Προς το περιεχόμενο

τι εκανα λαθος?


speed_fire08

Προτεινόμενες αναρτήσεις

μολις εδεσα εναν υπολογιστη. με εναν Athlon64 4000+(zalman cooler), μητρικη Asus A8V E-SE(s939, PCI-E x16, DDR1), VGA ATI RADEON HD2600 pro 256MB, τροφοδοτικο 450watt, HDD 80GB sata

 

αφου τα συνδεσα ολα ωραια και καλα παταω το κουμπι για να ανοιξει ο υπολογιστης. ομως η οθονη δεν ανοιγε. τα ανεμηστιρακια και η ψυκτρα δουλευαν ολα κανονικα(ακομη και αυτο της καρτας γραφικων). η οθονη απο την αλλη δουλευει κανονικα σε αλλον υπλογιστη.

το προβλημα που ειναι? στην καρτα γραφικων? στη μητρικη? στο επεξεργαστη?

ειναι ολα καινουρια.

 

δεν εχω ιδεα τι φταιει. μηπως μπορειτε να βοηθησετε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό απλά σημαίνει οτι έχει ρεύμα.

1) Δες αν έχεις κουμπώσει και τα ρεύματα στη μητρική.

2) Κάνε ένα ClearCmos (δε νομίζω να πιάσει, αλλά δε χάνεις κάτι)

3) Ξεκίνα να ξηλώνεις κάρτες και μνήμες για τυχόν ασυμβατότητες.

 

Αν παρ'όλα αυτά δεν κάνει η μητρική μπιπ, ξήλωσέ την και στείλτην για αντικατάσταση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε παιδια να ρωτησω..μηπως το προβλημα ειναι στα καλωδια που φευγουν απο το front panel(κουμπι εκινησης,reset) και πηγαινουν στη μητρικη? γιατι αυτα τα εβαλα σχεδον στην τυχη(ο υπολογιστης βεβαια ανοιξε).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2) Κάνε ένα ClearCmos (δε νομίζω να πιάσει, αλλά δε χάνεις κάτι)

 

Όσες φορές έχω αντιμετωπίσει το ίδιο πρόβλημα, αυτή ήταν η λύση. Μου 'χει τύχει να χρειαστεί να το αφήσω ολόκληρη μέρα να αποφορτιστεί πριν ξαναδουλέψει. Στο τσακ ήμουν να το στείλω στον τεχνικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε παιδια να ρωτησω..μηπως το προβλημα ειναι στα καλωδια που φευγουν απο το front panel(κουμπι εκινησης,reset) και πηγαινουν στη μητρικη? γιατι αυτα τα εβαλα σχεδον στην τυχη(ο υπολογιστης βεβαια ανοιξε).

:mrgreen:

eee tote olla einai 3eka8ara...

loipon , ani3e to egxiridio tis mobo kai val'ta opws prepei!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τελικα ειχε προβλημα η καρτα. εβαλα μια αλλη και δουλευει ρολοι τωρα. αλλα δυστυχως προεκυψε κ αλλο προβλημα. την ωρα που παω να εγκαταστησω τα windows(XP SP2) δεν αναγνωριζετε ο σκληρος. Αυτο συμβαινει διοτι ειναι σατα. το προβλημα μου ειπαν οτι μπορει να διορθωθει μεσω του σιντι της μητρικης αλλα δυστυχως την μητρικη την πηρα μεταχειρισμενη(απο στοκ) και δεν ειχε μεσα ουτε σιντι ουτε το μανουαλ. μηπως ξερετε απο που θα κατεβασω τον οδηγο για να αναγνωρισει η μητρικη τον σατα δισκο?στο σαιτ της ασους δεν υπαρχει.

 

υγ.με ide δισκο ολα ειναι μια χαρα...με σατα ομως...:(

 

@iL!aS τα καλωδια τα εβαλα τελικα αναλογα με το χρωμα τους.ειναι οκ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Google is my friend

Αν θες μόνο sata απλώς πάτα F6 πριν την εγκατάσταση και φόρτωσε τον AHCI driver.

Αν θες RAID (0,1,JBOD) κάνε enable τον controller απο το CMOS όρισε mode,stripe κτλ. και διάλεξε τον RAID driver πριν την εγκατάσταση. Πάντως δεν πρέπει να λέει και πολλά ο VIAK8T890 (δεν τους έχω σε υπόληψη όπως και αυτούς της nv).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...