Προς το περιεχόμενο

HEEELP!!! Ο υπολογιστής μου δεν ανοίγει!!!!


Stavros_Ribo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ε λοιπόν σας ζωγράφισα τι γράφει για να μου πείτε που να βάλω τα jumper γιατί μου έχει σπάσει τα νεύρα.post-60325-129062951214_thumb.jpg

 

Λοιπόν που πρέπει να βάλω τα jumper;;;; Δεν σας έχω πει αν σας βοηθάω ότι ο χαλασμένος δίσκος είναι 80 GB και ο προϋπάρχον παλιός νομίζω 20 GB.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 46
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
σε αυτό που έγραψα παραπάνω έχει κανείς καμιά ιδέα το τι μπορεί να φταίει?

 

H karta diktyou h to modem. Syxna exoun thn entolh na energopoioun ton ypologisth an krithei aparaithto. Gia psakse ligo tis idiothtes tous.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Stavro: Kat' arxas, syllhphthria, giati den mporo na se boithiso me tis rythmiseis tou "kalou" ypologisth kathos proth fora blepo tetoio pragma! Tha eprepe na ta grafei apla kai ksekathara opos sto xalasmeno sklhro.

 

Auton, ton xalasmeno dhladh, tha prepei na ton baleis slave sketo. Ton kalo tha prepei na ton baleis Master with Slave present alla apo thn eikona pou mas esteiles den exo idea poia rythmish einai!

 

Mporeis na breis allo pc pou na ta exei pio apla opos sto diko sou sklhro?

 

Allios, bale ton 2o sklhro sthn idia tainia pou einai kai o kalos sklhros kai me to jumper stathera sto slave*, kai dokimaze na allazeis kathe fora th thesi tou jumper tou kalou sklhrou mexri na to petyxeis!

 

*H thesi auth einai h ekshs:

* - ***

* - ***

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε λοιπόν τρέχω να δοκιμάσω όλες τις πιθανότητες.

Θα σας ενημερώσω σύντομα.

Άλλον υπολογιστή με πιο ξεκάθαρο δίσκο νομίζω πως μπορώ να βρω. Θα δούμε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακούστε τι έκανα. Ο καλός δίσκος όπως και να έβαλα τα jumper δεν μπορούσε να αναγνωρίσει τον χαλασμένο δίσκο. Μετά όμως ήθελα να δω αν θα μπορέσει να αναγνωρίσει τον δεύτερο δικό μου δίσκο. Τον αναγνώρισε αφήνοντας το jumper στη θέση όπου είναι για να ανοίγει μόνος του ο υπολογιστής.(ελπίζω να καταλαβαίνετε τι εννοώ).Πήγα λοιπόν στον δεύτερο δικό μου δίσκο και αντέγραψα όλα όσα είχε μέσα στον εξωτερικό δίσκο που έχω. Έτσι τώρα λέω να περάσω τα Windows στον δεύτερο δίσκο μου και να χρησιμοποιήσω αυτόν για να bootάρω στα Windows αφού και πιο απλά έχει τα σχετικά slave-Master και είναι και πιο καινούριος. Συμφωνείτε να το κάνω;;;;

 

Επίσης άλλη μία ερώτηση. Μπορούμε να κάνουμε boot στα Windows από μία θύρα USΒ;;;; Το ρωτάω γιατί ο εξωτερικός μου δίσκος έχει τα WINDOWS.

 

Πάντως νομίζω ότι περισσότερο θα με απασχολήσει η πρώτη παραάγραφος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγχαρητήρια!! Αφού κατάφερες να σώσεις τα δεδομένα σου, πέτυχες και τον αντικειμενικό σκοπό της όλης επιχείρησης (βλέπω πολλές αστυνομικές ταινίες :mrgreen: )

 

Τώρα γύρνα στον υπολογιστή σου και βάλε τους δίσκους όπως τους είχες, κάνε ένα καλό φορμάτ και περασε τα windows. Αν αντιμετωπίσεις πρόβλημα τότε έχει καεί ο 1ος σκληρός οπότε τον βγάζεις και μένεις μόνο με τον 2ο.

 

Δοκίμασε και πες!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ίσως να μην κατάλαβες τι λέω.

Κατάφερα να ανοίξω τον δεύτερο δίσκο μου (όχι τον χαλασμένο). Αυτόν τον δεύτερο δίσκο τον είχα μαζί με τον χαλασμένο. Σκέφτηκα λοιπόν να περάσω σε αυτόν τα WINDOWS και έπειτα να ανοίξω τον υπολογιστή αφού θα έχω συνδέσει και τον χαλασμένο δίσκο. Θέλω να το κάνω γιατί ο δεύτερος αυτός δίσκος τα λέει πιο απλά όσο αφορά MASTER-SLAVE.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακριβώς αυτό θέλω. Δηλαδή να βάλω τα Windows στον δεύτερο (τον δικό μου αφού τώρα δεν έχει λειτουργικό σύστημα) κι έπειτα ο χαλασμένος slave και ο δεύτερος master.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν τα έχω καταφέρει κατά 70%.

Κατάφερα λοιπόν και μπήκα στον χαλασμένο δίσκο μου μέσω του δεύτερου δικού μου. Υπάρχει όμως ένα άλλο πρόβλημα. Ενώ μπήκα στον φάκελο program Files και πήρα ότι ήθελα, πολλά install αρχείων εικόνες τραγούδια κτλ. τα έχω στον προσωπικό μου user που λέγεται stauros (είχα μπερδευτεί αντί να γράψω stavros). Ενώ μπορώ να μπω σε όλους τους άλλους users του αδερφού μου, στον administrator κτλ που εκεί δεν έχω και τίποτα σημαντικό ΔΕΝ μπορώ να μπω στον δικό μου user. Όταν πατάω να μου ανοίξει μου λέει ότι δεν επιτρέπεται η πρόσβαση και αν αφήσω το ποντίκι πάνω μου λέει ότι ο φάκελος είναι κενός. :confused::confused::confused:

Όπως είπα έβαλα τα Windows στον δεύτερο σκληρό και ονόμασα τον υπολογιστή stavros. Μήπως υπάρχει κανένα πρόβλημα σε αυτόν τον τομέα αφού ονομάζομαι και στον χαλασμένο δίσκο σε κάποιες περιπτώσεις stavros;;;

Δεν νομίζω, πάντως λέω να του αλλάξω όνομα κάνοντας πάλι format για να είμαι σίγουρος αν και νομίζω γίνεται από τα windows.

Γιατί άραγε δεν μπαίνει στον δικό μου user;;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε θυμάμαι τη διαδικασία, πάντως μου είχε τύχει και εμένα καθώς είχα επιλέξει να κρυπτογραφηθεί ο λογαριασμός μου για μεγαλύτερη προστασία των δεδομέων (αν δηλαδή κάποιος σου κλέψει τον σκληρό και τον βάλει σαν 2ο να μην μπορεί να ανοίξει ο φάκελος).

 

Αν αυτή είναι η περίπτωση, τα έχασες τα αρχεία...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

kane disable to simple file sharing apo to folder options-view

 

meta phgaine ston fakelo pou den s afhnei na mpeis,deksi klik security kai kaneis add ton neo user me full access

 

neo user ennow to account me to opoio mpaineis twra windows.(kane kai check name na sigoureuteis pws to exeis grapsei swsta)

 

8a mpei kanonika meta.

 

( ektos an exeis kanei kai encryption pou leei o yannis ...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

kane disable to simple file sharing apo to folder options-view

 

meta phgaine ston fakelo pou den s afhnei na mpeis,deksi klik security kai kaneis add ton neo user me full access

 

neo user ennow to account me to opoio mpaineis twra windows.(kane kai check name na sigoureuteis pws to exeis grapsei swsta)

 

8a mpei kanonika meta.

 

( ektos an exeis kanei kai encryption pou leei o yannis ...)

Ευχαριστώ guido θα το δοκιμάσω. Το θέμα είναι ότι τα γράφεις στα Αγγλικά ενώ εγώ τα Windows τα έχω στα Ελληνικά. Δεν ξέρω ίσως να τα καταφέρω.

Πάντως αν μου το γράφατε Ελληνικά θα ήταν πιστεύω πολύ καλύτερα για μένα.:-|

Κρυπτογράφηση αρχείων δεν είχα βάλει ποτέ αλλά με τόσα προγράμματα που είχα εγκατεστημένα, ποιος ξέρει.... Πάντως θα το δοκιμάσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσπάθησα να κάνω κάτι και μπόρεσα και μπήκα στο φάκελό μου αλλά όχι στους άλλους υποφακέλους. Κάτι πείραζα και μπήκα και στα έγγραφά μου και στην επιφάνεια εργασίας αλλά πάλι όχι στους υποφακέλους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΑ!!!!

Παιδιά με σώσατε, βρήκα όλα τα αρχεία μου αφού πείραξα πολλές επιλογές, το σωστό ήταν κάτι απλό. Ευχαριστώ πολύ τον Yannis27gr για την τεράστια βοήθειά του κυρίως στα τεχνικά του θέματος και επίσης ευχαριστώ και τον guido που έβαλε το κερασάκι στην τούρτα όπως και τα άλλα παιδιά που με βοήθησαν με τις αρχικές ιδέες τους. Ωραία σώθηκα τελικά. Όμως δεν κατάλαβα τι τελικά είχε φταίξει. Είχε ακουστεί κάτι για έναν μεγάλο ιό. Λέτε να ήταν από αυτό;;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...