Προς το περιεχόμενο

HEEELP!!! Ο υπολογιστής μου δεν ανοίγει!!!!


Stavros_Ribo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Άρα για το μόνο που θα πρέπει τώρα να ανησυχώ είναι να συνδέσω σωστά το δίσκο στον άλλον υπολογιστή. Θα τον συνδέσω όπως είναι τώρα. Αυτό όπως έχω ξαναπεί θα το καταφέρω (πιστεύω). Αν δεν υπάρχει πρόβλημα αν ο ένας δίσκος είναι SATA ενώ ο άλλος όχι τότε θα τα καταφέρω(Υπάρχει αλήθεια πρόβλημα;; Ο χρήστης tsakonas λέει όχι γι `αυτό και θα τον εμπιστευτώ). ΑΑΑ!!! Αν δεν υποστηρίζει αυτό τον δίσκο η παλιά μητρική κάρτα;;;; Τότε μάλλον θα πρέπει να βρω άλλον υπολογιστή για να κάνω τη δουλειά μου;;;;

 

 

Οι πληροφορίες του yannis27gr μου φαίνονται πολύ ενδιαφέρον. Όταν θα συνδέσω τα καλώδια πρέπει να υπάρχει και ένα καλώδιο που θα συνδέει τους δύο σκληρούς;;;;

Ο δίσκος που θα προϋπάρχει δεν θα πρέπει λογικά να είναι master;;;; Άρα δε θα χρειάζεται αλλαγή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 46
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Yparxoun 2 epiloges na einai master: H 1 na einai master monos tou kai h allh na einai master parousia 2ou sklhrou. An loipon to jumper (etsi onomazetai to mikro plastiko) einai sth thesi 1 tote de tha deis to 2o sklhro. Prepei na frontiseis na einai sth thesi Master parousia slave (sto ksanaleo, des to pano meros tou sklhrou, tha exei grafhma sxetika me th thesi tou jumper).

 

Oxi, oi 2 sklhroi de syndeontai metaksy tous, syndeontai me th mhtrikh kai meso auths ginetai h metafora.

 

An den ton yposthrizei tote nai, thes allo pc.

 

Ksebidose to, dokimase ki an kollhseis edo eimaste!

 

Edit: Pane edo: http://www-307.ibm.com/pc/support/site.wss/document.do?sitestyle=lenovo&lndocid=MIGR-42470 na deis gia tis theseis tou jumper.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ yiannis27gr και όλους τους υπόλοιπους φίλους. Αρχίζω να ξεβιδώνω χωρίς φόβο αφού οι φίλοι στις δύσκολες στιγμές φαίνονται έτσι;;;; ;-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν έκανα μία περιεργασία για να δω στους δίσκους μου όλα αυτά που μου έχετε πει. Εγώ στον <<χαλασμένο>> υπολογιστή έχω 2 δίσκους όπως σας έχω ξαναπει και βλέπω ότι είναι συνδεδεμένοι μαζί και όχι όπως μου έχετε πει. Δεν έχω μαζί μου την ψηφιακή για να σας το βγάλω φωτογραφία. Θα σας το πω όμως. Κατ` αρχάς δεν ξέρω ποιος από τους δύο είναι ο χαλασμένος δηλ. αυτός που έχει τα Windows. Ο ένας (Ας τον πω Α) είναι συνδεδεμένος με το καλώδιο τροφοδοσίας με τον άλλο(Ας τον πω Β). Από το καλώδιο τροφοδοσίας ο Α είναι συνδεδεμένος και με το driver της δισκέτας με ένα καλώδιο. Επίσης από το καλώδιο τροφοδοσίας ο Β είναι συνδεδεμένος με κάποια καλώδια με το τροφοδοτικό. Για το καλώδιο των δεδομένων τώρα, ο Α με τον Β είναι συνδεδεμένοι μαζί αλλά από τον Β συνεχίζει και φτάνει στη μητρική. Τώρα το jumper στον Α που έχει 10 σιδεράκια είναι κάθετα στο δεύτερο από τα αριστερά όπως τα κοιτάμε εμείς δηλαδή:

*****

*****

Το κακό σε αυτό είναι ότι από το jumper λείπει το μικρό καπάκι κι έτσι από πάνω είναι κενό. Λέτε να προέρχεται το πρόβλημα από εδώ;;;;

 

Στον δίσκο Β τα σιδεράκια είναι 8 και το jumper είναι στο δεύτερο κάθετα αριστερά όπως κοιτάμε εμείς δηλαδή:

****

****

Εδώ το jumper φαίνεται ωραίο.

Τώρα ποιος είναι slave ποιος master.... εσείς θα μου πείτε :-)

 

Σκέφτηκα λοιπόν 3 πράγματα (το 3ο ή και το 2ο ίσως είναι βλακεία):

 

1ον<-- Να κάνω format στον δεύτερο δίσκο μου που δεν ξέρω ποιος είναι (θα τον βρω όμως, είναι αυτός που δεν θα φορτώνει τα windows) (ο Α ή ο Β, αλήθεια μήπως έχετε καταλάβει;) και να εγκαταστήσω εκεί τα Windows (αφού δεν έχει λειτουργικό σύστημα και χρησιμοποιείται ως USB Flash) και να κάνω όλα αυτά που μου είπατε. Άρα δεν χρειάζεται να μεταφέρω τίποτα κι έπειτα

δεν το ξέρω αν θα μπορέσει η μητρική να ανταποκριθεί στον καινούριο δίσκο)

Θα πρέπει όμως να μου πείτε που να βάλω το jumper σε κάθε περίπτωση.

 

2ον<--Να μεταφέρω από τον παλιό υπολογιστή στον καινούριο τον δίσκο και όχι το αντίθετο (δεν ξέρω θα με βόλευε)

 

30ν<-- Αν φταίει το jumper να βγάλω το δεύτερο σκληρό και να βάλω το καλό jumper εκεί που πρέπει.

 

Άρα αυτά που θέλω να μου απαντήσετε είναι:

1. Αν φταίει το jumper που του λείπει το καπάκι (δεν νομίζω)

2. Αν θα μπορούσα να εφαρμόσω κάποια από τις 3 σκέψεις μου (ίσως την πρώτη) ή να συνεχίσω ακάθεκτος το έργο μου.

3. Μήπως μπορώ να συνδέσω μαζί τους 2 σκληρούς αφού το βλέπω και μου φαίνεται πιο εύκολο από το να τους συνδέσω και τους δύο στη μητρική(αν όμως είναι διαφορετικής τεχνολογίας θα μπορέσουν να συνδεθούν έτσι όπως θέλω εγώ;)

 

Α τώρα άνοιξα το κουτί του άλλου υπολογιστή κοίταξα ότι θα μπορέσω άνετα να τα συνδέσω είναι σχεδόν το ίδιο. Απλώς επειδή βιαζόμουν έβγαλα το 1 jumper και μετά το έβαλα εδώ (αυτός ο δίσκος έχει 9 σιδεράκια και 2 jumper):

*****

-**** εδώ το έβαλα

Υπάρχει περίπτωση να ήταν εδώ;:

*****

-****

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τα καλώδια τροφοδοσίας μην ανησυχείς, έτσι πρέπει να είναι.

 

Ούτε για τα jumper, τυγχαίνει κάποιες φορές να λείπει το καπάκι, δεν υπάρχει πρόβλημα.

 

Για το γεγονός ότι έχεις 2 σκληρούς... Βλέπεις 1 ή 2 όταν πας στο εικονίδιο Ο υπολογιστής μου; Αυτό θα μας πει τι είδους RAID έχεις.

 

Όσο για το ποιος είναι master, δες στο πάνω μέρος (πάνε εδώ: http://www.imageshack.gr/viewer.php?file=mtzzmxjntoymthzlizj4.jpg να δεις σε μια φωτογραφία τι εννοώ) που πρέπει να είναι το Jumper για κάθε περίπτωση και θα καταλάβεις.

 

Αυτό που πρέπει να κάνεις είναι το εξής: Ξεβιδώνεις και τους 2 και πας στον υπολογιστή του πατέρα σου. Βιδώνεις πρώτα τον Α και φροντίζεις να βάλεις το jumper έτσι ώστε να είναι slave (και φροντίζεις επίσης να είναι το jumper του υπάρχοντος σκληρού σε τέτοια θέση ώστε να είναι master παρουσία slave κι όχι master μόνος του!) και ανοίγεις τον υπολογιστή. Αν έβαλες σωστά τα καλώδια και το jumper τότε θα μπουτάρει κανονικά και όταν ανοίξεις το O Υπολογιστής μου θα δεις ότι υπάρχει και 2ος σκληρός. Άνοιξε τον και πάρε τα δεδομένα που θες να κρατήσεις με απλή Αντιγραφή-Επικόληση στο σκληρό του πατέρα σου ή σε DVD.

Αν δεν τα έχει αυτός ο σκληρός τότε βάλε τον Β.

ΠΡΟΣΟΧΗ: Βγάζουμε ΠΑΝΤΑ το καλώδιο τροφοδοσίας όταν κάνουμε τις αλλαγές!!!

 

Άμα σε παιδέψει πολύ και μένεις Θεσσαλονίκη, πάρε το αμάξι και έλα μια βόλτα στην όμορφη Καλλικράτεια να το φτιάξουμε μαζί ;-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ παιδιά εχω το αντίστροφο πρόβλημα..δεν κλείνει ο υπολογιστής μου..μερικές φορές κάνω απενεργοποίηση και μόλις κλείσει μετά από 1 δευτερόλεπτο ξανανοίγει μονός του..τον κλείνω σπάνια βεβαια αλλά όταν το κάνω ακριβώς μόλις κλείσει τον βγάζω από την πρίζα για να μην ξανανοίξει..ξέρει κανείς τι παίζει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το γεγονός ότι έχεις 2 σκληρούς... Βλέπεις 1 ή 2 όταν πας στο εικονίδιο Ο υπολογιστής μου; Αυτό θα μας πει τι είδους RAID έχεις.

 

Όταν πήγαινα στο Ο υπολογιστής μου είχε έναν σκληρό δίσκο C και ένα άλλο που το εικονίδιο ήταν σαν USB FLASH και έλεγε D ή Δίσκος D. Όταν πάντως ανοίγω το κουτί φαίνονται 2 δίσκοι.

 

Άμα σε παιδέψει πολύ και μένεις Θεσσαλονίκη, πάρε το αμάξι και έλα μια βόλτα στην όμορφη Καλλικράτεια να το φτιάξουμε μαζί

Δυστυχώς αυτή η πρόταση έχει αρκετά λάθη.:(

Δεν μένω Θεσσαλονίκη αλλά πηγαίνω στις γιορτές γιατί κοντά στον Πολύγυρο μένει η γιαγιά μου.

Επίσης δεν οδηγάω αυτοκίνητο. Που ακούστηκε παιδί 15 ετών να οδηγάει από τα όμορφα Γιάννενα;-) (που μένω) στη Θεσσαλονίκη. Φαντάζεσαι να με έπιανε η αστυνομία στο δρόμο. Ω ρε πρόστιμο που θα έτρωγα!!!!

Τι να κάνω δεν έχω ξαναασχοληθεί με hardware. Τόσο καιρό ασχολούμουν και είμαι ειδικός:-P:-D με το software που πίστευα ότι ήταν πιο συναρπαστικό. Τώρα ίσως αλλάξουν κάποια πράγματα....-)

Αυτό λοιπόν ήταν θα το αρχίσω αλλά θέλω να ξέρω πως να κάνω τον έναν Master με τη συνοδεία slave και τον άλλο slave. Πιστεύω να το λέει πάνω στο δίσκο. Αν πετύχει θα σε....ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΣΩ ΓΙΑ ΤΗ ΒΟΗΘΕΙΑ ΚΑΙ ΘΑ ΜΕΙΝΩ ΣΤΗΝ ΑΘΗΝΑ ΓΙΑ ΝΑ ΛΥΝΩ ΤΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΤΩΝ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΩΝ!!!:-D

Το θέμα είναι όμως ότι υπάρχουν και στα Γιάννενα φοβεροί χρήστες υπολογιστών....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν έχω ακολουθήσει όλα τα βήματα, αλλά παρουσιάζεται πρόβλημα που μπορεί να οφείλεται σε πολλά πράγματα. 1ον που δεν το είπα είναι ότι ο δίσκος που θα προϋπάρχει έχει windows2000 και όχι XP.

Η

2ον Στον >χαλασμένο>> δίσκο είχα πει ότι φορτώνουν τα Windows. Με αυτό εννοούσα ότι εμφανίζονταν οι μπλε γραμμές μέσα σε ένα πλαίσιο που από πάνω έγραφε WINDOWS XP. Αμέσως μετά δεν έκανε τίποτα κι έβγαζε μία μαύρη οθόνη. Από αυτά τα 2 φταίει κάτι ή εγώ δεν βάζω σωστά τα SLAVE MASTER που με έχουν πρήξει;;;;

ΤΟ μήνυμα που μου βγάζει είναι το εξής:

<< Boot from ATAPI CD-ROM: NOT BOOTABLE

DISC BOOT FAILURE, INSET SYSTEM DISC AND PRESS ENTER>>

Όταν έβγαλα τα 2 CD-DRIVER βγάζει μόνο το:

<<DISC BOOT FAILURE, INSET SYSTEM DISC AND PRESS ENTER>>

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θεσσαλονίκη-Γιάννενα με 2 παπούτσια πάνινα :mrgreen:

 

Δε βάζεις σωστά τα jumper γι αυτό σου βγάζει αυτό το μήνυμα. Είδες στο πάνω μέρος του σκληρού πώς να τους τοποθετήσεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Yparxoun 2 epiloges na einai master: H 1 na einai master monos tou kai h allh na einai master parousia 2ou sklhrou.i

 

Να ρωτησω και εγω κατι?.

DS=master

PK=slave

CS=Cable master/slave

Αν καταλαβαινω καλα,πρεπει να ειναι το "CS",για την συγκεκριμενη περιπτωση ετσι?.Ποια η διαφορα,εαν τζαμπερωσουμε τον 2ο δισκο ξεχωριστα σαν slave,και δεν επιλεξουμε "CS".Και εαν το επιλεξουμε,τοτε χρειαζεται τζαμπερωμα παλι ο slave?.Στην πρωτη περιπτωση τι ακριβως επιτυγχανουμε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To ζήτημα είναι οι ταινίες με τις οποίες συνδέεις τους σκληρούς στη μητρική. Υπάρχουν 2 ταινίες (η δισκέτα έχει δικιά της ξεχωριστή θέση) και η κάθε ταινία έχει 2 εξόδους, οπότε μπορείς να συνδέσεις μέχρι 4 συσκευές. Συνήθως, συνδέουμε 1 σκληρό στην 1η ταινία και το DVD στην 2η ταινία, το καθένα ως μαστερ στη θέση DS.

 

Αν χρειαστεί να βάλεις και άλλη συσκευή, π.χ. ένα 2ο σκληρό, το βάζεις σε μια από τις 2 θέσεις που περισσεύουν ως slave, φροντίζεις όμως να αλλάξεις το τζάμπερ της άλλης συσκευής στη θέση CS που αναφέρεις στο παράδειγμά σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε βάζεις σωστά τα jumper γι αυτό σου βγάζει αυτό το μήνυμα. Είδες στο πάνω μέρος του σκληρού πώς να τους τοποθετήσεις;

 

Αμάν με αυτά τα jumper!!!!

Ο σκληρός που προϋπάρχει θα είναι MASTER και ο <<χαλασμένος>> θα είναι slave παρουσία MASTER???? Ή θα πρέπει και το Master να είναι Master με παρουσία SLAVE???? Κάποιο από αυτά λογικά δεν υπάρχει.

Πάντως με παραξένευε το ότι μου έβγαζε μήνυμα για CD-ROM!!! Σίγουρα δεν υπάρχει πρόβλημα αν ο ένας είναι XP και ο άλλος W 2000???? Νομίζω πάντως πως όχι. Αν και αύριο δεν βρω το σωστό συνδυασμό MASTER-SLAVE θα τους βγάλω τους δίσκους μία κοντινή φωτογραφεία και θα την κάνω upload.

Μα το παράξενο είναι ότι μου φαίνεται ότι δεν μπορεί ο δίσκος να διαβάσει λίγο τα WINDOWS γι` αυτό και μου βγάζει το μήνυμα για το ότι χρειάζομαι το SYSTEM CD. Τουλάχιστον έτσι νόμιζα. Αν για όλα φταίει το Jumper τότε....

Έφαγα όλο το χρόνο. Αύριο θα δούμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O basikos tha einai Master parousia slave kai o deutereuon slave.

 

O logos pou sou ebgaze to mhnyma htan giati eixes balei lathos ta jumper, den eblepe yparksh sklhrou kai sou leei afou den exeis sklhro bale bootable cd na bootareis apo cd-rom!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...