Προς το περιεχόμενο

καλωδιο IDE 2.5"... Ξερει κανεις που βρισκω?


aquasonic

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θελω ενα καλωδιο για σκληρο απο λαπτοπ για προεκταση. Δεν θελω μετατροπεα για 2.5 -> 3.5 αλλα καλωδιο για 2.5 -> 2.5 (Το επεξηγω γιατι σε πολλα καταστηματα δεν καταλαβαιναν.) Ξερει κανεις που να υπαρχει στην Ελλαδα? Ακομα καλυτερα αν υπαρχει θυλικο -> αρσενικο...

 

Ευχαριστω πολυ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν πρέπει να πωλείται τέτοιο πράγμα. Έχω δει σε παλιό φορητό καλωδιοταινία 2.5' αλλά γενικά πιστεύω πως δε θα τη βρεις. Έίναι εξειδικευμένο hardware.

 

Από την άλλη μπορείς να τη φτιάξεις μόνος σου (αν βρεις τα κατάλληλα υλικά).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε καταστημα ηλεκρονικών (πχ Φανος για Αθήνα) παιρνεις connectors & καλωδιοταινία και φτιαχνεις μόνος σου.

Χρησιμο να εχεις και την ειδική πενσα , αλλά και με σφυράκι ή μεγγενούλα μια χαρα το κάνεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε καταστημα ηλεκρονικών (πχ Φανος για Αθήνα) παιρνεις connectors & καλωδιοταινία και φτιαχνεις μόνος σου.

Χρησιμο να εχεις και την ειδική πενσα , αλλά και με σφυράκι ή μεγγενούλα μια χαρα το κάνεις

 

 

Eχει ομως κοννεκτορες? Μπορεις να στειλεις με pm την διευθηνση του καταστηματος? Δεν ξερω πως ακριβως να τα ρωτησω ομως (κοννεκτορες και καλωδιο 44πινο?)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O Φανός είναι στη Σολωμου (1η παραλληλη της Στουρνάρη) λιγο πάνω από την Πατησιων (οπως ανεβαίνεις για Εξαρχεια στο δεξί σου χερι). Ακριβώς διευθυνση δεν θυμαμαι. Εχει (ή τουλαχιστον είχε οταν χρειαστηκα εγω) κοννεκτορες.

 

ΥΓ Ισως ταλαιπωρηθεις γιατι εχει αρκετή πελατεία και η εξυπηρετηση είναι αργή αφού όλοι ζητάνε διαφορα ψιλολοϊδια - ψαχνουν για συμβατα , αν δεν υπαρχει ακριβώς το ιδιο. Παντως οταν με το καλο ερθει η σειρα σου είναι εξυπηρετικοί , και σαν τιμές εχει λογικές.

 

ΥΓ2. Ελπιζω να μη θεωρηθει διαφήμηση , αλλοιως ας διαγραφει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οχι μην σου κανει εντυπωση τετοιο κονεκτορα δεν ειχε ποτε

(θυμαμαι εποχες Αmiga1200 που εψαχνα και εγω κατι τετοιο δεν ειχα βρει πουθενα, φυσικα ο Φανος ηταν και ειναι η πρωτη επιλογη)

 

ισως αν μας εξηγουσες τι ακριβως θες να κανεις να μπορουσαμε να βηθησουμε καλυτερα

 

υπαρχουν κατι μετετροπεις 2,5" σε 3,5" που ειναι με καλωδιο (υπαρχουν και με πλακετα) ισως αν αγοραζες δυο τετοια να εφτιαχνες ενα καλωδιο αλλα θα σου κοστισει ακριβα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στη θέση σου θα προσπαθούσα να αυτοσχεδιάσω.

πχ θα χρησιμοποιούσα δύο σειρές από αυτό (αριστερά) σαν τη μια υποδοχή.

R245460-01.jpg

 

Αλλιώς ψάξε σε μαγαζιά με ηλεκτρονικά ή μεταχειρισμένους υπολογιστές μπας και βρεις κάτι που να βολεύει.

Υπάρχει και το ebay για τέτοιες καλωδιοταινίες.

Καλό ψάξιμο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ισως αν μας εξηγουσες τι ακριβως θες να κανεις να μπορουσαμε να βηθησουμε καλυτερα

 

Εχω ενα HP omnibook xe3. Αυτο χρησιμοποιει εναν κονεκτορα που συνδεει την θυρα της μητρικης με τον hdd επειδη στο mobo ειναι καθετος και στον σκληρο οριζοντιος. Επειδη ο κονεκτορας αυτος δεν υπαρχει ποια (ακομα και εξω με ζορια τον βρισκω) πρεπει να τον φτιαξω μονος μου... Δλδ να παρω ενα καλωδιο επεκτασης 44pin ide και να βρω τροπο να το κανω απο την μια πλευρα αρσενικο. Αλλα το κυριως θεμα ειναι να βρω το καλωδιο...

 

(Αν μπορει να φτιαξει καποιος ας μου στειλει pm με τιμουλα...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στη θέση σου θα προσπαθούσα να αυτοσχεδιάσω.

πχ θα χρησιμοποιούσα δύο σειρές από αυτό (αριστερά) σαν τη μια υποδοχή.

R245460-01.jpg

 

Αλλιώς ψάξε σε μαγαζιά με ηλεκτρονικά ή μεταχειρισμένους υπολογιστές μπας και βρεις κάτι που να βολεύει.

Υπάρχει και το ebay για τέτοιες καλωδιοταινίες.

Καλό ψάξιμο...

 

τι ακριβως ειναι αυτο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...