Προς το περιεχόμενο

HEEELP!!! Ο υπολογιστής μου δεν ανοίγει!!!!


Stavros_Ribo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Άκουγα κατά διαστήματα στο forum κάποιες περιπτώσεις που δεν άνοιγαν κάποιοι υπολογιστές και δεν πίστευα ποτέ ότι θα μου συνέβαινε κι εμένα κάτι τέτοιο.

Χθες το πρωί ανοίγω τον υπολογιστή και πάω να γράψω μία λέξη στο αγγλικό λεξικό που έχω (GWord). Ξαφνικά κατάλαβα ότι έγραφα την λέξη αλλά ο υπολογιστή δεν έκανε τίποτα. Πάω να κουνήσω το ποντίκι....πάλι τίποτα, Ctrl Alt Delete ....τίποτα. Τον κάνω επανεκκίνηση και όπως ανοίγει αρχίζει να ελέγχει τους δίσκους μου. Ξαφνικά δεν ξέρω τι έγινε και έβρισκε κάτι αρχεία (νομίζω) και μετά έγραφε deleting τάδε.... πολλές φορές και κάτι διαφορετικό έκανε deleting. Εγώ ψιλοτρόμαξα το αφήνω να τελειώσει τον ξαναανοίγω και μου ξαναυγάζει ότι έπρεπε να γίνει ο έλεγχος κι εγώ πατάω να μη γίνει αλλά δεν έκανε τίποτα. Από τότε όταν τον ανοίγω μου βγάζει την οθόνη που πρέπει να διαλέξω ασφαλή λειτουργία , κανονική εκκίνηση κτλ. Όταν πατάω το πρώτο διαβάζει κάτι αρχεία και μετά αναβοσβήνει μία άσπρη γραμμή πάνω αριστερά. Μόνο αυτό. Όταν πατάω κανονική εκκίνηση φορτώνουν τα windows αλλά μετά βγάζει μία μαύρη οθόνη και δεν γίνεται τίποτα. Όταν πατάω να ανοίξει με τις τελευταίες ρυθμίσεις που λειτουργούσαν κάνει όπως και στην κανονική εκκίνηση του υπολογιστή.

 

 

Τι να κάνω;;;; Να πάω για format;;;;

Πείτε κάποια ιδέα για να σώσω τα δεδομένα μου. Τι να κάνω για να ανοίξει ο υπολογιστής;;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 46
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Δηλαδή να βγάλω τον δίσκο και να τον βάλω στου πατέρα μου τον υπολογιστή π.χ. και να αντιγράψω τα δεδομένα στο δίσκο του πατέρα μου;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βάζεις το δίσκο σου σε άλλο υπολογιστή σώζεις τα αρχεία σου (όσα μπορείς να σώσεις) και πας για format.

Θα μπορέσει όμως ο υπολογιστής να διαβάσει τον δίσκο;;;;

 

naiiii,ego pisteuo oti einai kapios megalos ios,sigoura thes format!

Δηλαδή να μην προσπαθήσω να κάνω τίποτα;;;;

Με το naiiii τί εννοείς;;;

 

dokimase na kaneis restore ta windows prota, den exeis na xaseis tpt, se emena eixe doulepsei auto otan mou "xathikan" kati arxeia k den ekane login sta win.

Αυτό πότε να το κάνω;;;;

Τώρα που δεν μπορώ να μπω πως γίνεται;;;;

Εννοείς να το κάνω μετά το format;;;;

 

 

Πάντως θέλω να σώσω κάποια αρχεία μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η καλύτερη λύση είναι να συνδέσεις τον δίσκο σε άλλο μηχάνημα, να κρατήσεις όσα αρχεία σε ενδιαφέρουν (copy σε άλλο δίσκο, σε dvd, σε usb stick κτλ.) και μετά να κάνεις φορμάτ και απ' την αρχή εγκατάσταση των Windows.

Αυτό που ρωτάς, αν θα μπορέσει ο υπολογιστής να διαβάσει τον δίσκο, δεν μπορούμε να το ξέρουμε, αλλά αν ο δίσκος δεν έχει πάθει κάτι, λογικά ναι, θα τον διαβάσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν βάλεις τον δίσκο σε άλλο υπολογιστή θα τον διαβάσει επειδή το λειτουργικό θα φορτώσει από το δίσκο του. Αντιγράφεις τα αρχεία σου π.χ. φωτογραφίες, saves παιχνιδιών, ταινίες κτλ κτλ βάζεις το δίσκο ξανά στον υπολογιστή σου και ξεκινάς την διαδικασία της καθαρής εγκατάστασης με φόρματ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή για να ξεκαθαρίζουμε. Βγάζω τον δίσκο από τον δικό μου υπολογιστή (πιστεύω να το καταφέρω), τον συνδέω εσωτερικά με τον άλλο δίσκο από τον άλλο υπολογιστή(κι αυτό πιστεύω να το καταφέρω, συνδέω τον δίσκο μου με τον δίσκο του πατέρα μου από ένα καλώδιο που προεξέχει). και κάνω αντιγραφή επικόλληση τα πράγματα που χρειάζομαι.

Κι έπειτα format στον δίσκο που δεν δουλεύει.

Δεν γίνεται να συνδέσω τον εσωτερικό δίσκο μου με μία απλή θύρα USB;;;

Αλλά και να μη γίνεται νομίζω θα τα καταφέρω αφού το έχω ξανακάνει(με βοήθεια όμως;-)).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

mhn ksexaseis omos na allakseis ton hdd sou apo master se slave

Δηλαδή;;;;

Άλλο πρόβλημα είναι ότι ο δίσκος που έχει ο άλλος υπολογιστής δεν είναι νέας τεχνολογίας SATA II.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

den exei shmasia....aftos pou exeis esy einai sata? tote des pws sindeete panw sti mitriki sou kai pane sto allo pc kai des an i mitriki exei tin idia ipodoxi...an nai tote apla to vazeis kai ksekinas to pc...kai prosekse na vgaleis to reuma apo pisw otan kaneis otidhpote mesa sto pc....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδιά ευχαριστώ με έχετε βοηθήσει πάρα πολύ.

 

Τί εννοεί ο φίλος sneaky όταν λέει <<mhn ksexaseis omos na allakseis ton hdd sou apo master se slave>>;;;;

 

Ο δικός μου δίσκος είναι SATA II ενώ ο άλλος που θα χρησιμοποιήσω είναι αρκετά παλιός. Υπάρχει πρόβλημα;;; Απ` ότι κατάλαβα όχι.

Όταν θα αρχίζει θα με ρωτήσει από ποιον δίσκο θέλει να ξεκινήσει;;;;

Έπειτα ο δίσκος μου θα εμφανίζεται όπως ένα USB Stick στο <<Ο Υπολογιστής μου>> ;;;;

Σόρι για όλες τις ερωτήσεις αλλά θέλω να είμαι σίγουρος για όλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πίσω από το σκληρό έχει 3 σημεία:

 

1. Άκρη δεξιά, εκεί όπου βάζεις το καλώδιο τροφοδοσίας.

2. Μια μικρή περιοχή με 10 κάθετα συρματάκια, πιθανόν να υπάρχει ένα τετράγωνο πλαστικό που καλύπτει τα 2 απ' αυτά.

3. Μια μεγάλη μακρόστενη περιοχή με συρματάκια όπου συνδέεις το πλακέ καλώδιο της μητρικής.

 

Το καλώδιο τροφοδοσίας έχει κι ένα κόκκινο και η ταινία της μητρικής επίσης έχει κόκκινη γραμμή. Θα φροντίσεις αυτές οι 2 να βλέπονται.

 

Έπειτα, θα πας στη μικρή περιοχή που σου είπα στο 2. Εκεί θα βγάλεις το πλαστικό που καλύπτει τα 2 συρματάκια και θα δεις στο πάνω μέρος του σκληρού σε ποια συρματάκια να το βάλεις ώστε ο δίσκος να είναι slave. Θα κάνεις κάτι αντίστοιχο στον σκληρό που ήδη υπάρχει ώστε να είναι master (αν δεν το κάνεις σωστά αυτό το βήμα θα έχεις πρόβλημα στην εκκίνηση του υπολογιστή!)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...