun arxisei na deixnoun tin ilikia tous sta nea games,alla auto den ginetai giati den uparxei antagonismos stis perissoteres ton periptoseon

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

petamena lefta...teleiws...

 

Μάλλον δεν έχεις δει τι μπορεί να κάνει η συγκεκριμένη κάρτα σε vista και dx10 games.

 

Έχω δει benchmark 2 GTX σε SLI και 2 2900XT 1GB σε crossfire (οι gtx είχαν μεγαλύτερης συχνότητας core 2 στο benchmark).

 

Οι διαφορές σε fps ήταν ΧΑΩΔΕΙΣ! Μέχρι και σχεδόν 3 φορές πάνω (το λιγότερο 1,5 φορά στα περισσότερα τα benchmarks στις 2900XT!

 

Δεν ξέρω αν ήταν θεμα drivers της nvidia (το sli δούλευε κανονικά) αλλά και να ναι ποιος εγγυάται οτι η ασόβαρη ΕΝΤΕΛΩΣ στους drivers nvidia θα φτιάξει το πρόβλημα?

 

Να σημειώσω οτι στα benchmarks ΚΑΙ με AA/AI ανοιχτό ήταν πάνω από διπλάσια η απόδοση της 2900ΧΤ!

 

Οι drivers της AMD (που ανανεώνονται σε πολύ μεγαλύτερη συχνότητα και με ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΑ αποτελέσματα) εγγυώνται οτι η κάρτα αυτή θα βγάλει ακόμα περισσότερα και οτι θα λειτουργεί άψογα σε vista για dx10 gaming!

 

Και αν διαβάσεις benchies για τη συγκεκριμένη κάρτα θα δείς οτι ακόμα και μία σκέτη GTX με μία σκέτη 2900XT σε Vista δίνουν ανάλογη εικόνα όσον αφορά το αποτέλεσμα! Σε Vista πολύ απλά η 2900XT (και ειδικότερα η 1GB version) είναι ΓΡΗΓΟΡΟΤΕΡΗ!

 

Άρα λοιπόν...πώς ακριβώς είναι πεταμένα λεφτά τη στιγμή που κοστίζει 100? λιγότερα από την GTX ? Και τη στιγμή που σχετικά σύντομα (ίσως με την έλευση του SP1 των vista Που θα διορθωθούν πολλές ατέλειες των νέων windows ) θα βάλουμε όλοι vista για να έχουμε dx10 gaming!

 

Επιπλέον σε 4 μήνες βγαίνουν οι 9800. Όπως γίνεται σχεδόν πάντα με την nvidia τυχόν προβλήματα προηγούμενης γενιάς καρτών δεν θα διορθωθούν καν! Και γράφω έχοντας υπόψη ανάλογες περιπτώσεις στο κοντινό παρελθόν από το προβληματικό τμήμα drivers της nvidia!

 

Μάλλον δεν είσαι πλήρως ενημερωμένος....

 

edit: ορίστε και Link

 

http://www.pcmag.com/article2/0,1895,2147064,00.asp

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

parakalw dwse links me ta benchmarks :)

 

nai akoma skeftomai oti einai petamena lefta...

 

Το link είναι του PC Magazine και είναι στο post μου από πάνω.

Στο άρθρο μέσα θα βρείς sublink με τα benchies.

;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...